Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Ciekawostki z Fpsami | "Ważenie sprężyn", a FPS


Recommended Posts

Nie wiem czy w dobrym dziale zakładam ten temat ale jakby co to pisać proszę.

Zastanawiam się nad tymi rekordowymi fpsami. Np. na sprężynie m90 oczywiście zważonej która waży powiedzmy 6kg wychodzi niektórym nawet 350fps.... Pytam się jak wy to robicie ? Pochwalcie się może wynikami czy to po prostu sekret serwisantów nie do zdradzenia ? Ja np na bardzo szczelnym układzie uzyskałem na ubitej m90 która ważyła 5,5 kg uzyskałem 280-285fpsów.

Dlatego pytanie gdzie znajdę te dodatkowe 60fpsów na tej sprężynie ? Lufa w tej replice ma długośc 300mm z cylindrem typu 2.

Link to post
Share on other sites

Te "magiczne" wyniki często są wyssane z palca.

Sory,ale jak czytam,że w stocku Tokio marui idzie wycisnąć 400 fps,to dostaję ataku śmiechu.

Jak jest strzykawka w całym układzie, to jedynym sposobem na podbicie fpsów jest zmiana typu cylindra lub boreup, lub też podkadanie pod sprężynę podkładek.

 

Sam widziałem jak na spreżynie m135 elementa idzie wycisnąć 560 fps, ale wynika to z gównowartości sprężyny,a nie zajebistości serwisanta.

Link to post
Share on other sites

W moim MP5 Cymy na Guarderze m90 mam 324fps na kulkach 0,20. Przynajmniej tak zmierzyli w Tajwanie.

 

Ja tam nie wierzę pomiarom z Tajwana. Kupiłem u nich mp5. Według pomiarów było w miarę stabilne 355FPS. Po pierwszych strzałach, które ledwo dolatywały do 25m wiedziałem, że to nieprawda. Gumka hopup była tak osadzona, że nie było mowy o szczelności. Poprawiłem gumkę i donosi mi do 60m. Ostatnio kupiłem chrono i okazało się, że mam 320FPS. Dla mnie pomiary z TG to ściema.

Link to post
Share on other sites

Nie tyle co osiągalne tylko tak jak Nitro napisał, bardziej loteria z wartością energii sprężyny. W zasadzie wartości podawane przez producentów można sobie wrzucić do kosza.

 

Jeżeli, ktoś swoją zajebisotść w składaniu replik określa na podstawie wartości prędkości początkowej podanej na opakowaniu springa i teoretycznemu wyciśnięciu ze springa dodatkowych fps (bo w końcu replika to perpetuum mobile) to współczuję.

Link to post
Share on other sites

Jest kilka czynników, które na to wpływają:

 

1. Waga - nigdy nie biorę na poważnie kosmicznych wyników jeśli ktoś spreżyny nie zważył na pewnej wadze. A obecnie oznaczenia sprężyn większości producentów są nic nie warte.

2. Chrono - niektóre podają wyniki trochę wyższe, inne trochę niższe. Przykładowo UFC pokazuje średnio 8-10fps mniej niż Xcortech czy chrono Radecka.

3. Opowiednio dobrany cylinder - jeśli pompuje zbyt dużo lub zbyt mało powietrza, wyniki zawsze będą niższe niż wtedy, kiedy dobrany jest idealnie do lufy.

4. Długość lufy - długie lufy z odpowiednio dobranym cylindrem zawsze dają więcej niż krótkie(też z dobranym cylindrem). Jakość i średnica lufy też mają nie byle jakie znaczenie.

5. Ilośc i grubość łożyskowań. np. prowadnica łożyskowana v.2 cymy ma prawie dwa razy grubsze łożysko niż większość znanych mi prowadnic

 

U mnie np. 6 letnie sp100 Guardera (~6,5kg) przy podwójnym łożyskowaniu i precce 317mm spokojnie dawało ~390fps.

Obecnie mam w jednej swojej replice stockową sprężynę z l85ICS, czyli teoretycznie m120 (na wadze ~9kg) i przy lufie promyka 285mm daje ~455fps.

W drugiej replice mam bliżej niezidentyfikowane m130 (10,6kg) i przy BU, lufie 363 podwójnym łożysku i Shortstroku -2 zęby(2 zęby z zębatki tłokowej wycięte - zmniejszona moc średnio o ~15fps/ząb celem przyspieszenia reakcji na spust) mam 465 fps. Ale tu jest właśnie prowadnica v.2 cymy, czyli to prawie tak jakbym miał potrójne łożyskowanie.

