Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Force Core M4 Series


Recommended Posts

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Skuszony promocją na Gunfire postanowiłem zamówić replikę firmy Force Core, model FC-108:

http://gunfire.pl/product-pol-1152205862-Replika-karabinka-FC-108.html

 

Dziś z paczkomatu odebrałem sporej wielkości przesyłkę(jak na replikę długości 39cm) - po zdjęciu folii ochronnej moim oczom ukazało się pudło z logo FC:

DSC_1280.jpg

 

W środku znajdują się:

- bateria NiMh 1200 mah, 8,4 V,

- ładowarka sieciowa,

- magazynek Hicap,

- atrapa AN/PEQ'a,

- zestaw mechanicznych przyrządów celowniczych,

- replika.

 

DSC_1281.jpg

 

W pierwszym momencie nie chce się wierzyć, że takie maleństwo jest tak ciężkie - nieco ponad dwa kilo wagi daje odczuć się w rękach. Po zmontowaniu zestawu w całość można dojść do wniosku, że replika jest dobrze wyważona i pewnie trzyma się ją w rękach - niewątpliwie pomaga w tym nieco grubszy niż w "standardowych" emkach chwyt pistoletowy.

 

Całość spasowana jest bardzo dobrze - jedynym mankamentem jest wyraźnie widoczna szczelina pomiędzy połówkami body - zwłaszcza na wysokości komory hopup. Nic nie trzeszczy, nie strzela, nie przesuwa się. Selektor ognia przemieszcza się z delikatnym oporem, wyraźnie "wskakuje" na swoje miejsce.

 

DSC_1384.jpg DSC_1396.jpg

DSC_1386.jpg DSC_1399.jpg

 

Spotkałem się z opiniami, że atrapa lasera wygląda dziadowo porównując jej wykonanie do repliki - to fakt, producent nie popisał się, niemniej pucha to element, który możemy wymienić we własnym zakresie jeśli komuś się nie podoba.

DSC_1391.jpg

 

W oczy rzuca się masywny tłumik, który stanowi chyba połowę masy repliki :P można go wymienić - lufa zewnętrzna zakończona jest czternastomilimetrowym gwintem.

DSC_1389.jpg

 

Przyrządy mechaniczne jak większość części zostały wykonane ze znalu, magnes czepia się tylko pojedynczych elementów takich jak stockowy hicap czy klapka wyrzutnika łusek.

DSC_1394.jpg DSC_1395.jpg

DSC_1387.jpg DSC_1388.jpg

 

Jedyne, co mnie intryguje/niepokoi to sposób, w jaki "zatrzaskiwany" jest przedni pin body.

Nie wiem, co autor miał na myśli tworząc takie rozwiązanie:

DSC_1317.jpg

Pin w pozycji zabezpieczonej sprawia wrażenie jakby miał za chwilę opuścić otwór, w którym go umieszczono. Ponadto po wysunięciu go "cycek" wystający z korpusu (który jest wypychany za pomocą sprężynki) wystrzeliwuje z otworu i trzeba mieć refleks, żeby go w porę złapać i nie zgubić.

DSC_1316.jpg

 

Nie miałem dziś możliwości przestrzelania karabinu więc póki co nie wypowiem się o osiągach, pozwolę sobie tylko dodać uwagę na temat magazynków.

W tym temacie pojawiło się kilka opinii co do magów, których można używać z replikami FC - oto moje spostrzeżenia:

- plasticzane Specna Arms - nie wpinają się,

- Amoeba (140bb) - nie wpinają się,

- metalowy Boyi - wpina się/nie wiem, czy podaje,

- cytadelowy Emag - wpina się/nie wiem, czy podaje,

- Pmag - wpina się/nie wiem czy podaje.

Wygląda na to, że FC-108 to replika wybredna w temacie magazynków...

Testy podawania magów powinienem zrobić w poniedziałek - wrzucę tutaj recenzję.

 

DSC_1397.jpg DSC_1400.jpg

DSC_1401.jpg DSC_1402.jpg

 

Póki co tyle, spodziewajcie się następnych wypocin w ciągu kilku dni :)

Link to post
Share on other sites

Uuu, niezłe fotki i opis :maniak_OK:

 

Jak już napiszesz całość, sugerowałbym podesłanie jej na news@wmasg.pl, to wrzucimy na główną 8-)

 

Dziękuję :) miałem małe problemy ze sprzętem foto, pierwsze dwa czy trzy zdjęcia nie wyszły tak, jakbym chciał.

