Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

GAZ - Jakość


Recommended Posts

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mam pytanko JAKIEGO propanu uzywacie ?? bo kilka osob mowilo ze korzysta z propanu z Castoramy itp.... i teraz prosba: podajcie NAZWE PRODUKTU (oraz jak wyglada i takie pierdoly). Bo dzis w obi widzialem "jakas butle" 1000ml z gwintem pasujacym pod adapter z MG ale..... no wlasnie... sklad to w wiekszosci byl butan, a mniejsza czesc to propan. (gaz przeznaczony do lutownic-palnikow -info z opakowania).

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Dobralem sie wreszcie do gazow. Na potrzeby stestowania wydlubalem nawet na necie kalkutator cisnien :) PNEUMATIG CALC.

 

A wiec. Green Gaz w pojemniku 1000ml 400g zaleznie od zakupionej butli jest pod cisnieniem od 8 do 12 kg/cm2. Co w jezyku polskim oznacza od 8 do 12 atmosfer. Swoja droga sporo jak na taki baziewny zbiornik. Butla zwykle jest lekka i odnosi sie wrazenie ze wiekszosc gazu jest w stanie lotnym, malo co sie przelewa.

 

Przy zakupie Propanu Bernzomatic (Castorama 31,99 pln za butle) otrzymujemy 1000ml gazu o wadze netto 400g. Roznica jest natomiast taka, ze gaz sprezono do 25 bar`ow co daje 25 atmosfer. W tej butli w zwiazku z duzo wiekszym cisnieniem wiekszosc gazu jest w stanie plynnym. Butla ze wzgledu na grubsze scianki i mocniej sprezony gaz jest sporo ciezsza.

 

I tu zaczynaja dzialac prawa fizyki :). Gaz jest substancja ktora mozna bardzo sciesnic. 400g gazu pod cisnieniem 10 atmosfer to 2,5 raza mniej substancji niz 400g pod cisnieniem 25 atmosfer. Stad bierze sie na www.machinegun.pl stwierdzenie ze jest to ponad 2-krotna oszczednosc. Porownujac butle GG pod cisnieniem 12 atm i butle Bernzomatic pod cisnieniem 25 atm mozemy powiedziec ze rozprezonego gazu mamy 2 razy wiecej.

 

Na stronie http://www.airsoft-innovations.com mozna poczytac szczegoly dotyczace strzelania z propanu. Firma Airsoft Innovations jest producentem wspomnianego adaptera do propanu i sprzedaje go w cenie 30$ takze 119 pln na machinegun to zdrowa kwota. Na stronie firmy AI dowiemy sie rowniez ze Tokyo Marui i Western Arms nie zalecaja strzelania z propanu (notabene GG to w 90% propan tyle ze z silikonem :-) ) gdyz cisnienie w butlach jest zbyt wysokie. Naturalne jest ze magazynek napelnia sie do wyrownania cisnien wiec nabicie magazynka pod 2-krotnie wyzszym cisnieniem teoretycznie powinno skonczyc sie rozsadzeniem komory lub wypluciem uszczelek. Na szczescie zaworki w magach to zwykle sprezynowe zapadki, ktore pracuja w dosc specyficzny sposob. Ich podstawowa cecha jest to ze im wyzsze cisnienie w magu tym krotszy czas otwarcia zaworka. Im wiecej gazu chce sie wydostac tym szybciej glowiczka wraca w polozenie zamkniete. Dzieki temu nie powinno sie nic stac ze sprzetem, ale producenci mowia inaczej. Wiec nalezy chyba miec to na uwadze. W kazdym badz razie nikt nie uwzgledni wam reklamacji jezeli udowodnia wam strzelanie z propanu. Z doswiadczenia wiem ze nabijanie maga od Beretty M9 TM do oporu konczy sie powolna smiercia uszczelek.

 

Sposoby na to sa dwa. W Castoramie widzialem reduktor (124 pln) z pasujacym do butli gwintem. Reduktor posiada manometr, a zaworem mozna wyregulowac podawane cisnienie w skali 0,5 do 15 bar (nas interesuje 10 bar wiec wszystko gra). Do tego musimy dokupic wezyk okolo 30 cm z zaciskami (70 pln castorama) oraz koncowke pasujaca do magazynka (komplet Topexu w castoramie 10,99 pln w sklad tego kompletu wchodzi bardzo fajna koncowka z dluga igla pasujaca do magow). Z tego szmelcu mozemy zmontowac instalacje do ladowania magow pod cisnieniem 10 bar, czyli takie jak w butlach GG. Rozwiazanie dosc drogie, prawie 205 zeta i niewygodne. Jedna reka musimy docisnac igle do maga a druga nacisnac blokade reduktora.

