Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nóż survivalowy


Recommended Posts

Pozwolę sobie zadać pytanie. Jako, że nie znam się na nożach (no może poza tym, że wiem którą stroną toto się trzyma), nie mam zdania.

Chcę zmienić nóż, który używam jako hmm podstawowy (rybkę się na ognisko przygotuje, śledzia wystruga, podpałkę nastruga, chleb pokroi i posmaruje i take tam, ale też nieraz się przyda do cięższych prac).

 

Szalenie podoba mi się (i dobrze w dłoni leży): SOG Pentagon S14

Ale, czy się nadaje na nóż do lasu? Troszkę się boję tego malutkiego jelca.

Edited by kerth
Link to post
Share on other sites
  • Replies 546
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pozwolę sobie zadać pytanie. Jako, że nie znam się na nożach (no może poza tym, że wiem którą stroną toto się trzyma), nie mam zdania.

Chcę zmienić nóż, który używam jako hmm podstawowy (rybkę się na ognisko przygotuje, śledzia wystruga, podpałkę nastruga, chleb pokroi i posmaruje i take tam, ale też nieraz się przyda do cięższych prac).

 

Szalenie podoba mi się (i dobrze w dłoni leży): SOG Pentagon S14

Ale, czy się nadaje na nóż do lasu? Troszkę się boję tego malutkiego jelca.

Do opisanych przez Ciebie wymagań pasują np:

- http://www.specshop.pl/product_info.php?products_id=2033

- http://www.coldsteel.com/masterhunter.html

- używany Nimravus

- http://taktyczni.pl/index.php?products=pro...amp;prod_id=462 (bardzo polecam).

 

Generalnie ostrze długości 11,5-13 cm zaspokoi 90% Twoich potrzeb. Te pozostałe 10% to np. budowa zeriby w Afryce ;)

Link to post
Share on other sites

No to pewnie stanie na tym ostatnim. Jeszcze raz dziękuję.

 

Edyta:

Nie za bardzo lubię kupować używane rzeczy tego pokroju. Nigdy nie ma pewności, jak poprzedni właściciel się nim zajmował.

 

Generalnie chcę kupić drogi nóż (każdy nóż za ponad 200PLN uważam za drogi).

Będę musiał gdzieś dorwać do pomacania Benchmade Pardue Rant MDP 10502 oraz Benchmade Nimravus 140HS

Drugi szalenie drogi, ale bardzo mi się podoba. A przy tych pieniądzach to też ważne :)

Edited by kerth
Link to post
Share on other sites

Będę musiał gdzieś dorwać do pomacania Benchmade Pardue Rant MDP 10502 oraz Benchmade Nimravus 140HS

 

Na knives.pl znajdziesz liczne, dobrze zorganizowane (cóż dziwnego, Wielkopolska ;)) poznańskie środowisko miłośników noży. Chłopaki i dziewczyny często się spotykają, spytaj, czy możesz wpaść, sprawdzisz wieeele noży...

 

P.S. Przez Luboń jeździłem pociągiem na studia (na Rokietnicką), jeszcze pół roku temu mogłem wziąć Nimravusa ;)

Link to post
Share on other sites

Jako członek tego środowiska nożowo-poznańskiego zapraszam ;-) Średnio raz w miesiącu sie spotykamy nad rusałką i jest tam zawsze mnóstwo noży do obmacania. Innych chętnych też zapraszamy :-)

 

Co do nimravusa najpierw weź go do ręki, bo z pewnością jest to niezwykle ładny nóż, ale nie każdemu pasuje (ze względu na małą mase).

Link to post
Share on other sites

Jako członek tego środowiska nożowo-poznańskiego zapraszam ;-) Średnio raz w miesiącu sie spotykamy nad rusałką i jest tam zawsze mnóstwo noży do obmacania. Innych chętnych też zapraszamy :-)

 

Co do nimravusa najpierw weź go do ręki, bo z pewnością jest to niezwykle ładny nóż, ale nie każdemu pasuje (ze względu na małą mase).

 

Jakbyś mógł mi napisać PW co i jak gdzie kiedy to byłbym wdzięczny ;)

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Ząbki czasem się przydają, ale bez wątpienia jest z nimi więcej zachodu, jeśli chodzi o utrzymanie ostrości, na podręcznej płaskiej osełce nie naostrzysz.

 

Jeśli już brać ząbki, to combo, a nie full serrated, zwłaszcza do "polowych" zastosowań.

