Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

FN wygralo konkurs na SCAR-L


Recommended Posts

Na fotce z lezącym US-manem widać rączke na dolną szynę, która robi też za dwójnóg. Fajny pomysł - nie trzeba wybierać między rączką a dwójnogiem.
Zerknij na ten patent :wink:

mini_1136473583.jpg

mini_1136473583.jpg

Te stopki są dołączane czy są integralnym elementem raczki (np.składanym do jej wnętrza)?
Moim zdaniem - tak.

 

...i jeszcze dwa ze SCAR-em

 

mini_1136473584.jpg

mini_1136473584.jpg

Link to post
Share on other sites
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Składany, demontowalny dwójnóg do kbk AK można byłoby zamontować na lufie zaraz za łożem (patrząc od strony kolby), jednak ten dwójnóg został zaprojektowany jako podpórka przy strzelaniu z pozycji leżąc, zwłaszcza z broni wyposażonej w ciężki wzmacniacz obrazu np. NSPU. Zatrzask, mocujący dwójnóg na lufie, ma konstrukcję otwartą - nie jest w jakikolwiek sposób blokowany. Sądzę, że podczas prób użycia dwójnogu w roli uchwytu, dochodziłoby wielokrotnie do przypadkowego demontowania go z lufy, co, jak sądzę, powodowałoby utratę kontroli żołnierza nad bronią. Źródło: Z. Gwóźdź, P. Zarzycki, Polskie konstrukcje broni strzeleckiej, SIGMA NOT Warszawa 1993, str. 182.

 

Granatnik z modułowym mechanizmem spustowym? Moim zdaniem, ciekawe i logiczne rozwiązanie. Czy istnieją plany zintegrowania ze SCAR "komputera celowniczego" znanego z F-2000?

Link to post
Share on other sites

Szczerze powiedziawszy, wątpię Okruch - spodziewałbym się że podobnie jak granatnik będzie posiadał składany celownik sczebelkowy o konstrukcji bliskiej temu znanemu z AG36 (i podobno bardzo efektywnemu). F2000 tylko w kilku egzemplarzach testowych miał ten dalmierz/celownik laserowy dla granatnika, pozostałe miały zwykły, mechaniczny montowany z lewej strony (z prawej jest okno wyrzutnika łusek). O ile pamiętam to ten FN-owski laserowy celownik do granatnika był w sumie urządzeniem dosyć prostym, bez możliwości przesyłu danych, wskazania opierały się na migających diodach - czy jako taki jest w sumie dużo lepszy od mechanicznego celownika? Trudno orzec... Może R. zna jakieś szczegóły z testów tego urządzenia - ja widziałem tylko prezentację.

Link to post
Share on other sites

Hm...bez granatnika karabin wygląda tak sobie, ale zdjęcia już z nim wyglądają o niebo lepiej. Ale przecież chodzi nie o wygląd, a o osiągi. Choć, może gdy wróg zobaczy karabin i zacznie się śmiać, to żołnierze uzbrojeni w nowe karabiny będą mieli czas by ich wybić :P

 

A, i patent z rączko-dwójnogiem jest niezły :)

Link to post
Share on other sites

Nie podkładaj się przyjacielu... :wink:

 

Jak dużo wiesz o kryteriach wg. których projektuje się i ocenia broń palną o określonym przeznaczeniu? Jak dużo strzelasz z jakiejkolwiek ostrej broni?

