Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Chińskie latarki LED jako latarki taktyczne


Recommended Posts

Siemka. Pomożecie mi wybrać latarkę dobrą. Ma służyć głównie budynki i CQB bo nie używam więcej latarek;p

Myślęo tej :

http://www.neolux.pl/pl/p/Hugsby-P2-cree-Q5-190-lm-taktyczna/25

http://www.militaria.banzaj.pl/Latarka-Olight-M20S-R5-Warrior-Tactical-p507011-sklepy.html

 

NIe wiem którą wybrać ta 2 zdecydowanie za droga ale wydaję się być fajna.

Ta pierwsza jest okej myślę tylko czy będzie pasować do standardowych montaży na szynę 22 ?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mhmm, posiadam 'latarke' z LIDL'a, po przeliczeniu na polski pieniadz bedzie to okolo 25zl, mam ja juz od okolo roku i dziala.. swietnie. Na pudelku bylo napisanie '50lumens' ale wydaje mi sie ze ta latarka ma ich znacznie wiecej. Ma rowniez regulowane skupienie swiatla (zoom), tak aby w jednej chwili moc rozswietlic caly dosc duzy pokoj, a w drugiej za sprawa przekrecenia 'kurka' miec dosc mocne swiatlo na odleglosc okolo 80m. Jest to dosc mala latarka, uzywa 3x baterii AAA, i miesci sie w normalnym ringu montazowym. Posiada ona 3 opcje swiecenia - 100% swiatla, 50% swiatla, i zaprogramowany system SOS. Jedynym minusem jest to ze szybko zre baterie, dokladnie nie liczylem, ale okolo1.5h - 2h swiatla ciaglego na opcjii 100% i bateria (pragne dodac ze baterie budzetowe) pada. Rach ciach ciach wymiana i znow jest gotowa do uzytku.

 

Sama latarka (obklejona tasma ktora wyeliminowuje jakiekolwiek drgania gdy latarka jest zamontowana w ringu montazowym).

 

f1f8t0.jpg

 

 

Dioda.

 

2r71nj5.jpg

 

 

I latarka w czesciach :)

 

2q8nkev.jpg

 

 

 

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Pytanie brzmi - czy porównywałeś tę swoją "świetną" latarkę do czegoś hmmm bliższego latarce a nie zabawce?

Latarki z zoomem tak nadają się do CQB jak lampy naftowe do latarni morskiej, można oczywiście ale od tego są specjalistyczne urządzenia.

Latarka z zoomem ma to do siebie że nigdy nie wiadomo czy pierścień się przesunął i mam oświetlony cały pokój ale przeciwnika nie oślepiłem czy też mam malutki kwadracik światła w którym notabene tez nic nie widać.

Latarki do CQB, z czego jak widać niektórzy nie zdają sobie sprawy, nie służą do oświetlania pokoju, oświetlania schodów po których idziemy, czy też oświetlania korytarza, one maja jedno jedyne zadanie - oślepić przeciwnika.

Link to post
Share on other sites

Latarki do CQB, z czego jak widać niektórzy nie zdają sobie sprawy, nie służą do oświetlania pokoju, oświetlania schodów po których idziemy, czy też oświetlania korytarza, one maja jedno jedyne zadanie - oślepić przeciwnika.

Wot technika! A ja przez całe życie myślałem, że zadaniem latarki jest najpierw oświetlić cel, a dopiero potem go ewentualnie oślepić. Oczywiście pełna zgoda, że latarki z cyklu "wszystko po jedno ojro" tak się mają do oświetlenie taktycznego - jak szczanie w piwnicy, do picia w Szczawnicy. Ale jednak znajmy miarę.

 

A in meritum - czy ktoś zetknął się z diodami opisywanymi emitujące światło "ciepłe" oraz "zimne" i czy jest w stanie wskazać ew. praktyczne różnice pomiędzy nimi, w naszych zastosowaniach?

Edited by Kuba
Link to post
Share on other sites

Oświetlenie celu jakim jest człowiek, światłem skupionym o mocy 800-900 lumenów, oślepi go, zastosowałem niebezpieczny skrót myślowy :)

 

Światło zimne i ciepłe inaczej odwzorowuje barwy, światło z żarówki żarowej, mimo mniejszej mocy jest w stanie ( a właściwie mózg człowieka) zauważyć więcej szczegółów niż przy mocno skupionym zimnym świetle.

