Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

tania rozładowywarka


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

W układzie nie przekroczysz napięcia w pełni naładowanego akumulatora.

1uF na 63V wystarczy w zupełności. 100nF też pewnie na 100V będzie najbardziej popularny.

Niestety w opisie jest błąd. LM7805 to stabilizator napięcia 5V i bez żadnej diody między baterią a układem, rozładuje pakiet do 5V.

Żeby osiągnąć 7.1V do wyłączenia układu, należy zastosować 3 diody.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Muahahhah :twisted: Czy czytaliscie dokladnie watek?? Rozladowywarka w postaci zarowka+woltomierz trzeba uwazac/ rozladowywarka samorobka wedle opisu ma jakis blad (nie znam sie na elektronice, ale ktos opisywal cos o tym) a rozladowywarka z Machineguna za 49 zloty sobie "wysysa" prąd z baterii i jak skonczy prace to sie odcina :)

 

Tak ja to zrozumialem, jak zle prosze poprawic :)

 

Pozdrawiam

 

GG 3829653

Link to post
Share on other sites
Muahahhah  :twisted:  Czy czytaliscie dokladnie watek?? Rozladowywarka w postaci zarowka+woltomierz trzeba uwazac/ rozladowywarka samorobka wedle opisu ma jakis blad (nie znam sie na elektronice, ale ktos opisywal cos o tym) a rozladowywarka z Machineguna za 49 zloty sobie "wysysa" prąd z baterii i jak skonczy prace to sie odcina :)

 

 

Niestety nie masz racji obie rozladowywarki z technicznej strony są praktycznie takie same w jedenej i drogiej trzymanie baterii podpietej po zgasnieciu diody ma zly wplyw na baterie.

Link to post
Share on other sites

W takim razie zwracam honor :) Ale to po jaka cholera kupowac ta maszynka z Machineguna ?? Jeśli to działa tak samo. Wydanie 49zł nie zwalnia od ciaglego zerkania na zarowke, dziwne. No to na tym koncze :)

 

Pozdrawiam wszystkich :D

 

Wiem ze ten post nic nie wnosi :wink:

Link to post
Share on other sites

OK. Jako że zrobiłem sobie taką rozładowywarkę, poobserwowałem za pomocą woltomierza/amperomierza, poczytałem dokładną specyfikację techniczną układu LM7805, doszedłem do następujących wniosków:

 

Układ LM7805 charakteryzuje się spadkiem napięcia między wejściem a wyjściem w granicach 2V. Do utrzymania 5V na wyjściu wymaga więc minimum 7V na wejściu. Jeśli napięcie na wejściu spadnie poniżej 7V układ automatycznie się wyłącza.

 

Tyle teoria.

 

W praktyce, zaraz po zgaśnięciu żarówki, napięcie na akumulatorach wynosi 7V. Czyli idealnie dla 7 ogniw - po 1V na ogniwo.

Niestety przez układ płynie nadal prąd (już dużo mniejszy - nie zmierzyłem go jeszcze) który powoduje po godzinie od zgaśnięcia żarówki spadek napięcia na akumulatorach do 5V. To już nie jest zbyt zdrowe dla akumulatorów. Po osiągnięciu przez akumulatory 5V nie następuje już dalsze rozładowywanie, prąd płynie minimalny 100uA.

Stosując prosty przekaźnik na 6V + włącznik monostabilny można przerobić układ tak aby sam odcinał akumulatory po osiągnięciu przez nie 7V.

Postaram się niebawem zupgrejdować układ i podzielić się dalszymi spostrzeżeniami.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

od razu mowie ze na fizyce znam sie niewiele. ale wydaje mi sie ze zastosowanie przekaznika 6V nie jest tutaj dobry rozwiazaniem, poniewaz "zre duzo pradu". Ogniwa NiCd powinny byc rozladowywane wolno, przekaznik skutecznie to uniemozliwi- wydaje mi sie ze po wlaczeniu takiego ukladu nasza bateryja BARDZO SZYBKO sie rozladuje.

 

Moge sie mylic, ale Piasek, pliz zmodyfikuj to zeby dzialalo :)a moze dac tam fotodiode:D w pudeleczku szczelnie zamknietym bylaby zarowka (ta 12v) i fotodioda po zgasnieciu zarowki fotodioda by zareagowala i przesterowala na uklad rozlaczajacy :D

Link to post
Share on other sites

Fotodioda wprowadzi dodatkowy spadek napięcia. Spowoduje to niepełne wyładowanie się akumulatorów.

