Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Plecak + kamizelka


Recommended Posts

Jak wygodniej jest nosić plecak? Zakładając plecak na ramiona/na kamizelkę, czy może przypinając plecak do kamizelki do pleców.

Czy podczas noszenia na ramionach nie przeszkadza w użytkowaniu kieszeni kamizelki?

Jak montuje się plecak do pleców kamizelki?

Czy przypadkiem nie podnosi on w takim wypadku przodu kamizelki do góry?

Link to post
Share on other sites

No cóź mogę powiedzieć. Plecaki mają pocoś te systemy nośne, a są m.in. po to by rozkładały ciężar. Wieć lepiej korzystać z nich, zwłaszcza przy większych ciężarach. Bo o kręgosłup trzeba dbać. Poza tym, podpięcie plecaka do kamizelki bądź korzystanie z zintegrowanego jak w Patternie sprawia, że dostęp do niego jest tylko po zdjęciu całej kamizelki. Oczywiście można zrobić system podpięcia plecaka na zapięcia (przez wielu laików nazywane fastexami :) ). Wtedy będzie można szybko go zdjąć, ale by podczepić znów będzie trzeba zdejmować kamizelkę. No chyba że jest twój partner, który ci może pomóc, ale nie zawsze on jest. Dlatego uważam, że lepiej nosić plecak na kamizelkę. I jeszcze jedno, pamiętam jak kiedyś pojechałem w terem z 80 litrowym plecakiem wypełnionym po brzegi, po pewnym czasie marszu tak mnie bolały ramiona, że ledwo wyrabiałem. Na jednym postoju założyłem kamizelkę (którą miałem w plecaku). Był to Moratex który ma "poduszki" podczepiane pod ramiona. Po założeniu plecaka okazało się, że kamizelka tak świętnie rozkładała ciężar, że ,,zaraz mogłem pieszo do twych świątyń progów, iść za zwrócone życie podziękować Bogu..."

Link to post
Share on other sites

no właśnie !!!

kiepskawy pomysł aby dokamizelki czy oporządzenia dopinac cokolwiek na plecy

czasem sa takie sytułacje taktyczne ze trzeba cos wziąśc na plecy np.rannego albo inny plecak np.z mat wybuchowymi

albo podzchodzimy do obiektu i mamy go rozpoznać zciągamy wtedy plecak i czołgamy się pod obiekt a tu zonk : plecak przypięty :(

albo jeszcze inaczej: idziemy w patrolu rozpoznawczym powoli,gęsty las

atu nagle KONTAKT Z CZOŁA!!!!!!!!!!!!!standartowa procedura to zrzucić plecaki - znów zonk- albo uciekamy z plecakiem albo zrzusamy cały ekwipunek-ale wtedy pozbywamy sie całej ammo

oczywiście wszystko zależy od tego jaki to plecak i ile ma pojemności

takie cuda jak paterrn 83 czy camelbaki to sa plecaczki które raczej nic nie zmieniaja wszystko zależy od całej grupy i funkcij członka grupynp. medyk muśi mieć mieć plecak saper także ale -przypięty?

jak doc udzieli nam first aid jak nie może sie wyswobodzic z szelek czy kamizelki

pozdro

Link to post
Share on other sites

Zarówno plecaka jak i kamizelki jeszcze nie mam. :wink:

A planuje zakupić plecak wielkości "szkolnej", najlepiej podobny do plecaka Eagle A-III-P

Zastanawiam się jeszcze nad JanySportem GROT PS20, lecz obawiam się czy nie będzie zbyt duży (jakby ktoś mi mógł podać jego rozmiary, to byłbym wdzięczny).

Do tego także chcę dołączyć camelbaka zintegrowanego bądź podpinanego do kamizelki.

Dzięki waszym uwagom, praktycznie odrzuciłem pomysł podczepiania plecaka pod kamizelkę. :)

Natomiast martwie się że podczas założonego plecaka na ramiona, będę miał problemy z wyjęciem rzeczy z kieszeni, lecz zdaje się że trzeba będzie pójść na kompromis - mniej wygody na rzecz miejsca na browarki i inne duperele. :o

Link to post
Share on other sites

Ja miałem problem jak nosić plecaczek/duzy plecak na patternie, bo ten integralny pozwalał co najwyżej upchnąć rzeczy na jeden dzień. Po założenie na kamizelkę plecaka, ten pod spodem gniótł mnie i nie pozwalał na właściwe dopasowanie się systemu nośnego do ciała. Choc jak mozna było zobaczyć na fotkach w Komandosie z wyprawy green Devils na Saharę, to Ci panowie równo zasuwali z duzymi plecakami założonymi na patterny. Mi jednak taka sytuacj e nie odpowiadała, wziołem więc i odprułem tylni integralny plecaczek. Kamizelka stała się wygoniejsza (lepiej dopasowuj się do ciała) i nie ma tendenciji do podjeżdżania przodu do góry. Obecnie jestem na etapie przeróbki pleców patterna na moll. Dodatkowo odpruty plecaczek wyposażę w odpowiednie zaczepy, żeby mozna było wszystko spiąć tak jak było orginalnie. Jak zakupię backpacka, to spróbuję również jego zintegrować z plecami moll.

