Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nóż survivalowy


Recommended Posts

cziman - proponuje żebyś poszukał noża, który ma na ostrzu (nie wiem jak sie to nazywa profesjonalnie) otwór, w który zahaczasz kciuka i rozkłądasz ostrze. Niektóre firmy zamiast tego otworu robią tez taki mały bolec na ostrzu - zasada ta sama. Zazwyczaj takie noże mają też blokadę listkową - moim zdaniem najbezpieczniejsza jaka moze być.

 

Takie nożyki robi dużo firm, dość tanie są te smith&wesson a o ile sie ich nie przeciąża to dają rade. Moj kolega używa od 2 lat takiego nożyka i nie narzeka.

http://www.specshop.pl/product_info.php?cP...products_id=969

 

Ten sam patent mam w lethermanie wave i jest super - wyjmuje nożyk jedną ręką z pokrowca przy pasie, otwieram jedną ręką bez najmniejszego problemu, zamykam tak samo.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 546
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@ cziman

 

Ja proponuję przyjrzeć się serii Smith&Wesson ExtremeOps. Powinny spełniać codzienne wymagania.

 

Osobiście zawsze noszę przy sobie ich nóż ratowniczy (zbijak do szyb i przecinak do pasów w zestawie) i jestem zadowolony z funkcjonalności. Jego 'bajery' (a więc zbijak i przecinak) testowałem. Szyba w samochodzie pójdzie bez problemów, pas bezpieczeństwa również. Podobnie wszelkie pasy parciane itp. Znajomy bierze taki ze sobą zawsze, gdy wybiera się na skałki (to nie moja branża, ale on twierdzi, że się sprawdza).

 

Dość uniwersalne ostrze codziennego użytku. Klamra do zaczepienia za pasek, liner lock i zaczep pomagający otworzyć ostrze jednym ruchem kciuka. Do tego ostrze nie jest prowadzone na sprężynie, więc nie ma możliwości, że samo się otworzy i Cię wykastruje ;)

 

Niestety, mimo usilnych poszukiwań, nie odnalazłem nigdzie w necie linku do przedstawienia go. Ale ogółem - polecam składany nóż ratowniczy o podobnych specyfikacjach.

Link to post
Share on other sites

Może się mylę ale linery średnich firm jakie miałem w łapkach miały skłonność do samoczynnego składania się kiedy uderzyło się tyłem ostrza o twardą powierzchnię.

 

Najbardziej podobają mi się noże spyderco natomiast bardzo nie podoba mi się ich cena. Oczywiście wiadomo że nie ma jakości bez ceny, jednak jestem w stanie przeżyć gorszy mechanizm, brak ponoć zapatentowanego klipsu i dziurki na kciuk i gorszą rękojeść jeżeli sama głownia będzie dobrej jakości - tzn twarda stal, (~HRC60), piłka i średnio-płytki kąt.

 

Nawiasem glock w roli noża survivalowego może owszem się sprawdzać, choć sprawdza się też nieźle w roli łoma i śledzia do namiotu. Po zmianie kąta na płytszy stał się całkiem ostry aczkolwiek z jego grubością do cięcia czegokolwiek nadaje się równie dobrze jak siekiera, więc szukam czegoś cieńszego, mniejszego i poręczniejszego.

Link to post
Share on other sites

Może się mylę ale linery średnich firm jakie miałem w łapkach miały skłonność do samoczynnego składania się kiedy uderzyło się tyłem ostrza o twardą powierzchnię.

I masz wyjaśnienie.

nawiasem mówiąc - nie uważam, że sa w tym temacie "średnie" firmy. Albo są dobre, albo kiepskie.

Link to post
Share on other sites

właśnie o tą blokadę mi chodziło :)

 

Nie wiem cziman z jakimi firmami miałeś takie przygody ale w tym smith&wesson, lethermanie, victorinoxie oraz jednej podróbie no-name z allegro mojego kolegi sprawdza sie bardzo dobrze i ani mnie, ani żadnemu koledze nie sprawiała ona problemów. Z tanimi firmami rzeczywiście może być różnie - ale jak sie dobrze poszuka to sie znajdzie nie najgorszy model.

Link to post
Share on other sites

@Shadow FALCON

 

Cyt: Zabłysnąć ? Po czym to wnioskujesz , po ilości postów ? .

 

Nie, po bzdurach, które piszesz.

 

Cyt: W moim 'krótkim' życiu , co podkreśliłeś (choć niekoniecznie wiesz ile mam lat ) ,

Wiem doskonale. Myślisz, że w erze informacyjnej jest jeszcze coś do ukrycia?

 

Cyt: miałem już sporo do czynienia z nożami , różnych typów , różnych marek ,więc nie widzę żadnego uzasadnienia dla Twojego niezbyt uprzejmego komentarza.

