Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Maskowanie na zimę.


Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja jestem właśnie na etapie gromadzenia materiałów na zimowy maskałat austriackiego Jagdkommando. Wykonałem już wersję jesienną i sprawdza się znakomicie. Chodzi mi mianowicie o coś takiego:

 

http://www.bmlv.gv.at/misc/image_popup/pop...&blnFremd=0

 

Wersję jesienną można obejrzeć tutaj (JA w środku oczywiście ;P):

 

http://picasaweb.google.pl/mihauek.zdjecia...622448443900146

 

Jak zrobię zimową to dam więcej fotek.

Link to post
Share on other sites
jestem splukany tak ze na czupaczupsa mi niestarczy:D jakby ja malować to na jaki kolor? Jakiś moro z ciapkami(nieznam nazw wzorów)?

 

 

A teraz wyobraź sobie jak będzie capić taka kominiarka. Jak będzie paskudnie wyglądać, jaka będzie sztywna, nieprzewiewna po farbowaniu. Założysz coś takiego na głowę? Poza tym, jak chłopaki Cię zobaczą na forcie w czymś takim to Cię wyśmieją...

 

 

rogieroger - to co wrzuciłeś jest niesamowite! Jak znajdziesz takie zimowe wdzianko, to daj znać, albo od razu zamów 2:P

Link to post
Share on other sites

Gałązki są z tuji. Tuja ma bardziej płaskie i łatwiej je odcisnąć, daje fajny wzorek. Podstawa to kombinezon malarski który starczy na 2-3 strzelanki. Chciałem poćwiczyć sobie robienie wzoru zanim pomaluję bardziej trwały kombinezon. Kombinezon warto kupić XL albo i większy.

 

Od zmysłu plastycznego bardziej przydatna jest wiedza o podstawach kamuflażu, trzeba malować tak żeby uzyskać mikrowzór (dlatego same plamy natryśnięte bez szablonu się nie sprawdzają) i makrowzór.

 

Na początku natryskuję spray na gałązkę i odciskam ją przy pomocy kartki papieru na kombinezonie. W ten sposób robię plamy różnych kształtów i różnej wielkości w nieregularnych miejscach. Później najtrudniejsza część - blendowanie - w niektórych miejscach zmiękczam krawędzie tych plam używając gałązek jako szablonu Tak samo przyciemniam niektóre obszary między plamami, a niektóre zostawiam całkowicie białe. Etap trudny bo bardzo łatwo przesadzić i dać się zwieść złudnemu wrażeniu że miękkie krawędzie kamuflują lepiej.

 

Dobrze jest zrobić czarne plamy na końcówkach kończyn, tam gdzie kombinezon będzie łączył się z rękawiczkami i butami. Góra kombinezonu powinna być nieco ciemniejsza niż dół (zazwyczaj korpus znajduje się na tle lasu który jest ciemniejszy niż podłoże przykryte śniegiem). Najciemniejsza i mocno kontrastowa powinna być głowa, wtedy bardziej się odcina od sylwetki. Okazuje się że do wykonania całości wystarczy tylko czarna farba - zgaduję że oko nie dostrzega delikatnych różnic w kolorze przy tak dużym kontraście jaki daje śnieg i słabym zimowym oświetleniu. W drugim kombinezonie użyłem oprócz czarnej farb montana gold "mahogany" i "jungle green" (Obie okazały się za jasne), ale kombinezon kamuflował dobrze - raz o mało kierowca pojazdu mnie nie przejechał, kilka razy miałem niezły ubaw jak kumple mnie nie zauważali na otwartym terenie z kilkunastu metrów :)

 

Kolejny kombinezon zrobię właśnie z użyciem gałęzi świerkowych i z patyków drzew liściastych, ale uprzednio sprasuję je pod czymś ciężkim.

 

A, całość zajmuje trochę więcej niż godzina w garażu ;) Tak ze 3. I rośnie wraz z ilością spożytych piwek.

Edited by rain
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 8 months later...

Z maskałatami jest o tyle fajnie że są duże i w większości mają przelotowe spore przejścia kieszeniowe.

Narzucasz na siebie co tam chcesz, do tego swoja kamizelka i na całość idzie maskałat.

Jak potrzebujesz coś wyjąć z kamizelki, przekładasz rękę przez kieszeniowy otwór w maskałacie i wyjmujesz potrzebną Ci rzecz.

Ja aktualnie staram się uszyć taki prosty, najzwyklejszy maskałacik z białego prześcieradła ;) /Oczywiście maznę jakieś kreski przypominające gałęzie co by nie było ;)

Zapowiada się nieźle, lecz będę musiał nasączyć go takim specjalnym impregnatem co by wody nie przepuszczał...

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Od niedawna jestem w posiadaniu maskałatu zimowego uszytego u tego pana .

 

http://maskalat.blogspot.com/

 

Zakupiłem wersje z plamami.

