Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Musisz zrozumieć, że żeby zrobić uczciwe porównanie, to musisz mieć wszystkie opisywane urządzenia równocześnie na stole. Porównywanie tego co wydaje Ci się że widziałeś dwa dni temu z tym, co na innym sprzęcie widzisz dziś, jest zupełnie bez sensu.

 

.Z tym budżetem spokojnie możesz szukać gen3/3+.

 

Właśnie, ciężko wybrac noktowizor, jak się nie patrzyło przez nokto, i dla tego proszę was o pomoc w wyborze, modeli które mnie interesują, ponieważ czytając forum, odniosłem wrażenie, że będą ludzie, którzy mieli styczność z tym sprzętem.

Jednak złudnie przekonało mnie, to że dużo osób patrzyło przez generacje drugą, i widać, że jak narazie nic, nie jest polecane oprócz jednej wypowiedzi na temat ATN. Stąd moja frustracja ludźmi którzy się prześcigają wypowiedziami, że widzieli wszystko, a jak przyszło do konkretu, to ci ludzie się chowają. Jedynie koledzy Luis i W2o tutaj starają się mnie nakierować, za co dziękuję.

 

Co do generacji trzeciej, w tej cenie w polsce są same używane nokto, (jesli mowa o nokto. itt AN/PVS, itp) więc nie mam gwarancji, a rzecz w tym, że chcę mieć nowy sprzęt, dzięki czemu bede miał świadomość, że jest używany zgodnie z moim oczekiwaniem. I w razie problemu gwarancja mi daje jakieś zabezpieczenie, kupując uzywany sprzęt nie wiem co kupuje. Dla mnie dla laika, zakup uzywanego sprzętu za te pieniądze nie wchodzi w rachubę, to nie samochód, jego nie prześwietle, a części nie są dostępne w byle jakim sklepie.

 

P.S W2o wchodziłem na stronę z AR15 linku który podałeś, ale mój angielski nie jest w najlepszej formie. :P

Edited by muffasaSF
Link to post
Share on other sites
  • Replies 731
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

No bo właśnie taka to "amerykańska" firma.

W niektórych wersjach były też wkładane przetworniki na licencji DEP/Photonis.

Razem ze zdjęciami opisów, podeślij poproszę wymiary przetwornika i zdjęcia styków.

Edited by W2o
Link to post
Share on other sites

No i niezła lipa, odważyłem się rozkręcić "amerykański" noktowizor, a w środku zgadnijcie co? Fotoprzetwrornik z naniesionymi cyrylicą oznaczeniami. Jak znajdę chwilę czasu, to wrzucę foto.

 

Patrzcie, a tak strzegą amerykanie tej technologii, a sprzęt składany z słowiańską pomocą :P Pokaz zdjęcie i od razu przetłumaczcie do czego, to służy tak w konkrecie, bo na necie klepią ale ciężko mi, to zrozumieć. Może prosta polszczyzna mi to ułatwi.

Link to post
Share on other sites

Pytanie do speców - czy ktoś jest w stanie zidentyfikować model urządzenia na podstawie skąpego opisu?

 

Miałem okazję pobawić się chwilkę urządzeniem generacji prawdopodobnie 3+. Nie było zbyt duże, było dość lekkie, miało możliwość montażu na hełmie. Posiadało dwa okulary. Patrząc przez oba - widać było czysty, wyraźny obraz, zdecydowanie ładniejszy niż podczas patrzenia przez generację 2+ bliżej nieznanej firmy. Po zamknięciu prawego oka (i patrzeniu wyłącznie przez lewy okular) - oprócz standardowego widoku, pojawiały się również jaskrawe, białe linie, które obrysowywały sylwetki ludzi i niektórych elementów otoczenia. Kolor obrazu - standardowy, zielony. Cena została określona przez właściciela na około 17 tys. Euro.

 

Jeśli chodzi o ten efekt, to było to coś takiego jak tutaj:

http://s15.photobucket.com/user/D-Cycle/media/2011-11-10004814.jpg.html

Tylko rzecz jasna w wyższej jakości (zapewne kwestia samego zdjęcia). Tą fotkę znalazł w necie i podesłał mi kolega z ekipy, jednakże nie udało się znaleźć danych na temat samego modelu urządzenia.

