Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Ciekawostki z Fpsami | "Ważenie sprężyn", a FPS


Recommended Posts

Problem w tym, że teorii udowodnić się nie da a do jej obalenia wystarczy w końcu jeden przykład, prawda?

 

Przeczytaj co napisałem w poprzednim poście i czemu wazenie sprężyny to metoda z dupy. Równie dobrze można oceniać jakość kulek wyłącznie oglądając powierzchnię zewnętrzną...

Link to post
Share on other sites

Wiciok, to co przytoczyłem, przytoczyłem bo to były twoje wypowiedzi - nie interesuje mnie czy Ci to znajomy powiedział. Dlatego właśnie zwróciłem uwagę na własne doświadczenia - po cholerę pisać o czymś co kolega powiedział i siać ferment, skoro nie jest się tego pewnym. Potem ktoś to czyta, bezkrytycznie przyjmuje i puszcza w świat dalej.

 

A waga sprawdza się u mnie w 100%. Różnice wynikają tak jak powiedziałem wcześniej np. z innego momentu sprężyny, czego waga nie jest w stanie wychwycić.

 

A co do stocków CA sprzed lat - po dobrym złożeniu i doszczelnieniu komory potrafiły spokojnie dać 400fps. Nie mówię, że wszystkie, ale w niektórych trafiały się właśnie troszkę mocniejsze sprężyny. 360fps nie było żadnym problemem.

Masz tu proszę dowód - filmik od jednego z serwisantów, z którymi zdarza mi się rozmawiać.

 

 

Nic, ja Ciebie nie przekonam najwyraźniej i Ty mnie też.

Osobistych wycieczek nie chciałem robić, ale jak słyszę, że sobie przeczę i "pogódź się z tym", no to wybacz.

 

Edit: Buniek, cieszę się że chodzi fajnie. U mnie nikt go nie potrzebował, a za tyle ile było warte, to nawet nie chciało mi się do niego zaglądać.

 

A jakiego springa miało to g36 według oznaczeń oraz zważenia ? Do tego co masz na myśli "doszczelnienie komory"? Teflon fix? Czy coś innego.

Link to post
Share on other sites

Wiciok, to co przytoczyłem, przytoczyłem bo to były twoje wypowiedzi - nie interesuje mnie czy Ci to znajomy powiedział. Dlatego właśnie zwróciłem uwagę na własne doświadczenia - po cholerę pisać o czymś co kolega powiedział i siać ferment, skoro nie jest się tego pewnym. Potem ktoś to czyta, bezkrytycznie przyjmuje i puszcza w świat dalej.

Tu masz rację, info nie było do końca zweryfikowane i tego tematu nie ma co ciągnąć dalej.

A waga sprawdza się u mnie w 100%. Różnice wynikają tak jak powiedziałem wcześniej np. z innego momentu sprężyny, czego waga nie jest w stanie wychwycić.

A u mnie nie, u kolegi mike88 też nie. Przez co twierdzenie nie jest prawdziwe.

 

A co do stocków CA sprzed lat - po dobrym złożeniu i doszczelnieniu komory potrafiły spokojnie dać 400fps. Nie mówię, że wszystkie, ale w niektórych trafiały się właśnie troszkę mocniejsze sprężyny. 360fps nie było żadnym problemem.

Masz tu proszę dowód - filmik od jednego z serwisantów, z którymi zdarza mi się rozmawiać.

 

Ok, w takim razie to nie było zbyt celne z mojej strony.

 

Nic, ja Ciebie nie przekonam najwyraźniej i Ty mnie też.

Osobistych wycieczek nie chciałem robić, ale jak słyszę, że sobie przeczę i "pogódź się z tym", no to wybacz.

Skoro moje przykłady nie trafiają, to posłuchaj przynajmniej innych, którzy sensownie to uzasadniają.

Link to post
Share on other sites

To może ja powiem prościej, bo nie wszyscy mnie rozumieją.

 

Waga nie jest narzędziem idealnym. tzn., że nie ma tak, że wezmę dziesięć różnych spreżyn o tej samej wadze i każda da idealnie tyle samo fps. Zdarzają się niewielkie odchyły.

Ale jak ktoś dobrze powiedział..jako pomiar ogólny/orientaycyjny sprawdza się bardzo dobrze - jeszcze nigdy wynik fps sprezyny nie zaskoczył mnie po jej zważeniu.

Jeśli komuś się zdarzyło, że spręzyny o tej samej wadze miały odchył 70fps - cóż powodów może być milion, od najprostszych o których wspomniał Buniek, do bardziej skomplikowanych fizycznie, o których pewnie nie mam pojęcia. Ja nikomu nie zarzucam, że mówi nieprawdę.

 

Powtórzę jeszcze raz. Osobiście testowałem wiele różnych sprężyn na wadze i jednocześnie w replice - i wyniki na podstawie wagi w moim przypadku zawsze były przewidywalne. Więc nie zgadzam się z tezą, że ważenie sprężyn jest nic nie warte.

