Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

U nas LOK oczekuje tylko przychodzenia na strzelanie oraz wyjazdy na zawody. Jednak jest sie poprostu w LOK'u - nie sa zbyt chetni do otwarcia sekcji czysto ASG

Gdzies mi sie wyczytalo (w ktorejs z gazet- niestet nie pamietam jakiej) ze minimum do zalozenia grupy paramilitarnej to 15 osob...

Link to post
Share on other sites

Potwierdzam, ze ilosc 15 czlonkow jest wymagana.

Ale przeciez wystarczy zebrac 17 osob ustanowic status grupy i jej profil dzialania.

Robi sie zebranie zalozycielskie, idzie sie z protokolem i statutem do wydzialu rejestrujacego np Sadu i sklada wnosek o rejestracje. Oni sprawdzaja zgodnosc statutu z ustawa o stowarzyszeniach publicznych i KONIEC. Temat zalatwiony.

 

Ale po rejestracji zaczynaja sie schody.

Trzeba prowadzic dokumentacje, placic skladki, pisac sprawozdania, rozliczac finanse.

Link to post
Share on other sites

Wolf z tym stowarzyszeniem to tak nie do końca.

Moim zdaniem jest najlepsza forma zalegalizowania grupy(grup) AS, ponieważ opiera się ona na ustawie. Można z niej wyczytać, że istnieją 2 rodzaje stowarzyszeń: zwykłe i rejestrowe.

 

Do założenia stowarzyszenia zwykłego nie trzeba wiele, wystarczą co najmniej 3 osoby, statut, protokół założycielski. Organem rejestrującym jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Potrzebne dane osobowe: imię i nazwisko, miejsce zameldowania, PESEL. Jest to w zasadzie koniec czynności wymaganych do założenia. Dalsze funkcjonowanie też nie nastręcza większych trudności.

 

Stowarzyszeniem o którym pisał Wolf jest to tzw. stowarzyszenie rejestrowe. Rzeczywiście jest przy nim o wiele więcej roboty, jednak niesie to za sobą o wiele większe korzyści.

 

Nie chcę się za nadto rozpisywać. Jeśli ktoś jest zainteresowany, zapraszam do lektury Ustawy o Stowarzyszeniach lub\i PW.

 

Pozdrawiam

Raq

Link to post
Share on other sites

Jest tak jak piszesz.

Napisanie instrukcji obslugi "zakladania stowarzyszenia" jest dobrym pomyslem i chetnie komus w tym pomoge, zaczac trzeba od spradzenia w/w ustawy i czy jakies przepisy sie od czasu naszej rejestracji nie zmienily.

Link to post
Share on other sites

Jak coś to ja się pisze do pomocy. Od 29 grudnia Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie ASG zaczyna w pełni legalna działalność. Z przepisami jestem na bieżąco i nic w tej ustawie od kilku lat się nie pozmieniało.

 

Jeśli chodzi o "papierki" funkcjonują szablony, które wystarczy powypełniać. Naprawdę nic trudnego. Problemem może być status, ale wydaję mi się że i tę trudność da się przeskoczyć dla nie- prawnika.

 

Wolf jak znajdziesz chwilę odezwij się na PW to może coś wspólnie opracujemy.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Najprościej mówiąc. Wiele osób rozważa możliwość nadania swoim grupom ASG charakteru Formalno-prawnego. Sęk w tym, że po prostu jest czasami trudno o coś zahaczyć. Od czego zacząć (brak wiedzy). Szczegółowy przewodnik załatwiłby pewnie sprawę, (co, jak, skąd i po co).

Link to post
Share on other sites

Panowie (i Panie, jeśli są), jeśli już tworzycie coś takiego na skalę lokalną to chwalcie się wynikami - jestem przekonany, że Reg będzie bardziej niż szczęśliwy mogąc stworzyć spis istniejących już oficjalnych stowarzyszeń, z ich papierami dostępnymi online.

 

Pamiętać proszę, że dane osobowe do rejestracji nie muszą być tajne (można oczywiście pominąć adresowe), a byłoby dobrze wiedzieć na skalę kraju kto się tym gdzie zajmuje.

