Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

No właśnie słyszałem, że w maxcomach wygląda to średnio, dlatego pytam :) szczerze mówiąc wolałbym zestaw przyczepiany do ucha, ponieważ na większości strzelanek korzystam z kasku i taki plastik po pierwsze pewnie by się połamał, a po drugie pewnie byłby cokolwiek niewygodny. No nic poczekam, może wypowie się ktoś kto użytkuje to czego szukam z takim maxcomem i problem będzie z głowy :)

Link to post
Share on other sites
  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Panowie mam pewną prośbę.

 

Co moglibyście z falek polecić w kwocie max 350zl za zestaw (myślę że to chyba raczej dobre optimum na przyzwoite falki na strzelanki).

Przewertepowałem cały temat ale niestety większość rzeczy tutaj opisywanych, nie są dla mnie jasne gdyż jestem kompletnie zielony.

 

Obecnie posiadam Maxcom wt108 na paśmie PMR. Niestety ich zasięg oraz jakość odbioru jest słaba dlatego je odstawiam i szukam czegoś innego niż PMR.

Posiadam również zachwalane przez niektórych zestaw Midland GXT 550. Niestety w tych falkach problem polega na tym że ... nie da się do nich podczepić zestawu Bowman, gdyż z tego co wyczytałem na ich temat, to wtyczki Keenwood 2 pins oraz Icon 2 pins nie pasują.

 

Także co moglibyście polecić aby spełniało nast. wymagania:

- Cena do 350zł

- Wtyczka Keenwood lub Icom aby podłączyć Bowman

 

 

PS. Przed napisaniem tego posta, spędziłem sporo czasu na wyszukiwanie różnych falek, lecz niestety przy większości z nich, sklep nie postarał się aby napisać jaki jest rodzaj wtyczki

Link to post
Share on other sites

Przyznam że nigdy nie sprawdzałem.. wieczorem włączałem, rano sygnalizowało naładowanie/podtrzymywanie, wyłączałem, korzystałem.

następna okazja aby zmierzyć czas będzie za ponad tydzień, jak do tego czasu się nie dowiesz to napisz pm :).

Link to post
Share on other sites

Moron, dobrze wiem, że midlandy działają w innym pasmie :) dlatego pisałem, że nie chce już PMR, tylko coś lepszego.

Dziękuje zia za linka. Jest to na prawdę ciekawa oferta i myślę, że z niej skorzystam. Szczególnie, że ten navcomm ma PMR (wiec dobre jesli jest mala strzelanka i wszyscy maja tanie PMR-ki ) i GMRS, który to chyba właśnie on staje dość popularny ? (Midlandy chyba właśnie w tym pasmie chodzą, tak? )

Link to post
Share on other sites

Zasięg nie zależy od pasma tylko od mocy ;) TK-760 ma tę zaletę, że moc regulujesz 0,5/5 W, więc możesz komunikować się w legalnym paśmie PMR na duże odległości. Można również dokupić antenę elastyczną która podobno podwaja zasięg.

 

Midlandy mają również regulowaną moc 0,5/5, ale działają tylko w pasmach FRS/GMRS. Anteny mają standardowe. Z tego co wiem zasięg jest z tego powodu mniejszy. Na razie mam Midlanda GXT750, będę zamawiał bowmana z gunnera i ktoś już tutaj pisał że podłączył bowmana do midlanda i działało. Ja chciałbym zrobić przejściówkę. W planach mam przejście na tk-760.

Link to post
Share on other sites
Zasięg nie zależy od pasma tylko od mocy
Od pasma zależy w większym stopniu niż od mocy. Im mniejsza częstotliwość tym lepsze przenikanie i praca na odbiciach. Na PMR 5W masz szanse w lesie uzyskać 800-1000 m zasięgu, na CB (27 MHz) na 4 W spokojnie masz 8000 m.

Moc to sprawa trzeciorzędna. Po pierwsze pasmo, po drugie dobra antena.

Link to post
Share on other sites

Tak dodam, że mam zaprogramowane na Navcommie wszystkie kanały Midlanda i tanich PMRek i nie ma żadnych problemów z kompatybilnością. Na standardowej antenie Navcomm ma sporo większy zasię niż Midland. Sprawdzone. W momencie kiedy na Navcommie pojawiają się szumy, na radiach midlanda nie da się wychwycić nawet jednego słowa a Navcomm bez większych problemów.

 

Generalnie Navcomma mogę polecić z czystym sumieniem. Sam go używam i miałem kiedyś midlandy. Jeżeli chcesz przesiąść się na coś lepszego niż midland to navcomm jest tanią opcją, jeżeli zaczynasz i chcesz kupić nowe radio postaraj się uzbierać kasę na Navcomma, nie będziesz żałował.

Link to post
Share on other sites
Różnica też będzie między pasmami 446 a 462-7 MHz, bo o takich tutaj zdaje się była mowa?
Z fizycznego punktu widzenia jest, z punktu widzenia użytkownika myślę, że niezauważalna.