 

Drugie wyjscie to nie nabijac magazynkow do konca. Poprostu na wyczucie wbic gaz, metoda prob i bledow okreslic nalezy czas ladowania taki aby gazu wystarczylo na oproznienie calego maga. Tu polecam adapter z machinegun`a. Mozna tez sobie wytoczyc takie cudo jak ktos umie. Konstrukcja cepa, urzadzenie proste na maxa. Wszystkie potrzebne wymiary znajdziecie mierzac butle. Jak ktos nie ma tokarki w domu :D albo nie umie sam tego wydlubac na zapozyczonym sprzecie to niech da sobie spokoj i kupi na MG. W warsztacie slusarskim krzykneli mi za toczenie adaptera 80 zeta. Fakt faktem prosty badziew ale cholernie pracochlonny.

 

Mam nadzieje ze wyjasnilem to i owo na temat propanu. Smarowac sprzet i tak trzeba. Po strzelaniu z propanu jest ono bardziej wymagane. Tak czy tak silikon z GG nie wystarczal do utrzymania repliki w nalezytym stanie wiec dla uzytkownika wlasciwie nic sie nie zmienia.

 

Jakby ktos cos chcial podpytac pisajta :D.............

Link to post
Share on other sites

Ja przerobilem chyba wiekszosc gazow dostepnych w necie zeby napisac obiektywna opinie o propanie. Mnie osobiscie najbardziej do gustu przypadl gaz HFC, niebieski. Najwiekszym natomiast sentymentem daze Bernzomatic z Castoramy :D, tez niebieski i dobrze kosztuje :D

Link to post
Share on other sites

Super informacje crip :D

 

Mam pytanko czy dobrze zrozumiałem:

Gaz z butli z propanem przelewa się do magazynka aż do wyrównania ciśnień więc ostatecznie w magazynku znajduje się gaz pod 2 razy większym ciśnieniem niż gdybyśmy napełnili go GG? Jeśli tak to dlaczego propan nie daje więcej fps(a jeśli dlatego że zawór magazynka się krócej otwiera podając mniejszą porcje gazu to dlaczego gazu nie starcza na więcej strzałów niż z GG?)

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

A gdyby postrzelać na takim czymś http://aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=85416511 :?: Zapewnie końcówka nie będzie pasować,ale gdyby to myślę że były by super osiągi.Ciśnienie w takiej butli jest pewnie ok 8-10 atm.(ciekawe ile jest atmosfer w kapsółce co2 takich jak do wiatrówek :?: ) a jak wiadomo co2 ma największą siłę rozprężającą,czyli przyrost mocy w asg.Chyba kupię takie cuś i sobie poeksperementuje z tym co2.Widać ze jest dosć tani :D

Link to post
Share on other sites

Ja wiem :wink:

 

CO2 w "na rynek Airsoftowy" jest sprzedawany w butlach(Red GAS) tak samo jak GG natomiast naboje to „system” który nasze zabawki odziedziczyły po wiatrówkach.

 

To trochę tak jakby rozmawiać o różnych nośnikach danych – każdy ma swoje wady i zalety i różni producenci słojują różne z nich.

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Dobra najpierw do Stolara :).

 

Konstrukcja zaworów igiełkowych (iglicowych inaczej) jest bardzo prosta, to dyskusji nie podlega. Zwroccie uwage ze nawet jak strzelacie z GG to im jest go mniej w magazynku tym dynamika strzalu maleje. Nie sama predkosc kulki tylko cala dynamika strzalu (blow back itd.). Im wieksze cisnienie chce sie wydostac przez zaworek tym szybciej odcina on jego doplyw do komory. Im wieksze cisnienie robocze gazu tym szybsza praca zaworka. Tylko dzieki temu chyba komora rozprezania gazu nie rozlatuje sie w drobny mak a uszczelki nie zwijaja sie z bolu. Ogolnie temat zaworkow jeszcze przetrenuje. Kupie taki od Beretty HFC Full Metal M191. One maja podobno zwiekszony przeplyw zobaczymy jak to ma sie do fps`ow. Takze Stolar cierpliwosci, zbadam temat :)

 

 

Socom zakupilem taka butle w sklepie akwarsytycznym. Odbiore ja popoludniu. Jak potestuje dam znac co i jak. Potrzebna bedzie przejsciowka do ladowania gazu, taka od Ronsona do zapalniczek bedzie w sam raz :D.

 

Cerber w temacie CO2 napadne dzis goscia ze sklepu z bronia kolo mnie. Typ sporo wie i zawsze dzieli sie radami :D.

 

 

Potestuje dzis CO2 z allegro, dam znac co i jak. Mam do testow Berette M9 KJW ta z allegro za 200 zeta to mi nie szkoda :).