 

Bardzo wiele projektów nie wypaliło właśnie dlatego, że nie ma informacji o innych zainteresowanych stronach. A formalna organizacja to zawsze odrobinę mniejsza szansa na martwy twor niz wiele wpisow indywidualnych czy grupowych w bazie danych Maniakow.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Kret

Link to post
Share on other sites

Wstawiam narazie wzory niezbędnych dokumentów:

 

1. Wzór regulaminu

d443a7dfd5165d81m.jpg

 

Oczywiście można go modyfikować wedle potrzeb. Nam podobny posłużył do rejestracji Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia ASG.

 

Wzór napisany przez NeOcRoN-a z grupy AMOKJ Olsztyn z moja małą pomocą.

 

UWAGA!! Wymagane są podpisy członków pod regulaminem!!

 

2. Powiadomienie o założeniu stowarzyszenia zwykłego

 

9caf4fbb1f11c7d1m.jpg

 

Tu problemów z wypełnieniem być nie powinno.

 

3. Protokół z zebrania założycielskiego

 

f70bda625fa5b8e2m.jpg

 

e55f24abb220917dm.jpg

 

Tutaj wszystko zależy od ilości członków.

 

UWAGA!! Jest to stowarzyszenie zwykłe, więc wymagana jest liczba co najmniej 3 osób! Pamiętajcie też o podpisach! Są one niezbędne!

 

4. Wzór zgody na ustanowienie siedziby lokalu.

 

9cacbd9c377deb83m.jpg

 

Jest to dokument niezbędny. Każde stowarzyszenie musi mieć swoją siedzibę i adres pod który będą wysyłane dokumenty/powiadomienia itp.

Najlepiej by było jakby było to mieszkanie jednego z członków, bądź rodziców członka stowarzyszenia. Reszta moim zdaniem jest jasna i nie wymaga tłumaczenia.

 

 

Sam proces rejestracji opisze za kilka dni, bo mam troszkę innej roboty. Nie będę pisał nowego postu, edycja to rzecz święta :)

 

P.S.

Proszę nie pisać, że wzory są dobre, złe czy krzywe. Mam tylko nadzieję, że komuś się to przyda i przczyni do legalizacji naszych grup. Nasze stowarzyszenie skupia narazie 2 grupy, na dniach mam nadzieję przystąpi trzecia.

 

P.S.2

Jeśli ktoś ma pytania lub wątpliwości zapraszam na PW.

 

Pozdrawiam

Raq

155 Delta Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie ASG

Link to post
Share on other sites

Szanowni...

Z wielkim szacunkiem traktuję wszelkie takie działania. Jednak stowarzyszenie zwykłe to....hmmm, nijak się ma do koncepcji utworzenia formalnej reprezentacji całego środowiska. I, za przeproszeniem, trzęsie mnie, gdy używane jest sformułowanie "legalizacja". Oznacza to niezrozumienie używanych słów. Chodzi chyba o sformalizowanie, gdyż airsoft nie był i nie jest nielegalny. Na chwilę obecną toczy się debata o sformalizowaniu całości polskiego airsoftu. Uczestniczą w tym osoby profesjonalnie związane z tymi dziedzinami życia, które są niezbędne dla dokonania dzieła. Apeluję więc, by nie uprawiać amatorszczyzny przez najbliższych kilkadziesiąt dni. Mam nadzieję, że w tym czasie zostanie przedstawiona profesjonalna formuła utworzenia rzeczywistej, posiadającej osobowość prawną, reprezentacji polskiego airsoftu w wymiarze ponad regionalnym.

Link to post
Share on other sites

Wit dzięki za amatorszczyznę.

 

W tym wątku chodzi o przemianowanie swojej grupy na stowarzyszenie, a nie o globalną konsolidację całego środowiska w jednym ciele. Temat niżej tego dotyczy. Poza tym jedno i drugie się nie wyklucza.

 

Nie obraź się, ale pierwsze słyszę, że AS nigdy w Polsce nie był legalny... replikę możesz kupić, strzelać z niej, brać udział w zabawach itp.

Link to post
Share on other sites

Właśnie głównym problemem jaki występuje przy rejestracji stowarzyszenia zwykłego jest brak osobowości prawnej, co w mich oczach całkowicie je skreśla.

 

Mimo wszystko, kawał dobrej roboty.

