Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wada lufy w M16 i pokrewnych


Recommended Posts

Cze!!!!!

Mam pytanie związane z tą wadą dlatego iż planuje zakup modelu pokrewnego. Dlaczego tak się dzieje(wada)????

I jeszcze jedno ważne pytanie: W jakich modelach ta wada wystepuje?????

Z góry dzięki!!!!!!!!

Pozdrawiam!!!!!!!

Styp

Link to post
Share on other sites

na pewno w M4A1 i jest suma projektu i materialu uzytego do wykonania korpusu. problem polega na tym ze lufa zewnetrzna jest dokrecana do korpusu przy pomocy metalowego pierscienia (w uproszczeniu), ktory jest jednoczesnie elementem trzymajacym okladziny lufy w kupie. klopot w tym ze o ile sama lufe da sie przykrecic dosyc dokladnie do metalowego gniazda zatopionego w korpusie to fakt uzycia plastyku do wykonania samego korpusu (czytaj brak odpowiedniej sztywnosci) powoduje ze lufa ma pewne odchylki od osi (wynikajace z 'pracy' calej konstrukcji). tak jak to widze (i co wyczytalem na roznych forach) sa dwa sposoby na rozwiazanie tego problemu. pierwszy nie jest idealny ale jest darmowy. po zakupie trzeba po prostu (ja w tym celu uzylem ostatnio klucza rowerowego) jak najmocniej dokrecic lufe do korpusu (w moim ezgemplarzu bylo to fabrycznie skrecone dosyc slabo co po drugiej gierce objawilo sie tym ze lufa miala jakis centymetr odchylek od osi w obie strony). drugi eliminuje ten problem zupelnie (ponoc bo dopiera mam zamiar to wprowadzic w zycie :)) ale jest z kolei kosztowny - jest to po prostu 'metal body' (tyle ze nadal trzeba pamietac o czasowym stosowaniu metody pierwszej). tak na marginesie: mozna z tym zyc o ile tylko pamieta sie od czasu do czasu zeby poskrecac do kupy wszystko co sie moze odkrecic (a wbrew pozorom w tym konkretynym modelu jest takich miejsc calkiem sporo). niektorzy nie zalecaja rozniez stosowania standardowych czy taktycznych pasow nosnych (dla rodziny Mx) ze wzgledu na slaby punkt konstrukcyjny w opisywanym miejscu (drugi taki punkt to sama lufa zewnetrzna ale to temat na inny topic) - istnieje ryzyko pekniecia przy jakims gwaltownym, nieszczesliwym 'zagraniu'. O ile dobrze pamietam lekcje o wytrzymalosci materialow to maja duzo racji: rozwiazanie jakie zastosowano sprzyjaja niestety uszkodzeniom mechanicznym ale lekcje to jedno z zycie zupelnie co innego: ja ze wzgledu na wygode pasa uzywam ;). ty by bylo na tyle.

Link to post
Share on other sites

Jakis czas temu watek na ten sam temat skonczyl sie nieprzyjemna, nikomu nie potrzebna pyskowka. sprawa jest o tyle sliska ze to co jedni uwazaja za powazna wade inni traktuja jako cos nieistotnego. zreszta tak jak powiedzialem przy pewnych dzialaniach mozna owo chwianie dosyc istotnie ograniczyc. jezeli chcesz i poczekasz do nastepnego lykendu to przy najblizszym spotkaniu naszej grupy porownam konstrukcje prawie calej rodziny Mx (M4, CAR, XM i M16 Vietnam) i bede Ci mogl przedstawic moja doswiadczalna i czysto subiektywna opinie na ten temat.

Link to post
Share on other sites
Guest LooK OuT!

Chyba RIS :| Przynajmniej tak mi sie wydaje, ze w wypadku M4 uzywamy nazwy RIS, w odniesieniu do innych broni - RAS, i to w dodatku tylko na wyroby firmy Picannity. Am I right?

Link to post
Share on other sites
  • 14 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...