 

mam zaprogramowane na Navcommie wszystkie kanały Midlanda i tanich PMRek
I drogie, i tanie PMR pracują na tej samej częstotliwości ;)
Link to post
Share on other sites

W paśmie PMR/FRS/GMRS długość anteny praktycznie nie ma znaczenia, dużo ważniejsze jest umiejscowienie anteny nad ziemią (im wyżej tym większy zasięg), żeby w sposób zauważalny zwiększyć zasięg w paśmie 70 cm, należałoby używać anten logoperiodycznych albo anten typu Yagi, ale one musiałyby być dobrze uziemione, więc albo anteny gdzieś w środku terenu gry, na samochodach (jako swego rodzaju stacje przekaźnikowe) i wtedy łączność odbywa się tylko "po kierunku" albo ustawione na skraju terenu gry i wtedy też jako przekaźniki ale pokrywające większy teren.

 

Michall, to że w Navcomie możesz na paśmie PMR działać z mocą 5 W nie znaczy że działasz legalnie.

 

Ari, całkiem ciekawym rozwiązaniem na pasmo PMR/LPD jest Intek MT-4040, dzięki długiej antenie, swoim zasięgiem bije na głowę inne (tanie, proste) rtlf PMR.

Praktycznie w gęstym lesie poprzetykanym dużą ilością budynków zbrojonych żelazobetonem, mogłem bezproblemowo rozmiawiać z kolesiem, który był ode mnie gdzieś o kilometr oddalony, koło niego byli ludzie z PMRkami innego typu i z nimi już łączności prowadzić nie mogłem, słyszały się wzajemnie tylko te dwa Inteki.

 

Co do Navcoma to rzeczywiście bardzo dobry wybór, ale z uwagi, że jest to typowe radio amatorskie nie można równie łatwo jak w zwykłych PMRkach zmienić np. kodu CTCSS, mocy i paru innych parametrów, minusem jest również to, że radio posiada dedykowany akumulator zamiast być zasilania ze zwykłych paluszków.

Akumulator ten w obecnych temperaturach (0 stopni albo mniej) wytrzymuje jakieś 3-4 godziny i zdycha.

Link to post
Share on other sites

Co do Navcoma to rzeczywiście bardzo dobry wybór, ale z uwagi, że jest to typowe radio amatorskie nie można równie łatwo jak w zwykłych PMRkach zmienić np. kodu CTCSS, mocy i paru innych parametrów

Ależ oczywiście że można, moc nadawania itp nawet jednym przyciskiem.

Link to post
Share on other sites

Ruffin - z praktycznego punktu widzenia nie ma znaczenia którą wersję weźmiesz (tzn 2 W czy 0,5 W), mimo że miałem wersję 2 W to nigdy nie zdarzyło mi się pracować z pełną mocą ponieważ praca z mocą 0,5 W była aż nadto wystarczająca.

 

Zia - masz rację - moc można dosyć łatwo zmienić :)

Link to post
Share on other sites

Na Navcomma mnie na razie nie stać, a na radio PMR mam między 100 a 130 zł. Foka dość pozytywnie wypowiadał się o INTEK MT-4040, na allegro jest niby jego jakiśtam następca intek MT-3030

http://allegro.pl/item509679338_krotkofalo...szt_krakow.html

Zastanawiam się jeszcze nad radiem motorolli, gdyż jestem zainteresowany używaniem go z kopią swimmera z ebaybanned. Jedyny zestaw w tej cenie jaka mnie interesuje to ten:

http://allegro.pl/item514002224_promocja_m...is_faktura.html

Czy któreś z tych radyjek ma jakieś poważne minusy? Czy znaczek Motorolla oznacza że nie jest to już tania PMR'ka?

Czy w tym przedziale cenowym idzie wyrwać coś lepszego? Najlepiej na wtyki Motorolla, Kenwood, lub ICOM? Choć przejściówka raczej nie będzie problemem.

Link to post
Share on other sites
Guest british
Czy któreś z tych radyjek ma jakieś poważne minusy? Czy znaczek Motorolla oznacza że nie jest to już tania PMR'ka?

Nie oznacza. Wszystkie radia PMR 0,5 W działają w miarę podobnie, cudów nie ma.

Link to post
Share on other sites
Foka dość pozytywnie wypowiadał się o INTEK MT-4040
I nadal się wypowiadam :)

I mam takie cuś na sprzedaż ;)

 

Czy znaczek Motorolla oznacza że nie jest to już tania PMR'ka?
Przy tym co pokazujesz w linkach nie. Ale już za ok 200-250 zł można kupić Motki o kilka klas wyższe, o szerokim paśmie pracy (420-470 MHz czy jakoś podobnie), programowalne itd... Czy chociażby Navcommy.
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...