Gówno się znam na fizyce i nie umiem liczyć całek. Ale wcale tego nie potrzebuję, bo moje pomiary dają mi pogląd na sytuację, którego od wagi oczekuję.

Link to post
Share on other sites

odnoszę wrażenie że ten temat to jak wbicie kija w mrowisko :)

 

oznaczenia springów nie oddają ilości m/s jakimi są opisane (w większości przypadków i tu uogólniam)

pomiar wagą nie oddaje ilości fps jakie można uzyskać na danym springu (i można go brać jako orientacyjny), przeważyłem tak "dziesiąt" springów więc mam o tym jakieś pojęcie. 10 springów dających przysłowiowe 7,4 kg dawało różne fps i nie chodzi tu o różnicę 5fps

 

chyba tyle w temacie ;)

Link to post
Share on other sites

odnoszę wrażenie że ten temat to jak wbicie kija w mrowisko :icon_smile:

 

oznaczenia springów nie oddają ilości m/s jakimi są opisane (w większości przypadków i tu uogólniam)

pomiar wagą nie oddaje ilości fps jakie można uzyskać na danym springu (i można go brać jako orientacyjny), przeważyłem tak "dziesiąt" springów więc mam o tym jakieś pojęcie. 10 springów dających przysłowiowe 7,4 kg dawało różne fps i nie chodzi tu o różnicę 5fps

 

chyba tyle w temacie :icon_wink:

 

Wszystko fajnie ale nadal nie odpowiedziałeś na moje poprzednie pytanie. Jak osiągnąłeś te magiczne fpsy na danych springach co tam podawałeś ?

 

"ja robiłem na guarderze sp140 545, na elemencie m155- 565 (przez rok trzyma tą wartość), z kolei na elemencie m135 zrobiłem 515fps i ubiła się do 500fps.ę

jeśli chodzi o m90 to ponad 300fps jest bez problemu osiągalne.

 

Czyli jeśli wszystkie oznaczenia kłamią np m90 - 300fpsów to czemu np ja przy szczelnym układzie na ubitym m90 mam 285fpsów a nie powiedzmy 340fpsów? Tak jak napisałem sprawdzałem kilka razy wszystko tzn. szczelność na dyszy głowicach itd. Wszędzie jest idealna szczelność a magicznych fpsów nie ma. Jedyne co przychodzi mi do głowy to to że podczas strzału gumka HU się nie uszczelnia idealnie tzn. kołnierz się jakby to powiedzieć "wybrzusza" i nie doszczelnia się z dyszą i tam uciekają te magiczne fpsy....

Pytam z ciekawości bo po prostu chciałbym w przyszłości też tak składać repliki.

Link to post
Share on other sites

Nic nie mylę.

Może ty za to mylisz pojęcia " pogląd na sytuację" i "precyzyjne informacje"

Mówię ostatni raz i z tematu wychodzę.

Ja opisuję swoje doświadczenia. Nie twierdzę, że nie zdarza się inaczej. Być może u mnie też się zdarzy.

 

A w przypadkach o których wspominacie - waga przynajmniej powie która sprężyna bardziej obciąży tłok, zębatki i silnik. Bo tu chyba siła potrzebna do napięcia jest wyznacznikiem kluczowym.

 

Czołem!

Edited by Bociano
Link to post
Share on other sites

Pytam z ciekawości bo po prostu chciałbym w przyszłości też tak składać repliki.

złożysz nie naście a dziesiąt to dojdziesz co i jak :icon_smile:

Magia w tym żadna, kwestia spasowania i dobrego doboru części. Nie zawsze "mega szczelne układy" i "najdroższe graty" są wyznacznikiem sukcesu :icon_wink:

Każda replika jest inna i do każdej podchodzę indywidualnie. To że masz mega szczelność układu w GB nie oznacza że masz tą szczelność zachowaną z komorą i lufą, że masz dobrze dobrany cylinder i długość lufy, dyszy itd...itd...

 

jak chcesz jakąś taką "magiczną" replikę to mam pare na sell :P to sobie rozbierzesz i obadasz, pomierzysz, poważysz...

Edited by mike88
Link to post
Share on other sites

Wybaczcie wcinanie się we wzajemne - skądinąd do pewnego stopnia zrozumiałe - przekomarzania. Zainteresował mnie ten post:

 

Ważenie sprężyn jest funta kłaków warte, waga po ściśnięciu do punktu "strzału" mówi bardzo niewiele. Póki nie scałkujecie wykresu siły w funkcji ugięcia w przedziale OD wstępnego napięcia sprężyny DO strzału- NIC nie wiecie o energii zgromadzonej w sprężynie. Ważenie nie da tu w zasadzie nic, żeby to miało sens to trzeba robić dwa ważenia (przy długości napięcia wstepnego i przy długości w momencie strzału). Potem całkować, ew zakładać liniowość wykresu i policzyć (bez całkowania to prościej).