 

Tylko teraz pytanie...czy jest sens te sprężyny nazywać zgodnie z ich oznaczeniami? Otóż średnio. Dlatego zawsze pytam o wagę sprężyny jak ktoś chwali się magicznymi wynikami.

Większość producentów zapewne oznacza spreżyny biorąc pod uwagę niezbyt dobrą szczelnośc układu i np. stockowe lufy średniej długości.

 

Edit:

Jest jeszcze jeden istotny element. Waga kulki użyta przy pomiarze. Ja np. cylinder staram się dobrać tak, żeby pompował idealną ilość powietrza dla kulki o wadze jaką docelowo bedę strzelał. Bo kulka np. 0,3 zawsze potrzebuje trochę więcej powietrza niż 0,2.

I dlatego często mam tak, że na 0,2 wychodzi przykładowo 465 fps, ale już na 0,3 (po przeliczeniu mocy na kulki 0,2) 480fps. Przy precyzyjnych tuningach to dla mnie totalna podstawa.

Edited by Bociano
Link to post
Share on other sites

Według mnie waga sprężyny nie jest miarodajnym wyznacznikiem. Duży wpływ będzie miał sposób oddania zmagazynowanej przez sprężynę energii. Dlaczego stosuje się sprężyny o nieregularnych zwojach? Chodzi o to aby w początkowej fazie rozprężania oddać jak największą część energii tłokowi. Wpływ na faktyczne osiągi będzie miał również materiał, poziom wstępnego napięcia i pewnie jeszcze inne czynniki.

Link to post
Share on other sites

Według mnie waga sprężyny nie jest miarodajnym wyznacznikiem. Duży wpływ będzie miał sposób oddania zmagazynowanej przez sprężynę energii. Dlaczego stosuje się sprężyny o nieregularnych zwojach? Chodzi o to aby w początkowej fazie rozprężania oddać jak największą część energii tłokowi. Wpływ na faktyczne osiągi będzie miał również materiał, poziom wstępnego napięcia i pewnie jeszcze inne czynniki.

Dokładnie. Już nie jeden raz potwierdzono mylność tej głupiej teorii, że wyciskana waga w pozwala określić wynik fps. To jest mega orientacyjna metoda. To że potrzeba jakiegoś F do ściśnięcia sprężyny nie znaczy, że to F zostanie idealnie oddane, takie ułatwienia tylko na sprawdzianach w gimnazjum. Tu dochodzi budowa uzwojenia sprężyny, oraz sam zastosowany materiał.

Link to post
Share on other sites

Według mnie waga sprężyny nie jest miarodajnym wyznacznikiem. Duży wpływ będzie miał sposób oddania zmagazynowanej przez sprężynę energii. Dlaczego stosuje się sprężyny o nieregularnych zwojach? Chodzi o to aby w początkowej fazie rozprężania oddać jak największą część energii tłokowi. Wpływ na faktyczne osiągi będzie miał również materiał, poziom wstępnego napięcia i pewnie jeszcze inne czynniki.

 

Nawet nie wg Ciebie, tylko istotnie tak jest. Sprawdzone organoleptycznie - stockowa sprężyna z MP5 CA - 7,4kg, SP120 - 7,8kg. Bo chyba nikt nie zaryzykuje stwierdzenia, że obie generują porównywalną prędkość? :icon_lol:

Link to post
Share on other sites

Nikt nie mówi, że waga jest idealna. Ale jest bardzo dobra i tego nie zmienicie. Porównywanie chińskiego drutu do np. springów guardera nie zawsze będzie miarodajne, ale jeżeli już weźmiemy kilka porządnych spreżyn, np. guardera, modify, g&g, to gwarantuję wam, że podobna waga w ich przypadku zawsze da podobny wynik fps.

 

A różnica w sprężynach o zwojach nieregularnych a regularnych wcale nie jest tak kosmiczna. Przykładowo ostatnio porównywałem w/w m120ics do chińskiej sprężyny o regularnych zwojach i wadze 0,5kg mniejszej. Różnica 10fps, a +/- tyle właśnie powinno wynikać z różnicy w wadze.

 

Wiciok - sprawdź ile generują obie spreżyny bo nie zdziwiłbym się gdyby generowały właśnie zbliżoną prędkość. A już na pewno nie wierzę, że różnica wyjdzie większa niż 30fps.

7,8kg w sp120 guardera - są dwie opcje, albo ta sprężyna jest już solidnie ubita, albo masz lewego guardera.

Edited by Bociano
Link to post
Share on other sites

Wybacz, ale z faktami nie wygrasz.

