Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Czy Polska potrzebuje własnego projektu broni?


Recommended Posts

Co do wprowadzania PDW do armii...dla jednostek specjalnych owszem bo jak już koledzy wspomnieli mogą one sobie pozwolić na "coś niestandardowego" . Ale dla "zwykłych" żołnierzy? NIE i to zdecydowane . Po to właśnie jest broń modułowa.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

IMHO nie sądzę by broń typu PDW czyli niewątpliwie tworzona dla PMC i innej "ochrony", była dostatecznie skuteczna na stricte wojskowym polu walki. Np w takim Afganistanie.

 

Z drugiej jednak strony mniejsze rozmiary, mniejsza waga i poręczność takiej broni jest wielkim plusem. Jednak pewnie ze zmniejszeniem rozmiarów, wiąże się też zmniejszenie "skuteczności bojowej" na co wojsko pozwolić sobie raczej nie może.

Link to post
Share on other sites

"Ochrona i inni" można by rzec że zaadoptowali te rozwiązania , PDW ma być [ tak to zrozumiałem ] przeznaczone dla jednostek "tyłowych" tj. kierowcy , artylerzyści etc. Nie wiem czemu ale nasuwa mi się wprowadzenie w US karabinka M1 w latach '40 -> analogiczne "potrzeby"

 

Jeżeli coś źle zrozumiałem proszę o poprawienie mnie :)

Edited by mg34
Link to post
Share on other sites
Porównywanie broni skonstruowanej 50 lat temu do konstrukcji z przed paru lat jest tak samo sensowne jak porównywanie Forda T do najnowszego modelu Toyoty.

No tak, ale zauważ ze MP5 jest bronią ciągle używaną przez wiele formacji wojskowych, a Forda T mają pewnie tylko kolekcjonerzy. Poza tym, w tym wypadku nie chodzi o samą broń tylko o moc pocisku 9mm Parabellum. Gdy zamiast "MP5" wstawisz choćby nawet "UMP 9" wyjdzie na to samo.

Nie wiem czy sobie zdajesz sprawę jak skonplikowane było by przeprojektowanie którejkolwiek z powyższych konstrukcji pod inny nabój.

Akurat przejście na pocisk 6,8 mm Remington SPC nie wymaga znacznych zmian w broni, praktycznie trzeba wymienić część komory zamkowej i lufę. Nawet magazynek pozostaje ten sam. Poza tym to było tylko takie moje "głośne myślenie":)

Nie pracują, projekt nie jest rozwijany.

O tym nie wiedziałem, przeglądnąłem tylko link z wiki podany przez callidionisa.

A od kiedy zamek półswobony ryglowany rolkami jest takim standardem? To że niemcy sobie upodobali to rozwiązanie nie robi z niego standardowego.

Fakt, w tym miejscu popełniłem błąd, chodziło mi raczej o bardziej sprawdzone rozwiązanie, bo ten pneumatyczny czy hydrauliczny opóźniacz nie napawa optymizmem, przynajmniej tak sądzę

L85A2 za dużo internetu i Discovery. Chciejstwo, dane na papierze i reklama a masowe wprowadzenie broni na wyposażenie współczesnych armii to dwie różne rzeczy. Powiedzmy sobie szczerze, że 5,56 pożyje jeszcze długo a MP7 jest jaskółką, która wiosny nie czyni. A jeśli chodzi o PDW to jest to broń do konkretnych zastosowań a nie koncepcja w miarę uniwersalnej broni ogólnowojskowej.

No cóż, czasami oglądam Discovery ale nie traktuje go raczej jako źródła wiedzy o broni, szczególnie od kiedy w jednym z programów pomylono M240 z M249 (czy na odwrót) czy stwierdzono że FAL może strzelać wyłącznie ogniem ciągłym (bzdura) w przeciwieństwie do karabinu "SLR"(chodziło o L1A1 SLR) który strzela wyłącznie ogniem pojedynczym (to akurat prawda, tak a propos to tłem dla opisu tego była bodajże wojna pomiędzy Wielką Brytanią a Argentyną ale głowy uciąć sobie nie dam). Co do broni PDW, większość walk toczy się dzisiaj na odległościach do 200 m. P90 czy MP7 są dość skuteczne na takich właśnie odległościach a lżejsze i mają mniejszy odrzut na przykład od M4, czy SCARa (wystarczy poszukać sobie jakiś filmik na youtube w którym ktoś strzela z np. M4 i filmik w którym ktoś strzela z P90 czy MP7, widać różnicę w odrzucie). Broń modułowa taka jak np. SCAR również może być kompaktowa oraz lekka lecz nabój 5,56 ma nieco mocy, przez co każda redukcja masy odbija się w większym odrzucie, a co za tym idzie w spadku celności.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
czy stwierdzono że FAL może strzelać wyłącznie ogniem ciągłym (bzdura) w przeciwieństwie do karabinu "SLR"(chodziło o L1A1 SLR) który strzela wyłącznie ogniem pojedynczym (to akurat prawda, tak a propos to tłem dla opisu tego była bodajże wojna pomiędzy Wielką Brytanią a Argentyną ale głowy uciąć sobie nie dam).