 

A do pyrów vicek :)

 

Jak te zabki(seracja) sprawuje sie w gerberze lmf i jak to ostrzycie? Gerber mi odpowiada, ale jakos nie jestem przekonany ddo tych zabkow i wydaje mi sie, ze bedzie z tym troche problemow i zastanawiam sie czy nie szukac dalej.

 

EDIT: Czy LMF ASEK to wlasnie ta seracja typu "combo"?

 

Dzieki

Edited by wiedzmin85
Link to post
Share on other sites

"Combo" to typ ostrza, zawierającego część gładką (plain) i ząbkowaną (serrated).

Z ząbkami nie ma wiele problemów - tępią się powoli, a najprostszym sposobem ostrzenia jest odpowiednie użycie pilników - iglaków z diamentowym posypem, o okrągłym i trójkątnym przekroju na A... znalazłem po 5 zł za sztukę ;)

Link to post
Share on other sites

Dokładnie. Iglaki diamentowe to najtańsza i najszybsza opcja. Oczwiście w markowych zestawach do ostrzenia też znajdziesz odpowiednie pręty, ale nie jest to zbyt wyodne do noszenia ze sobą.

 

Natomiast co do tępienia się seracji - to już zależy do czego używamy noża i z jak jest wykonany (stal, hartowanie).

Link to post
Share on other sites

A co powiecie na "Buckmaster'a" (vel "Buck 184" - ?) produkcji Buck Knives?

 

Dość masywny kawał ostrza, zero tworzyw w nożu, głownia o sztychu "bowie", piła mnie napawa zgrozą (można by odpiłować solidny kawał drwa, ale są też małe serrations na krótszej powierzchni z przodu), no i ten fajny bajer w postaci schowka w rękojeści (aż pomyślałem o napełnieniu tego rtęcią :roll: ).

 

Jakie jest wasze zdanie w kwestii?

 

(ZAJAWKA do artykułu Supera nt. noży w SEALs zawierająca wspomnienie na temat Buck'ów; dobrze, że te głupkowate dwa kolce odstające od jelca można odmontować :killer: ).

Link to post
Share on other sites

Musisz wybrać - albo schowek, albo nóż :)

Nóż ze schowkiem był "modny" w latach .80 po tym, jak Sylwester S. zredukował podobnym populację Oregonu i DRWietnamu. Wkrótce wyszło na jaw, że żyłka, zapałki i kompas nie rekompensują utraty wytrzymałości konstrukcji i "noże Rambo" odeszły w niepamięć, reanimowane przez napaleńców i... laików, którym można wcisnąć kit marketingowy.

 

Jedynym schematem konstrukcyjnym noża ze schowkiem w rękojeści który się obronił, jest OPR (One-Piece Range) Chrisa Reeve`a - ale to zupełnie inna historia.

 

Nóż rtęciowy... to coś takiego, jak SEALs w Wietnamie - każdy, kto go widział nie miał szansy o tym opowiedzieć innym. Nawet nie próbuj do jakiegokolwiek noża wlewać rtęci! Możesz poważnie zartuć siebie i innych!

 

Chcesz masywny kawał ostrza? Ka-Bar wznowił produkcję Beckerów BK-7. Maszyna jak T-34, nie do zajechania :)

A poważnie, to mniejszy nóż ma - paradoksalnie - większe możliwości ;)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Może głupie pytanie, ale zadam je tutaj, bo poniekąd ma związek z nożem.

 

Zobowiązałem się zrobić "poczstówkę" z mojej 4 dniowej wyprawy do lasu. Mam podstawowy ekwipunek survivalowy, racje żywnościowe i wodę.

Teraz pytanie, jakich przedmiotów z ekwipunku i "naturalnych" użyć do zrobienia takiej pocztówki? Myślałem nad srogim kawałkiem kory i wyryciem nożem coś ciekawego nań. Nie mam jednak pewności, czy nóż nie będzie zbyt destrukcyjny ;)

Jakieś sugestie, nawet głupie? :poddanie: :-F

Link to post
Share on other sites

Srogi kawał kory - albo miękkiego drewna - bedzie OK. Rzezało się w takich rzeczach :)

Natomiast nóż - byle był ostry i rozważnie prowadzony - będzie ok. W miarę możliwości sugerował bym użycie czegoś o niewielkich rozmiarach, maczetą / bagnetem / kosą Rambo precyzyjne manewry kiepsko wychodzą, choć do zgrubnego ociosania mogą być dobre.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...