Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

MarekMac, chyba masz rację, to powinno pasować. Hamradioshop jest u mnie w mieście, jutro tam zadzwonię i potwierdzę czy to będzie pasować i czy nie spowoduje za dużej straty sygnału. Dzięki!

Antenę przymocuję taśmą, trytkami i materiałem wzdłuż pleców kamizelki.

Edited by Merrowing
Link to post
Share on other sites

Ostatnio denerwuje mnie antena w moim Baofengu UV5R. Niby jest dość miękka, ale byłoby mi wygodniej gdyby jej nie było albo byłaby połączona z radiem miękkim przewodem.

Wiecie może czy da się gdzieś dostać antenę w całości "miękką", w formie kabla który mógłbym wpleść w kamizelkę? Ewentualnie czy są może dostępne miękkie przedłużki, montowane między radiem a anteną, tak by sama antena była np na plecach a radio z przodu?

 

Próbowałem sam czegoś poszukać, ale jednak brakuje mi wiedzy i terminologii.

Coś takiego? :icon_smile: Można samemu zrobić za mniej niż 10zł :icon_wink:

CAM00964.jpg

 

Ale nie masz pewnie zaciskarki do złącz więc lepiej już kup w tym sklepie. Z jednej strony na kablu SMA męski, z drugiej żeński. Cała filozofia.

 

Stratą na kablu się nie przejmuj, kilka procent będzie (spadek jest na każdym złączu) ale jeśli mówimy o użyciu w warunkach strzelankowych to będzie to niezauważalne.

 

edit: chyba zacznę takie produkować i sprzedawać...

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Wegorz, dokładnie takiego czegoś potrzebuję. Zaciskarki nie mam, a nauczony doświadczeniem z innych wtyków, nie będę próbował montować złączy bez niej. Myślę że gdybyś takie wystawiał na komisie, to miałbyś spory zbyt.

 

Rozmawiałem dziś z właścicielem HamRadioShopu, w poniedziałek jadę odebrać przedłużkę dokładnie taką jak na foto Wegorza. MarekMac, raz jeszcze dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Wegorz: jakiego kabla antenowego użyłeś?

Ostatnio byłem w elektroniku to typ chciał mi wcisnąć kabel zwykły telewizyjny...

Rg-58, i to nawet jakiejś średniej jakości. Ale przy tej długości kabla to nie ma najmniejszego znaczenia.

Zrobiłem sobie stację nasłuchową i od anteny 50Ohm leci mi 20m kabla 75Ohm, nie ma specjalnej różnicy.

Kabel ma mieć impedancję 50ohm a telewizyjne i satelitarne mają 75.

Jak da ten metr 75ohm to też się nic nie stanie, tylko niedopasowanie trochę wzrośnie. Przy tej mocy, tych zastosowaniach to nie będzie mieć znaczenia. Wiadomo, najlepiej by było mieć kabel o długości rezonansowej, pozłacane wtyczki i antenę na maszcie :icon_wink:

 

Przy okazji ogłoszenie drobne - poszukuję wtyku SMA pasującego do Motoroli z serii Jedi.

SMA.png

SMA wyglądających "normalnie" jak przejściówka z lewej mam pół kartona, ale nie wchodzą mi do radia. Potrzebuję coś co wygląda jak wtyk z prawej strony.

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Wiem, że różnica będzie niewielka ale się naklnie przy montażu wtyków, bo kable 75ohm przy tej samej średnicy zewnętrznej mają inne średnice izolacji wewnętrznej i żyły środkowej. Najlepiej kupić RG-58, bo tani i łatwo dostępne wtyki.

Można tak dobrać długość kabla o innej impedancji tak aby jego "inność" nie wpływała na dopasowanie ale to temat dla ortodoksyjnych maniaków idealnego dopasowania. Tak samo można stosować markowe wtyki N za ponad 300zł/ sztukę.

 

Tą przejściówkę na SMA potrzebujesz do GP-900, bo jakoś w innych motkach nie spotkałem się z tym złączem. Poszukam w domu, powinienem mieć w swoich zapasach.

Link to post
Share on other sites

Dla mnie dobieranie parametrów kilkudziesięciu centymetrów kabla dla pół-jednego procenta różnicy, gdzie antena będzie przepleciona przez palsy i z jednej strony (częściowo) tłumiona ciałem użytkownika, gdzie całość będzie pracowała z ręczniakiem max. 5W, gdzie będzie używane w praktyce do 2km zakrawa o radio-voodoo :D

 

Ale fakt, RG-58 wydaje się być idealny. Jest miękki i ma niewielki promień skrętu, a do tego jest dość tani.