 

Twoje komentarze wskazują że nie masz o niczym zieloniutkiego pojęcia. :)

Link to post
Share on other sites
To, że nie przewyższy osiągami m'ki to moja spekulacja.
Obawiam się, że jest błędna. SCAR pod każdym względem (a przynajmniej na podstawie ujawnionych charakterystyk, bo jak to będzie w rzeczywistości - czas pokaże) jest lepszy od M4Ax.
Po co wycofywać coś co jest dobre.
Problem polega na tym, że M4Ax nie jest takie do końca "dobre". Gdyby tak było raczej nie wartoby wprowadzać nowej broni, prawda?
A kolba w M4 na mój gust wygląda solidniej. Tam nie czuć takiej "plastikowości".
A ja lubię ciemne blondynki :wink:

 

Ja lubie rude. Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać./dzikki

Link to post
Share on other sites

Ja wprawdzie w przeciwieństwie do Remova wolę blondynki, ale muszę powiedzieć że SCAR mi się podoba jako konstrukcja i to coraz bardziej.... 8)

 

Tylko dolna część komory zamkowej w tym obrazku Szaszłykowym (SCAR-L) coś mi armalitem podjeżdza, (SCAR-H) ma inny chwyt, w starym stylu, miło przypominał FAL-a :roll:

Link to post
Share on other sites
  • 11 months later...

Miałem się okazję ostatnio nieco SCAR-em pobawić (niestety tylko "na sucho"). Na zdjęciach poniżej ostateczny wygląd obu modeli (SCAR-L do naboju 5,56 mm x 45 NATO i SCAR-H do 7,62 mm x 51 NATO). Od tego roku rusza produkcja, za niedługo FNH/FNMI podpisują ostatecznie kontrakt z US SOCOM. Ogólne wrażenia bardzo pozytywne, przemyślana konstrukcja, wszystko na swoim miejscu. Co prawda szybka wymiana lufy jest raczej niemożliwa (zabiera to kilka minut i wymaga narzędzi), ale w końcu nie jest to aż tak bardzo potrzebne.

b

mini_1150493892.jpg

Powyżej 7,62-mm subkb SCAR-H (CQC), poniżej 7,62-mm kb SCAR-H (S)

 

mini_1150493906.jpg

Po złożeniu kolby jak widać, można normalnie prowadzić ogień, mimo, że sama kolba wydaje się być ogromna, to jednak jest szalenie wygodna. Długość rozłożonej maksymalnie dla mnie wystarczająca (mam ponad 1,90 m wzrostu), poduszka podpoliczkowa to również doskonały pomysł.

 

mini_1150493914.jpg

Bicia na komorze zamkowej, jeszcze eksperymentalne (EX17 MOD 0, czyli SCAR-H)

 

mini_1150493922.jpg

No, nie mogłem się powstrzymać, SCAR-H (S) ;)

 

mini_1150493929.jpg

5,56-mm kbk SCAR-L (S) z podwieszanym, 40-mm granatnikiem. Wbrew pozorom wymiana magazynka nadal jest prosta, łatwa i przyjemna, pomimo, że montaż granatnika zasłania część gniazda magazynka. Sam granatnik też bardzo ciekawy, zarówno pod względem podwieszania, układu rygującego i wygody obsługi. Na europejski rynek broń trafi dopiero za kilka lat, w nieco odmiennej od amerykańskiej wersji (ale nie dużo będzie je różniło).

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Remov' date=' czytałem gdzieś (bodajze militaryphotos) ze Scar-h moze byc podobno zasilany magazynkami od kałasznikowa, czy to prawda, czy chodziło tylko o sama amunicje?[/quote']

 

Będą produkowane wariacje zasilane magami od emek oraz od kałachów. (źródło: world.guns.ru). Prawdopodobnie będzie można w warunkach polowych zmienić kaliber broni, wymieniając lufę oraz komorę nabojową. Nie będe jednak się upierał przy tej wersji, jednak sądząc po zdjęciach rozebranej broni, wydaje się to możliwe. Fajny patent :)

Link to post
Share on other sites
Będą produkowane wariacje zasilane magami od emek oraz od kałachów.
Zależnie od dolnej części komory zamkowej.
będzie można w warunkach polowych zmienić kaliber broni' date=' wymieniając lufę oraz komorę nabojową.[/quote'] Dolną część komory zamkowej, zamek oraz lufę. SCAR dosyć sprytnie zaprojektowany jest ;)
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...