280fps vs cośtam ponad 400 :icon_mrgreen:

 

Oczywiście to kwestia gównianości drutu i może też wieku sprężyny CA, ale dobitnie pokazuje, że po prostu nie można polegać na tym sposobie i co najwyżej można go stosować w roli pomocniczej np w celu odróżnienia 2 sprężyn tego samego producenta. W markowych sprężynach wyniki może i wyjdą podobne - a może i nie. Trzeba by mieć pewność, że zastosowano materiał o takich samych parametrach + do tego dochodzi jeszcze kwestia różnego uzwojenia i długości sprężyny.

 

Kolejny przykład - M85 Tornado vs M90 Specna. Tornado - wynik wyższy o 10 m/s dla 4,7kg vs 5,4kg Specna. Obie nówki.

Link to post
Share on other sites

280fps przy 7,4 kg?

No to coś z tym drutem musi być po prostu nie tak. Wieloletnia stockowa sprężyna TM o regularnym zwoju o wadze ~5kg daje więcej. Mam w domu milion byle jakich chińskich drutów o podobnej wadze i każdy daje wyraźnie więcej niż to o czym piszesz.

Wypróbuj w ten sposób kilkanaście sprężyn i wtedy zobacz, bo podawanie jakiegoś jednego dziwnego odosobnionego przypadku nic imho nie znaczy.

Testowałem w jednej replice z wagą obok różne spreżyny marek Guarder, Modify, ICS, Element, SHS, Airsoftpro, Soris i mnóstwo chińskiego badziewia. I to prawda, że waga nie zawsze jest idealnym odzwierciedleniem. Ale jak już powiedziałem - jest to bardzo dobra metoda i u mnie się po prostu sprawdza.

 

Inna sprawa, że np. weźmy dwie różne spreżyny i jedna da więcej w replice bez łożyskowania. Wsadzimy łożyskowanie i już więcej da ta druga. Utniemy zęby(short stroke) i znowu więcej daje pierwsza. Każda sprężyna ma swój moment, w którym daje proporcjonalnie najwięcej mocy. Ale tu już różnice są niewielkie.

Edited by Bociano
Link to post
Share on other sites

280fps przy 7,4 kg?

No to coś z tym drutem musi być po prostu nie tak.

No musi - tylko że to nie ma akurat najmniejszego znaczenia.

I właśnie dlatego jest to idealny (bo drastyczny) przykład, że nie można polegać na tej metodzie, bo siła wymagana do ściśnięcia nie przekłada się bezpośrednio na siłę rozprężenia i w konsekwencji na fpsy.

 

Wypróbuj w ten sposób kilkanaście sprężyn i wtedy zobacz, bo podawanie jakiegoś jednego dziwnego odosobnionego przypadku nic imho nie znaczy.

Jeden kontrprzykład nie obala tezy? Proszę bardzo, drugi:

Kolejny przykład - M85 Tornado vs M90 Specna. Tornado - wynik wyższy o 10 m/s dla 4,7kg vs 5,4kg Specna. Obie nówki.

 

 

Testowałem w jednej replice z wagą obok różne spreżyny marek Guarder, Modify, ICS, Element, SHS, Airsoftpro, Soris i mnóstwo chińskiego badziewia. I to prawda, że waga nie zawsze jest idealnym odzwierciedleniem. Ale jak już powiedziałem - jest to bardzo dobra metoda i u mnie się po prostu sprawdza.

Sam sobie przeczysz. To, że sprawdza się w niektórych przypadkach nie oznacza z automatu, że sprawdzi się dla ogółu wszystkich sprężyn. I zostało wykazane że tak nie jest, co zresztą sam przyznajesz. W związku z czym nie jest bardzo dobrą metodą i pogódź się z tym.

Link to post
Share on other sites

Poszedłbym w zupełnie innym kierunku. Ostatnio rozkręcałem pacjenta w którym sprężyna miała opory w ruchu wewnątrz tłoka. Analogicznie jeśli sprężyna jest za cienka albo przestrzeń w tłoku jest za duża to może pracować na boki, co także w teorii powinno odbić się na FPSach.

Link to post
Share on other sites

Gdzie sobie zaprzeczyłem bo nie bardzo rozumiem? Ale wiem - to taki popularny argument, żeby komuś "przywalić".

Powiedziałem, że coś nie jest idealne, a bardzo dobre.

 

Nie pogodzę się z tym co mówisz, bo ja mówię o własnych doświadczeniach. Czemu niby mam zmieniać pogląd oparty o własne doświadczenia na podstawie czyjejś opinii?

