Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Teoretycznie o petardzie i ustawie o broni


Recommended Posts

Nurtuje mnie taki temat. Przeszukałem i nie znalazłem odpowiedzi.

 

Jak to jest z tymi naszymi granatami? Są w pełni legalne czy nie?

Następnie (w sumie najważniejsze) czy claymore lub inne rzeczy (granaty, miny itd) napędzane takim sposobem będą legalne? Pytania dla mnie trudne i ważne a ktoś może zna odpowiedź.

Link to post
Share on other sites

Są legalne, ale oczywiście zrobienie nimi komuś krzywdy będzie problemem.

 

Nie wiem co masz na myśli przez "claymore lub inne rzeczy" bo jakoś się z takimi rozwiązaniami nie spotkałem.

 

I owszem, Twoja pierwsza wypowiedź jest bardzo niejasna. Nie zwracaj uwagi innym tylko popracuj nad klarownością przekazywania myśli.

 

W wielu miastach tak jest, w Gdańsku również. Z tym, że nie spotkałem się ze ściganiem tego przez policję. Chodzi raczej o danie możliwości ukarania jeśli ktoś ostro przegina przeszkadzając innym. Wiem, że kiedy znajomi robili pokaz sztucznych ogni na urodziny dostali zgodę... policji, czy z urzędu miejskiego, nie pamiętam.
Link to post
Share on other sites

Teoretycznie:

Petardę umieszczam w stalowym pojemniku, wypełniam grochem/kulkami, odpalam zapalnikiem elektrycznym. Działanie może sobie już każdy wyobrazić. I chodzi mi o to czy w myśl ustawy o broni będzie to broń.

Art. 7. 1. W rozumieniu ustawy bronią palną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, jest zdolne do wystrzelenia pocisku lub substancji z lufy albo z elementu zastępującego lufę, a przez to do rażenia celów na odległość, z zastrzeżeniem ust. 2.

Na mój chłopski rozum, jest to jak najbardziej broń. A co za tym idzie zwykły granat ASG zasilany petardą taką bronią również będzie. Czy tak?

Link to post
Share on other sites

Nie, to nie będzie broń. Po pierwsze granat nie ma lufy, po drugie petarda nie zawiera materiału miotającego.

 

Równie dobrze możesz dużego achtunga włożyć do szklanej butelki wypełnionej ołowianem śrutem i nadal w rozumieniu prawa to nie będzie broń. Petardę kupujesz gotową, więc artykuł o produkcji m.w. również tego nie dotyczy.

 

Ale użycie takiej konstrukcji w celu zrobienia krzywdy człowiekowi zdecydowanie jest przestępstwem.

 

Aha, jeśli faktycznie chciałbyś umieszczać petardę w stalowym pojemniku to gratuluję.

Link to post
Share on other sites

Jesteś tego pewien? Nie mam zamiaru podważać Twojej wypowiedzi.

Jak dla mnie:

które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego
petarda ewidentnie jest tym materiałem miotającym. Inna sprawa, że nie jest do tego przeznaczona w oryginale.

 

jest zdolne do wystrzelenia pocisku lub substancji
jest nim groch.

 

 

z lufy albo z elementu zastępującego lufę
rolka po srajtaśmie itp jest elementem zastępującym lufę

 

 

a przez to do rażenia celów na odległość
to chyba jasne.

 

A co do ironii w ostatnim zdaniu to była zupełnie nie potrzebna, bo niby jak inaczej mógł by wyglądać claymore z wykorzystaniem właśnie petardy?

Link to post
Share on other sites
Jesteś tego pewien? Nie mam zamiaru podważać Twojej wypowiedzi.
To po co piszesz? Albo nie masz zamiaru podważać, więc nie pisz tez sprzecznych z moimi, albo miej jaja powiedzieć "uważam, że się mylisz, ja myślę inaczej". Bo stwierdzenie "nie mam zamiaru podważać Twojej wypowiedzi", a następnie podważanie całej wypowiedzi jest po prostu niepoważne.

 

które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego
petarda ewidentnie jest tym materiałem miotającym.
Ewidentnie? A jaki wg Ciebie jest w niej m.w.? Bo wg mnie jest materiałem pirotechnicznym.

 

jest zdolne do wystrzelenia pocisku lub substancji
jest nim groch.
I co z tego? Żeby być bronią musi spełnić WSZYSTKIE warunki zawarte w ustawie.