 

Pozdrawiam

 

[ Dodano: 14 Lut 2006 10:41 ]

Butle CO2 ktore znalazles na allegro sluza do wzmagania porostu roslin w akwariach. Niczemu by to nie szkodzilo gdyby nie cisnienie jakie w nich jest. Na butli wyczytalem 0,18 kg/cm2 czyli 0,18 atmosfery. Butla nie wazy chyba wiecej niz 100 g. Caly zawarty w niej gaz jest w postaci lotnej. Ogolnie z pluca mozna lepiej nabic magazynek niz z tej butli :D.

 

Do strzelania sie nie przyda, za to mam teraz czym wzmagac porost moich kwiatkow w domu :D.....

Link to post
Share on other sites
Konstrukcja zaworów igiełkowych (iglicowych inaczej) jest bardzo prosta, to dyskusji nie podlega. Zwroccie uwage ze nawet jak strzelacie z GG to im jest go mniej w magazynku tym dynamika strzalu maleje. Nie sama predkosc kulki tylko cala dynamika strzalu (blow back itd.). Im wieksze cisnienie chce sie wydostac przez zaworek tym szybciej odcina on jego doplyw do komory. Im wieksze cisnienie robocze gazu tym szybsza praca zaworka. Tylko dzieki temu chyba komora rozprezania gazu nie rozlatuje sie w drobny mak a uszczelki nie zwijaja sie z bolu. Ogolnie temat zaworkow jeszcze przetrenuje. Kupie taki od Beretty HFC Full Metal M191. One maja podobno zwiekszony przeplyw zobaczymy jak to ma sie do fps`ow. Takze Stolar cierpliwosci, zbadam temat  

 

Czyli przy strzale zawsze w magazynka wypuszczana jest bardzo podobna ilosc gazu. Zatem propan skoro jest nabijany pod 2x wiekszy cisnieniem to powinienstarczyc na 2x dluzej. A tak nie jest. Imho racje ma Stolar - przeciez do maga i tak ladujemy gaz w plynnej formie ;)

 

Bo skoro wchodzi 2x wiecej gazu to powinno starczyc na 2x wiecej albo powinnismy uzyskac znaczny przyrost FPS. ;) Teoria byłaby słuszna gdyby gaz ladowac zwyczajnie a nie przelewac ;)

Link to post
Share on other sites

Witam

 

Trafna uwaga zmusila mnie do sprawdzenia w naturze skutecznosci i wydajnosci propanu z castoramy. Z GG z jednego magazynka TM zdolalem wystrzelic w warunkach pokojowych srednio 40 kulek. Przy ladowaniu propanem z castoramy ilosc wystrzeliwywanych kulek wzorsla do srednio 55. Roznica jest. Tak czy tak to za mala roznica przy podwojonym cisnieniu. U znajomego na warsztacie sprawdzilem cisnieni w butlach na manometrze. Mialem 2 nowe sztuki. Nabite byly pod cisnieniem 18 i 21 bar. Czyli to co napisane jest na butli nie bardzo pasuje do rzeczywistosci. Prawdopodobnie stad bierze sie niewielka roznica w wydajnosci pomiedzy GG i Bernzoamticiem.

 

 

Co do kapsuł CO2 sprwadzilem pod jakim sa cisnieniem. Przewaznie bylo to cos kolo 18 bar. Czyli 12 gram gazu od cisnieniem 18 bar to 24 gramy gazu pod cisnieniem 9 bar (wiekszosc GG jest nabijana pod cisnienim 18 bar.) CO2 ma inne wlasciwosci jezeli chodzi o rozprezanie. Jest rownie silny co propan ale nie rozpreza sie tak gwaltownie z uwagi na jego spora obecnosc w atmosferze. Dzieki temu mniejsze sa ubytki przy wystrzale. CO2 jest gazem o malej penetracji, tzn. ze latwiej go uszczelnic i latwiej nad nim zapanowac. Potrzeba duzo wiekszego cisnienia zeby CO2 zmienil stan skupienia na plynny, co powoduje ze nie zamraza wszystkiego dookola przy rozprezaniu tak szybko jak propan. Stad tez z jednej kapsuły CO2 o wadze 12 gram mozna z dobrej jakosci replik wystrzelic okolo 60 kulek.