Zimne światło wyostrza kontury przedmiotów, inaczej się od nich odbija i przez to niektóre rzeczy wyglądają inaczej niż przy świetle ciepłym.

W końcu w życiu codziennym mamy raczej do czynienia z ciepłymi barwami, chyba że większość czasu przebywamy w okolicach podbiegunowych z ostro operującym słońcem, lub w miejscach typu hmmmm kostnica z dużą ilością światła jarzeniowego.

Link to post
Share on other sites

Tak - teorię znam. :) Chodziło mi o różnice praktyczne (użytkowe), w użytkowaniu "taktycznym", pomiędzy latarkami/diodami o zbliżonej "sile" (+/-100 lm) ale innej barwie. O ile takie w tym wypadku realnie występują.

Link to post
Share on other sites

Wg tego co pamiętam to nadaj barwa jest 'biała' tylko zmienia się temperatura barwowa.

A co do różnic praktycznych to normalnie operujemy przy 3200k w pomieszczeniach i 5500k na słońcu. Światło w tym zakresie jest dla nas naturalne dla odwzorowania kolorów. Światło zbyt zimne jest dla nas nieturalne i nieprzyjemne.

 

Lampa zbyt ciepła - np sodowa ( 1800k ) zniekształca kolory - wystarczy wyjść wieczorem na spacer i zobaczyć jak wyglądają kolory oświetlone pomarańczowymi lampami oświetlającymi drogę.W praktyce istnieją tam 2 kolory : czerń i pomarańcz.

Lampa zbyt zimna - daje wrażenie niebieskiego, też spłaszczając widzialne kolory

 

Ogólnie jak będziesz szedł do lasu szukać zgubionej części od repliki lub liczył na to że zobaczysz jakiś detal gdzie kolor jest ważny to lepiej wziąć żarową , jak masz coś dopalić i ewentualnie oślepić to lepsza powinna być zimna LEDowa - kolorów nie odwzoruje ale oświetli dobrze.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

http://neolux.pl/pl/p/Latarka-szperacz-XML-400-metrow-zasiegu-/168

 

dobry wybór? A jeśli nie, polecicie jakąś alternatywę? Górna granica to powiedzmy 200 zł

 

Chciałem kupić Solarforce L2 od Grega, no ale oprócz samej latarki musiałbym dokupić montaż, włącznik akumulatory i tak dalej, a to już by przekroczyło 200 zł

Edited by Obi-Wan
Link to post
Share on other sites

Bo potrzebuję czegoś relatywnie 'uniwersalnego', którego używałbym również do nocnych wypraw (w sensie, nie-airsoftowych).

 

A jak z zasilaniem? Te dedykowane akumulatory można zastąpić bateriami lub innymi aku?

 

Wygląda na to, że prawdopodobnie budżet mi się trochę uszczupli, czy mógłby ktoś polecić coś z nieco niższej półki cenowej? Powiedzmy około 100 zł

 

To dobry wybór? http://www.neolux.pl/pl/p/Latarka-8491-Cree-Q5-aku-montaz-wyl-zelowy-250-m-/99

Link to post
Share on other sites

Wygląda na to, że prawdopodobnie budżet mi się trochę uszczupli, czy mógłby ktoś polecić coś z nieco niższej półki cenowej? Powiedzmy około 100 zł

 

To dobry wybór? http://www.neolux.pl...elowy-250-m-/99

 

Errhile stronę wcześniej opisał tą latareczkę. Ja również ją ostatnio zakupiłem, i jak na komplet za 100zł to wystarczający do lasu. Do 100m spokojnie dostrzeżesz każdy ruch a dalej to i tak drzewa i krzaki będą zasłaniać. Na ostatnim 24h spotkaniu spokojnie na takim dystansie ją wykorzystywałem, może i była różnica między innymi latarkami za xxxx zł ale mi wystarczała spokojnie. W użytku wokół domu też się sprawdza.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

W końcu nabyłem zmodyfikowaną Convoy C8 od użytkownika z forum swiatelka.pl.

Jak na razie jestem zadowolony. Jeszcze nie testowałem jej 'w boju', ale wygodny montaż już sobie opracowałem - zamiast włącznika na kablu jest włącznik typu forward click pod kciukiem

Edited by Obi-Wan
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...