Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

@Nath

korzystam od pół roku dość intensywnie z Z-tactical Liberator II, głównie jako ochrona słuchu, rzadziej jako zestaw komunikacyjny.

Jestem zadowolony, tłumienie i wyostrzanie dzwięku działa poprawnie, jest całkiem oszczędny (1 kpl bateri wytrzymuje średnio 3 miesiące (1-2 strzelanki w tygodniu).

Denerwuje trochę za krótki wysięgnik mikrofonu, ale nie przeszkadza w komunikacji, mikrofon zbiera dzwięk OK.

Słuchawki nie raz dostały kulkami w muszle i nadal są w całości.

 

Nie miałem na uszach oryginałów, ale z tych kopii jestem zadowolony i nie żałuję wydanej kasy.

 

edit

ok - pomieszały mi się modele słuchawek. Liberator II ma te same muszle co Sordin, tylko, że ma Neckband. Comtac`i mają inne muszle, teoretycznie elektronika może być taka sama, ale kto to wie, jak to jest z tymi chinczykami.

Ale może innym przyda się moja opinia.

Edited by jacekmad
Link to post
Share on other sites
  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

A ja mam pytanie, czy ktoś może zna schemat wtyku LEMO 5 pin, który wychodzi z Comtaców XP? W necie znalazłem dla bowmana i wyglądał tak: 1 - MIC+, 2 - GND, 3 - GND, 4 - SPK +, 5 - ???, gdzie 1 to górny pin. Problem w tym, że po podłączeniu radio w ogóle nie reaguje na przycisk PTT, a słuchawki odbierają bardzo cicho, na maksymalnej głośności radia dopiero słychać cicho głos.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

właśnie, też zauważyliście pewną zależność, że nie zawsze odbiera idealnie? tzn. gada ktoś i nagle go urywa.

 

podpowiadam to nie SQL bo przy 3ce to nawet pusza syf z instalacji elektrycznej w samochodzie :icon_wink:

 

U mnie bao działa idealnie. Używam nie tylko na strzelance ale też "na codzień".

Link to post
Share on other sites

To się ciesz. Mi właśnie dzisiaj z niewiadomych powodów przestał działać. O, ot tak - wszystko było dobrze, a w następnej rundzie nic nie odbiera ani nie nadaje. Mam nadzieję, że to tylko antena, ale to się jeszcze sprawdzi na dniach. Dobrze, że nie brałem od chińczyka...

Link to post
Share on other sites

Mi się kiedyś Bao UV3 sam rozprogramował. Niby miałem zablokowaną klawiature, ale i tak się zepsuło. Co prawda zaprogramowanie Trójki na częstotliwości PMR to pare minut roboty więc dużego problemu nie było. Może u Ciebie, Wiciok, też się rozprogramował (ale pewnie byś to zauważył).

Link to post
Share on other sites

http://www.409shop.c...t.php?id=117671

Używał ktoś? Przyznam bez bicia, że bardziej niż na funkcjonalności, zależy mi na wyglądzie, ale wcale taniego bubla nie chcę kupować, już wolę odłożyć te 269 zł na droższego Navcoma albo porzucić pomysł :icon_razz:

Ta słuchawka, którą dorzucili do Baofenga jest całkiem dobrej jakości, ale wiadomo, że laryngofon to już trochę bardziej wyszukany ekwipunek, dlatego wolę się nie sugerować tylko tym.

chociaż ja słysząc gościa przez taki laryngofon na niedzielnej strzelance mam ochotę uderzyć głową w drzewo.

Z czego wynika ta chęć autodesturkcji? Głos jest przytłumiony i brzmi jakby wydobywał się z tyłka czy co :icon_biggrin:?

Edited by Mixon
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Witam,

mam problem ze swoim zestawem słuchawkowym, radiem i PTT.

Wpinając wtyk do gniazda (typ motorola) w radiu motorola t5512 nie mogę ani nadawać ani odbierać sygnału na słuchawkach ( ComtacII od z-tactical). Słuchawki oczywiście są włączone :icon_biggrin:

Po wciśnięciu przycisku PTT radia, wszystko działa, ale dźwięk nie jest wysyłany z mikrofonu w słuchawkach, ani odbierany na słuchawkach, tylko na podzespołach radia.