 

Oczywiście, jak najbardziej podeślę całość do wrzutki na Główną - do tego czasu będę musiał wnieść erratę do wczorajszej części - magazynki Specny i Amoeby wpinają się tylko w określony sposób, do testu doszedł jeszcze hicap G&G :)

Link to post
Share on other sites

Testy w terenie przeprowadzę jutro, niemniej podejrzewam, że stockowa gumka raczej szału nie zrobi. Kolega Brzuski wypowiedział się na temat komory hopup kilka postów temu, moje pierwsze wrażenie jest takie samo.

 

xGhostX - odpowiadając dodatkowo na Twoje pytanie odnośnie przełożenia kolby:

DSC_1403.jpg

 

Założyłem kolbę z G26 G&G, wszystko ładnie pasuje, nic się nie rusza, śruba z kolby nie jest za długa do wkręcenia w szkielet gb.

 

Link to post
Share on other sites

Myślałem, że dziś nie znajdę czasu na zrobienie kilku następnych fotek i wrzucenie krótkiego opisu a tu proszę - niespodzianka. Z góry chcę Was przeprosić za to, że moja "recenzja" rozwinie się na kilka postów i rozwlecze w czasie na kilka dni ale nie mam możliwości sprawdzenia wszystkiego na raz. Ponadto chyba będzie mi w ten sposób łatwiej pozbierać najważniejsze fakty w całość, żeby stworzyć konkretny materiał, który powędruje na główną.

 

Ale do rzeczy.

 

Wspomniałem wczoraj o magazynkach - dziś z rana przysiadłem ponownie do tematu Specny i Amoeby:

- Specna - wpina się w momencie, gdy lekko przechylimy magazynek w stronę przodu repliki. Ta sztuczka nie działa za każdym razem, nieraz trzeba spróbować dwa, trzy razy zanim magazynek się zatrzaśnie,

- Amoeba - udało mi się ją zapiąć dwa razy, reszta prób spełzła na niczym. Osobiście odradzam stosowanie/kupowanie tych magazynków do tej repliki,

- G&G (hicap)- mag tej firmy siedzi w gnieździe zdecydowanie najciaśniej - nie ma szans poruszyć go nawet o milimetr. Wpina się bez problemu, czy podaje? To okaże się jutro.

 

Kolega xGhostX zadał pytanie o założenie zwykłej kolby w miejscu "korka", który utrzymuje ucho zawieszenia - oczywiście, nie ma z tym najmniejszego problemu. Zaślepkę odkręcić można bez narzędzi (jest ona dość ciężka - stanowi przeciwwagę dla ciężkiego frontu), w jej miejsce spokojnie przykręcamy długą śrubą prowadnicę kolby. W tym momencie jedna uwaga - na końcówce dokręcania śruby pojawia się dość wyraźny opór - warto pod łeb rzeczonej śruby podłożyć kilka podkładek, żeby nie zniszczyć żadnego elementu wewnątrz gb.

 

DSC_1403.jpg DSC_1404.jpg DSC_1406.jpg

 

Jak widać prowadnica dobrze pasuje, nie ma szczelin, nic się nie rusza.

 

Słów kilka na temat "orisowania" repliki.

W G26 G&G spotkałem się z tym, że Elcan z montażem QD lekko huśtał się na szynie - nie jest to jakiś wielki ruch ale pozostawia pewien niepokój w naszej głowie. TO samo tyczyło się aimpointa na wysokim montażu (też z QD). Szyny Force Core nie przysparzają takich problemów - wszystkie akcesoria czy z QD czy z dokręcanym montażem ciasno i pewnie osadzone są na RISach zapewniając maksymalną wygodę użytkowania.

 

DSC_1405.jpg DSC_1415.jpg

DSC_1416.jpg DSC_1418.jpg

 

Na koniec dzisiejszego eseju - kompaktowość repliki nasunęła mi pomysł przeprowadzenia drobnego "eksperymentu" - postanowiłem sprawdzić w jakich warunkach można przenosić FC-108. Oto kilka przykładów:

 

1. Jeżeli planujesz wagary w ramach wyjścia na strzelanie a Twoi rodzice stwierdzili, że to nie jest dobry pomysł wystarczy, że skitrasz swojego FC-108 do plecaka typu PP25/kostka/wszelkie inne tej wielkości:

DSC_1413.jpg

 

2. W przypadku gdy nie masz plecaka czy torby wystarczy Ci siata z Lidla:

DSC_1414.jpg

 

3. Gdy żona nie do końca akceptuje Twoje hobby a chciałbyś pochwalić się kolegom nowym nabytkiem bierzesz dziecko na spacer - oczywiście nie zapominasz o torbie z herbatnikami, piciem, pieluchami, itp. Na Twojego FC zostaje sporo miejsca :P

 

DSC_1412.jpg

 

4. "Stoósemka" mieści się w średniej wielkości damskiej torebce obok tuszów, pudrów, książki Coelho, termosu z machiatto i czekolady z truskawkami:

 

DSC_1407.jpg DSC_1411.jpg

 

Żona powiedziała, że ma mnie dość. Następne posty będę pisał jeżeli uda mi się znaleźć WiFI na osiedlowym śmietniku.

