Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nóż survivalowy


Recommended Posts

  • Replies 546
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja ze swojej strony polecam noże Fallkniven.

Bardzo dobre noże, laminat VG10 przykładowo A1, A2, S1 czy nawet mały F1 to idealne noże survivalowe, ciężkie doskonałe do rąbania, batonowania, przygotowywania posiłków, przygotowania schronienia ostatecznie walki. posiadają "fighterski" wygląd i zacięcie, noże niezniszczalne idealne.

Ja osobiście posiadam model A1 z profesjonalną pochwą custom kydex. Nie zamienił bym tego noża na żaden inny i w sytuacji kryzysowej był by u mnie numerem 1.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

a skoro już kolega poruszył temat - jakich ostrzałek używacie? Bo na rynku teraz sporo tego, będę niedługo kupował i ciekaw jestem waszych opini.

 

Mnie chodzi o ostrzenie lethermana wave, najlepiej żeby ostrzałka była nieduża, tak żeby nie przeszkadzała walając sie po kieszonce.

Link to post
Share on other sites

W kategorii budżetowych nie do pobicia jest Lansky Turnbox. Do ostrzenia ząbków albo pilnik iglak z diamentami, albo Spyderco Tri-Angle - najbardziej uniwersalna ostrzałka na świecie ;)

 

Mówię o ostrzałkach dużych, a nie o kieszonkowych "psich kostkach" :)

Link to post
Share on other sites

chyba kupię tę Lansky Turn Box, znacie może jakiś sklep w Warszawie gdzie ją mają?

Na youtube znalazłem zrobiony przez koltera, przydatny dla początkujących materiał dot. ostrzenia noży.

Część I

Część II

Część III

Część IV

Reklamują tam właśnie tego spyderco, ale na razie wolę kupić coś trochę tańszego.

 

Dzięki za pomoc!

Link to post
Share on other sites

Szukaj wersji Delux z 4 prętami (2x2). W terenie preferuję dogbone ceramiczne TriSeps Gatco (i do serrations). W domciu z Lanskym diamenty z Lidla i imadło ;). Mam też diamenty Smith's (dwustronne Course/Fine) ale tych używam tylko do jednego dużego nożyka ostrzonego z ręki. W kuchni króluje X Gatco (Gatstix Micro-X). Wszystkie wymienione gorąco polecam.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Kupiłem Lansky Turn Box w wersji deluxe.

Jestem bardzo zadowolony, nóż naostrzony szybko i dobrze.

 

W tej ostrzałce dostępne są dwa kąty ostrzenia 20 i 25 stopni, ostrzyłem na 20 stopniach, mam pytanie lepiej na 20 czy może 25?

Edited by janek337
Link to post
Share on other sites

Bren na pewno nie na odwrót?

Ja tak jak Okruch przy czym w kuchenniakach jeden przeznaczam matce do mięsa z kością i ten na 25. Generalnie tam, gdzie możesz napotkać twarde w ciętym materiale, mogące wywinąć krawędź tnącą, ostrz na 25.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Takie pytanko odnośnie KaBar'ów.

 

Zastanawiam się pomiędzy dwoma modelami. 1211 i 1212. Kiedyś znajomy mówił mi, żebym pod żadnym pozorem nie brał wersji z ząbkami, chciałbym się dowiedzieć dlaczego? Ma jakieś gorsze właściwości tnące?

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Ząbki (serację) albo się lubi, albo nienawidzi, tertium non datum.

Jeżeli planujesz ciąć np. rurki PCV, liny, ale też grube taśmy do pakowania - ząbki na pewno Ci się przydadzą.

 

A obieranie ziemniaków nawet "gładkim" Ka-Barem to już i tak hardkor, do takiej roboty mam Victorinoxa :)

 

P.S. Mam zębatego Nimravusa, Sentinela i OHT, a niedługo przyleci Spyderco Tenacious, też combo.

Edited by Okruch
Link to post
Share on other sites

Ząbki czasem się przydają, ale bez wątpienia jest z nimi więcej zachodu, jeśli chodzi o utrzymanie ostrości, na podręcznej płaskiej osełce nie naostrzysz.

 

Jeśli już brać ząbki, to combo, a nie full serrated, zwłaszcza do "polowych" zastosowań.

 

A do pyrów vicek :)

Link to post
Share on other sites

O ile nie będziesz budował drewnianych konstrukcji albo ścinał dużych drzew (halo Panie leśniczy!) to toporek Ci się nie przyda. Chyba, że będziesz przebywał np. w miejscu, gdzie się opala drewnem domek - wtedy toporkiem mniej się namachasz.

 

W przypadku bytowania/biwakowania maczeta/duży nóż będzie znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem, ze względu na większy zakres prac, jakie możesz nim wykonać.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...