Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kolba do SWD - zrób to sam


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Można prosić o wymiary baki? Najbardziej potrzebuje długości i szerokości tej deseczki pod poduszką oraz grubości tejże poduszki.

Masz na myśli wymiary z jedynej słusznej, oryginalnej baki? Mogę to zwymiarować po pracy

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Wymiary ostrej baki:

grubość sklejki - 6mm

długość sklejki - 110mm

szerokość sklejki - 35mm

wygięcie (nie wiem dokładnie jak to opisać, kładąc bakę na równej powierzchni, otwór w wygiętej sklejce) - 9mm

grubość poduszki - 17mm

szerokość poduszki - 48mm

długość poduszki - 110mm

Link to post
Share on other sites

Dobra nadszedł czas zmienić całą kolbę w swd, wyboru wielkiego niema ale z obliczeń wynika, że najprościej przełożyć cały metalowy korpus z swd o szerokości 3.5 cm do body od np sks'a.

Tutaj pojawia się problem... zna ktoś może przypadkiem szerokość sksa w miejscu np spustu?

Chodzi o milimetry a na skale ze zdjęć nie liczę za bardzo.

Edited by LastSniper
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Wielkie dzięki :icon_wink:

 

Link do wersji baaardzo roboczej:

http://chomikuj.pl/rysiu222/s(wd-ks)

 

Do zrobienia jest już tylko... wszystko :icon_lol:

Trzeba osadzić niżej całą konstrukcję i przeszlifować całą powierzchnię, to na starcie.

Do największych plusów można zaliczyć świetne wyważenie i to, że jest to wersja całkowicie rozbieralna i nie szlifowałem w ogóle korpusu od swd.

Edited by LastSniper
Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

W sumie to jakim chcesz, ważne jest aby na koniec przejechać drobnym. Ostatnio używałem chyba 120 na zdarcie samego lakieru a później 600 na wyglancowanie. Gąbki ścierne też ok. Btw ja lakieru nie stosuję tylko bejca i na to olej do drewna w dużych ilościach. Ewentualnie później można to walnąć jeszcze woskiem

Link to post
Share on other sites

Drewno trzeba wielokrotnie smarować olejem do drewna (zewnątrz i wewnatrz) i wycierać nadmiar z powierzchni, żeby nie zasychał i nie tworzył warstwy nieprzepuszczalnej dla następnych porcji oleju.

Jak już jest dobrze zaimpregnowane olejem, to dobrze jest jeszcze raz przetrzeć bardzo drobnym papierem ściernym, wytrzeć z pyłu i posmarować woskiem do mebli. To jest mieszanina wosku z terpentyną, dzięki czemu lepiej się wchłania. Właściwie nie smarować, tylko wcierać wosk w drewno.

 

Potem trzeba polerować bawełnianą szmatką.

Tego wosku zalecam używać jako środka konserwującego przy zabrudzeniu i podrapaniu powierzchni. Oleje i woski do drewna są bezbarwne i w wersjach koloryzujących.

 

Takie potraktowanie drewna zabezpiecza je przed wilgocią, zapobiega pękaniu, daje gładką, błyszcząca powierzchnię i uwydatnia rysunek słojów.

 

 

Link to post
Share on other sites

Matowe drewno wygląda jak brudne i faktycznie szybciej łapie brud.

Niektórzy myślą, że jak replika jest brudna, porysowana i ze śladami rdzy, to wygląda bardziej autentycznie (czytałem na tym forum pytania, jak zrobić rdzę na ZnAlu :-) ). Tak chyba jest u jakichś dżihadystów, dla których ważniejsze jest umycie nóg przed modlitwą, niż zębów przed spaniem.

Jednym z podstawowych obowiązków żołnierza jest dbać o broń. Nie od parady podałem jako środek do konserwacji łoża mieszankę wosku z terpentyną. Taką mieszankę w małych puszeczkach dostawali na wyposażenie żołnierze amerykańscy podczas II wojny. Do tej pory można je dostać na ebayu.

Chyba, że chodzi o kamuflaż. W takim przypadku możesz drewno pomalować czym chcesz, ale najpierw musisz je zaimpregnować. Po pomalowaniu nieprzepuszczającą farbą/lakierem nie będzie możliwości konserwacji drewna, co narazi je na pękanie. Widziałem dwa Garandy M1 ICSa z popękanymi szyjkami łoża - użytkownicy nawet nie wiedzieli, że trzeba je konserwować.

Wg mnie z kamuflażem nie ma co przesadzać. Drewno, nawet lekko błyszczące jest materiałem naturalnym i w naturalnym otoczeniu lepiej się w nie wtapia niż wymyślne malowanie.

Mam replikę SMLE No1 w drewnach pamiętających chyba Wielką Wojnę. Kolba, łoże i nakładka mają rysy, wgniecenia i małe ubytki. Ale jak do mnie przyszły, to powierzchnia była gładka i błyszcząca. Nic przy nich nie musiałem robić, tylko posmarować woskiem i wypolerować.

 

Jeśli wykorzystujesz oryginalne łoże, to zapewne drewno jest już zaipregnowane na wskroś odpowiednim olejem i nie jest potrzebny opisany przeze mńie pierwszy proces. Wystarczy dobra konserwacja powierzchni.

 

Między drewnem polakierowanym błyszczącym lakierem, a dobrze zakonserwowanym, jest taka różnica jak między lakierkami a dobrze wypastowanymi butami.

Edited by Cortes
Link to post
Share on other sites

Gloomer

odcień tych drewien mocno niesympatyczny jest. Zedrzyj lakier papierkiem - o gradacjach chłopaki już pisali. Walnij sobie kolorek miodowy lub brąz - użyj bejc nakładanych gąbeczką/skarpetką, nadmiar ścierasz i czekasz na wyschnięcie. Tak ze 3 warstwy położyć, aż do uzyskania głębokiej barwy. Dalej możesz to potraktować woskiem albo lakierem mat lub półmat - nawet takim do podłóg, bo niezłą wytrzymałość ma na ścieranie.

 

To co pisze Cortes, to bardzo fajne i ciekawe rzeczy. Widać siedzi mocno w rekonstrukcji. Olejowałem swego czasu, ze znajomym kolbę do Mośka - proces trwa niemal rok. Pod odpowiednim przygotowaniu (szlif, polerka, odkłączenie itp), wciera się olej lniany lub mieszany (myśmy mięli jakiś wynalazek od starego myśliwego) w drewno: najpierw kilka razy dziennie, później kilka razy w tygodniu, w miesiącu, a później co miesiąc. Wiele zależy od samego drewna - wieku, gatunku, wilgotności itd. Ogólnie gra warta świeczki, ale dosyć drogo wychodzi i czasochłonne jest.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...