 

maskaat1zmniejszone.jpg

 

Materiał - Na pierwszy rzut oka , czy dotyk nakazuje myśleć - z prześcieradła ! jednak jest bardziej wytrzymały , nie ma metki która opisywała by skład . Dość szybko przemięka , ale myślę że impregnat załatwiłby ten problem . Plamy są namalowane pędzlem , brązową farba.

 

zmiejszona3.jpg

 

 

Krój - Jednoczęściowy kombinezon nie trafiony niestety z rozmiarem . Mój miał być na 180 cm wzrostu , jednak uwiera w pachwinie .Sprawia wrażenie nie proporcjonalnie skrojonego tzn z prawej strony na obojczyku czuje lekki ucisk na szwach , a po drugiej stronie już nie. Ogólnie, żeby go założyć czy zdjąć bez poprucia , trzeba się trochę nagimnastykować :) . Powinien mieć te 5 cm zapasu ( zazwyczaj maskałat noszony jest jako ostatnia warstwa ). Zamykany na małe napy , co wg mnie jest pomysłem złym - przy gwałtownych ruchach mogą się łatwo odpinać . Lepszym rozwiązaniem na pewno były by guziki .

 

sdc12499.jpg

 

 

Posiada tez dwie kieszenie przelotowe na nogawkach , i dwie wewnętrzne na klatce piersiowej .

 

zmniejszona4.jpg

 

Kaptur z gumka ściągającą . Brakuje ściągaczy na nogawkach i rękawach lecz pewnie dlatego ze posiadamy jedne z pierwszych modeli . Zamiast tego , są te same napy o których pisałem wyżej , nie ma możliwości regulacji .

 

zmiejszona2.jpg

 

sdc12502k.jpg

 

Wykonanie - Wykonanie mogło by być staranniejsze, krawiec mógł się bardziej przyłożyć do pracy . Gdzie nie gdzie można dostrzec , ze szew omija materiał. Krawędzie od wewnątrz są obszyte overlockiem , lecz nie wszystkie. Nitki zostawione , nie ucięte .

 

sdc12500l.jpg

 

 

Na wysokości pasa , z tyłu jest zaszewka na ściągacz , w środku urwana gumka , a po jednej stronie ułamany guzik z tąd też nie mam możliwości regulacji w pasie . Podejrzewam że mój maskałat to przerobiony gotowy kombinezon , stąd tyle nie dociągnięć .

sdc12503d.jpg

 

Maskowanie - Kombinezon maskuje bardzo dobrze w terenie nieośnieżonym w 100% . Rozmieszczenie plam jest prawidłowe. Same plamy są naturalne , zarówno kształt jak i kolor .

 

sdc12490.jpg

 

sdc12488.jpg

 

sdc12486x.jpg

Podsumowując - Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że za ten maskałat zapłaciłem nieco ponad 40 PLN , to wypada dość pozytywnie. Jestem zadowolony z zakupu,po rozpatrzeniu drobnych poprawek mogę z czystym sumieniem polecić zakup maskałatu u tego krawca .

Link to post
Share on other sites

Maskowanie wygląda na dość 'jednorazowe'.

A co do poncha to pozdrawiam przy chodzeniu 'na kucka', gdy trzeba podnosić nogi trochę wyżej z uwagi na śnieg. Idzie podeptać siebie samego.

IMO wygodniej po prostu zamaskować kamizelkę, nic trudnego.

Druga sprawa: O ile w poncho dostęp do oporządzenia niby jest, to jest on lekko mówiąc utrudniony. Tym bardziej, gdy mamy nieco ograniczone ruchy przez zasobnik, samo oporządzenie itd.

Poncho samo w sobie jest dobre, ale nie nadaje się wszędzie.

Link to post
Share on other sites

Co tu dużo gadać. Cywilne, czy wojskowe na celu to ma przecież to samo. Cywilne zwykle są po prostu mniej uniwersalne, bardziej pod konkretny teren, więc tak czy siak musimy dobrać konkretnie do otoczenia.

Fajnie, że zimowy realtree ma namalowane gałązki, ale na zwykłe śnieżne pole się słabo nada. Nie bierz tych szpanerskich, tylko te, które będą kamuflować. Proste, no nie?

Link to post
Share on other sites

Hmm dodam jeszcze ze większość cywilnych kamuflaży jest tak stworzonych by stać w nich ewentualnie klękać. A nie do leżenia o co nam oczywiście chodzi. Jednak jak pamiętam Marysia pokazywał kiedyś przerobiony kamuflaż lekko cywilny ze dodał nieco dodatkowych pasków efekt był zdumiewający. Sam ledwo uwierzyłem.

 

P.S. Wiem ze nie pisze do postu ale z tymi mięśniami i oddaniem strzału nie jest tak do końca Gasparzinho. By prawidłowo oddać strzał jest potrzebnych dużo więcej mięśni. A możesz mi uwierzyć jestem na bieżąco z mięśniami. :D Ze tak można powiedzieć zbadałem sprawę dogłębnie:D

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...