 

Oglądałem dużo programów na discovery o tym konflikcie ale zawsze padały stwierdzenia że FAL w przeciwieństwie do SLRa posiadał tryb automatyczny a nie tak jak piszesz, ale może jakiś przegapiłem ;)

Edited by KicpA
Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

To to z tego discovery:

Tylko ze tam chodziło, że Argentyńczycy mieli wersje z możliwością strzelania automatycznie. ("They like the full auto capability")

To tyle offa

 

Co zaś polskiego projektu broni, to uważam, że lepiej byłoby znaleźć partnera do projektu (Węgry może?). Chyba, że projekt będzie na tyle genialny, że wszystkie SCAR-y, ACR-y i inne będą sięmogły schować.

Link to post
Share on other sites
Co zaś polskiego projektu broni, to uważam, że lepiej byłoby znaleźć partnera do projektu (Węgry może?).
Och, oczywiście byłoby cudownie, gdyby inni płacili nam za to, co i tak powstanie, natomiast niestety w rzeczywistym świecie, nie ma tak fajnie, co więcej, na rynku konstrukcji strzeleckich jest spora konkurencja, a my do tej pory nie graliśmy w jednej lidze z najlepszymi. Czy tak będzie z MSBS-5,56 - czas pokaże.
Chyba, że projekt będzie na tyle genialny, że wszystkie SCAR-y, ACR-y i inne będą się mogły schować.
Co za brednie - skąd sobie uroiłeś "genialność" projektu, tego nie wiem, ale już dzisiaj mogę napisać, że "genialny" nie będzie, bo "genialny" nie miał być i "genialny" być nie musi. Będzie to po prostu konstrukcja pod pewnymi względami charakterystyczna, jak również znacznie nowocześniejsza, niż te do tej pory używane przez Wojska Lądowe. "Genialna" broń, dodam, od dawna nie powstaje, zaś w SCAR czy ACR nie ma niczego, kompletnie niczego, nawet najmniejszego elementu, który można by tak nazwać. Choć oczywiście nie jestem nastoletnim chłopczykiem, więc nie wiem, jakie znaczenie ma obecnie słowo "genialny" w dziecięco-młodzieżowej nowomowie.
Link to post
Share on other sites
Takie samo, jak w "staromowie"...
Świetny i doskonały są synonimami, jeżeli w ogóle wiesz, co to znaczy, poza tym, nie jest to odpowiedź na moje pytanie. Łatwo to sprawdzić podstawiając te słowa do mojej powyższej wypowiedzi w miejscu "genialny". Coś to zmieniło? Bełkot pozostaje bełkotem niezależnie czy podmienisz jedno słowo przez jego synonim, czy też nie.
Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...
  • 11 months later...

A Rad ma to zabezpieczenie "Antistress" ze "zwykłego P99? Walthera za to nie znoszę, ale muszę przyznać, że nauczył mnie pokory, bo o ile z pistoletów rodziny Glock osiągałem nawet niezłe wyniki (96 pkt. na 25 m średnio), to przy Waltherze musiałem już sporo zainwestować w amunicję, po to żeby wyszły ładne dziurki na tarczy a nie sieka. :) Szkoda, że MAG 95 odpadł (fakt, czuje się, że się go nosi), ale przynajmniej ten egzemplarz, z którym mam doczynienia jest bardzo, bardzo trwały przy zachowaniu dobrego skupienia (sprawdzone, przez doświadczonych strzelców). MAG 98 to też fajny pistolet, moim skromnym zdaniem całkiem się udał tym bardziej dziwią zasady na jakich odbywają się przetargi w WP. Sądzę, że taki pistolet w jak MAG 95/98 spokojnie sprostałby wymagania statystycznego żołnierza WP, który nosi broń krótką. BTW, żandarmeria wybrała G17, dlaczego reszta wojska nie poszła za ich przykładem? I kto wymyśla takie wodotryski jak wskaźnik załadowania? Po co to komu?