 

Pozdro!

Link to post
Share on other sites

Jakiś czas temu mój brat kupił M4 z tej stajni. Jakość wykonania bardzo dobra, wszystko siedzi jak skała. Stockowa gumka niestety do bani, kulki kręciła strasznie w lewo, więc od razu poszła do wymiany. Z magazynków na pewno podają metalowe low-capy Specna Arms. Na razie była raz w boju, więc niewiele mogę powiedzieć.

Link to post
Share on other sites

Ok, zapraszam do dalszej części moich wypocin :)

 

Zaczniemy od "fps'ów". Gunfire dosłał replikę, która według nich w stocku osiągała moc różniącą się od podanych 330 fps, które rzekomo replika miała mieć oryginalnie ale mieszczącą się w granicach, jakie dopuszczone są do rozgrywek typu CQB, mianowicie - 345 fps. Wszystko byłoby pięknie gdyby nie to, że ten wynik powtórzył się we wszystkich pięciu testowych strzałach...

 

DSC_1498.md.jpg

 

 

Niewyraźny podpis i zaistniała statystyka od razu wzbudziła podejrzenia. Jeżeli w ciemno pojechałbym z FC do KillHouse to zostałbym niedopuszczony do gry ze względu na realne wyniki. Na szczęście mamy teamowe chrono, które pokazało:

- 1 kulka - 363 fps,

- 2 kulka - 370 fps,

- 3 kulka - 371 fps,

- 4 kulka - 370 fps,

- 5 kulka - 367 fps,

- 6 kulka - 366 fps,

- 7 kulka - 361 fps,

- 8 kulka - 353 fps,

- 9 kulka - 365 fps,

- 10 kulka - 360 fps.

 

Szkoda, że jesteśmy delikatnie robieni w jajo przez sprzedawcę. Taki "pomiar" poddaje pod wątpliwość wykonanie całego przeglądu przedsprzedażowego repliki.

 

DSC_14286457c.md.jpgDSC_1433e0b98.md.jpg

 

Przyszedł czas na przetestowanie repliki we w miarę "kontrolowanych" warunkach, gdzie do dyspozycji mamy blisko 70-cio metrową halę po niedokończonym parkingu podziemnym. Podzieliliśmy z Grześkiem test na dwie części - strzelanie do tarczy na trzech odległościach oraz celność repliki w odniesieniu do sylwetki człowieka.

 

DSC_1441b51f0.md.jpg

 

 

Do testów użyliśmy białych G&G 0,25g. Tarcze ustawione były w odległościach 15m, 25m oraz 30m uzyskując wynik:

- tarcza nr. 1 - 5 trafień w kartkę A4, wszystkie w obrębie pierścieni,

- tarcza nr. 2 - 5 trafień w kartkę A4, dwa w obrębie pierścieni,

- tarcza nr. 3 - 1 trafienie w kartkę A4, w obrębie pierścieni.

 

DSC_1479edb22.md.jpg

DSC_1480137df.md.jpg

DSC_14818081f.md.jpg

 

Kilka słów na temat odczuć dotyczących pracy mechanizmów repliki. Całość pracuje dobrze, równo i płynnie. Rof jest zadowalający do walk CQB, reakcja na spust mogłaby być lepsza - czeka mnie wstawienie mosfetu i zapewne wymiana silnika.

 

Sokoov opisał sytuację problemu z hopkiem - ja nie mam żadnych kłopotów, kulki nawet na dużym (jak na taką replikę) dystansie zachwowują kierunek lotu aż do końca pomimo sporego rozrzutu u celu (co pokazuje test tarczy).

 

DSC_1451c7625.md.jpg

 

Przechodząc do konfrontacji z sylwetką człowieka - skrajna odległość na jakiej zachowujemy jako taką celność to nieco mniej niż 40m, niemniej musimy używać trybu auto - pojedynczą kulką bardzo ciężko jest trafić z takiego dystansu.

 

DSC_1445bd7f9.md.jpg

 

 

 

I jeszcze słowo na temat magazynków.