Sakwa boczna też już została odpruta, boki w kamizelce posiadają mocowanie moll i sakwę można z powrotem przypiąćź albo zamiennie kaburę, manierkę lub inne ładownice, itp.

Link to post
Share on other sites

hooyah,

 

juzem nie raz i nie dwa noisl plecaki przy kamizellce Omega. Zle nie bylo. NIe narzekam ogolnie.

Kiedys wpadam na trening z malym brytyjskim plecaczkiem z lat 60tych, ozkladam giwere, kominiarka, gogle, rekawiczki srututut*(a te rzeczy nosze w kamizelkce). Wbijamy sie do budynku, cwiczymy. PO jakiejs godzinie(!) Skumalem ze mam plecak na sobie :)

Wiec to wszystko zalezy od plecaka, bo kamizelki sa tak robione aby to bylko wygodne.

 

pozdrawiam

kapral

Link to post
Share on other sites
  • 12 years later...

Cześć wszystkim,

wiem, że to dla niektórych będzie zabawne, ale po prostu muszę się dowiedzieć, jak to wygląda. Otóż chodzi o to : mam na sobie kamizelkę taktyczną, całą w molle i chcę do tego plecak. Kupuję normalny i zakładam sobie na plecy czy są jakieś przypinane paskami do tyłu kamizelki ? Z góry dziękuję za wyrozumiałość :P

Link to post
Share on other sites

I co najważniejsze - przed zakupem plecaka PRZYMIERZ go przy założonej kamizelce, którą posiadasz.

Plecak plecakowi nie równy, tak samo jak kamizelka kamizelce. Należy pamiętać, że plecaka 50l nie kupujesz na 10 minutowy spacer po parku, więc wygoda i ergonomia są najważniejsze.

Link to post
Share on other sites

Przestań myśleć o wz.978.

Poluj na allegro na używany janysport lub wisport. Ja swój 50-litrowy JS katuję już 15 lat, rok temu dokupiłem używany 75 za 160 zł.

Ewentualnie zasobnik piechoty górskiej wz987 - dupy nie urywa ale daje radę tylko dobrze dokupić do niego pokrowiec przeciwdeszczowy.

 

Janysport 75 za 250 zł, trochę dołożysz ale masz sprzęt na lata:

http://olx.pl/oferta...html#82fe06f880

Edited by sledz
Link to post
Share on other sites

Plecak mały, do 10L można nosić dopięty na molle. Wyżej to katorga (ale też się da o czym dalej). Kwestia plecaka tutaj to konstrukcja jego pleców i szelek. Są plecaki, gdzie projektanci od razu założyli noszenie na balistyce ( MR 3DAP z BVS).

 

A teraz to co podpatrzyłem u JWF. Na przedzie kamizelki przymocowana na trytytki męska część klamry. Na szelkach plecaka, na ich końcu są żeńskie. 2+2 = plecak przypięty do kamizelki z możliwością szybkiego zdjęcia.

Link to post
Share on other sites

Żołnierze, harcerze, strzelcy i masa innych noszą ZPG i żyją. Szczyt marzeń i techniki to nie jest, ale w granicach 200 zł oprócz niego jest tylko chińszczyzna i miltec. Ewentualnie coś Texara, paru znajomych korzysta z ichnego assault packa i w sieci opinie też raczej przychylne.

Co do pojemności poniżej 50 l bym nie schodził. Jak się nie wykorzysta całej to zawsze można pościągać trokami.

Edited by sledz
Link to post
Share on other sites

50+ litrów jest fajne zimą kiedy śpiwory zaczynają być bardzo duże. W innym przypadku 30l np. sparrowa jest zazwyczaj wystarczające na śpiwór, wodę i jedzenie.

 

HellMaker, jak zabezpieczają plecak przed podskakiwaniem? Spinają pas biodrowy, czy dopinają dolną część ramion do cummerbunda?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...