Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Tester kulek


Recommended Posts

Od dłuższego czasu użyszkodnicy replik wyborowych borykają się z brakiem DOBRYCH ciężkich kulek. Problemem jest nietrzymanie wymiaru przez kulki - innymi słowy: puchnięcie. Kulki albo mają jakiś składnik higroskopijny i naciągają wilgoć, albo sam materiał ma tendencje do zwiększania objętości. Faktem jest że rosną, w różnym tempie, ale jednak.

O ile w lufach stockowych taka kuleczka 6,04 to nie problem, o tyle w porządnych preckach 5,98-6,03mm jest tragedia.

W zasadzie problem może dotyczyć również lżejszych kulek, bo zacinki zdarzają się przecież i w szturmówkach na kulkach 0,25 czy 0,28g.

 

W teście luf EdGi który pojawił sie niedawno na stronie głównej, wzmiankowałem o testerze kulek o średnicy wew. 5,96mm produkowanym przez EdGi, ło takie ustrojstwo:

 

1048639_476790445737297_1367536190_o.jpg

 

Ból polega na tym, że u nas niedostępne a cena zaporowa - w cenie lufy.

 

Po sporej dyskusji w temacie kulek snajperskich pojawiły się 2 propozycje sporo tańsych rozwiązań:

 

1. Zbiorowy zakup lufki 5,98mm x 363mm od EdGi i pocięcie jej na fragmenty po ok. 6cm (5cm wystarczy do poprawnego sprawdzenia), czyli dla 6 chętnych, koszt całościowy fragmentu wyszedł by na łebka max. 80zet + wysyłka.

 

2. Wydrukowanie testera w kształcie walca lub prostopadłościanu i wykonanie w nim otworu (tunelu) o średnicy testowej 5,96 lub 5,98mm.

 

W zasadzie, według mnie, taki prostopadłościan mógłby być lepszy rozwiązaniem, takim kombajnem nawet, bo:

- łatwiej go postawić, zawsze można dorobić nóżki by stał bezpośrednio w pudełku do sortowania,

- w przypadku pojedynczego otworu, można zrobić nieckę w górnej części bryły, by łatwiej wsypywać kulki,

- bryła może być większa i dzięki temu mogła by mieć kilka otworów do testowania: 5,96mm, 5,98mm, 6,00mm, 6,01mm

- druk 3d czy obróbka laserowa jest tańsza niż obróbka cnc.

 

Pytanie tylko, ile osób było by chętnych na takie ustrojstwo? Widziałem ogłoszenie na komisie użytkownika http://wmasg.pl/pl/profil/show/119318 o druku 3d

Złożyłem zapytanie na stronie http://www.proto3d.pl/

Czekam na odpowiedź. Cena będzie na pewno zależna od ilości egzemplarzy. Mile widziany projekt.

Ma ktoś moc by klepnąć projekt w cadowskim .STL?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Też się piszę ale do druku 3d jestem mocno sceptyczny. Zortax M200 niby ma tą precyzję 1.5 mikrona ale mam wrażenie, że za druk z taką dokładnością sporo się zabuli.

Ale jak już drukować to coś o wysokości/długości 10cm o boku 3-4cm z niecką/lejkiem na górze i na dole 4 nóżkami wysokości 1-2cm. Kładziemy takie ustrojstwo na talerzu, od góry sypiemy kulki a na talerzu mamy podane najlepsze draże dla snajpera ;)

W 5.96 raczej bym nie celował bo się okaże że żadna nie przechodzi :D

Pytanie czy na prawdę będą w stanie wypluć te 5.9785mm...

Edited by shamoth
Link to post
Share on other sites

Proponował bym raczej rozwiertak ręczny stożkowy DIN 9 B NRSk 5 [na oko wydaje sie odpowiedni- nie sprawdzałem]

W walcu[aluminium] wykonać otwór stożkowy z jednej strony powiedzmy średnica otworu 5,5 a z drugiej powiedzmy 6,3.

Kalibracja: toczymy czoło od strony mniejszego otworu aż do uzyskania otworu 5,9X.

Link to post
Share on other sites

Jest odpowiedź, zacytuję:

 

"Witam,

 

Niestety uzyskanie takiej precyzji otworów jest niemożliwe z wykorzystaniem drukarki 3D. Można by było pomyśleć o wykonaniu takich "przelotek" na kulki na maszynie CNC ale obawiam się że może się to wiązać z wysokimi kosztami (około 500 pln za tulejki).

 

Ale mam jeden pomysł. Jest w sumie 10 osób więc może ktoś posiada niepotrzebną precyzyjną lufę o odpowiedniej średnicy którą moża by było wykorzystać do wykonania elementu przez który kulki by mogły przechodzić wtedy chętnie wykonam rynienkową obudowę. Koszt takiej obudowy wyniósł by pewnie 50-150pln w zależności od wymiarów.

 

Jak by co jestem do dyspozycji

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Jakub Piekacz

tel: 733 303 454

www.proto3d.pl"

 

Czyli wracamy do cięcia edgi....

Link to post
Share on other sites

Czyli wracamy do cięcia edgi....

 

Może być i PDI ;)

 

Druk 3D niestety nie pozwoli na wykonanie tak precyzyjnych otworów więc pomysł z pociętą lufą jest bardzo dobry.

 

Projekt macie u mnie za darmo, Shamot mógł byś naszkicować z grubsza to o czym piszesz?

 

Po robocie machnę na szybko w Corel'u mój zamysł ;)

Edited by shamoth
Link to post
Share on other sites

2YeoILM.jpg

 

 

Na upartego można jeszcze w podstawie zintegrować stożek który będzie wymuszał wyturlanie się kulek.