Link to post
Share on other sites

Sądząc po opisie to bawiłeś się połączeniem noktowizji i termo. Za mało szczegółów żeby napisać coś więcej. Poszukaj w googlarce (słowa klucz: binocular fusion thermal system, raytheon, insight, flir), albo dokładniej opisz wygląd zewętrzny (ile obiektywów, czy były zewnętrznie identyczne, symetryczne itp., zasilanie, montaż, itp.). Da się obejrzeć podany link bez logowania?

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Mam problem z ustawieniem ostrości w Pulsarze Challenger 1x20 monokular. Nokto działa, ostrość da się ustawić na 5cm, na dalsze odległości widać tylko zieloną plamę. Wcześniej minimalna odległość na jaką dało się ustawić ostrość to około 20cm.

Czy możliwe jest, że uszkodzony jest przetwornik?

Link to post
Share on other sites

Witam serdecznie!

 

Chciałbym się zapytać, czy którakolwiek osoba wypowiadająca się w tym temacie próbowała kiedyś połączyć mały noktowizor (monokular) z wydmuszką? (niestety szukanie google nie powiodło się) Chodzi mi o umieszczenie go wewnątrz (o ile jest taka możliwość) by chociaż z zewnątrz wyglądał na nowszą generację, a w środku był sprzęt umożliwiający poruszanie się nocą bez potrzeby używania latarek :) Może akurat się trafi osoba, która wepchała coś do wydmuszki AN/PVS-14 i umiała by odpowiedzieć na pytanie.

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Witam serdecznie!

 

Chciałbym się zapytać, czy którakolwiek osoba wypowiadająca się w tym temacie próbowała kiedyś połączyć mały noktowizor (monokular) z wydmuszką? (niestety szukanie google nie powiodło się) Chodzi mi o umieszczenie go wewnątrz (o ile jest taka możliwość) by chociaż z zewnątrz wyglądał na nowszą generację, a w środku był sprzęt umożliwiający poruszanie się nocą bez potrzeby używania latarek :icon_smile: Może akurat się trafi osoba, która wepchała coś do wydmuszki AN/PVS-14 i umiała by odpowiedzieć na pytanie.

 

Pozdrawiam!

http://forum.wmasg.pl/topic/13815-noktowizja/page__st__240?do=findComment&comment=1815894
Link to post
Share on other sites

Witam jestem tu nowy i chcem podziekowac wszstkim naprawde znajacym sie na rzeczy ludziom za to ze dziela sie swoja wiedza. Co do taniego noktowizora to znalazlem cos takiego na YouTube,biorac pod uwage ze ita tani nokto swieci z iluminatorem w ciemnosci to moze to jest wyjscie,pozostaje tylko znalezc elektronika ktory na to posklada...

Link to post
Share on other sites

Nie szprecham po ichniemu, ale czy to nie jest przypadkiem zwykła kamerera z ledami IR zbudowana "a'la" noktowizor?

Wideo obejrzałem bardzo poglądowo - ale tam zdaje sie nie ma żadnego przetwornika. :P Podejrzewam ze każde nokto 1 gen przebiłoby to w jakości obrazu przy trybie aktywnym.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

A więc tak powoli szykuję się do zakupu noktowizora gen III/III+ wolałbym kupić nową sztukę bo nie przekonuje mnie wydanie tyle pieniędzy na sprzęt używany gdy nie mam z nim doświadczenia i możliwości oceny przetwornika. Sprzęt byłby głównie pod zieloną sporadycznie na budynki, myślę o czymś takim http://www.atncorp.com/atn-pvs7-3-night-vision-goggles. Jest wart swojej ceny?

Link to post
Share on other sites

A teraz już link działa :zastanawia:

Najważniejsze (poza rzecz jasna lansem :icon_cool: ) są parametry przetwornika.

Wzmocnienia i czułości fotokatody nigdzie nie widać (a szkoda), podano natomiast FOM = 1600, SNR = 22 i rozdzielczość =64 lp/mm.