 

To co piszesz, świadczy o czymś zupełnie innym. A gdybyś zadał sobie trud przeczytania tego wątku do początku, to wiedziałbyś czym są "noże do wszystkiego" zwłaszcza w typie kukri. I dlaczego ludzie noszą do lasu po 2-3 różne ostrza.

 

Z resztą, jak napisał przedmówca - rób kukri kanapki. Powodzenia.

 

Aha - przepraszam, że odpisuję z opóźnieniem, bo watek uciekł już dużo dalej. A komentarz nie miał być nieuprzejmy, tylko uciąc głupie dywagacje. Jeśli odebrałeś to zbyt osobiście - sorry.

Edited by Sybir
Link to post
Share on other sites

S&W? A fuuu... Kiepska stal. Miałem kiedyś extreme ops tanto, częściowo ząbkowane ostrze, liner lock i okładki z G-10, ostrze z pokryciem "niby strider". Kiepskiej jakości stal na tyle mnie denerwowała, że oddałem ten nóż koledze. Teraz jako edc używam byrda caracara z G-10 i mmo iż nóż ten jest tańszy od ww. to wg mnie jest dużo lepszy. Jako edc polecam. Do lasu używam głównie KA-BARa 1217 + jakiś folder (caracara zamiennie z opinelem no8 z weglówki).

Link to post
Share on other sites

Ma być tanio to:

fixed: mora lub któryś z budżetowych Cold Steeli: Finn Bear, Roach Belly lub Bushamn

foldery: opinel lub victorinox z blokadą, BM vex

 

Ma być dobrze:

fixed: CS SRK, Fallkniven F1, RAT 5, SOG Field Pup.

folder: CRKT M21

 

 

Zapomnijcie o noża rambo, bagnetach, sztyletach, nożach szturmowych.

I zanim kupicie nóż, zadajcie sobie pytanie do czego ma służyć.

Wybierajmy też firmy które robią noże, a nie np. pistolety.

Link to post
Share on other sites

Mój typ to:

- do prac ciężkich: ColdSteel Bushman, jeden z tańszych noży, wykonany z nienajgorszej stali, dośc elastyczny, ciekawa opcja szybkiego przerobienia noża na włócznię (osobiście traktuję to tylko jako opcję w sytuacji naprawdę ekstremalnej), nóz ten wzorowany jest na nożach strefy klimatu goracego dlatego brak okładzin w zime może być sporym minusem, i jak dla mnie mógłby być ciut mniejszy,

- do prac lekkich i precyzyjnych: mój ulubiony kawałek stali czyli obojętnie jaki Victorinox, obecnie posiadam 2 modele z duzym blokowanym ostrzem - Forester i Centurion.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o Victorinoxy, polecam Trekkera

http://www.victorinox.pl/sklep,3060,,,03,,...n,412625,0.html

otwiera się jedną ręką i nie jest zbyt duży aby nosić go zawsze przy sobie. Cena też przystępna. Mam i sobie chwalę.

 

Dla bardziej wymagających:

http://www.victorinox.pl/sklep,3060,,,03,,...n,416146,0.html

ma wybijak do szyb oraz nóż do pasów bezpieczeństwa i klejonych szyb.

Link to post
Share on other sites

O ile mi się dobrze pamiętam to na stronie producenta było że ten nóż jest wzorowzny na nożu hitlerjugend (nie wiem jak to się pisze więc wybaczcie ewentualnego byka)

Ne widzę też powodów do przyklejania jakiejś łatki firmie gdyż nóż ten (nóż HJ)powstał na bazie noża jeszcze wcześniejszego a dokłaadnie mówię o nożu leśników bawarskich (jeszcze sprzed pierwszej wojny)

na tej samej zasadzie można się czepić do firm samochodowych produkujących garbiego że przecież on też powstał za Hitlera i jako owoc

reżimu faszystowskiego nie powinien być produkowany

 

Na nożu nie ma żadnych niemiłych nam wzorów ideologicznych więc czego się do niego czepiać

Edited by arend
Link to post
Share on other sites

Tak jak już ktoś kiedyś napisał:

-mała siekiera Fiskarsa 500 lub 600 g

-tactical folder

 

AD.1 Sprawdza się przy większości ciężkich prac obozowych, przy rąbaniu bije na głowę wszystkie noże. W końcu do tego została stworzona ;)

AD.2 Doskonały do przygotowania posiłku i pracy wymagającej precyzji. Nie musi mieć super grubego ostrza, za to wymagana jest jego dobra blokada.

Link to post
Share on other sites

wzór był wcześniejszy, potem był w HJ a po wojnie przez jakiś czas w BW.

 

Nie w BW tylko w niemieckim harcerstwie (nazywanym często Pfadfinder), które w czasach narodowego socjalizmu nazywało się Hitlerjugend ;) (spora część kadry niemieckich organizacji harcerskich została na początku lat trzydziestych wcielona do HJ). Wzór noża jest jak widać ponad politycznymi podziałami ;) - zmieniły się jedynie symbole na rękojeści.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...