Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kolba do SWD - zrób to sam


Recommended Posts

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja tak używam bejc firmy ZAR na bazie olejnej do nakładania szmatką, takie małe puszeczki 236ml. Mam 2 kolory: danish walnut i dark mahogany. Malowałem tym chyba 2 lata temu kolbę i okładziny - kombinowałem z kolejnością nakładania aż wyszło fajnie, jednak trzeba to polakierować, bo pod wpływem wody, potu czy środka na komary - drewno, a właściwie sklejka puszcza kolor.

 

Bejce nakłada się szmatką, świetnie sprawdza się skarpetka frote, a po kilku minutach ściera się nadmiar barwnika. Jedno krycie jest raczej delikatne, dlatego trzeba powtórzyć proces i można uzyskać fajne efekty. Sęk w tym że okładziny się trochę poobdzierały i chciałem teraz odnowić, wyczyściłem i lekko zeszlifowałem drobnym papierkiem, ale nie pamiętałem kolejności nakładania kolorów ani ilości warstw bejcy - wychodziło mi cały czas inaczej niż kolba. Ale wtedy wystarczy woda lub rozpuszczalnik dowolny i drewno puszcza, można wysuszyć i bawić się od nowa ;]

 

Prawdopodobnie trafiłem właściwą sekwencję - brąz/brąz/mahoń/brąz, bo docelowo ma być brąz z lekką nutką czerwieni, a cały czas za dużo widać warstw mahoniu dawałem bo wychodziło ślicznie, lecz zbyt czerwono. Ne chce mi się przemalowywać kolby, bo ona o dziwo nie ucierpiała tak jak okładziny. Pochwalę się jak skończę.

Link to post
Share on other sites

Dobra, okładki skończone, fotki poniżej:

 

1. Na górze oryginalnie polakierowana okładzina w kolorze miodowym, pod nią okładzina oczyszczona (fota robiona wieczorem, bez lampy, w realu okładka "miodowa" jest dużo jaśniejsza).

5474d1c6c7d8eba7m.jpg

 

2. Bejce firmy ZAR których używam

9880a3bf4bf2fcc6m.jpg

 

3. Skończony komplet okładek - pobejcowany i polakierowany.

b139326803b5fbf2m.jpg

 

Efekt na tyle mi sie spodobał, że dziś zabrałem się za kolbę ;p

Link to post
Share on other sites

Okładziny śliczne, czekam na zdjęcia kolby :icon_biggrin:

Fertyg, przy mocnym świetle sa brązowe, a przy słabszym wpadają w czerwień lekką:

https://plus.google....9442?banner=pwa

https://plus.google....9058?banner=pwa

https://plus.google....4850?banner=pwa

https://plus.google....7490?banner=pwa

 

Na balkonie trochę wody nakapało, stąd białe kropeczki na fotkach. Więcej fot w albumie.

Taki ładny wyszedł że aż żal używać...

 

Przy okazji - wycyganiłem z woja komplet drewien, okładziny sa zarezerwowane, ale będę miał na sprzedaż oryginalną kolbę do swd - stan magazynowy ( nowiutka, zasmarowana, w papierku), więcej info i fotki pojawią się na komisie.

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Co do malowania w wojsku - to możliwe że Ruscy oryginalnie kryli szelakiem, ale na naszych zakładach remontowych WP, gdzie do kilkudziesięciu lat robią i odnawiają kolby (bo zamienniki ze wschodu się skończyły), to używali bejc oraz olejów.

 

Znalazłem przypadkiem kolbę z ostrego http://www.ebay.pl/i...=item20d5ab2558

Identyczną sprzedałem na wiosnę za 500zł, ale ta cena miażdży... i to w sumie nie dziwne, bo tego nie przybywa, a popyt rośnie.

Są też okładki http://www.ebay.pl/i...=item3383915374

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...
  • 1 month later...

a teraz takie bardziej dopracowane plus front . kolor dąb. Troche chciałem je zrobić na przechodzone lekko. Stopce kolby wyciołem od wewnątrz te wystające elemęty wokól otworów na wkręty.

 

https://plus.google....5233?banner=pwa

 

zdjęcia do galeri za pozwoleniem kolegi z ekipy Filipa który pomaga mi w doborze i eksperymentach technologiczno-materiałowych, oraz posiada lepszy aparat i zdolności fotograficzne.

Edited by michal_p80
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

@ michal_p80

 

Jak zrobiłeś przedni front ???

A widziałeś kiedyś tylni front?

Składa się kilka warstw sklejki, 2 warstwy nad i pod lufą to paski jedynie. Jak klej zwiąże, to się bierze do obróbki zdzierakami i polerką. Z doświadczenia wiem, ze najgorzej jest z otworami wentylacyjnymi - ani to wywiercić, ani wypalić, a zawsze na którymś się wiertło osunie i krzywo wyjdzie ;/

 

@michal_p80

dobra robota, teraz to lakierem lub woskiem zabezpiecz.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

W zeszłym roku malowałem drewienka, ale że się z repliką nie pieszczę, to były teraz w dość opłakanym stanie.