 

z lufy albo z elementu zastępującego lufę
rolka po srajtaśmie itp jest elementem zastępującym lufę
Bzdura, rolka jest rozrywana, nie służy do ukierunkowania lotu pocisku.

 

A co do ironii w ostatnim zdaniu to była zupełnie nie potrzebna, bo niby jak inaczej mógł by wyglądać claymore z wykorzystaniem właśnie petardy?
A, czyli masz zamiar? To chyba jesteś głupszy niż to wynika z poprzednich postów. Jak zapewnisz bezpieczeństwo, że korpus się nie rozerwie? Testami? A po 5 użyciach? Po 15?

 

Poza tym prawdziwy Claymore nie ma stalowego korpusu.

Link to post
Share on other sites

Jaja? Czasami lepiej jest mieć mózg...

Forum nie jest od kłótni, chociaż niektórzy lubią.

 

Ja tego nie wiem, dlatego pytam.

 

Jeśli skrót m.w. oznacza materiał wybuchowy to moim zdaniem jak najbardziej jest on w niej. "materiał pirotechniczny" o którym wspominasz jest materiałem wybuchowym...

 

Czyli rozumując twoim sposobem, mogę sobie zrobić takie "coś" co dzięki popularnemu Achtung'owi będzie miotało jeden śrut z małego łożyska i nie będzie to bronią, co za tym idzie będzie legalne?

 

Granat ręczny (ten prawdziwy) jak się go klasyfikuje, co to jest w takim razie? Bo skorupa o ile mi wiadomo nie służy do kierunkowania lotu pocisku.

 

Co do wytrzymałości, to pozwolisz, że nie będę komentował. Jeśli ktoś miał kiedyś styczność z młotkiem lub innym narzędziem warsztatowym (nie tylko w Castoramie) to nie zadawał by takich pytań.

 

Poza tym prawdziwy Claymor nie ma stalowego korpusu.

Przemyśl o co ci chodziło w tej wypowiedzi? Jakoś sobie nie przypominam, żeby "prawdziwy" karabin potrzebował baterii lub green gas'u...

 

Nie jesteś osobą kompetentną do oceny mojej inteligencji więc nie płyń dalej w tę stronę.

 

Mam nadzieję, że ktoś jest w stanie rozwiać moje wątpliwości w jasny sposób ( bez: "wpisz, se w google...")

Edited by marcu
Link to post
Share on other sites
Jaja? Czasami lepiej jest mieć mózg...

Forum nie jest od kłótni, chociaż niektórzy lubią.

Mylisz kłótnie z dyskusją. Tutaj nikt nikogo nie obraża i nie wyzywa. Inne zdanie w danym temacie i podawanie go to zwykła dyskusja.

 

Czyli rozumując twoim sposobem, mogę sobie zrobić takie "coś" co dzięki popularnemu Achtung'owi będzie miotało jeden śrut z małego łożyska i nie będzie to bronią, co za tym idzie będzie legalne?
Nie wiem co chcesz zrobić, więc nie mogę ocenić, ale tak - da się zrobić coś takie co nie będzie bronią. Np. stosowane w całym kraju granaty airosftowe.

 

Nie "rozumując moim sposobem" tylko Ty błędnie zinterpretowałeś ustawę. Owszem, o wielu sprawach można dyskutować, ale kartonowa rurka w granacie na pewno nie jest lufą, zapoznaj się z definicją lufy.

 

BTW, w języku polskim za poprawne gramatycznie uznaje się pisanie zaimków osobowych zaczynając wielką literą.

 

Granat ręczny (ten prawdziwy) jak się go klasyfikuje, co to jest w takim razie? Bo skorupa o ile mi wiadomo nie służy do kierunkowania lotu pocisku.
I skorupę można posiadać bez żadnych ograniczeń. Skorupa jest metalowym odlewem, który jest rozrywany wybuchem. Tak samo można posiadać zawleczkę, łyżkę i cały zapalnik pozbawiony materiału inicjującego i opóźniacza pirotechnicznego. Zakazane jest jedynie posiadanie materiału wybuchowego. którym jest wypełniony.