 

A co do sformalizowania całego, Polskiego AS niekoniecznie trzeba będzie rozwiązywać już wcześniej sformalizowane, w jakiejkolwiek formie grupy AS, wystarczy podpiąć je jako np oddziały terenowe.

 

A co do problemu formalizacja/legalizacja dość częsty problem co jedak nie uprawnia do używania pojęć zamiennie. Legalizacji nam nie trzeba bo działamy już legalnie, natomiast formalizacji jak najbardziej.

Link to post
Share on other sites

A co do sformalizowania całego, Polskiego AS niekoniecznie trzeba będzie rozwiązywać już wcześniej sformalizowane, w jakiejkolwiek formie grupy AS, wystarczy podpiąć je jako np oddziały terenowe.

Albo sprawdzenie czy z tego nie da się zrobić stowarzyszenia stowarzyszeń czy jak to jest sformułowane w ustawie.

Link to post
Share on other sites

Moja obawa w kwesti wykluczania lub tez nie stowarzyszen lokalnych i ogolnopolskiego dotyczy ludzkiej mentalnosci. Czy nie skonczy sie na tym, ze ludzie, ktorzy z mozolem wiekszym lub mniejszym porejestrowali swoje organizacje w ten czy inny sposob na propozycje "podlaczenia" do struktury ogolnoplskiej odpowiedza krotko: "po co?" albo bardziej rozbudowanie: "my mamy swoje stowarzyszenie i chcemy je sobie miec, reszcie nic do tego - robta co chceta!".

 

Caly pomysl na "ogolnoplskosc" zasadza sie na wprowadzeniu jednolitych zasad dotyczacych airsoftu w kraju bazujacych na nowelizowanym PASG, ktore byloby formalnych dokumentem regulujacym przepisy co do uprawiania tego hobby. Jesli nie uzyska ono akceptacji wiekszosci, a najlepiej calosci srodowiska staniemy przed widmem uprawiania roznych wariacji na temat tego samego, a co za tym idzie po pewnym czasie dojdzie do pelnego rozczlonkowania na uznajacych poszczegolne typy zasad. Moze i pokretnie pisze ale mam nadzieje, ze cos sie z tego da zrozumiec :)

 

Z pominieciem powyzszych watpliwosci - z punktu widzenia proby sformalizowania AS w kraju w miare w calosci - zakladanie stowarzyszen jest arcy przydatne - moze bowiem ulatwic scalenie wszystkiego do (za przeproszeniem) kupy.

Link to post
Share on other sites

Ja podałem tylko wzory dokumentów, co kto z nimi zrobi to już jego sprawa.

 

Co do stowarzyszenia zwykłego. Moim zdaniem jest to takie "przedszkole", które osoby chętne do założenia stowarzyszenia rejestrowego uczy zasad funkcjonowania, daje możliwość sprawdzenia ludzi i ich zaangażowania.

Trzeba pamiętać, że "rejestrówka" to kupa pracy i obowiązków, ale także wiele przywilejów i możliwości.

 

Zobaczymy jak to się wszystko rozwinie. Mam nadzieję, że pójdzie w dobrym kierunku, czego wszystkim życzę.

 

Pozdrawiam

Raq

 

P.S.

Albo sprawdzenie czy z tego nie da się zrobić stowarzyszenia stowarzyszeń czy jak to jest sformułowane w ustawie.

 

Stowarzyszenie rejestrowe może mieć oddziały terenowe, ale nie w formie stowarzyszeń zwykłych. Zwykłe nie mogą się zrzeszać w przeciwieństwie do rejestrowych. Zastanawiam się tylko czy może istnieć system podległości jednego stowarzyszenia nad drugim, wydaje mi się, że nie.

Link to post
Share on other sites

Raq, jeśli nie ma woli współpracy to nawet ściśle ustrukturalizowana organizacja będzie martwym tworem, vide Fandom Polski, organizacje rycerskie czy niektóre przeboje z paintballem polskim, ale to chyba Foka wie lepiej.

 

A jeśli się znamy i wiemy, po co współpracujemy, to nawet pewne ograniczenia prawne są do obejścia, bo nikt prawnie nie zabroni dwóm organizacjom posiadać zbieżnych celów i środków.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Kret

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...