Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Mam Navocmma z bacikiem i pomysł, a właściwie dwa. Proszę o opinię, porady i wskazówki :)

 

- połączenie radia z anteną krótkim odcinkiem kabla (10-15 cm) z gniazdkiem i wtyczką SMA, co umożliwi elastyczne, przegubowe mocowanie i możliwość bezproblemowego wplecenia bacika w PALSy kamizelki;

- pasmo 446MHz to długość fali 70 cm, a zatem "półfalowy" odcinek miedzianego kabla może pełnić rolę anteny - po zamocowaniu gniazda SMA będzie można niemal dowolnie poprowadzić "antenę" przez komórki PALS, albo np. przez szelkę ALICE.

 

Co o tym sądzą radiotechnicy? Zaznaczam, że ja sam radia tylko słucham i potrafię ustawić żądaną stację ;)

Link to post
Share on other sites

Antenę masz półfalową? Jeśli tak to ok. Jeśli chodzi o półfalowy drut zamiast anteny, to bdzie on miał na końcu wysoką impedancję i będziesz musiał dorobić układ dopasowujący. jeśli antena ma być samoróbka to najprościej zdobić dipol. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że bliskość ciała i metalowych elementów będzie go rozstrajać. Trzeba to zestroić już jak jest ubrane.

Pytanie czy jest sens kombinować. Można po prostu kupić elastyczną antenę i tyle.

Link to post
Share on other sites

Mam Navocmma z bacikiem i pomysł, a właściwie dwa. Proszę o opinię, porady i wskazówki :icon_smile:

 

- połączenie radia z anteną krótkim odcinkiem kabla (10-15 cm) z gniazdkiem i wtyczką SMA, co umożliwi elastyczne, przegubowe mocowanie i możliwość bezproblemowego wplecenia bacika w PALSy kamizelki;

- pasmo 446MHz to długość fali 70 cm, a zatem "półfalowy" odcinek miedzianego kabla może pełnić rolę anteny - po zamocowaniu gniazda SMA będzie można niemal dowolnie poprowadzić "antenę" przez komórki PALS, albo np. przez szelkę ALICE.

 

Co o tym sądzą radiotechnicy? Zaznaczam, że ja sam radia tylko słucham i potrafię ustawić żądaną stację :icon_wink:

 

Ja tak zrobiłem, koszt w praktyce żaden (pół metra kabla RG-58 i dwa zaciskane złącza SMA). Kieszonkę jako montaż anteny uszyje ci każdy krawiec, jeśli nie wystarczy ci po prostu przeplecenie przez taśmy.

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Nie będę zakładał już nowego tematu, napiszę tutaj. Planuję zakup jakiegoś sprzętu do łączności, jak na razie wybór padł na Baofen UV-5R i teraz co do niego dokupić, myślałem nad: http://www.asg.warszawa.pl/p,z-tactical-przycisk-ptt-tci-kenwood,8020.html i do tego słuchawka http://www.asg.warszawa.pl/p,z-tactical-zestaw-sluchawkowy-bowman-evo-iii-tan,8390.html. Czy lepszym rozwiązaniem będzie np: gruszka taka http://www.asg.warszawa.pl/p,z-tactical-przycisk-ptt-z-glosnikiem-gruszka-kenwood-z126,9763.html (czy mikro w słuchawce i gruszce nie będą jakoś ze sobą kolidować, ma to jakiś sens, który mikro jest lepszy?). Może lepiej jakieś słuchawki aktywne nauszne, wiem że ceną będzie większa a nie ukrywam że im taniej tym lepiej. Na wszystko mogę wydać 500-550zł.

Link to post
Share on other sites

Jak będziesz używał tej gruszki (która nie ma możliwości podłączenia słuchawki) wszyscy w najbliższej okolicy będą słyszeć Twojego rozmówcę - a to jest (zasadniczo) spory problem :)

Co Ci przyjdzie z dobrego ukrycia, jak rozmowy na radio będą dobrze słyszalne :)

Link to post
Share on other sites

Wziąłem metr RG-58, gniazda SMA, zlutowałem sztyfty, założyłem gniazda i pośladki. Tłumi strasznie.

 

Czy powinienem wywinąć oplot na gniazdo i dopiero wtedy nasunąć ruchomą tulejkę, czy raczej lutować oplot?

 

Co jeszcze może być powodem tłumienia sygnału?

