Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Westwall: Epilog - 30-31 III 2019, Milovice (Czechy),


Recommended Posts

  • 4 months later...

Veni, Vidi, Vici :) 

Gra była świetna zarówno od strony otoczki jak i samej walki. Ludzie z kilku państw przyjaźnie nastawieni, pomocni, z większością dogadałem się moim angielskim :) 

Ogólnie zasady mają podobne jak u nas z drobnymi różnicami :

- nie używają czerwonych szmat, sygnalizują trafienie np. zdjęciem hełmu,

- nie było tracerów w nocy, 

- respy mają półgodzinne (początkowo byłem wkurzony, ale okazało się, że przy 1,5 dniowej imprezie ma to sens)

- było dość dużo pirotechniki, nawet w nocy. Strzelali nie tylko z moździerza, ale też z granatnika ze sporych petard dum-bum na wprost. W razie zapalenia ściółki natychmiast przerywają grę celem ugaszenia,

- pododdziały wychodziły o określonej godzinie. Mnie pozwolono wyjść w pole dopiero 1,5h po rozpoczęciu !

Jeśli chodzi o stylizację to wszystko mają na 5. Współczesne elementy wyposażenia czy repliki nawet owinięte w szmaty nie wchodzą w grę, przynajmniej nic takiego nie widziałem.  

Na zakończenie serdeczne podziękowania dla Cortes-a za w zasadzie zorganizowanie mojego wyjazdu.

PS. Tutaj wrzuciłem trochę moich filmów, bez żadnej obróbki. Bardzo mało z akcji bo nie było czasu, ale coś tam można zobaczyć (np. strzał z garłacza i moździerza. Szczególnie ten drugi jest niesamowity na żywo). Dźwięk słaby bo kupiłem aluminiowy case i chyba zakrył mikrofon. 

 

Link to post
Share on other sites

Wish dziwisz się? Tam środowisko ASH jest w przeważającej większości tworzone przez rekonstruktorów, którzy mają dostęp do "ciężkiego" sprzętu, mają umundurowanie i wyposażenie na poziomie rekonstrukcyjnym i traktują rozgrywki jako standardowe ćwiczenia.

W PL dla rekonstruktorów środowisko ASH to "muminy", a repliki to "zabawki na kulki", bo liczy się "piro i ammo, w ostateczności deko". A potem w polu masz taktyczne przykuce - żeby munduru nie pobrudzić, tyraliery z gośćmi w odległości kilku centymetrów między sobą i inne kwiatki.

Link to post
Share on other sites

Do tej pory byłem na 3 imprezach na południu. I żadna nie była zrobiona z takim przytupem jak ta. Tutaj faktycznie widać sprzęt, zaangażowanie graczy,. U nas niestety brakuje sprzętu, czasu na rozstawianie obozu, bo zaangażowania i chęci walki naszym chłopakom nie brakuje. Fakt u nas jednak więcej A niż H, wynika to z tego, że jednak większość przyszła z asg a nie reko.

A to, że w PL środowisko reko to leśne dziadki z klapkami na oczach to trochę przykre. Mam wrażenie, że część towarzystwa musi założyć mundur, żeby dostać zgodę od żony, na wyjazd nad morze czy do innego Łabiszyna żeby się nawalić, ale to już chyba nasza przypadłość narodowa.
My róbmy wszytko aby podnosić poziom naszych imprez do tych w Czechach. 
Ja już planuję wyjazd tylko nie wiem na którą grę, najbliższa na pewno nie w tym czasie będziemy we Francji zdobywać kilka miast :).

Link to post
Share on other sites
W dniu 4.04.2019 o 14:13, Domin007 napisał:

Wish dziwisz się? Tam środowisko ASH jest w przeważającej większości tworzone przez rekonstruktorów, którzy mają dostęp do "ciężkiego" sprzętu, mają umundurowanie i wyposażenie na poziomie rekonstrukcyjnym i traktują rozgrywki jako standardowe ćwiczenia.

