Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

NFM Grizzly - nowa kamizelka GROM


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Jak właściwie (z pewnymi zmianami, cała kamizelka) ;-) Szkoda tylko ze ze starej wersji RAV'a, przed zmianami wprowadzonymi później przez MSA Paraclete.

 

Jackal to model kamizelki policyjnej zrobionej swego czasu przez NFM dla CBŚ, później KGP zamawiało go także w przetargu publicznym... ale wygrał Polskór i wyszedł dramat.

Link to post
Share on other sites

Ja wiem czy dziwnie?

 

Generalnie kamizelki noszą angielskie nazwy zwierząt (poza wężami): Są więc Bear, Wolf, Lynx, Wasp, Scorpion, Lion, Cougar, Shark albo Wolverine, Chameleon, Jackal, Grizzly. Przy czym najczęśćiej jeśli przy nazwie znajduje się numer np Lynx II - to mamy do czynienia z oporządzeniem modułowym - i tak Lynx to klasyczny chestrig, a Lynx II to jego modułowy wariant.

 

Plecaki i torby NFM mają zwykle nazwy wzięte ze skandynawskiej mitologii - np: Odin, Loke, Thor, Balder, Slepiner, Bragi, Gyda, Hel, Tyr, Edda itd...

 

Kombinezony i kurtki wwiększości przypadków nosza angielskie nazwy węży i żmij: Boa, Cobra, Adder, Red Tail, Anaconda, Viper - choć nie jest to ścisłą regułą jak w przypadku kamizelek.

 

Część wyposażenia specjalistycznego - np modyfikacji toreb lub plecaków medycznych, ma własne nazwy - Golf, Tango itp.

Link to post
Share on other sites

Nadal uwazam, ze nazwy sa dziwne :P

 

A swoja droga kolejny bardzo dobry krok - wreszcie kamizelka z tasmami nie swiecacymi w noktowizji (z tego co pamietam to w MOSS tasmy byly naszej ulubionej firmy, a im niestety daleko do technologii IRR)

 

Swoja droga, posiadac czarne wdzianko Adder brzmialoby, hmm, ciekawie "the Black Adder" (dowcip raczej zrozumieja tylko fani angielskiego humoru)

Link to post
Share on other sites

TechB akurat w IRR nie świeci - można to zobaczyć np na stronach KGP, gdzie masz funkcjonariuszy WR przyodzianych w sprzęt Pawła wykonany z użyciem wiadomych taśm. Do niedawna świecił w niej właśnie Pasamon z którego taśm uczyniono wspomnianą kamizelkę (wyobraź sobie że NFM robił research rynku i widziałem ich rzeczy z taśm TB) natomiast z tego co słyszałem obecnie pod presją NFM stosują wykończenie IRR.

 

Baldrick, mam szczwany plan...

Link to post
Share on other sites

To musialem jakies bardzo stare zdjecia widziec, bo swego czasu wlasnie widzialem zdjecia tasm TB i autentycznie swiecily dla mnie. Ale fakt, w pozniejszych byly juz czarne. Co do Pasamona to tez pisalem do nich, od jakiegos czasu stosuja juz wlasnie wykonczenie IRR. Teraz juz wiem dlaczego :]

 

Co do chwytu QR to naprawde jakies tajemne dziwo. Ale jezeli dziala i dziala dobrze, to czemu nie takie cos robic...

Edited by kthulhu
Link to post
Share on other sites

Taaa... CIRAS jest oczywiście doskonałym przykładem "kamizelki od biedy"...

 

Chcieli mieć nową kamizelkę z cummerbundem (rozwiązanie obecnie uznawane za najbardziej optymalne z wielu względów), do której pasowałaby miękka balistyka której używają. Do CIRASa, MCAV, FSBE, Kopjaegera, Praetoriana i innych kamizelek opartych na miękkich wkładach BALCS po prostu nie pasuje obecnie używana miękka balistyka - ma inne wykroje. Siłą rzeczy trzeba było wykonać od podstaw kamizelkę do tych specyficznych wkładów - RAVa znali to na nim się oparli, a NFM uszył czego sobie życzyli.

Link to post
Share on other sites

Widzę Mateusz, ze zmieniłeś zdanie na temat cummerbunda. Bardzo mnie to cieszy. ;-) Jeszcze kilka miesięcy temu byłeś przeciwny temu rozwiązaniu. Nie docierały do ciebie rozsądne argumenty.

 

Moim zdaniem kamizelka Grizzli nie jest dobrym rozwiązaniem. Wkłady są wycięte zbyt szeroko, nie pozwalają złożyć się do strzału a cummerbund, po przyjęciu pozycji leżącej i zmiany pozycji pod ostrzałem, podwija się i ściąga w dół. Kieszenie, których do tej pory mogłem używać do kamizelki były wycięte zbyt głęboko, magazynek do niektórych wpadał całkowicie. Producent kamizelki nie przewidział możliwości montażu osłony karku i szyi, osłony ramion, barku oraz montażu płyt bocznych, co w obecnych czasach i za taką cenę powinno być standardem. :-P - SGT GADŻET :uśmiech:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...