Link to post
Share on other sites
A Rad ma to zabezpieczenie "Antistress" ze "zwykłego P99?
"Zwykły" P99 ma taki mechanizm spustowy i takie zabezpieczenie, jakie sobie wybierze klient. Tak samo może być w przypadku P99D.
MAG 98 to też fajny pistolet, moim skromnym zdaniem całkiem się udał tym bardziej dziwią zasady na jakich odbywają się przetargi w WP.
A co ma MAG98, który nie spełniał wojskowych założeń taktyczno-technicznych i od ponad dekady nie jest produkowany do wojskowych przetargów!? Możesz wyjaśnić?
BTW, żandarmeria wybrała G17, dlaczego reszta wojska nie poszła za ich przykładem?
A dlaczego miałaby pójść? Zresztą, po problemach z WIST-em wojsko dziwnie nie lubi pistoletów z bijnikami.
I kto wymyśla takie wodotryski jak wskaźnik załadowania? Po co to komu?
Użytkownikowi. I jak to po co, aby miał wizualną informację o obecności naboju w komorze, na przykład w nocy. Można to wymacać, jak to chcesz w takich warunkach sprawdzić inaczej? Ja rozumiem, że po kilku lekcjach strzelania sportowego wymyśliłeś sobie, że jesteś wszystkowiedzącym o broni i taktyce super-hiper-komandosem, co to z niejednego pieca chleb jadł i na wojenkach bywał, ale sugeruję, abyś się nieco uspokoił. Albo zrobię to za Ciebie ;)
Link to post
Share on other sites
po kilku lekcjach strzelania sportowego

 

Tak, stałem się hiper super komandosem, ale nie wszystko wiedzącym. Pisząc posty nie podniecam się na tyle, żeby ktoś czy coś musiało mnie uspokajać. Gdybym nie znał Twojego internetowego temperamentu to dopiero bym się zdenerwował. Czy nie możesz po prostu napisać: "nie masz chłopie racji bo: (argumenty)", zamiast imputować komuś, że jest nie wiadomo kim i nie wiadomo jak zadufanym w sobie. :D Po lekturze Twojego posta już wiem (dlatego się zapytałem), po co są te wodotryski, bo o komandosach działających w nocy, to szczerze powiedziawszy nie pomyślałem. Pisałem to pod kątem służby garnizonowej, zapomniałem, że wojsko czasem jeździ na różne misje i wojenki gdzie strzela bojowo i zapewne tacy użytkownicy pistoletów zgłosili taką potrzebę :P .

 

W jakich pistoletach zastosowano wskaźnik (oprócz znanych mi P-83 i P99)? Kto ich używa? I jak taki bajer wygląda?

Edited by Srom
Link to post
Share on other sites
bo o komandosach działających w nocy, to szczerze powiedziawszy nie pomyślałem.
...bo jak powszechnie wiadomo w nocy działają tylko komandosi, a zwykłe wojsko śpi, prawda? W Iraku czy Afganistanie regularna armia nocą drzemie. W ogóle w dobie zwiększających się zakupów noktowizji i termowizji noc jest dla wojska do spania. No to przecież logiczne i oczywiste.
Pisałem to pod kątem służby garnizonowej
I zapomniałeś się podzielić tym Twoim milczącym założeniem, siedzącym Ci głęboko w głowie z resztą świata? Ojej, a przecież to dla wszystkich czytających powinno być oczywiste, że myślałeś tylko o służbie garnizonowej, bo tak Ci się skojarzyło. I w ogóle wszyscy dookoła powinni być telepatami i wiedzieć, jakie sobie przyjmujesz kryteria, prawda?
zapomniałem, że wojsko czasem jeździ na różne misje i wojenki gdzie strzela bojowo
Czy do zbioru Twoich milczących założeń, o których powinniśmy wiedzieć zalicza się też głębokie przekonanie, że na poligonach w nocy wojsko zawsze śpi, a nigdy nie ćwiczy?
W jakich pistoletach zastosowano wskaźnik (oprócz znanych mi P-83 i P99)? Kto ich używa? I jak taki bajer wygląda?
Poszukaj sobie. Jeżeli dla Ciebie szokujące jest istnienie wskaźnika załadowania powszechnie używanego w broni krótkiej od dziesiątek lat, standardowego elementu we wszystkich założeniach taktyczno-technicznych dla pistoletów na świecie, to dobrą lekcją będzie znalezienie nowoczesnego pistoletu, który NIE MA takiego elementu. Podpowiedź, G17 go ma. A używają ich ludzie, mający o broni nieco większe pojęcie, niż Ty, to takie milczące założenie, o którym chyba nie powinienem pisać, bo jest tak oczywiste ;)
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...