 

Zdarza mi się dyskutować z różnymi serwisantami i praktycznie każdy używa wagi.

I od nikogo nie słyszałem aż takich rewelacji jak od Ciebie. No, ale ty używasz cylindra typu 0 do luf 363mm i piszesz o spadkach 40fps przez wsadzenie sorbo do GB. Więc nic dziwnego, że i w tej dziedzinie masz rewelacje.

 

Edit. Buniek bardzo dobry przykład skąd mogą się takie przypadki brać.

Edited by Bociano
Link to post
Share on other sites

Ważenie sprężyn jest funta kłaków warte, waga po ściśnięciu do punktu "strzału" mówi bardzo niewiele. Póki nie scałkujecie wykresu siły w funkcji ugięcia w przedziale OD wstępnego napięcia sprężyny DO strzału- NIC nie wiecie o energii zgromadzonej w sprężynie. Ważenie nie da tu w zasadzie nic, żeby to miało sens to trzeba robić dwa ważenia (przy długości napięcia wstepnego i przy długości w momencie strzału). Potem całkować, ew zakładać liniowość wykresu i policzyć (bez całkowania to prościej).

 

 

Dlaczego stosuje się sprężyny o nieregularnych zwojach? Chodzi o to aby w początkowej fazie rozprężania oddać jak największą część energii tłokowi.

Bzdura. Niejednakowy skok zwojów stosuje się z powodów marketingu, nie skuteczności. Sprężyna (w zakresie odkształceń sprężystych oczywiście) pracuje w uproszczeniu liniowo, bez względu na to czy ma skok jednakowy, z zagęszczeniami czy, motyla noga, makaronowo-świderkowy, w zakresach sił o których tu mowa.

Link to post
Share on other sites

Gdzie sobie zaprzeczyłem bo nie bardzo rozumiem? Ale wiem, to taki popularny argument, żeby komuś "przywalić".

Powiedziałem, że coś nie jest idealne, a bardzo dobre.

Wiesz, akurat bynajmniej nie miałem zamiaru Ci przywalić. Widzę teraz, że mamy po prostu inne definicje stwierdzenia "bardzo dobre". Jeśli dla Ciebie "bardzo dobre" oznacza prawdziwość w powiedzmy 90% przypadków, to ok. Dla mnie nie.

Zdarza mi się dyskutować z różnymi serwisantami i praktycznie każdy używa wagi.

No i niech sobie używają. Pisałem już, że w roli pomocniczej jak najbardziej ma to sens, ale że nie jest to bezwzględny wyznacznik czegokolwiek, bo nie sprawdza się w każdym przypadku.

 

No, ale ty używasz cylindra typu 0 do luf 363mm i masz spadki 40fps przez wsadzenie sorbo do GB. Więc nic dziwnego, że i w tej dziedzinie masz rewelacje.

Nie, mój drogi, nie używam cylindra 0 do luf 363 i nie mam spadków 40fps po wsadzeniu sorbo. Cylindra używam typu 2, a sorbo nigdy nie montowałem. Skoro już szukasz argumentów ad personam, to przeszukuj moje posty jednak trochę dokładniej i nie przypisuj mi rzeczy, które wyraźnie zaznaczyłem, że mówił mi mój znajomy. Nota bene rzeczony spadek o 40fps muszę sprostować, bo dowiedziałem się, że jednak pomiar fps nie był jednak robiony bezpośrednio przed korektą AOE tylko dobre kilka k kulek wcześniej, w związku z czym spadek fps to pewnie wina głównie ubicia się sprężyny.

 

A z oporami sprężyny w tłoku, itp. sobie nie róbcie jaj, bo wg tego wyjdzie, że stockowe CA sprzed dobrych kilku lat powinny mieć ok. 400fps - ewidentny bullshit.

Link to post
Share on other sites

ja robiłem na guarderze sp140 545, na elemencie m155- 565 (przez rok trzyma tą wartość), z kolei na elemencie m135 zrobiłem 515fps i ubiła się do 500fps.

jeśli chodzi o m90 to ponad 300fps jest bez problemu osiągalne.

