Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Woodlan a inny kamuflaż


Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dzięki panowie teraz bede wybierał pomiędzy 3 Marpat Woodland i DPM.

Mam jeszcze jedno pytanie gdzie mozna kupić takie umundurowanie potrzebuje około 5 kompletów umundórowania bo to dla całej ekipy.

Z góry dzieki. pozdro

Edited by Mydlik
Link to post
Share on other sites

Mnie osobiście strasznie się spodobał ostatnio MARPAT. Na okres września/października kamufluje bardzo dobrze tam gdzie ja strzelam (a myśle że wielkich różnic pomiędzy miejscówkami nie ma-ten sam kraj:P). Drogi bo drogi, ale jakość jest w cenie. Sam mam narazie kontraktowego woodlanda, mogę polecić.

 

A w moich stronach bardzo dużo ludzi biega we flecktarnach, ale są to Ci, których nie stać na kamizelkę żadną, mają tylko to oporządzenie BW za 4 dychy i mudurek za 3.

Link to post
Share on other sites

W Polsce bardzo dobrze sprawdza się DPM, woodland i wz-93. Poza tym nie czarujmy się człowiek ubrany w jakikolwiek kamuflaż pasujący kolorem do otoczenia (nie np. tass-83 w polsce ;) ) będzie trudny do zauważenia, kwestie wyboru sądzę zależą od gustu użytkownika i dostępności oporządzenia. Co do wymienionego wcześniej CCE - mimo kolorów zbliżonych do woodlanda to sadzę że ma za wielkie plamy by dobrze rozbijać kształt, co jest jednym z warunków dobrego kamuflażu.

Link to post
Share on other sites

Las lasowi nie równy, zupełnie inne kolory dominują w lasach iglastych, liściastych a inne w lasach gdzie prócz dużych drzew rosną małe drzewka. Nawet w tych występują różnice w kolorystyce ... już pomijając zmiany barw spowodowane porą roku.

 

Powtórzę po Majkel86, najlepiej posiadać dwa komplety.

Komplet 'słoneczny' - gdy roślinność jest w pełni rozwinięta, kolory są żywe czyli koniec wiosny, lato, początek jesieni

Komplet 'szary' - na pozostałe pory roku, kiedy dominuje zupełnie inny zestaw barw - tzw. 'złota polska jesień' :).

 

To tyle ze wstępu, czas na konkrety.

 

Na podstawie osobistych obserwacji, ograniczając się do 'popularnych i tanich' wzorów to mogę polecić DPM, wz-93, flecktarn. Niektórzy nazwą mnie heretykiem, ale osobiście uważam że ostatnie dwa są za ciemne.

Zawsze pozostaje nieśmiertelna oliwka, która wbrew pozorom wcale nie jest taka zła.

 

Należy zaznaczyć że nie jestem użytkownikiem żadnego z wymienianych przeze mnie wzorów a propozycje bazują na podstawie 'wykrywalności'.

Link to post
Share on other sites

No i macie jak na patelni że wzór kamuflażu ma 3-cio rzędne znaczenie jeśli ktoś liczy że będzie on działał na zasadzie "czapki niewidki" - że jak staniesz jak osioł pośrodku słonecznej łąki to taki MULTICAM na grzbiecie sprawi że cię nikt nie dostrzeże. Owszem są wzory lepsze i gorsze - z lepiej dobranymi kolorami, lepsze na daną porę roku czy teren, ale podstawowe Zasady kamuflażu to jednak te 5 "S" których uczy każdy nowoczesny podręcznik taktyki

 

- Shape (Kształt)

- Shine (Błysk)

- Shadow (cień)

- Silhouette (Sylwetka)

- Spacing (odstęp)

 

Niektórzy dodają do tego jeszcze Ruch i Dźwięk (Movement, Sound). I to są podstawowe kwestie kamuflażu - a nie jakiś orientalny kreton ubrany od stóp do głów w Multicam ale za to z czarnym karabinem i zapychający przez środek nasłonecznionej polanki. To samo jest problemem wszystkich "testów" porównawczych kamuflażu - robią one porównawcze zdjecia osobników bez odpowiednio zamaskowanego oporządzenia, twarzy itd w sytuacjach zupełnie "niebojowych" gdzie dany osobnik nie próbuje się zachowywać zgodnie ze zdrowym rozsądkiem. Zachowując się zgodnie ze zdrowym rozsądkiem można się sensownie schować nawet w lesie mając na sobie UCP, choć jest to oczywiście dużo trudniejsze niż w sensownym konwencjonalnym kamuflażu "zielonym".

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...