Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Klejenie części z tworzywa


Recommended Posts

Witam wszystkich!

nie znacie czasem jakichs dobrych sposobow laczenia/klejenia plastikow oprocz kropelki czy poxipolu:) dokladniej chodzi o wystajki trzymajace rekojesc(przod:) z body w mp5 a4(aeg), polamaly sie i chce zeby trzymaly po sklejeniu fest! a moze znacie jakis patent na ich zastapienie?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

są "specjalistyczne" zakłady-warsztaty łączące plastik

kumpel w ten sposób skleił dwa pękniete/przestrzelone kawałki plastiku (*)

zaklad za tę usługę wziął 20-30zl.

bylo to dwa lata temu - plastik ten dalej się trzyma

 

jeden taki zakład jest w Wa-wie na ul.Radzymińśkiej, nie pamiętam numeru, ale jeszcze w Wawie a nie już w Markach :).

 

* magazynek do markera paintballowego

Link to post
Share on other sites
Witam wszystkich!

nie znacie czasem jakichs dobrych sposobow laczenia/klejenia plastikow oprocz kropelki czy poxipolu:) dokladniej chodzi o wystajki trzymajace rekojesc(przod:) z body w mp5 a4(aeg), polamaly sie i chce zeby trzymaly po sklejeniu fest! a moze znacie jakis patent na ich zastapienie?

Witam!

jest taki polski klej dwuskładnikowy: DISTAL (żywicowy) jest o wiele lepszy od innych 2 skladnikowych (ale nie klei wszystkich typów tworzyw sztucznych).

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Zauważam na forum błędną terminologie! A własiwie chodzi mi o nadużywanie terminu "kompzyt"! Materiał ten często podawany jest jako element z którego zbudowane są repliki!

Dla forumowiczów podaje definicje słowa kompozyt:

 

Kompozyty są to tworzywa składające się z dwóch lub więcej faz o własnościach nieosiągalnych w żadnym innym materiale. Do najbardziej znanych kompozytów należą żelazo - beton, eternit, szkło zbrojone siatką metalową, węgliki spiekane, cermetale i inn. Kompozyty dzielimy na umacniane cząstkami (dyspersyjnie) i włóknami (włókniste). Te z kolei dzielimy na umacniane włóknami ciętymi i ciągłymi. Możliwe są różne kombinacje przy komponowaniu kompozytów. Np. osnowa metaliczna, polimerowa, ceramiczna, a cząstki lub włókna mogą być metalowe, ze związków międzymetalicznych, ceramiczne, węglowe (grafit), polimerowe, lub o złożonej budowie (np. włókna borsic). Kompozyty pozwalają na otrzymywanie lekkich, mocnych i elastycznych konstrukcji. Są nimi także materiały żarowytrzymałe (np. łopatki turbin gazowych) i narzędzia (np. węgliki spiekane).

Link to post
Share on other sites

a popularna dzisiaj niestety nazwa powstała od kombinacji żywicy epoksydowej i maty szklanej i nosi nazwę kompozyt ( rzadziej laminat )epoksydowo szklany

 

do budowy niektórych replik i ich części używa się czasami kompozytów na bazie włukna węglowego 8)

Link to post
Share on other sites

A już myślałem, że nikt nie pociągnie tematu. Tytułem drobnego wytłumaczenia w chwili obecnej bardzo rzadko spotyka się "czyste" tworzywa. Zazwyczaj są "uszlachetniane" różnymi komponentami i mimo wszystko iż są to kompozyty nazywa się je tworzywami.

Dlatego "naciąganie terminologii" nie jest chyba zbyt wielkim błędem.

 

Kulki - w zależności od producenta można uznać za kompozyty nawet przy masie kulek 0,2 g ale nie chciałbym rozwijać tematu - zobowiązuje mnie do tego pewna umowa.

 

Mnie trochę bardziej razi nazywanie wszystkich tworzyw z jakich są zrobione nasze repliki ABS'em, w rzeczywistości jest trochę inaczej, a nawet jeśli używany jest ASB to zazwyczaj z "uszlachetniaczami".

 

Jest sposób na określenie przynajmniej tworzywa bazowego do zastosowania właściwie wszędzie ale wiąże się to ze zniszczeniem detalu dlatego przynajmniej na razie nie będę go podawał.

 

Właściwie najlepiej by było by jak w przypadku przemysłu samochodowego oznaczać wszystko symbolem tworzywa w miejscu niewidocznym u producenta, ale dopóki takich oznaczeń nie ma – lepiej będzie jak będziemy pisać o jakości wykonania i użytych tworzyw - to będzie bliższe prawdzie.

 

Pozdrawiam

 

Medium

Link to post
Share on other sites

Może na forum stworzyć coś w rodzaju encyklopedi ze zdjęciami materiałów użytych do bydowy replik. Pozwoli to na dokładne sprawdzenie wykonania repliki przed zakupem albo przy zakupie innych przedmiotów przy których zależy nam na jakości!!

Link to post
Share on other sites

Ze zdjęcia to raczej trudno identyfikować tworzywa :D .

A identyfikować je bardziej dokładnie niż "bazę" tworzywa to trzeba mieć dobre wyspecjalizowane laboratorium. 8O

Osobiście myślę, że dopóki na dalekim wschodzie nie będzie wymagań dotyczących recyklingu wszystkich detali wykonanych z tworzyw sztucznych z oznaczeniem typu tworzywa - nie dowiemy się dokładnie "z czego to jest zrobione". Chociaż w sumie czy to jest aż tak istotne? Musi dobrze działać, ładnie wyglądać, być miłe w dotyku i to wszystko. Czego więcej wymagać i chcieć?