 

 

No to dobra wszystko fajnie i właśnie takie posty mnie ciekawią. To pochwal się jak tego dokonałeś tzn. jakie części wmontowałeś czy jakieś customowe czy np stock wszystko. Poruszacie tutaj temat ważenia sprężyn że jest bez sensu ale równie dobrze bez sensu są te cyferki na opakowaniach..... jak to ma zazwyczaj w chinskich springach np m100 - 9kg gdzie w teorii z reguły m100 guardera daje powiedzmy 7,5kg. Pytam się też dlatego na przykładzie posty który cytuje m90 według oznaczeń daje 300fps i to chyba niecałe więc skąd bierze się kolejne ileś tam fpsów? Ja nie mówie tutaj o 10 czy 20 fpsach ale dodatkowych 50fpsów z kosmosu.....

 

Bo 10 czy 20fpsów więcej na danej sprężynie jeszcze zrozumiem, precka typ cylindra i długość lufy no ale 50fpsów bez bore upa ? Jak? :D

Link to post
Share on other sites

Ja dodam tylko od siebie, że ważę springi niewiadomego pochodzenia aby mieć orientacyjnie pojęcie ile dadzą fps. Springi testowane na jednej replice, w tych samych warunkach, tym samym xcortech`em, na tych samych kulkach (wagowo i tej samej f-my) dawały RÓŻNE fps z odchyleniem około 5-70fps więc pomiar wagowy jest mocno ogólny.

edyta bo widze post wpadł wyżej :)

stockowych części tam nie ma żadnych ;)

a plus 50 fps bez BU się robiło :)

Edited by mike88
Link to post
Share on other sites

Znalazłem komentarz kolegi z innego tematu właśnie idealny do tego czego odnosi się mój temat

 

 

 

"Słabo coś, 420fps na SP120? Tyle to ludzie na SP110 w P90 wyciskają :icon_wink:" !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

No to pytam się teraz magików jak na m110 idzie 420fpsów uciągnąć ? Skoro waga sprężyny nie ma znaczenia to możliwe że kolega wsadził m110 które było m120stką i tyle w temacie więc darujcie sobie teksty że ważenie jest bez sensu...

Zależy mi na tym bo to jest zagwostka, ja siedzę przy replice pół dnia osiągam strzykawkę na całym układzie oringi są dobrze dopasowane i klops.... A może nie klops tylko dobre złożenie a te komentarze pokroju tego co wyżej to tylko głupie gadanie ?

Edited by NooBSaiboT
Link to post
Share on other sites

A z oporami sprężyny w tłoku, itp. sobie nie róbcie jaj, bo wg tego wyjdzie, że stockowe CA sprzed dobrych kilku lat powinny mieć ok. 400fps - ewidentny bullshit.

 

To tylko hipoteza, nie rozumiem czemu się tak unosisz. Z repliki o której wspominałem wyciągałem sprężynę kombinerkami. Inżynierem nie jestem, dlatego piszę o moich empirycznych doświadczeniach i wnioskach sporządzanych metodą "na chłopski rozum".

Przytoczony przeze mnie przykład nie miał na celu potwierdzenia tych "wątpliwych" wyników, więc nie wiem po co ta alegoria do CA.

 

Edit. Buniek bardzo dobry przykład skąd mogą się takie przypadki brać.

 

Bo to było G3 które od Ciebie kupiłem :icon_lol: Trochę pracy i działa jak marzenie.

Link to post
Share on other sites

Wiciok, to co przytoczyłem, przytoczyłem bo to były twoje wypowiedzi - nie interesuje mnie czy Ci to znajomy powiedział. Dlatego właśnie zwróciłem uwagę na własne doświadczenia - po cholerę pisać o czymś co kolega powiedział i siać ferment, skoro nie jest się tego pewnym. Potem ktoś to czyta, bezkrytycznie przyjmuje i puszcza w świat dalej.

 

A waga sprawdza się u mnie w 100%. Różnice wynikają tak jak powiedziałem wcześniej np. z innego momentu sprężyny, czego waga nie jest w stanie wychwycić.

 

A co do stocków CA sprzed lat - po dobrym złożeniu i doszczelnieniu komory potrafiły spokojnie dać 400fps. Nie mówię, że wszystkie, ale w niektórych trafiały się właśnie troszkę mocniejsze sprężyny. 360fps nie było żadnym problemem.

Masz tu proszę dowód - filmik od jednego z serwisantów, z którymi zdarza mi się rozmawiać.

 

 

Nic, ja Ciebie nie przekonam najwyraźniej i Ty mnie też.

Osobistych wycieczek nie chciałem robić, ale jak słyszę, że sobie przeczę i "pogódź się z tym", no to wybacz.

 

Edit: Buniek, cieszę się że chodzi fajnie. U mnie nikt go nie potrzebował, a za tyle ile było warte, to nawet nie chciało mi się do niego zaglądać.

Edited by Bociano
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...