 

Co do wytrzymałości, to pozwolisz, że nie będę komentował. Jeśli ktoś miał kiedyś styczność z młotkiem lub innym narzędziem warsztatowym (nie tylko w Castoramie) to nie zadawał by takich pytań.
ładne porównanie. Twój Claymore będzie miał 5-centymetrową stalową skorupę? To nie ma problemu. Ale jeśli chcesz ją zrobić z jakiegoś metalowego pudełko z blach 0,25 mm to wytrzymanie 5-10 wybuchów niczego nie gwarantuje.

 

Przemyśl o co ci chodziło w tej wypowiedzi? Jakoś sobie nie przypominam, żeby "prawdziwy" karabin potrzebował baterii lub green gas'u...
To raczej przeczytaj swoje wypowiedzi przed wysłaniem, bo po raz kolejny wypowiadasz się niejasno.

 

Mam nadzieję, że ktoś jest w stanie rozwiać moje wątpliwości w jasny sposób ( bez: "wpisz, se w google...")
Rozwiałem je już na początku, ale Ty nadal brniesz w swoje teorie.
Link to post
Share on other sites
Nie "rozumując moim sposobem" tylko Ty błędnie zinterpretowałeś ustawę. Owszem, o wielu sprawach można dyskutować, ale kartonowa rurka w granacie na pewno nie jest lufą, zapoznaj się z definicją lufy.

Nigdy nie twierdziłem, że skorupa jest lufą, w ustawie jest mowa o "elemencie ją zastępującym".W terminologii fachowej może mieć to zupełnie inną nazwę, lecz wydaje mi się, że sama nazwa nie wnosi do dyskusji zbyt wiele, tak jak to, że skorupa jest w pełni legalna.

A co do mojej złej interpretacji, co konkretnie jest w niej złego? To, że skorupa nie jest lufą?

 

Twój Claymore będzie miał 5-centymetrową stalową skorupę? To nie ma problemu. Ale jeśli chcesz ją zrobić z jakiegoś metalowego pudełko z blach 0,25 mm to wytrzymanie 5-10 wybuchów niczego nie gwarantuje.

 

Nie przypominam sobie abym mówił coś o konkretnej konstrukcji i materiałach. Ale przyznam, że ładnie wybrnąłeś.

 

Nie ważne.

Pytanie było konkretne i liczę na konkretną odpowiedź. Jedną mam.

Edited by marcu
Link to post
Share on other sites

Granat z rolki po papierze nie będzie bronią, bo rolka nie jest elementem zastępującym lufę - logiczne.

 

Pytanie teraz takie - pakuję do zaślepionej z jednej strony rury stalowej petardę, a na to sypię groch, czy kulki do airsofta i używam tego jako szotgana. Broń w myśl obecnej ustawy?

Link to post
Share on other sites
Nigdy nie twierdziłem, że skorupa jest lufą, w ustawie jest mowa o "elemencie ją zastępującym".W terminologii fachowej może mieć to zupełnie inną nazwę, lecz wydaje mi się, że sama nazwa nie wnosi do dyskusji zbyt wiele, tak jak to, że skorupa jest w pełni legalna.
Ale element zastępujący lufę musi spełniać jej zadania - nadanie ukierunkowanego ruchu postępowego pociskowi. Skorupa jest rozrywana, więc tego warunku nie spełnia.

 

Jeśli wg Ciebie cokolwiek może być "elementem zastępującym" to równie dobrze może być kawałek sznurka... bo czemu nie?

 

A co do mojej złej interpretacji, co konkretnie jest w niej złego? To, że skorupa nie jest lufą?
Nie spełnia zadania lufy, i wg mojej wiedzy, petarda nie jest wypełniona ładunkiem miotającym.

 

Nie przypominam sobie abym mówił coś o konkretnej konstrukcji i materiałach. Ale przyznam, że ładnie wybrnąłeś.
Mam taką przypadłość, że zdarza mi się myśleć. Jeśli ktoś mówi o stalowym claymorze to nie wyobrażam sobie miny zbudowanej z młotów z Castoramy, tylko najprostsze rozwiązanie, zbliżone do rozwiązań dostępnych na rynku - "puszka" w kształcie miny. Wypowiadaj się jednoznacznie to nie będzie problemów.

 

Aha, powtórzę - Claymor nie ma konstrukcji metalowej.