W PL dla rekonstruktorów środowisko ASH to "muminy", a repliki to "zabawki na kulki", bo liczy się "piro i ammo, w ostateczności deko". A potem w polu masz taktyczne przykuce - żeby munduru nie pobrudzić, tyraliery z gośćmi w odległości kilku centymetrów między sobą i inne kwiatki.

Wysokie wymogi i brak ustępstw nawet w kwestii replik niehistorycznych przynoszą efekty. Nie ma się co dziwić, że "rekoni" ze sprzętem lgną na takie imprezy. Wtedy faktycznie można to traktować jako ćwiczenia. Foty z takich imprez to druga sprawa. Widzisz zdjęcia, gdzie wszystko wygląda jak z epoki i też chcesz się tam znaleźć - przerabialiśmy to z Waflami przed Overlordem w Kutach :)

Link to post
Share on other sites

 

Fotki i filmy są wybierane i montowane tak, żeby usunąc elementy nieporządane. Ale co innego obejrzeć je, nagrzać się, pojechać na imprezę i potem byc zawiedzionym, a co innego być na imprezie, a potem obejrzeć film. Ten film jest ze strony niemieckiej i Ashigara raczej potwierdza, że autentycznie pokazuje realia i atmosferę gry. Czekam na film i ze strony alianckiej i pewnie będę mieć podobne odczucia jak Ashigara.

Nasze ash nie jest może 100 lat za Murzynami, ale za Czechami na pewno. I pisanie, ze u nas jest wiecej "a", a u Czechów wiecej "h" nie przekonuje mnie. Bo co to jest ash z naciskiem na "a"? To jest po prostu strzelanka z przebieranką. Nie ma tylko niebieskich i czerwonych taśm na ramionach.

Próby ustawienia poprzeczki wyżej skutkują brakiem zgłoszeń na grę (patrz "Hermenegilde komm" - 5 zgłoszeń od "Niemców").

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, wania56 napisał:

(...) Nie ma się co dziwić, że "rekoni" ze sprzętem lgną na takie imprezy (...)

Wania, inaczej. W CZ czy SK te imprezy tworzą sami rekole dla innych rekoli. Nie robią tego ASH-owcy, tylko sami rekomani. W PL rekomani gardzą airsoftem. Nie znam ani jednej grupy (poza 44 HuD), w której 100% stanu miałoby repliki, organizowało i jeździło na gry airsoftowe. W przeważającej większości rekole w PL boją się pobrudzić munduru i jak nie ma piro, ammo, zwrotów za dojazd i impreza trwa dłużej niż 20 minutowa inscenizacja to dla nich strata czasu. Przykre, ale obserwując środowisko reko w Polsce dochodzę do takich wniosków, że to trochę Towarzystwo Wystawiana Straży Honorowej na Odsłanianie Pomników/Tablic.

Link to post
Share on other sites

Cortes, ja nikogo do niczego nie przekonuję, tylko opisuję realia. Mimo wszystko większość graczy stawia u nas na wyrzynkę, otoczka jest mniej ważna. Nie mnie osądzać czy to dobrze czy to źle, ja po prostu dobrze się bawię na imprezach w każdym stylu. Baaaardzo wyczekuję Twojej imprezy, liczę na to, że mimo iż nie uzbieram fragów po grze będę mega zadowolony.
Co do rozmachu jaki jest pokazany na filmie, to jest to co już słusznie zauważył Dominik. To są rekonstruktorzy, którym nie straszne pobiegać z repliką i uwalić mundur, no i widać że są gotowi bawić się w to dłużej niż 30-40min. Ja z rekonstrukcją mam tyle wspólnego, że czasem w ich sklepie coś zakupię ;). Nigdy nie byłem w środku, tylko raz widziałem bieda rekonstrukcję na cytadeli w Poznaniu. Może kiedyś się wybiorę, póki co bawię się w ASH niezależnie ile A jest w H i odwrotnie.

Link to post
Share on other sites

Witam

Pozwolę sobie na zabranie głosu.