 

Co do gniazd - nie potrzebuję samej przejściówki tylko najlepiej wtyk zagniatany na kablu. Ale liczę się z tym, że nic poza przejściówką nie dostanę. Takie SMA spotkasz też w GP1200 i MT2100.

Link to post
Share on other sites

Co do gniazd - nie potrzebuję samej przejściówki tylko najlepiej wtyk zagniatany na kablu. Ale liczę się z tym, że nic poza przejściówką nie dostanę. Takie SMA spotkasz też w GP1200 i MT2100.

 

Źle szukasz :icon_smile: Poszukaj gniazda a nie wtyku. Tu masz przykład:

http://sklep.avt.pl/...-rg58-0563.html

Edited by mareq
Link to post
Share on other sites

Źle szukasz :icon_smile: Poszukaj gniazda a nie wtyku. Tu masz przykład:

http://sklep.avt.pl/...-rg58-0563.html

blaaah... piszę wtyk, o gnieździe myślę. Tych z linku mam cały karton, nie wchodzą do motoroli. Na obrazku kilka postów wyżej wyraźnie oznaczyłem o co mi chodzi. Potrzebuję takie "zeszlifowane" SMA do Motoroli, szlifowanie zwykłego nie wchodzi w rachubę, gwinty nie pasują.

 

edit: a może po prostu mam jakąś lewą partię tych SMA? Coś mnie tknęło i wkręciłem do radia takie panelowe... weszło do końca bez oporów. Te zaciskane na kablu blokują się po jednym obrocie.

0_0_productGfx_d45129e17d96fc755baa89192e374509.jpg

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Witam

Zakupiłem radio Baofeng UV-5R, jednak mam problem (brak doświadczenia i wiedzy) z ustawieniem częstotliwości.

W chwili obecnej wygląda u mnie to tak:

 

baofeng.jpg

 

 

Czy mógłby ktoś poratować radą, gotową listą? z częstotliwościami, które się uzywa w ASG?Sprawdziłem ostatnie 15 stron tematu, jednak gotowych ustawień nie widziałem

Pozdrawiam

M

Edited by Mregal
Link to post
Share on other sites

Mam duuuużo pytań.

 

1. Czy używanie zamkniętych słuchawek aktywnych w airsofcie ma jakiś sens, czy może przerost formy nad treścią?

2. Czy zamknięte słuchawki aktywne to jedyny typ słuchawek który da się zamocować na stałe do hełmu?

3. Czy chińskie kopie słuchawek aktywnych dają radę?

4. Czy można im ufać w kwestii słyszenia odgłosów otoczenia? Czy nie czynią nas głuchym?

5. W bliżej nieokreślonej przyszłości zamierzam sobie kupić tego słynnego Baofeng UV-5R wraz z przedłużoną anteną, powiększoną baterią i zestawem słuchawkowym.

Gdzie obecnie najlepiej i najtaniej kupię to radio uwzględniając to, że chcę taki "zestaw" kupić w jednym miejscu, żeby nie bulić za przesyłkę kilka razy?

Chińciki? Polska?

6. Jaki typ słuchawek uważacie za subiektywnie najwygodniejszy? Nie mam za bardzo pojęcia co wybrać. Chyba najbardziej się przymierzam do laryngofonu. A może Bowman?

 

A jeśli już będzie polecać poszczególny typ, to mile widziane polecenie modelu konkretnej marki.

 

W CQB będę używał kasku PT HELMETS A-BRAVO HALFSHELL, możecie to wziąć pod uwagę.

 

Edit: kugel, z tymi numerkami dobry pomysł

Edited by Obi-Wan
Link to post
Share on other sites

Moje odpowiedzi będą całkowicie subiektywne i oparte na własnych doświadczeniach i przemyśleniach

 

1. Ma sens jak się dużo gra CQB z piro, ewentualnie w nocy bo łatwiej usłyszeć przeciwnika na wzmocnieniu. Reszta to lans

2. Raczej tak, poza klasycznymi zamkniętymi są Peltory Comtac IV które nie są klasyczną zamkniętą konstrukcją

3. Darowałbym sobie chińskie kopie. Szkoda kasy. Nie jestem przeciw kopiom generalnie ale to zbyt technologiczny szpej

4. Oryginałom można ufać w kwestii odgłosów otoczenia, Ba można je słyszec lepiej niż bez słuchawek

5. Baofeng i jego zakup ? Mnóstwo sklepów i sprzedawców na allegro. Cenowo mniej wiecej podobnie, wazne zeby z polskiej dystrybucji - gwarancja, instruksja po naszemu itp.

