Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Lasery. Czy są przydatne?


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

To może zadajmy pytanie inaczej. Czy jest "bezpieczna" moc lasera, która nie powinna zrobić krzywdy nawet jeśli przypadkowo poświecimy komuś w oczy? Czy są jakieś normy oficjalne które to objaśniają? Czy taka "słaba" wiązka laserowa daje wystarczającą plamkę by była użyteczna w ASG?

Link to post
Share on other sites

Ta, teoretycznie każdy może, w praktyce 5mW z odległości 10m nic oczom nie robi. Ani zielony ani czerwony. Rany, to jest 5mW, to nie przecina autobusów na połowy! Nie demonizujmy. Poza tym trafienie nim w oko w zasadzie zdarza się sporadycznie. O celownikach z 10mW na pokładzie się nie wypowiem- nie mam, nie widziałem ale i nie widzę sensu skoro 5mW widzę wyraźnie i to w dzień.

Link to post
Share on other sites

Ta, teoretycznie każdy może, w praktyce 5mW z odległości 10m nic oczom nie robi. Ani zielony ani czerwony. Rany, to jest 5mW, to nie przecina autobusów na połowy!

Wiesz, ja wolał bym informacje o przyjętych w państwie normach. Gogle mają swoje normy wytrzymałości. Liny używane we wspinaczce mają swoje normy. Wpływ lasera na wzrok zapewne też został przebadany. Tylko trzeba by to znaleźć.

 

A ryzykować z czyimś zdrowiem nie zamierzam. Choć perspektywa dołączenia lasera do broni bardzo mnie pociąga.

Link to post
Share on other sites

No więc niech dla Ciebie kolego będzie normą 5mW. Taką moc mają wskaźniczki laserowe oraz 90% laserowych wskaźników celu (celowników laserowych). Mają 5mW bo taka swego czasu była właśnie jakaś norma. Teraz spotyka się 10mW bo jakieś inne przepisy są czy tam jakoś się je omija- nie wiem, nigdy się nie interesowałem. 5mW wystarcza w dzień przy słonecznej pogodzie więc nie widzę sensu posiadania 10mW. I jest bezpieczne.

 

 

Z tabeli rys. 11 doskonale widać na ile to jest bezpieczne. Dla dł około 632nm moc bezpieczna przy ekspozycji 1s (przypadkowy błysk po ochach to ułamek sekundy a nie 1s ale co tam) jakieś 2,5W/m^2.

 

Aha, laserki te (wskaźniki, celowniki) mają podaną III klasę ale bez podania a czy b zazwyczaj.

Edited by dexterkrak
Link to post
Share on other sites

Witajcie,

 

Temat był co prawda czy laser się przydaje czy nie ale zdaje się, że zdryfował w stronę trochę bardziej medycznych aspektów więc jako medyk z wykształcenia pozwalam sobie przytoczyć trochę danych z literatury medycznej a nie googla :)

 

Laser pointers are poor optical devices that contain a simple, inexpensive lens that collimates its diode laser's divergent, astigmatic beam. Assuming that a laser pointer beam has a full 5-mW output and a standard beam divergence of 1.5 milliradian, only 7% of the laser beam would enter a 4-mm-diameter pupil at a distance of 9 m. This exposure would produce a physiologic retinal temperature rise of only 0.4°C, which could not cause retinal injury. Furthermore, at a distance of 9 m from an artificial pupil, a laser pointer can be aimed through a 7-mm aperture at best only 25% of the time (B.E.S., D. J. Lund, BS, H. Zwick, PhD, D. A. Stamper, MS, P. R. Edsall, BS, J. W. Molchany, BS, unpublished data, 1999). Normal head movements and hand movements reduce any retinal exposure even more, so a laser pointer injury from a distance of 9 m is impossible without pupillary dilation and mechanically restraining and aligning both the laser pointer aperture and the observer's pupil for more than 10 seconds.

 

Zacytowałem pełny fragment teksu z pracy znanego amerykańskiego oftalmologa, biegłego sądowego od tego typu spraw a dla tych dla których medyczny bełkot po anielsku jest obcy to pod spodem podaję wolne tłumaczenie:

 

z ok 9 m laser o mocy 5 mW podniesie temperaturę siatkówki o około 0,4 st. C. Do tego żeby spowodować uszkodzenie trzeba by patrzyć w wiązkę lasera przez około 10 sekund nie poruszając głową. Bez poszerzenia źrenicy (to się robi farmakologicznie - zakrapiając oczy specjalną substancją) i unieruchomienia głowy sprawa staje się prawie niemożliwa.

 

W kwestii praktycznej tych co widzieli mroczki po zaświeceniu pointerem w oczy - po każdym "zaświeceniu" w oczy światłem widzialnym mroczki mogą być - są efektem "wyczerpania" receptorów mówiąc bardzo obrazowo. To się regeneruje bardzo szybko.

 

W literaturze medycznej pomimo powszechnego użycia laserów notuje się co roku około 15-20 opisów przypadków uszkodzenia wzroku z tym związanego. Są to w znakomitej większości dalmierze laserowe i lasery wojskowe. Pointery o mocy 5 mW są bezpieczne i można je stosować w ASG a nie świecenie nimi w oczy jest mile widziane bo to nic przyjemnego, podobnie jak walnięcie po oczach mocną latarką taktyczną :)

 

Pozdrawiam i życzę miłej zabawy

 

M

Link to post
Share on other sites

Powyżej 5 może być niebezpiecznie :) raczej odradzam, zwłaszcza, że czytałem kiedyś (nie potrafię tego teraz znaleźć więc trudno mi sprawdzić) że czerwone są najbezpieczniejsze więc teoretycznie lepiej mieć czerwony 5 niż czerwony 20 a już na pewno lepiej nie mieć zielonego 20 :) ale to nie są tak pewne info jak to powyżej... Przykro mi :)

 

M

Link to post
Share on other sites
  • 3 years later...
  • 2 years later...

Witam, szybkie pytanie gdyż jestem laserowym laikiem. Czy kopia AN/PEQ 15 o taka http://gunfire.pl/product-pol-1152199809-Replika-AN-PEQ-15-z-celownikiem-laserowym-czarna.html

Czy laser/plamka/wiązka z tego oto ustrojstwa jest widzialny nocą ludzkim okiem i na jaką odległość?

Nie interesuje mnie czy szkodzi na oczy na wątrobę i czy przecina papier toaletowy.

Widzialność:

noc/zasięg - ???

dzień/zasięg - ???

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...