Miałby ktoś jakiś pomysł co może być nie tak?

Link to post
Share on other sites

Poleca ktoś może jakąś antenę dualbandową

na sma-f? Szukam zamiennika do oryginalnej anteny baofenga, która po prostu przestała działać, więc ma być tanio (

Myślę nad NA-666, ale może ma ktoś coś ciekawszego? Podróbki z PRC odpadają oczywiście.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o Baofenga UV-5R to kilka dni temu zapytałem sprzedawcę od którego kupowałem ten radiotelefon właśnie o to, jaką antenę dodatkową by polecał. Moje założenia:

Zależy mi na giętkiej antenie, na której uzyskam najlepszy zasięg / odbiór w lesie w paśmie 70cm, którą dołączę do powyższego radia.

Jeżeli można to proszę o podanie ze 3 najbardziej polecanych anten (począwszy od najbardziej polecanej) względem "polecalności"

Odpowiedź jaką uzyskałem:

Witam,

Anteny do tego radiotelefonu to

Diamond RH901 F – 47cm – 79pln

Nagoya NA – 771 F – 39cm – 54pln

Diamond RH951 F – 35cm – 49pln

 

Proszę wybrać samemu wiadomo, że czy dłuzsza tym lepsza, wszystkie są giętkie i można z nimi chodzić.

 

Zdecydowałem się na tą środkową, bo bałem się, że pierwsza będzie zbyt długa. Testów w lesie jeszcze nie robiłem, ale jej długość da się przeżyć po przymocowaniu gdzieś na ramieniu :-)

 

Przy okazji napiszę kilka słów o radiu - Baofeng UV-5R.

Początkowo byłem nastawiony na zakup Navcomma tk-890 v2 i nie chciałem kupować niczego co by było jego podróbkami ale po tym co przeczytałem między innymi tu (też i gdzie indziej, że to wszystko to jest dokładnie to samo) to dowiedziałem się, że może i ten Navcomm którego uważałem dotychczas za "oryginał", to jednak może mieć więcej wspólnego z "małymi chińskimi rączkami z jednej tej samej fabryki"... i zacząłem się zaczytywać o zachwalanym tu UV-5R. Ostatecznie przekonała mnie cena stanowiąca poniżej połowy Navcomma. Po pierwszych testach w domu: działa ok, wykonanie ok, możliwości konfiguracyjne niezłe, a całe menu i obsługa (której bałem się najbardziej) jest - dla osoby która nie uważa radia za czarną magię i co nieco wie lub kojarzy - intuicyjna i łatwa. Kupiłem w polskiej dystrybucji i ze skróconą polską instrukcją, ale zanim się wziąłem za jej czytanie, to 2/3 funkcji obczaiłem samemu.

Póki co jestem bardzo zadowolony. Przede mną testy w polu i lesie :icon_smile:

Link to post
Share on other sites

Chemik co do Baofenga to jest taki motyw, że Ty nadajesz tak, że na spokojnie w zabudowanym do 1km nadaje (spore osiedle z płyty).

Robiłem testy z kolegą.

sprzęt:

UV5R waccom

Antena: stock

drugie radio:

Midland 5XT czy G5XT jakoś tak.

 

+Samochód.

Teren: Blokowisko kontakt 3 piętro i 1 piętro

Na początek staraliśmy się nawiazać łączność z bloku do bloku dzielą nas 2 bloki odległość 100-200m. Mój sygnał był dobrze słyszalny zaś kolegę słyszałem przez szumy bądź wcale. wiadomo zakłucenia typu WI-Fi, prąd elektryczny

 

Po wyjściu z bloku można rzec słyszeliśmy sie jak teściową, czyli głośno i wyraźnie. Problemy zaczeły się jak wyjechalem na drogę, w odległości około 350-400m nie słyszałem go wcale, bądź zrywało rozmowę. po pokonaniu 500m byłem na wiadukcie który trochę polepszył sytuację.

 

Można powiedzieć, że kontakt uv5-uv5 będzie dobry w mieście jednak między PMR a Bao może być problem ;) jednak na dużym polu w lesie czy coś to dziala dobrze

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...