Jak się tak zastanawiam to chyba jednak dobrze by było żeby kanał był pod skosem, wymusza turlanie kulek w kanale.

Jutro poprawię

 

Coś się posypało, pierwszy projekt

zfgfygG.jpg

Edited by Mendi
Link to post
Share on other sites

Shamoth: wiem wizja twórcy to jedno a ekonomia to drugie. Ja bym po prostu na końcu lufy zamontował plastikowy lejek. Taki zestaw wkładasz do słoika lub butelki i można siać.

 

Dokładnie to samo bym zrobił, tylko plastikowy lejek jest drogi więc użył bym kartki papieru i nieśmiertelnej duct tape ;)

Link to post
Share on other sites

dla mnie to może nawet być lejek zmuszający kulki do "przelatywania pojedynczo przez kawałek lufy z miejscem na "umiejscowienie lufy :)

 

btw. ostatnio wziałem stock 6.04 i spuchnięte rakiety do 6.03 powiem wam, że 510mm lufy było za mało :v potrafiły zaklinować się na poczatku, a po wrzuceniu jeszcze raz potrafiły przelecieć poprawnie :icon_neutral2:

Link to post
Share on other sites

I to czyni różnicę między 6.03 MB/JBU/Guarder itd a precką Promyka/PDI/EdGi.

Swoją drogą to cały czas się zastanawiam czy te EdGi są faktycznie takie precyzyjne.

Jak już dostanę w swoje łapska kawałek lufki to od razu sprawdzam referencyjną ceramiką 5.95mm i 6mm.

 

@Mendi

Topguns coś Ci odpowiedziało w sprawie odkupu testowej EdGi?

Link to post
Share on other sites

Mam troszkę inny pomysł: Nie można po prostu wziąć dwóch bloczków w kształcie prostopadłościanów (o podstawie trapezu prostokątnego), zbliżyć je do siebie na żądaną odległość (5.95 mm) i unieruchomić na deseczce (tak aby z ramion i deseczki zrobić wylot dla dobrych kulek)? Oczywiście ścianki bloczków muszą być gładkie, a kulki okrągłe ;)

Link to post
Share on other sites

Mam odpowiedź od Topguns, jest 1 egzemplarz 363x5,98, chyba nawet ten potestowy.

Kto byłby chętny na fragment lufy ok. 5,5-6cm? Cena z pocięciem i wysyłką wyjdzie ok.75zet.

 

Na chwilę obecną 2 kawałki bierzemy ja i Shamoth. Zostają 4.

Zastanawiam się jeszcze nad zamówieniem takiego "stojaczka" jak shamoth opisywał, z lejkiem na górze i nóżkami, w który można by taki fragment lufy wstawić. W rachubę wchodzi druk 3d oraz wytoczenie z kawałka alu (co chyba taniej wyjdzie).

 

zfgfygG.jpg

Link to post
Share on other sites

Przed chwilą jeszcze mnie olśniło, chyba...

Ten stojaczek przecież można zrobić z cienkiej blachy miedzianej, kwestia pocięcia i polutowania, wielkość lejka/stojaka jest praktycznie ograniczona wielkością taśmy/formatki miedzianej blachy. A jak by pokombinował to może nawet dało by się zrobić wersję składaną jak kuchenki esbita ;)

 

Mendi, ze znanych Ci kulek które w 100% przechodzą przez EdGi 5.98?

Edited by shamoth
Link to post
Share on other sites

Panowie, po burzy muzguff z shamothem stwierdziliśmy, że do sortowania kulek snajperskich lepsza była by jednak lufka o średnicy 6,00. Dlaczego? Ano dlatego, że:

- po pierwsze: większość kulek od 0,4g wzwyż, nawet tych dobrych i trzymających wymiar, nie przechodziło przez 5,98;

- po drugie - używamy luf precyzyjnych pdi 6,01, promyk 6,03 a co poniektórzy luf prawie-precyzyjnych guarder 6,02, więc taki tester 6,00 wystarczyłby w zupełności;

- po trzecie, za 360zet można by kupić lufkę 6,00 pod ak, czyli 455mm, a z tego to już by wyszło eleganckich 8 testerków, więc i koszt spadną.

 

Hamilkar i sebolek - styknie wam tester 6,00mm?

Link to post
Share on other sites

Ja również bym się pisał na taki tester ....

 

Mój projekt "sitka" wykonany z plexi niestety ma trochę niedociągnięć wynikających z samego materiału :( oraz lasera, który posiadam w pracy. Jego moc pozwala na optymalne cięcie plexi #10mm przy prędkości 20cm na minutę. Przy tej prędkości dolna krawędź otworu zachodzi nadpalonym materiałem i średnica się zmniejsza. Do tego każda plexa jest inna. Niby extrudowane mają najbardziej porównywalne gęstości i grubości ale z doświadczenia wiem, że jest inaczej. Problemy te można by rozwiązać wycinając to dużo mocniejszym laserem.... niestety nie posiadam takiego i nawet nie znam nikogo kto by takowy miał :( Można się jeszcze pobawić z blachą aluminiową #2mm. Myślę, że frezem palcowym 3mm można by osiągnąć taką dokładność jaka nas interesuje. Pomysłów na tańsze rozwiązania jest sporo ... problem z wykonaniem :) i obróbką materiału.

Link to post
Share on other sites

Przy tych tolerancjach niestety obróbka jest najważniejsza...

Jeśli jest to dokładny sprzęt to zawsze możesz zrobić 4 otwory M3 na śrubunek i w środku wyciąć pożądany otwór w kilkunastu plexi 1mm :icon_wink: Czasem lepiej podrobić niż od razu robić monolit...

Edited by shamoth
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...