- metalowy Boyi: wpina się, podaje,

- plastikowa Specna: wpina się, podaje,

- Pmag: wpina się, podaje,

- Emag z Cytki: wpina się i..... nie podaje (a szkoda, to był mój faworyt),

- hicap G&G: wpina się, podaje.

 

DSC_1472a73a1.md.jpg

DSC_1461da09d.md.jpg

 

Powróciwszy do domu niezwłocznie zamówiłem nową sprężynę główną - Element 95-kę, którą po otrzymaniu wpakowałem do repliki przechodząc do dalszej części testów. Pierwszą rzeczą, jaką zauważyłem był powód sztywności i zwartości całej konstrukcji - sprytny Chińczyk na łączeniu uppera i lowera wcisnął pomalowaną na czarno podkładkę.

 

DSC_1486a2f13.md.jpg

 

Jeszcze raz pozwolę sobie przestrzec przed pogubieniem elementów przedniego pinu, nic nie jest tam zamocowane na tyle solidnie, żeby nie pogubić rzeczonych części...

Drugą rzeczą, która lekko irytuje jest to, że replika najpierw złożona została w całość, przeciągnięto kable przez RISy na zewnątrz i założono na nich wtyczkę bez żadnej możliwości rozsunięcia połówek korpusu. Gdyby producent dodał na przewodzie pięciocentymetrowy zapas uniknęlibyśmy kombinacji. Zauważyłem ten problem wcześniej i w sklepie elektronicznym zakupiłem zwykłe wtyki, które założyłem na odcięte przewody dając możliwość odpinania zasilania w dowolnej chwili.

DSC_14827abf4.md.jpg

DSC_149202b60.md.jpg

 

Korpus po wyjęciu z body prezentuje się nieźle, nie widać nadlewek, niedomalowań czy innych niedoskonałości.

DSC_1487bf07d.md.jpg

 

Trochę gorzej wygląda sprawa w środku - zamiast smaru użyto chyba "butaprenu". Zębatki pokryte były skorupą (dosłownie skorupą, musiałem ją ściągać nożykiem) zaschniętego smaru. Cylinder wysmarowany został czymś w rodzaju olejku silikonowego. Zębatki zostały wypodkładkowane poprawnie.

 

DSC_1489acd4f.md.jpg

DSC_1490f3bd7.md.jpg

 

Po wymianie smarów i założeniu nowej sprężyny nieznacznie zwiększył się rof, poprawiła się praca gearboxa - całość chodzi lżej.

 

W wyniku wymiany sprężyny uzyskałem takie wyniki:

- 1 kulka - 336 fps,

- 2 kulka - 338 fps,

- 3 kulka - 337 fps,

- 4 kulka - 336 fps,

- 5 kulka - 347 fps,

- 6 kulka - 336 fps,

- 7 kulka - 330 fps,

- 8 kulka - 323 fps,

- 9 kulka - 335 fps,

- 10 kulka - 339 fps.

 

Czyli według ogólnopolskich limitów fpsów FC-108 po downgradzie dostaje "fejsbukowąokejkę" do gry CQB.

 

 

Krótko podsumowując - uważam, ze FC-108 jako replika do CQB zadowoli nawet nieco bardziej wymagających graczy pod warunkiem, że poświęcimy jej odrobinę czasu/niewielkie początkowo koszty na serwis. Jako replika dla początkujących zawodników lub jako jednostka z kategorii "poniżej 1000zł"? Jak najbardziej jestem "za".

 

Plusy:

- solidne wykonanie,

- przyjemna faktura pokrycia części zewnętrznych,

- dobre osiągi w stocku,

- wygodny chwyt pistoletowy,

- niewielkie wymiary, co za tym idzie - kompaktowość,

 

Minusy:

- kiepskiej jakości smar w gb,

- słaba jakość wykonania przyrządów celowniczych - muszka rozsypała się podczas próbnego strzelania,

- jednostka nie trzyma podanego limitu fps, co może przysporzyć problemów użytkownikowi,

- replika niezwykle wybredna w temacie magazynków.

Link to post
Share on other sites

@argawen - może źle się sprecyzowałem. Chodzi o niepewność i brak powtarzalności w zachowaniach magazynków, które nieraz potrafią nie zapiąć się za pierwszym razem czy czasem nie podają. W polu nie ma czasu na zastanawianie się czy Pmaga schowałem do ładownicy w kangurze czy w w ładownicy w pasie.

 

@mareq - słuszna propozycja, nie pomyślałem o takiej próbie, może uda mi się coś podziałać w tym temaie w przyszłym tygodniu.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...