W obecnie dostępnych przetwornikach ITT/ L3 SNR = 28, zdarzają się przetworniki z SNR ponad 30. (Osobiście uważam że nie warto interesować się przetwornikami których FOM < 1800). Ciekawostką jest natomiast sposób liczenia FOM. (FOM = SNR x rozdzielczość). Próbowałem parę razy i 22 x 64 nie daje mi 1600.?

Proponowałbym więc zakup sprzętu "armijnego" , tym bardzej, że nie masz żadnych szans sprawdzenia czy parametry przetwornika podane na stronie są choćby zbliżone do prawdy.

EDIT:

Najprawdopodobniej zastosowane są przetworniki z serii EPM-105/EPM- 108 które mają czułość na poziomie 550-600uA/lm (DEP XX2540B ma 700 - 800uA/lm). Dla porównania podam że przetworniki z OMNI IV miały 1800uA/lm a kolejne OMNI - 2000 uA/lm.

Edited by W2o
Link to post
Share on other sites

O ile przy zakupie noktowizora I+ wybór miałem mały bo kiepski, zły, gówniany itp i kupiłem używkę aby mieć noktowizor i zobaczyć jak to w ogóle działa, o tyle w przypadku sprzętu III/III+ jestem zielony, oraz myślę nad zakupem nowego sprzętu bo jak dać te 10tyś lub więcej miło było by mieć gwarancję.

Gecko123 zasugerował mi noktowizor PVS-14 z przetwornikiem OMNI i tutaj pojawia się pytanie, których producentów brać pod uwagę przy tym sprzęcie?

Oraz w przypadku gogli najniżej co można szukać to Anvis-9?

Link to post
Share on other sites

OMNI to (w pewnym uproszczeniu) określenie wymogów zamówienia, a nie typ przetwornika. Przetworniki gen3 produkują ITT i L3. Cała reszta produkuje przetworniki w technologii gen2/2+ (o parametrach mniej lub bardziej zbliżonych do gen3). Problem ze stereoskopią jest taki, że wymaga dwóch oddzielnych torów optycznych, czyli dwóch okularów, dwóch obiektywów i dwóch przetworników, co względem monokularu, w zasadzie oznacza podwójne koszty.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Żeby rozruszać trochę temat prezentuję poniżej kolejną nocną wariację na temat Elcana.

Tym razem do budowy użyłem "celownika kolimatorowego" stylizowanego na Elcana, firmy G&G (prawdopodobnie).

Głównym powodem użycia akurat tego sprzętu była próba zrobienia celownika z podświetlaną kropką celowniczą (najlepiej w dwóch kolorach) i załatwiona "na starcie" sprawa pojemnika na baterię oraz włącznika zasilania.

Jak pewno pamiętacie, w poprzednich wersjach zasilanie z montażu było przenoszone na 2/3 stykach do tubusa.

To rozwiązanie było bardzo upierdliwe i przy budowie i w eksploatacji (delikatne styki, wymiana baterii wymagała odczepienia montażu od tubusa itp)

 

Do budowy użyłem:

 

-obiektywu od pnw 57E (duży, jasny obiektyw),

-przetwornika gen2+ (prawdopodobnie DEP, ale brak oznaczeń)

i okularu pvs14 (duża średnica,brak zniekształceń na krawędziach.

 

W trakcie prac okazała się, że na poświetlaną kropkę będzie niestety za mało miejsca - temat do rozwiązania przy następnej produkcji.

Siatka celownicza zamontowana na szybko, żeby zdążyć na milsim.

MIałem ambicję żeby była tak cienka jak się da.. Trzeba będzie wymienić na normalny krzyż niemiecki i wyczyścić z paprochów.

Powiększenie około 1,2x

Poniżej efekty:

 

IMG_3723_zps059c1f95.jpg

 

IMG_3725_zps4d02cd35.jpg

 

IMG_3726_zps7bcbebd3.jpg

 

IMG_3727_zpsae3055a0.jpg

 

jak się przesadzi ze zbyt cienką siatką to wychodzi tak (tak wiem, cyferki w lustrze) :

 

IMG_3728_zpse234dee7.jpg

 

Jak ktoś ma niesprawnego Elcana Specter'a na sprzedaż, to niech się zgłosi - już wiem jak przerobić go na wersję nocną :-)

 

MIłej, celnej nocy.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...