Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z "narrow" i "wide" w Baofeng'u UV-5R? Chodzi mi głównie o to kiedy powinno się używać danego trybu i czy daje to jakiś rzeczywisty efekt :) Temat jakiś czas temu przeczytałem w całości, a nie pamiętam żeby była odpowiedź na takie pytanie :)

Link to post
Share on other sites

Chodzi mi głównie o to kiedy powinno się używać danego trybu i czy daje to jakiś rzeczywisty efekt :icon_smile:

 

Jeżeli nadajnik ma Wide a odbiornik Narrow to dzwięk moze być zakłócony, ale WFM zapewnia wyższy poziom odbioru. Standardowym ustawieniem jest WFM i jeżeli nie ma problemu z interferencją innych kanałów czy jakością u odbiorcy to nie powinno się zmieniać.

Gdzieś czytałem że standardowe (nieprogramowane) PMR-ki mają Narrow , w takich przypadkach można spróbować zmienić w swoimradyjku na NFM jeżeli odbiorcy mają problem z Twoimi transmisjami. Nie sprawdzałem tego jednak

Link to post
Share on other sites

Czyli w przypadku, gdy ja mam W a standardowa PMR'ka ma N, to ona mnie słyszy normalnie, ale za to ja słyszę ją z zakłóceniami czy efekt takich ustawień jest obustronny? Na typowej strzelance łącząc się z PMR'kami używacie w takim razie N, tak?

Link to post
Share on other sites

Czyli w przypadku, gdy ja mam W a standardowa PMR'ka ma N, to ona mnie słyszy normalnie, ale za to ja słyszę ją z zakłóceniami czy efekt takich ustawień jest obustronny?

 

Dokładnie odwrotnie :) Efekt nie jest symetryczny. Jeżeli nadawca ma NFM a odbiorca WFM to nie będzie zniekształceń.

O tym że proste PMR ki mogą mieć NFM gdzieś czytałem, ale nie używamy pmr-ek od kilku lat wiec nie sprawdzałem tego doswiadczalnie. Najlepiej zrobić prawdziwy test, jak będzie problem zmienić na NFM i zobaczyć czy się poprawi. Jak nie będzie to używać WFM

 

Dzięki ale oczekiwałem na więcej. Wybór jest spory a słyszałem, że nie których nie warto kupować

 

W miarę niezłe jak na Chinola są headsety Cavalvy

Link to post
Share on other sites

Heh, rzeczywiście masz rację, nie pomyślałem tylko na szybko odpisałem :P Czyli generalnie opcja ta jest dostosowywana do tych 2 łączących się urządzeń, a nie np. do pasma czy częstotliwości itp, tak?

 

Edited by a5d4f1
Link to post
Share on other sites

Możecie mi wyjaśnić czym się różni BF-888 od BF-888s? Jak kupowałem telefon to ten model z dopiskiem S na końcu nie działał w Polsce, a jak jest z tymi krótkofalówkami? A może to w ogóle ten sam model, bo widzę tutaj w temacie, że nazwy używacie naprzemiennie czasem.

Miałem brać UV-5R, ale przeliczyłem to i uznałem, że na moje potrzeby niedzielnych strzelanek BF-888 powinien wystarczyć.

Link to post
Share on other sites

Witam

Mam prośbę do bardziej doświadczonych użytkowników, czytam cały temat i nie potrafie nic wybrać czy mógł by mi ktoś doradzić co powinienem kupić? Chodzi mi o zestaw który bedzie zawieral radio przycisk PTT i słuchawke Bowman (chyba tak sie to piszE)Które radio bedzie dobre i bedzie współpracowac ze zwykłymi PMRkami(koledzy z teamu maja Maxcomy)

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o radio to popularne baofengi (rodzina uv-5 lub uv-82) będą ok.

CO do headsetu... Z-tactical to loteria...

Cavalvy było kiedyś dobre z "budżetowych" produktów ale już chyba niedostępne jest.

Wydaje się. że jeśli nie kontraktowe używane bowmany + przyciski PTT (choćby stąd -> http://www.ebay.com/sch/shermenkit/m.html?_nkw=&_armrs=1&_ipg=&_from=) to pozostaje Emmerson/Z-Tactical.

Link to post
Share on other sites

Czy istnieje kabel pozwalający na oddzielenie anteny od radiostacji i umieszczenie jej w innym miejscu oporządzenia? Powiedzmy, że chcę radio z przodu kamizelki dla łatwego dostępu a antenę chcę wywalić do tyłu.

 

Znalazłem coś takiego, ale nie mam pewności czy się nada - http://tnij.org/9e1jy9o

To jest chyba dedykowane do routerów.

 

Radiostacja to Wouxun KG-UV8D

Link to post
Share on other sites

Ale ogólnie ten typ rozwiązania komunikacji czy tylko tani produkt chińczyka? Rozumiem, że jakość nadawania jest podobna do tych najtańszych laryngofonów? Podczas pomocy przy organizacji sporych imprez lokalnych taki sprzęt byłby naprawdę przydatny z powodu wygody i dyskrecji. Jest jakieś podobne rozwiązanie do tego? Ewentualnie próbował ktoś taka słuchawkę przylutować do standardowego kabelka ze słuchawką z zestawu?

Link to post
Share on other sites

Jak to już było opisywane tanie laryngofony są bardzo, ale to bardzo słabe. O ile tani chiński zestaw słuchawkowy czy grucha+słuchawka może jako tako działać i nawet od razu się nie zepsuć to laryngofon musi mieć pewne minimum jakości żeby się go dało używać.Za 5.40$ to z prawdopodobieństwem 98.7% dostaniesz niezdatny do użytku paździerz.

 

Dyskrecję można osiągnąć innymi środkami.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Czy istnieje kabel pozwalający na oddzielenie anteny od radiostacji i umieszczenie jej w innym miejscu oporządzenia? Powiedzmy, że chcę radio z przodu kamizelki dla łatwego dostępu a antenę chcę wywalić do tyłu.

 

 

W sklepach "radiowych" możesz sobie zamówić kabel o dowolnej długości z dowolnymi końcówkami. Pewnie wystarczy 1-1.5m . Dla Wouxuna powinieneś mieć gniazdo SMA z jednej strony i wtyk SMA z drugiej. Gotowy kabel trudno będzie znaleźć raczej.

 

Przykładowy link:

http://hamradioshop.pl/radiotelefony-amatorskie-i-profesjonalne/detail/47-kable-antenowe/flypage/373-przewod-koncentryczny-belden-h155-pe-z-wtykami-do-wyboru.html?sef=hcfp

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...