Link to post
Share on other sites

Ok czyli gruszka odpada :icon_smile: Ten PTT: http://www.asg.warsz...nwood,8020.html oraz słuchawka zlinkowana wyżej będą OK? Czy może lepiej kupić jakieś lepsze słuchawki? Na radio muszę wydać jakieś 180zł, na PTT 60zł i zostaje jakieś 250-300zł na słuchawki.

 

Możesz kupić gruszkę z wejściem na słuchawkę + słuchawkę. :icon_razz:

Edited by Mark97
Link to post
Share on other sites

Ta słuchawka co podałem będzie OK? Wybiorę jednak to PTT (przycisk), kij z tą gruszką, byle tylko wszystko razem dobrze w miarę działało.

Moim zdaniem gruszka Z-Tacticala z chińskimi kablami to nie jest zbyt dobry pomysł. Jeżeli już, to bym proponował zainwestować w lepszą gruszkę. W wyszukiwarkę alledrogo wpisz "mikrofonogłośnik", wyskoczy ci ponad 70 wyników. Szukaj gruchy baofenga na wtyk typu K/kenwood, Gruszki znacznie lepiej wykonane od paściowego Z-Taca i mają wyjście na zewnetrzną słuchawkę.

Jest też opcja ekonomiczna, na ramię wrzucasz radio, a do wejścia mikro jack podłączasz słuchawkę. Używasz radiowego PTT i mikrofonu. Tanio i działa.

Powodzenia.

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem gruszka Z-Tacticala z chińskimi kablami to nie jest zbyt dobry pomysł. Jeżeli już, to bym proponował zainwestować w lepszą gruszkę. W wyszukiwarkę alledrogo wpisz "mikrofonogłośnik", wyskoczy ci ponad 70 wyników. Szukaj gruchy baofenga na wtyk typu K/kenwood, Gruszki znacznie lepiej wykonane od paściowego Z-Taca i mają wyjście na zewnetrzną słuchawkę.

Jest też opcja ekonomiczna, na ramię wrzucasz radio, a do wejścia mikro jack podłączasz słuchawkę. Używasz radiowego PTT i mikrofonu. Tanio i działa.

Powodzenia.

A jaką słuchawkę wtedy polecasz/polecacie (czy w takiej konfiguracji wystarczą słuchawki z zestawu sprzedawane z radiem) ? Chyba tak na początek zrobię, a z biegiem czasu dokupię coś lepszego do tego radia.

Edited by Mrozoso
Link to post
Share on other sites

@Mrozoso: Kabel do programowania tego radia nie jest tobie potrzebny, ponieważ możesz te radio programować z klawiatury. Co do sluchawki, to nie polecam dousznych, ponieważ będziesz głuchy na ucho w którym będziesz taką słuchawkę miał włożoną. To znaczy, że nie będziesz dobrze słyszał dźwięków z otoczenia. Bardziej nadają się słuchawki nauszne. Na przykład takie:

http://www.diodos.pl/uploads/files/86/855911/original/sluchawka_nauszna_img_stage_line_es-220.jpg

Na priva wyślę ci linka do taniej słuchawki, bo nie chcę być tutaj posądzony o reklamę.

Będziesz sobie tylko musiał skrócić kabel do odpowiadającej ci długości i dokupić wtyk typu mikro jack 2.5mm i go przylutować.

Link to post
Share on other sites

Mrozoso:

Z Baofengiem UV-5R też jest nauszna. Podczas dwudniowego używania non stop nie narzekałem na nią, a bez porównania jest bardziej wygodna od dousznych o których Bizon96 słusznie napisał, żeby ich nie brać (no... chyba że ktoś bardzo lubi).

Proponuję, żebyś kupił to radio i wtedy ciut poużywał, bo może się okazać, że w zupełności Ci starczy to, co jest w zestawie podstawowym :icon_wink: i kasy aż tak wiele wydawać nie trzeba. Najwyżej dokupisz coś po miesiącu.

Edited by chemik333
Link to post
Share on other sites

Dzięki wszystkim za odpowiedzi :icon_smile: Biorę : http://allegro.pl/ra...4901694664.html a później rozważę między innymi propozycję bizona i kilka innych i dokupię coś lepszego jak uznam że potrzebuję. Jeszcze tylko pytanie co do softu, na tej aukcji jest napisane że ma najnowszy soft ..., ma to jakieś znaczenie?

Edited by Mrozoso
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...