6. Mi pasuje rozwiązanie: mikrofonogłosni (gruszka) + słuchawka Albrecht OH2. Jakoś nie lubie wyrobów bowmanopodobnych chociaż mikrofon na pałąku ma swoje zalety. Z laryngo bywa różnie - nie wszystkich dobrze słychać jak mówią do laryngofonu. Wystarczy ze się przetwornik przesunie z krtani i już jest słąbo. Lepiej przetestować konkretny model ale raczej odradzałbym.

Link to post
Share on other sites

1. Czy używanie zamkniętych słuchawek aktywnych w airsofcie ma jakiś sens, czy może przerost formy nad treścią?

Raczej wyłącznie, jeśli grasz w CQB "na ostro" z dużą ilością piro. Czytaj: mocne petardy albo "ostre" flashbangi pod nogi.

W innych przypadkach to wyłącznie czysty lans.

2. Czy zamknięte słuchawki aktywne to jedyny typ słuchawek który da się zamocować na stałe do hełmu?

Dużo zależy od hełmu, ale ogólnie to nie.

Mam obecnie zamocowaną chińską kopię Swimmera do chińskiej atrapy Proteca za pomocą gumy i rzepów. Do każdego hełmu z wycięciami/podcięciami dało by się zastosować taką metodę.

 

3. Czy chińskie kopie słuchawek aktywnych dają radę?

Nie używałem osobiście, ale wszyscy którzy porównywali twierdzą, że różnica między oryginałami jest kolosalna.

 

5. W bliżej nieokreślonej przyszłości zamierzam sobie kupić tego słynnego Baofeng UV-5R wraz z przedłużoną anteną, powiększoną baterią i zestawem słuchawkowym.

Gdzie obecnie najlepiej i najtaniej kupię to radio uwzględniając to, że chcę taki "zestaw" kupić w jednym miejscu, żeby nie bulić za przesyłkę kilka razy?

Radio z pierdołami w hamradioshop.pl, słuchawki i ptt w jakimś sklepie asgejowym.

Razem nie da rady - a nawet jeśli, to i tak lepiej mieć gwarancję w sklepie specjalizującym się w takich rzeczach.

6. Jaki typ słuchawek uważacie za subiektywnie najwygodniejszy? Nie mam za bardzo pojęcia co wybrać. Chyba najbardziej się przymierzam do laryngofonu. A może Bowman?

Laryngofon to mikrofon kostny i nie ma nic wspólnego ze słuchawką jako taką.

Osobiście uważam, że najlepiej wziąć zestaw słuchawkowy z mikrofonem na jedno ucho lub oryginalne słuchawki aktywne z łącznością ( >1k PLN).

Link to post
Share on other sites

Laryngofon to mikrofon kostny i nie ma nic wspólnego ze słuchawką jako taką.

 

Laryngofon to nie mikrofon kostny.

Laryngofon to laryngofon - zbiera dźwięk bezpośrednio z krtani.

Mikrofon kostny to mikrofon zbierający dźwięk na zasadzie rezonansu kości czaszki - najbardziej popularne wersje to zbierająca drgania kości ucha oraz wersja zbierająca drgania kości czołowej/ciemieniowej (bardzo popularna wśród strażaków ze względu na łatwość montażu i bezawaryjność).

Link to post
Share on other sites

BAND to wyróżnik pasma w którym programujesz częstotliwości (orientacyjnie: VHF -136-174 MHz, UHF - 400-520 MHz)

RX/TX Frequency - czętotliwość na której pracujesz - powinny być identyczne jeśli kanał który programujesz jest kanałem pracującym w tzw. simpleksie (częstoliwości mogą być różne przy pracy w dupelksie, duosimplexie itp.)

CTCSS/DCS - tzw. tony (kody) umożliwiające właczanie/wyłączanie blkady szumów. Generalnie sprowadza się to do tego aby tworzyć tzw. podkanały znane ze "standardowych" pmr'ek. Ustaw na off.

TX Power - moc nadawania - do wyboru. Wyższa moc - wyższa konsumpcja baterii.

W/N - wide/narrow - szerokość pasma nadawania (generalnie rzecz biorąc) - wide jest ok.

Resztę kolumn zostaw jak są - nie są do niczego potrzebne w tym momencie.

Link to post
Share on other sites

W/N - wide/narrow - szerokość pasma nadawania (generalnie rzecz biorąc) - wide jest ok.

 

Nie zawsze "wide" jest ok. Baofengi potrafią siać ponad 2,5 kHz w każdą stronę od zadanej częstotliwości. Gdzieś na forum ktoś już wspominał o niezbyt dobrym filtrowaniu UV-5Rek.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...