 

 

Opisz proszę coś więcej. Tylko łopatologicznie, jak dla prawie-humanisty. Może jesteś w stanie zrobić arkusz w Excelu w który wpisuje się wyniki uzyskanych pomiarów a on wylicza najbardziej prawdopodobny wynik FPS?

Link to post
Share on other sites

Ważenie sprężyny może pomóc w odróżnieniu jednej od drugiej,ale tylko w obrębie danej firmy.Ktoś to pisał nawet.

Poza tym sprężyny różnią się grubością druta i ilością zwojów. Przez to sprężyna z grubym drutem po włożeniu do GB już na starcie,może być bardziej ściśnięta co da inny wynik w porównaniu do sprężyn tej samej długości lecz cieńszym drucie.

W swojej L96 mam sprężynę guardera sp170 i daje mi 600fps +/-10 w porównaniu do poprzedniej na,której miałem 550fps.(te same chrono)

Różnica w obu była taka,że guarder 170 miał grubszy drut.Skutek był taki,że tłok nie miał miejsca by zahaczyć o spust i potrzeba była wyciąć niecały zwój. Jak co to guarder 90 w M4 specnie dawał stabilne 290fps tylko przy wymianie gumki i dyszy.

Link to post
Share on other sites

No i tobie guarder m90 dawał mniej nawet niż powinien teoretycznie bo m90- 300fpsów ale to tylko teoria i na to nie ma co patrzeć. Ale coraz bardziej przekonuje się jednak że idzie zdobywać rekordowe fpsy tylko że to trochę mija się z celem gdyż jedna zacinka spowoduje Ci zjedzenie tłoka. Przypuszczam że jak osiągnie się taki rezultat to wtedy rzeczywiście fpsy mogą być zabójcze, nie udało mi się tego osiągnąć więc nie piszę że nie idzie może kiedyś do tego dojdę sam tyle że spasowanie części wtedy musiało by być naprawdę mega precyzyjne moim zdaniem. Ostatecznie na sprężynie o wadze 7,7kg uzyskałem 370fpsów w teorii jest to podobno m100 więc rezultat nie najgorszy by był ale wiem że idzie jeszcze więcej wycisnąć na tym lecz ja nie potrafię :].

Link to post
Share on other sites

Ja się zawsze śmieje jak rozmawiam z pewnymi "serwisantami" z którym dziele się pewnymi info i w 90% przypadkach zawsze słyszę: 360FPS na SP120 ??? Ja robię po 420... Ale nie biorą pod uwagę dokładnego seta w gearboxie. Strasznie mnie to irytuje.

Sprężyn już nie ważę i nie mam zamiaru. Ile wyjdzie podczas serwisu ? To się okaże po złożeniu i tego się trzymam. Staram się tylko kupować sprawdzone sprężyny. Guarder, Modify, Element.

Link to post
Share on other sites
  • 7 years later...

mam małe pytanie  bo jakoś nie wierze w przeliczniki spęzyna na fps  bo jest tyle zmiennych w między czasie ze  to nie działa.. Przykład mam m125  w moim mk12 spr mod1 i mam 1.88 do 1,98  a według kalkulatora  nie powinieniem miec 450 ~fpsów.( cylinder typ 0 tłok pełna szczęka głowica tłoka maxx model gowica cylindra cnc  dysza podwójnie doszczelniona lufa 509mm 6.03 komora narazie rotacyjna ale tworzywo, szczelna))..Dlatego zapytam.....  zmieniłem Gearbox na wzmocniony od GG spęzyna jest m140 guarder  pneumatyka  ta sama   , kołka zębate   zmienione  na lepsze.( pod dmr firmy nie pamiętam  cena 150zł).. ile według was w tym układzie powinienem miec J czy fps  (fps na 0.2 oczywiście  a strzelac zamierzam z 0,4 badz ekonomiczniej  minimum z 0.36) /??????  . teraz na m125 te same bebeszki tylko gb stockowy( i wytrzymał 125) i stokowe koła zebate i mam 1.9  Jesli ktos w praktyce juz bawił sie zmianami pneumatyki spręzyn itp i moze mi powiedziec przy szczelnym układzie  ( a mam 100%) ile na m140guardera wyciągne... dodam w praktyce a nie z kalkulatora  bedę wdzięczny..

Link to post
Share on other sites

Kalkulatory można potłuc o kant D.

Jeśli masz sprężynę m125 ASG/Ultimate to jesteś blisko. Max z tej sprężyny dałem radę wyciągnąć 2,05-2,08J. Podejrzewam, że wynika to z nieco za dużego cylindra do lufy 509.

Co do Guardera się nie wypowiem, ale ASG/Ultimate 135 powinien dać jakieś 2,55-2,65 J.

Na lufie 455 tyle udało mi się uzyskać w jednym z moich AK.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...