Akrylowy lakier w sprayu okazał się elegancki w aplikowaniu, dawał śliczną równą powierzchnię, ale błyszczało się to to jak psu na wiosnę. Teraz to było juz mocno poobijane i obdrapane.

 

Zdarłem stary lakier drobnym papierem, zmatowałem lekko bejcę i przetarłem słabym rozpuszczalnikiem. Zostawiłem delikatne ubytki i otarcia - trochę dla klimatu a trochę z lenistwa :icon_razz: Na to wszystko poszedł wynalazek który ostatnio dorwałem - lakier bezbarwny, utwardzany, mat. Nie wiem co to dokładnie jest, bo napisy są jedynie ruskie i arabskie.

Efekt jest taki, jakby lakieru nie było. Bejca ma ciekawszy i głębszy kolor - choć za cholerę nie idzie tego wyłapać aparatem, a drewna mają delikatny satynowy poblask.

 

04a5e6de9625d992m.jpg d4e31ceb00808aacm.jpg 5c3f4db80bcf75f7m.jpg

Link to post
Share on other sites

Bejca to zar - nakładana skarpetką, wcześniej to opisywałem.

 

Zapach lakieru ok, nawet mi się podobał, nie jest tak ostry jak zwykłe spraye akrylowe. Schło pieronem, warstwy co 10 min kładłem, łącznie 3. W dotyku lekko szorstkie jest, wrażenie jak przy macaniu kudłatej brzoskwini. Chcesz to mogę ci fotkę puszki zrobić.

Wczoraj pociągnąłem nim jeszcze emke - znacznie przyciemniło i rozmyło farby, fotkę mogę po pracy wrzucić.

Link to post
Share on other sites

Też miałem podejrzenie, że to jakieś paliwo rakietowe, albo inny wesoły wynalazek. Jedyne angielskie napisy:

85f0e7e999b759dem.jpg

 

reszta po rusku i arabsku - widać na ichni rynek dedykowane.

 

Malowane spr 12 mod 0:

b34760cd6c2fa2aam.jpg 0ae7c2f338368aa7m.jpg 4d2a448ad6791800m.jpg

 

po lakierowaniu wygląda tak:

 

fd0a4f18607d71a2m.jpg d1ae4bfb709f26a9m.jpg 7e61459339e2709bm.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Mendi mnie tu przysłał więc nie piszcie, że miało być o zwykłych drewnianych kolbach zamiast plastiku :icon_lol:

 

"Planuję zrobić custom kolbę do mojego swd ale jako całe łoże, coś na wzór 4'ro taktów czy m14.

Problem w tym, że chce aby było to mało inwazyjne a to skreśla robienie czegoś w stylu vsr bo spust jest za daleko względem oparcia sprężyny.

Macie może jakieś pomysły inne niż g43 czy sv-98? "

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Kontynuacja tematu. Front wykonany z jednego kawałka sklejki sklejanego tak aby w środku powstał otwór na lufe. Troche chciałem go takiego używanego lekko zrobić.

t2051237_dscn3181.jpg

t2051236_dscn3179.jpg

oraz z dwóch bliźniaków które pasują do karabinu i nielatają w okuciach później można ewentualnie skleić w całość

t2051240_dscn3194.jpg

t2051241_dscn3195.jpg

t2051242_dscn3198.jpg

Kolba i jej początki technologiczne

t2051244_dscn3209.jpg

t2051245_dscn3211.jpg

t2051239_dscn3191.jpg

t2051238_dscn3190.jpg

Do karabinu pasi wszystko może kolba nieidealnie bo w miejscu łączenia z body jest jeszcze szczelina około 1mm na całej długości łączenia i można troche postrugać by było ale.....

t2051243_dscn3205.jpg

 

Sklejka niestety nienajlepszej jakości.Zawierała bąble powietrza międzywarstwowe i trzeba było szpachlować gotową szpachlówką za 5pln do sosny. Wiercenie jeszcze w kolbie na mocowanie do pasa . Stopek kolby jest trzy rodzaje. Swoją zeszlifowałem od środka na płask z tych wystających elemętów i pasuje prawie idealnie.

 

Pomaluje raczej bardziej jasno ponieważ szpachla źle pokrywa sie ciemniejszym mahoniem i przebijają w tych miejscach jaśniejsze pola, oczywiście do mahoniu nic niecierpie osobistego;)

 

Moge sie naraźe pozbyć czegoś ze zdjęć prócz karabinu i roweru bo niemój , na pw jak ktoś chętny

 

Mendi - ten twój front ,cieżko by go było podrobić, heban niemalże.

koniuxxx - kolba fajne wyżłobienia na palce , stalkerówka istna

Edited by michal_p80
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...