Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kamuflaż metro red


Recommended Posts

mogę się mylic, ale gdzieś czytałem że kamuflaż "Metro" został opracowany jako "Urban" w czasie programu zbrojeniowego USMC, bodajże to się nazywało Urban Warrior, ale został odrzucony jako zbyt jasny. Potem powstało "Subdued Urban" - czasami spotykana na rynku "zgaszona" wersja, aczkolwiek widziałem chyba tylko z raz i nie pamiętam gdzie) a potem z tego programu wyłonił się własnie wspomniany T-pattern, który z koleji odpadł w wyniku zamknięcia programu, co miało związek z rozpoczęciem prac nad kamuflażem dyfrowym...

 

Ale jak powiedziałem mogę się mylic...

 

 

A ten czerwony to do kamuflowania się na dyskotece :P

Edited by Troll
Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...
To było tak: "kserokamuflaż" czyli "metro" powstało jako wariacja woodland 81 dla terenów leśnych w warunkach zimowych.

W związku ze zbliżającą się nieubłaganie zimą, pomyslałem o tym kamuflażu. Dlatego mam pytanko, czy ma ktoś doświadczenia w stosowaniu go w warunkach zimowych? Warto kupić?

Link to post
Share on other sites

Czy te czerwone wzory kamuflażu nie są przypadkiem projektowane pod kątem myśliwych - większość zwierząt i tak nie widzi kolorów, więc same plamy wystarczą żeby kamuflować (wizualnie), natomiast czerwony kolor jest widoczny dla ludzi, dzięki czemu jeden myśliwy nie postrzeli drugiego - taka tam moja teoria...

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Ronin, niestety nie. Otóż z tego co wiem, większość zwierząt kolory widzi, jednak niektóre reagują głównie na ruch, inne (jak psy) widzą w odcieniach szarości bądź nawet nie posiadają widzenia przestrzennego. Kolor czerwony w strojach dla myśliwych również nie jest dobrym pomysłem z prostej przyczyny - czerwona płachta dla byków. Kolor nie przypadkowy, gdyż daje największy kontrast słońcu, więc działa drażniąco. "Kamuflaże" tego typu są raczej typowo cywilne dla ludzi, którzy chcą się ubierać w jakieś plamki, a niekoniecznie lubią typowe Woodland, Panterę czy chociażby DPM. To tak jak ze znanymi strojami w różowo-fioletowe wzory "maskujące".

Edited by kthulhu
Link to post
Share on other sites

1. Białe metro jest rewelacyjne w zimie, w terenach leśnych. Sprawdziłem osobiście. Na otwartych przestrzeniach jest gorzej, ale na otwartej się nie chowasz, tylko ją pokonujesz, jak najszybciej.

 

2. Czerwona płachta torreadora działa nie na byka, tylko na widzów. Byk, z racji położenia oczu, nie widzi przestrzennie, nie rozróżnia też barw. Reaguje na ruch, im szybszy i gwałtowniejszy, tym... szybciej i gwałtowniej.

 

3. Myśliwi widzą kolory - czerwony, pomarańczowy - i to dla nich, ze względów bezpieczeństwa, produkowane są takie "odblaskowo-maskujące" wdzianka; podobne znaczenie ma np. pomarańczowa opaska na kapeluszu etc. To wszystko ułatwia myśliwemu rozpoznanie obiektu jako "nie-celu", z odległości na którą byłby w stanie strzelić (w Polsce/Europie do 200 m).

 

Nb. jesienią, jeżeli jedziemy do lasu, warto wziąć samochodową kamizelkę odblaskową...

Link to post
Share on other sites

z tym bykiem jednak się nie mogę zgodzić. Byk faktycznie, nie widzi kolorów (a dokładnie widzi wszystko w odcieniach zieleni), jednak jak już wspomniałem kolor czerwony daje największy kontrast słońcu, a co za tym idzie, jest obiektem najbardziej zwracającym uwagę. Co do stroi myśliwych, to tu także nie chodzi o odblaskowość, bo w takim przypadku wystarczyłoby się ubrać w cokolwiek i już zwierzęta by podobno nie widziały, a myśliwi się nie pomylili. Otóż sprawa jest następująca - jak powiedział imć Foka, takie rzeczy robi się raczej na technoparty, ale też na potrzeby filmów, które lansują modę domorosłych komandosów (vide malowanie twarzy w Rambo i temu podobnych filmach, które już nie raz widziałem później u początkujących maniaków)

Link to post
Share on other sites

A tak a'propos byków (przepraszam za OT i sam się policzkuje) to byk atakuje płachtę ruszającą się i symulującą tułów. I w podogoniu ma kolor. "Metro red" zaś jakby nie patrzeć doskonale nadaje się do umundurowania "opforów/przeciwników/złych_panów", którzy będą w ten sposób wyglądali widocznie i łatwiej gineli.

Link to post
Share on other sites

Co do stroi myśliwych, to tu także nie chodzi o odblaskowość, bo w takim przypadku wystarczyłoby się ubrać w cokolwiek i już zwierzęta by podobno nie widziały, a myśliwi się nie pomylili.

 

Dlatego te stroje nie są jednolicie pomarańczowe...

Using the original REALTREE HARDWOODS® pattern, but taking out much of the bark and leaves, Realtree designer Bill Jordan created the REALTREE HARDWOODS® BLAZE™ pattern — an extremely open pattern that offers plenty of blaze orange coverage while still maintaining camouflage qualities. This combination of color and camouflage is the perfect mix for deer hunting, effectively revealing hunters to other humans while concealing them from the color blind eyes of deer.
Link do źródła

 

Blaze takes the Winter Mimicry camouflage pattern enhanced with the color Blaze Orange for the ultimate camouflage patterns for safety when deer hunting or upland bird hunting and where state laws dictate.
Link do źródła

 

Podobno myśliwi w pomarańczowych kamuflażach nie wracają częściej z pustymi rękami ;-)

Link to post
Share on other sites
1. Białe metro jest rewelacyjne w zimie, w terenach leśnych. Sprawdziłem osobiście. Na otwartych przestrzeniach jest gorzej, ale na otwartej się nie chowasz, tylko ją pokonujesz, jak najszybciej.

To świetnie, bo mi się ten kamuflaż spodobał, i w kontekście idącej zimy chyba sobie sprawię wdzianko w nim ;)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...