Miałem przyjemność zamienić kilka słów z LARPowcami. A przynajmniej tymi którzy uważają siebie za tych "twardych" LARPowców którzy dbają o odzwierciedlanie i immersję. 

Abstrahując od szczegółów ich wypowiedzi, oraz powyższych spostrzeżeń, konkluzje jakie mi się nasunęły są następujące:

1. Nasze środowisko jest bardzo niszowe.

2. ASH jest produktem dla wąskiego grona. Jest podział ludzi na fanów rekonstrukcji (i trzymają się tylko reko), fanów odgrywania typu LARP (i ci ludzie gardzą okularami, plastikowymi kulkami etc), fanów strzelania się ASG (ci mają w tyłku wydać niepotrzebnie kasę na mundur i broń. Taniej wychodzi bieda współczesny wojak.)

Nie ma chętnych dla tak wąskiej dziedziny. Trzeba połączenia powyższych cech - lubić historię, wczuć się w realia i mieć pieniądze by to zrealizować.

A w porównaniu do co niedzielnych jebanek, spotykamy się ile razy w roku? Jaki stan ludzki się przewija? Brak promocji, mediów. I najważniejszego - popytu. 

3. Mam wrażenie że my sami, jesteśmy także podzieleni. Ja zachwyciłem się moją pierwszą imprezą softLARP którą organizował Dominik - Big Ben -. I tęskno mi do tego. Ale nie robimy LARPów bo nie ma popytu. Robienie "jebanek" z jakimś tam motywem przewodnim nie oddaje znowu tego historycznego realizmu. Ale znów jak jest Himmergilda, to nie ma chętnych "bo za mocno, za bardzo, nie mam sprzętu, nie lubię marznąć". 

Jest w nas wiele potencjału i mocy sprawczej. Ale nie ma wystarczająco dużo ludzi by każdy mógł się odnaleźć i dobrze czuć przez cały rok. 
 

4. Nie ma perspektyw. Jestem zaledwie dwa lata na tym forum. Ale przez ten czas nie widziałem "wiosny ludów". Nie ma pomysłu. Stagnacja. Nie oceniam, nie krytykuje; to moje osobiste, subiektywne spojrzenie-refleksja. 

Według mnie rozwiązaniem może być

A) obniżenie standardów do minimum. Jak wygląda -wiedza i świadomość- pozostałych fanów ASG nt naszych strzelanek? Co jest powodem unikania przez nich naszych spotkań? Jak im pomóc przekonać się do przyjścia nawet w jakimś współczesnym szpeju, byle by powąchali ten rodzaj strzelanek. Może będą chcieli wiecej?

B) podniesienie standardów do maximum. Zebrać, wszystkich (przykładowo) Niemców i zsynchronizować nas jako jeden duży, jednolity oddział który mógłby jezdzić na takie wydarzenia jak w Czechach. Jednolite mundury, podział funkcji, oficerowie. Była by to forma reklamy, którą można by zapraszać ich do nas. 

Jest to trudne, kosztowne i wymagające karności wśród obecnych i przyszłych członków. Ale czy było by to efektywne? 

C) Oglądając fora i FB. Jestem zaskoczony popularnością fantasy (klepanie sie plastikowymi mieczami), POST-APO i popularnością strzelanek typu "Misja Afganistan". 

Może trzeba spróbować zrobić raz... dwa razy jakąś jedną dużą imprezę. Zrobić zrzutkę na co roczny duży event który pociągnie ludzi na mniejsze spotkania i strzelanki ASH.

Jedna lokalizacja, dużo cywili, mało (?) strzelania, więcej odgrywania. Otwartość, koncepcja i historia. Tutaj widzę największy potencjał. Tak realistycznie, jak koncepcyjnie i historycznie (jako inspiracja, której jest od... dużo).

 

Takie moje dyrdymały. Cegiełka w burzy mózgów nad "ostatecznym rozwiązaniem kwestii ASH".

 

Z wyrazami szacunku

JI - Klauss 

 

Link to post
Share on other sites
  • Domin007 changed the title to Westwall: Epilog - 30-31 III 2019, Milovice (Czechy),
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...