 

Pytanie było konkretne i liczę na konkretną odpowiedź. Jedną mam.
Chcesz mieć konkretną to bierz portfel i idź do prawnika.
Link to post
Share on other sites
Pytanie teraz takie - pakuję do zaślepionej z jednej strony rury stalowej petardę, a na to sypię groch, czy kulki do airsofta i używam tego jako szotgana. Broń w myśl obecnej ustawy?
Dwie sprawy które o tym zadecydują:

- czy pociski będą miały wystarczającą energię, aby zagrozić zdrowiu lub życiu?

- pytanie do eksperta - jakim typem ładunku wybuchowego jest wypełniona petarda. Ja twierdzę, że pirotechnicznym, ale fachowcem nie jestem.

 

W kontekscie tej dyskusji poczytajcie sobie o Keseru ;)

Link to post
Share on other sites

Petarda jest wypełniona prochem czarnym (zanieczyszczonym glinem, ale to inna sprawa). Proch czarny może być zarówno materiałem pirotechnicznym (w fajerwerkach), albo miotającym (w lufie armaty). Zastanawiam się, czy przeznaczenie prochu zmienia się "magicznie" w zależności do czego został wpakowany, czy zostaje niezmienne.

 

W kontekście Keseru, to inna zupełnie sprawa, bo on nie był bronią bo używał do miotania materiału inicjującego, a nie miotającego. Z tego też powodu Keser jest na szorty, a nie na longi. Gdyby był na longi, to byłby bronią, a nie "wiatrówką akustyczną powyżej 17J" i wymagałby pozwolenia a nie rejestracji. Nasz szotgan na petardę nie używa materiału inicjującego, bo odpalam go petardą, a nie lontem od petardy :)

Link to post
Share on other sites
Petarda jest wypełniona prochem czarnym (zanieczyszczonym glinem, ale to inna sprawa).
No właśnie nie jestem pewien.

 

Proch czarny może być zarówno materiałem pirotechnicznym (w fajerwerkach), albo miotającym (w lufie armaty). Zastanawiam się, czy przeznaczenie prochu zmienia się "magicznie" w zależności do czego został wpakowany, czy zostaje niezmienne.
Nie, rodzaj m.w. jest zależny od właściwości fizycznych, nie od przeznaczenia.

http://sciaga.interia.pl/id/bryk/www/art/a...d=4229&pk=1

http://pl.wikipedia.org/wiki/Materia%C5%82_wybuchowy

 

Ale poczekajmy na wypowiedź Karola_k, on chyba jest specem od m.w.

 

W kontekście Keseru, to inna zupełnie sprawa, bo on nie był bronią bo używał do miotania materiału inicjującego, a nie miotającego.
Ano właśnie :)

 

Z tego też powodu Keser jest na szorty, a nie na longi. Gdyby był na longi, to byłby bronią, a nie "wiatrówką akustyczną powyżej 17J" i wymagałby pozwolenia a nie rejestracji.
Też nie do końca - Keseru nie jest w stanie stworzyć zagrożenia dla zdrowia i życia, ma energię ok 7,5 J.

 

Nasz szotgan na petardę nie używa materiału inicjującego, bo odpalam go petardą, a nie lontem od petardy :)
Jw - właściwości, a nie przeznaczenie. A lont nie jest m.w.

 

Czyli prawdziwy granat nie jest bronią bo też nie ma lufy?
Nie jest bronią palną.
Link to post
Share on other sites
Też nie do końca - Keseru nie jest w stanie stworzyć zagrożenia dla zdrowia i życia, ma energię ok 7,5 J.

 

15J, ale to nieistotne, bo i tak poniżej 17J. Jak przerobisz bęben, żeby wchodziły longi, to przy śrucie 5,5mm wyjdzie około 70J.

 

No ale mamy inne kuriozum, czyli Flobert, który ma 10J, używa materiału inicjującego do wystrzelenia pocisku, a bronią niby w myśl ustawy jest, tylko nie wiem czemu.

 

No właśnie nie jestem pewien.

W petardzie masz proch czarny wymieszany z substancjami koloryzującymi. Ale nawet jeśli nie uznamy tego za argument, to w takim razie pytanie zabrzmi - czy materiał wybuchowy zdolny do miotania pocisku jest materiałem miotającym, czy nadal materiałem wybuchowym.

A jestem pewien, że proszek z petardy wsypany do gilzy i wsadzony do czarnoprochowca strzela pięknie i celnie, tak więc materiałem miotającym być może. Jedyne co, to paskudzi przewód lufy z racji obecności glinu.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...