 

Pozdrawiam.

 

Medium

Link to post
Share on other sites

Idąc za postem Sonnego 8O ... słuchaj a może zrobimy full profesjonalnie? Damy zdjęcia przekrojów , charakterysytykę płomieniową , obciążenia mechaniczne itd?

Tylko pytanie kto będzie mógł w skepie łamać , piłować czy przypalać replikę żeby sprawdzić z czym ma do czynienia :?

Wybacz za zgryźliwość ale ten pomysł ze zdjęciami tworzyw to mnie trochę podłamał . Ładnie przedstawiłeś definicję kompozytu ale nie wiem czy masz świadomość tego że czasami nawet bazowe badania fizykochemiczne nie dają dokładnego obrazu składu mieszanki.

Jak dla mnie pomysł utopia :D

 

Wybacz Medium lekką powtórkę twojego postu ale aż mnie zaswędziało 8)

Link to post
Share on other sites

Błędna definicja (też nie do końca, ale powiedzmy ze tu się zgodzę), encyklopedia, zdjecia.. Piękna idea, wspaniały pomysł.. Pomijając tylko fakt (na co zwrócili uwage medium i żylet) że nierealizowalny, to nasuwa mi sie jedno pytanie... Po co? 8O

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Mam nadzieje ze bardzo nieodbiegam od tematu rozmowy zapytując o włókno szklane.Czy dobrym pomysłem jest użycie do zregenerownia body w replice o pękniętym body , czy ma to sens w przypadku elementu pękniętego poprzecznie w miejscu gdzie powierzchnia styku całego pęknięcia jest bardzo mała w stosunku do występujących tam naprężeń.

Nad czym sie zastanwiam to czy połączenie na zasadzie stwożenia z włókna jakby wewnerznego szkieletu przyklejonego do części zewnętrznej.Nieznam sie na tym kompletnie, nigdy nic takiego nierobiłem i zastanawiam sie czy to ma realne szanse zadziałać.

Jeśli więc ktoś moze mi doardzić coś w tej sprawie z góry bardzo dziękuje.

Bardzo cenne byłyby też dla mnie informacje o tym jak można zdbyć takie włókno szklane odpowiednie do zadania i żywicę do niego, oraz jak wogóle przebiegać powinien taki proces renowacji.

Link to post
Share on other sites

myśle że ma to sens! ostatnio sąsiad naprawiał zderzak w samochodzie czym co się nazywa żywica epoksydowa i mata szklana! kupił taki zestaw w motoryzacyjnym(zywica, utwardzacz, mata) nałożył tom mate nasączoną żywicą z utwardzaczem i zrobiła się z tego skał(niemógł tego ułamać za chiny ludowe)

z tego co wiem to tez żywicy jest dużo więcej niz potrzebował do tej maty a mate można dokupić.

ten zestaw który on kupił kosztował chyba 15 zł(nie jestem pewien)

Na upartego można z takiego zestawu zrobić jakies ciekawe komponęty do naszych replik

Link to post
Share on other sites

Tak jak wspomniał Sonny żywicę najlepiej kupić zaraz w zestawie z matą szklaną. Dostaniesz bez problemu w Castoramie , Obi , Praktikerze czy jakimś sklepie z aksesoriami samochodowymi ( tam sprzedają jako zestawy do naprawy karoserii ).

 

Jeżeli nie miałeś styczności z tymi materiałami to pozwól że ci coś poradzę.

Po pierwsze zanim położysz matę przesmaruj powierzchnię żywicą . Matę dokładnie dociśnij. Następnie nałóż żywicę i użyj małego wałeczka. Dokładnie wprasuj (wwałkuj) żywicę w matę. Lepiej nałożyć jej (żywicy) za dużo niż za mało. Jeżeli na powierzchni pozostanie żywica, której nie da się już wprowadzić w matę usuń ją pędzlem. Gdybyś użył jej za mało konstrukcja nie uzyska należytej wytrzymałości

 

pozdro & powodzenia

Link to post
Share on other sites

Jeśli masz problem z klejeniem ABS, nie używaj "kropelek""Super glue", czy innego badziewia. Dziś testowałem doskonały wynalazek: Remover czy jakoś tak, dołączany jako "rozklejacz" do klejów typu "Syper glue".Doskonale rozpuszcza ABS, tworząc maź, która dość szybko wysycha(ok. 1 godz. ale lepiej poczekać). Wszelkie ubytki wystarczy zalać kroplą "rozlepiacza" i włożyć kawałek ABS -u raz po raz dodając kropelkę tego specyfiku.Lepiej samemu tę technikę przećwiczyć. Później polerka papierem polerskim i gotowe. Wszystko zależy od umiejętności sklejacza. Nie wiem jak z wytrzymałością, ale chyba będzie O.K.

Link to post
Share on other sites

Dziś wystrzeliłem więcej niż 100 (słownie sto) sztuk kulek różnej wagi. Sklejenie trzyma jak diabli. Polecam więc "remover" jako środek do klejenia ABS, ale lepiej niech każdy sprawdzi, czy jego gun jest z tego zrobiony. Podczas klejenia innymi wynalazkami spoina nie wytrzymywała nawet 20 sztuk.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...