Do rozładowania akku używam 5W żarówki, stabilizator LM7805 i tak ogranicza prąd rozładowania do 400mA więc wprowadzenie równolegle do żarówki cewki 0.8W nie wpłynie zasadniczo na prędkość rozładowania.

Znalazłem przekaźnik miniaturowy omron pobierający przy 5V 86mA.

Nie wiem ile kosztuje ale generalnie poborem mocy przekaźnika przy 5V nie przejmowałbym się zbytnio.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

to ja mam pytanie-zagadnienie problemowe:

 

zalozenia:

1. teoria mowi ze prawdlowo rozladowana bateria powinna miec po 1 V na ogniwo

2. teoria mowi ze po zgasnieciu diody na rozladowarce TM nalezy natychmiast odpiac baterie

 

ok zgaslo, odpialem i wrzucilem na miernik, efekt: napiecie baterii 7.65 V (7 ogniw bateria 8.4)

 

i teraz pytanie: czy rozladowywac dalej do idealnej 7 kontrolujac co chwila miernikiem sytuacje czy dac sobie spokoj? jak robicie u siebie? thx

Link to post
Share on other sites

Pomiar napięcia akumulatora należy wykonywać pod obciążeniem. Bez obciążenia nawet całkiem rozładowany pakiet może pokazać 8.4V

Dokonałem kilku modyfikacji mojej rozładowywarki, połączyłem ją z ładowarką. Jeszcze zostało mi dopracowanie trybu 9.6V (na 8.4V już działa) i przedstawię schemat ideowy takiego kombajnu.

Jest to proste do wykonania, całkowity koszt części razem z obudową nie powinien przekroczyć 20zł.

Rozładowuje pakiet i natychmiast przechodzi do jego ładowania.

Jedyne czego trzeba pilnować to czasu ładowania. Pakiet 600mAh ładuje 2,5 godziny.

Link to post
Share on other sites

Obiecany schemat.

ladoroz.jpg

 

Tutaj plik w formacie EAGLE.

 

JP1 - JP5 służą do regulacji napięcia ładowania pakietów (JP1-3 wspólne dla 8.4 i 9.6)

JP6 - JP8 służą do regulacji napięcia wyłączenia rozładowywania.

JP9 - to jumper pomiaru napięcia MUSI pozostać otwarty.

JP10 - to pomiar prądu, MUSI być zwarty chyba że podłączymy tu Amperomierz.

Układ przy zachowaniu wartości jak na schemacie jest gotowy do użytku z pakietam 7 i 8 ogniw z wszystkimi jumperami rozwartymi (prócz JP10).

 

Transformator o napięciu wyjściowym 20V.

S1 służy do wyboru rodzaju pakietu

S2 służy do włączania rozładowywania

S3 służy do włączania ładowania

 

Jeśli zostało włączone rozładowywanie, trwa ono aż zostanie osiągnięte napięcie progowe rozładowania, po czym automatycznie zostanie włączony tryb ładowania (o ile S3 jest na ON).

Przedwczesne przerwanie rozładowania możliwe jest jedynie przez odłączenie pakietu.

Link to post
Share on other sites

Siena: Nie mam schematu ideowego rozładowywarki Marui, ale bez problemu można wstawić tam między akumulator styki przekaźnika, równolegle do niego włącznik rozładowania, a cewkę przekaźnika zasilić z elementu obciążeniowego (tu żarówka, w Marui pewnie wysokowatowy rezystor).

Zielak: Jak zaprojektuję jeszcze obwód drukowany to pomyślę o tym ;P

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

witam

 

mam małe pytanie natury technicznej...

 

mam baterię NiCd 1700 mAh 8,4V

 

postanowiłem zmontowac sobei to urządzonko wg schematu z początku tego wątku (na kartce w kratkę)

pokazałem panu w sklepie schemat i spis części i on mi je wybrał...

 

po pierwszej próbie rozładowania zarówka (12V) jeszcze sie lekko świeciła a gdy przyłożyłem miernik - pokazał 6,4V a chyba miało być 7V

 

i tu moje pytania...

 

1 - czy LM7805 = UA7805 bo tak mam napisane na stabilizatorze który dał mi pan w sklepie choc miał wyraznie napisane że LM ma dać - czy to mogło być powodem tego ze rozładowało mi za dużo?

 

2 - a moze żle mierzyłem - była mowa ze należy mierzyc pod obciążeniem - moze byc obciążęnie tego obwodu do rozładowania? bo tak własnie mierzyłem...

 

3 - do takiej baterii jak nadmieniłem wyzej miałem wstawiać diodę czy ona była do pakietu 9,6V ?

 

pozdrówka

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...