 

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dzięki za info :!: Już miałem się o to pytać w tym temacie,ale widzę że pokombinowałeś i napisałeś ważne dla mnie żeczy :!: Bede robił samodzielnie takie coś co podłącza sie do magazynka od gaziaków,z takim wężykiem i będzie napędzane z kapsółek co2,albo z 0,5 butli umieszczonej w plecaku(moja przyszła giwera będzie tak napędzana,więc można będzie podpiąć pod tę butlę jeszcze pistolet)

Link to post
Share on other sites

Jezeli bedziesz chcial napedzac sprzeta CO2 to pomysl o jakiejs wiekszej butli. Kapsulki 12 g sa dosc male i tak bedziesz musial co chwila zmieniac zbiornik. Butle do CO2 sa w najrozniejszych wielkosciach. Nie sa drogie, duza 1,5 kg mozesz kupic za 120 pln. Do dzwigania w plecaku nie polecam wiekszej niz 0,5 kg, Bedzie wazyla z 5 kg brutto. Do tego manometr i jakis cymesik do zwalniania cisnienia z mozliwoscia ladowania maga i napewno zadziala :D...

Link to post
Share on other sites

Tak,taką butlę zrobię po gaśnicy CO2 bedzie idealna,wstawięredyktor regulowany,jakiś węzżk do giwerki i git :D Tylko trzeba mi teraz zaworek do giery przy spuście żeby strzelać,mam na oku taki od pistoletu do malowania samochodów(działa tak samo jak te zaworki w magach w gazowych pistoletach)tylko że ten ma dużą przepustowość ale może uda mi się z tym poradzić.

Link to post
Share on other sites

Właśnie dyszkę wezmę od gaźnika motocyklowego(są taki z małymi otworkami)i uzyskam żądaną przepustowość.Narazie myślę jak to wszystko połączyć,jak ma być naciskany zawór(mam kilka schematów do wyboru).Jak coś zaczne kombinować z tą gazownią to napiszę i dam fotki,ale narazie ide do garażu kończyć swoja replikę.

Link to post
Share on other sites

Panowie, a ja mam jeszcze pytanie odnośnie propanu kupowanego na stacjach z gazem w butlach 11kg:)

Czy koś już czegoś takiego używał? Pomijając całą nieporęczność tej butli, takie rozwiązanie było by jeszcze tańsze nisz propan z castoramy.

Jako, że do najbliższego większego sklepu budowlanego mam okolo 40km w Koszalinie - mówie o NOMI(Trzeba jechac do koszalina, bo cudowny nadmorski kurort Darłowo, nie rozpieszcza cywilizacją). W wyżej wymienionym koszalińskim NOMI nie ma samego propanu, a panie tam pracujące uprzejmie wytrzeszczają oczy na dźwięk słowa propan...

No ale przejdę do żeczy.

Dzisiaj zawędrowałem, do stacji LPG i napełniania butli z gazem, dowiedziałem się tam, że 11kg propanu kosztuje 50 zł. Więc albo można kupić wielką butlę i przelewać sobie do mniejszej domowym sposobem(Polak potrafi), albo ładować maga bezpośrednio z wielkiej butli i tachać ją ze sobą na treningi (np. w bagażniku samochodu, albo w dużym zielonym worze na plecach).

I tu pojawia się pytanie do was - czy ten pomysł ma rację bytu, no i drugie - czy ktoś sprawdzał ciśnienie w 11kg butli z propanem (czy trzebaby zastosować reduktor, żeby magazynka nie rozsadziło).

Aha - mój sprzęt - Ruger MK1 Carbine

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

W butlach na stacjach benzynowych jest z tego co wiem propan-butan (nie nadajacy sie do strzelania) a nie czysty propan jaki produkuje benzomatic (nadajacy sie do strzelania) I tak propan to ogromna oszczedsnosc wiec kombinacja jeszcze taniej to juz przesada

 

Więc albo można kupić wielką butlę i przelewać sobie do mniejszej domowym sposobem(Polak potrafi),

 

Na bultach z propanem BEZNOAMTIC, butlach GG, dezodorantach jest wyraznie napisane NIGDY NIE ŁADOWAĆ PONOWNIE. Gdzies w @Stolar chcial sam zrobic sobie taki pojemniczek na gaz jednak gdzy dowiedzial sie o konsekwencjach wielokrotnego napelniania/oprozniania takiego zbiorniczka pomysł porzucił.

 

P.S. Jak chcesz kup sobie adapter od kolesia na forum (50zł) i propan (30zł) i olej silikonowy (~10zł) i miłej zabawy. I tak tanio wychodzi.

Link to post
Share on other sites

no właśnie dlatego pytałem się gościa dwa razy - był pewien, że mają w ofercie też sam czysty propan (mówiłem tak"ale mi chodzi o propan, nie o propan-butan" a on "no tak, też jest"):|

chyba spróbuje coś z tym pokombinować, jak się uda, to napewno opiszę:) Ale to nie będzie na dniach, bo ciut zimnawo jest jeszcze...:/

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...