Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

[PORADNIK] Stylizacja brytyjska (i pochodne - kanadyjska, australijska, PSZ)


Recommended Posts

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Co wolno marszałkowi Montogomery'emu to nie... ;)

 

A na poważnie. Przez długi czas (do końca 1942 r.) koszule od KD nie były obszywane. Naszywano jedynie dystynkcje (podoficerskie na rękawach, oficerskie na naramiennikach). Obszyć jednostek (np. łuczków regimentowych) właściwie nie było.

 

Natomiast od czasu objęcia dowództwa nad 8 Armią przez Monty'ego coraz częściej widać "Tarczę krzyżowców" na prawym rękawie żołnierzy brytyjskich w Afryce Północnej (jako element budowania espirit de corps). Ponadto pojawiają się emblematy dywizji np. 51 Dywizji Piechoty "Highland" czy 56 DP "Black Cats", ale znacznie częściej w postaci nasuwek na naramienniki niż naszywek na rękawy.

Link to post
Share on other sites

Chociaż tyle. Koszula dzisiaj przyszła to i chociaż ta tarcza wyląduje na ramieniu :)

Miałem ochotę sobie sprawić szorty ale w Bielsku nic pasującego nie dostanę. Pełnia lata a zaczynają już sprzedawać rzeczy jesienne. Może będzie przez to motywacja do zakupu właściwszych. Czas chyba zacząć chować pieniądze w sofie, żeby je wydać na zakupy w SOFie :).

Link to post
Share on other sites

Siedząc na allegro znalazłem taką gratkę dla wszystkich spadochroniarzy którzy wolą się ukryć przed wzrokiem nieprzyjaciela niż biegać w czerwonym berecie. Cena mi się wydaje całkiem zacna patrząc ile oferuje SOF. Co prawda nie jest metalowy jak odpowiedniki z SOFu ale tu się chyba nikt tym nie przejmuj

 

http://allegro.pl/helm-brytyjski-polski-at-mkii-spodochroniarski-i6922289113.html?reco_id=902fdbcd-85c0-11e7-a1f0-246e96321038&ars_rule_id=201

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Mam takie pytanko? Czy amerykanie też używali stenów? Będąc na d-day Hel zauważyłem że na plaży biega jeden ze stenem i się zastanawiam czy jest to poparte historycznie, czy może niedopatrzenie. Daje link do zdjęciana którym taka sytuacja się pojawia

https://m.facebook.com/events/1921565164738119?view=permalink&id=2038638153030819

Edited by 11111klimko
Link to post
Share on other sites

Nie. Brytyjczycy nie eksportowali broni do USA. Lądując we Francji czyli dopiero wchodząc do akcji Amerykanie byli wyposażeni w 100% w broń amerykańską. Żadnych Stenów czy empiszy. Podejrzewam że kolega ze zdjęcia dostał Stena by robić hałas. Jeżeli nie to chyba jakieś niedopaczenie.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Te współczesne berety są chyba szyte a powinny być tłoczone. Na ASH nikt ci tego nie wytknie ale idzie kupić np beret royal marines. Pewnie jakiś holenderski lub niemiecki też dostaniesz tłoczony.

 

Pogooglałem trochę za zdjęciami i wygląda na to, że metalowy orzełek jest ok ale specem nie jestem.

Edited by mareq
Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Pojawiła się gotówka, idą święta, trzeba sobie sprawić prezent :icon_biggrin: Pozostał zakup BD i tutaj znowu pojawiają się wątpliwości... Ciężko trafić z rozmiarem... Chyba udało się znaleźć coś w co wejdę. Czy orientuje się ktoś jaka jest to wersja BD? (https://imgur.com/a/G4X4h) 350 zł za komplet, także cenowo wypada chyba rozsądnie. Jak wygląda kwestia dorobienia guzika pod szyją? Jest problem ze źle układającym się kołnierzem?

 

Teraz pytanko dot. kabury. Czy próbował ktoś wcisnąć do niej Lugera?

 

Zmagam się jeszcze z problemem znalezienia L strapów... Rzuciły się komuś w oczy? Kiedyś miał Friedlander i Nestof, ale niestety teraz kompletna pustka :(

Link to post
Share on other sites

Wg mnie to mundur kanadyjski. P37 powinien mieć guziki kieszeni schowane, a P40 kieszenie bez kontrafałdy. kołnierz jest jak w bluzie oficerskiej.

W każdym razie, jak jest na Ciebie dobry, to sie bierz. Cena jest dobra, szczególnie, że ciężko znaleźć spodnie.

Kołnierz musiałby przerobić krawiec,ale wg mnie szkoda na to pieniędzy. Założysz na szyje apaszkę lub szal snajperski i będzie dobrze. I tak będziesz musiał mieć coś na szyi, żeby nie poobcierac skóry o wełnę. Ja mam kołnierz zapinany do góry, ale nigdy tego nie robię.

Na L-strapy poluj na ebay, albo kup w SOFie

O, tu masz w dobrej cenie:

https://www.ebay.com/itm/G-BRITAIN-ARMY-2-L-STRAPS-2-BRACES-GREEN-WEB/372090269179?hash=item56a24eedfb:g:zEIAAOSwQz1Zzf-z

Dostawca pewny, kupowałem u niego. Ma też L-strapy w komplecie z big- i smallpackiem.

Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że spodnie to jakaś luźna wariacja na temat wzoru P 37 (na pewno nie brytyjskie ani kanadyjskie). Szyte przez jakiegoś rzemieślnika? W każdym razie do stylizacji - jak najbardziej OK.

Co do bluzy - wygląda na wzór P 49 (tu już wygląda ten fant na oryginał). Kwestia kołnierza, tak jak pisał Robert - możesz próbować zmian u krawca, albo tak jak Hunter, który ma P49 biegać z szalem snajperskim. Cena za całość jest do zaakceptowania. O "ludzkie" rozmiary trudno, więc warto wziąć za ten geld.

 

Co do kabury - "mała", która była zaprojektowana pod rewolwer Enfield No.2 spokojnie pomieści P08, P38, Colta 1911 czy Browninga HP.

I tak jak pisał Robert - jeżeli nie L-strapów u Nestofa albo na Allezło to pozostaje Ebaj.

Link to post
Share on other sites
Jak dostaniesz mundur, to sprawdź, czy są guziki do spięcia kurtki i spodni i czy pasują. I dodatkowo kup szelki do spodni - nie muszą być rekonstrukcją, czy oryginałem, ale naprawdę ułatwiają życie :-).
W razie czego, chyba nie będzie większym problemem żeby je doszyć? Skoro spodnie mogą być inwencją krawca, to biorę pod uwagę, że może ich nie być x.x

Szelki są na guziki, tak? W sumie nigdy nie rzuciły mi się w oczy.

Link to post
Share on other sites

Guziki do spięcia bluzy ze spodniami muszą być, bo to jest jedna z idei battledressa - stworzenia czegoś na kształt kombinezonu do walki. Ponadto naprawdę ułatwiają życie bo zapobiegają rozjeżdżaniu się bluzy i spodni.

 

Co do szelek - były zapinane na guziki. Niezależnie od stopnia. W oryginale powinny być białe, nieelastyczne, oficerowie dostawali szare uelastyczniane.

Edited by Domin007
Link to post
Share on other sites
  • Domin007 changed the title to [PORADNIK] Stylizacja brytyjska (i pochodne - kanadyjska, australijska, PSZ)
  • Domin007 pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...