Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Niestety wykonałem takowy mosfet i nie dziala, nie wiem w czym tkwi problem ale zabrałem się już za drugiego.

Schemat

http://images27.fotosik.pl/205/3508d932273cbdc7.gif

 

I mam problem, ponieważ diody te są diodami SMD, co troche nie idzie mi na rękę, ponieważ chciałem zrobić pajączka.

Potrafilibyście podać jakieś duże odpowiedniki, i czy dioda z mojego poprzedniego postu (#3 http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/333196/CTC/PR1505.html) mogła by je zastąpić :D

Czekam z niecierpliwością na odp.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 857
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Przepraszam za nabijanie postów, ale nie mogę edytować poprzednich.

Chciałbym się pochwalić jak ja zbudowałem swojego Mosfet'a.

Schemat na którym bazowałem - MOSFET NoAB

dsc04134e.jpg

dsc04135df.jpg

dsc04136cj.jpg

dsc04137f.jpg

Jak widać diody przylutowałem po drodze, ponieważ uznałem że tak będzie lepiej.

Mam replike Cyma 0.28S (Ak-47S) Tak wieć nie mam kolby do której mógłbym to wsadzić,

Dlatego wywaliłem bezpiecznik i wsadziłem Mosia na jego miejsce. Wszystko cacy chula, zobaczymy jak długo.

Mam nadzieję że komuś się to przyda. :]

Edited by HerGatiox
Link to post
Share on other sites

HerGatox, nie wiem czy chciałeś, czy nie ale połechtałeś moje zdolności manualne. Lutownicę trzymam w ręku raz na dekadę i zawsze myślę że robię to niechlujnie ;]

 

Nie jestem elektronikiem i może niech się takowy wypowie ale czy jednak nie powinieneś zostawić rezystora na G/S tylko bliżej 10k lub nawet 30k a nie 1k?

Inna sprawa, że ten schemat trochę przedobrzony jest jak na moje oko, po co te zabezpieczenia jeśli nie ma funkcji AB i ten kondensator, trochę za mały na soft start?

Jak mam prosty mosfet + 2 rezystory 10k-30k i 100, jak najprościej i najbezpieczniej stłumić sem na silniku po zdjęciu palca ze spustu - diody kierunkowe?

No i czy w ogóle warto np tak męczyć silnik za 300zł. Może lepiej żeby mosfet za 150 zł się zjarał niż silnik?

Link to post
Share on other sites

Kondensator jest dla stabilizacji napięcia, żeby skok przy zamknięciu obwodu był mniejszy (innego wytłumaczenia nie znalazłem - a że jest trochę mały, to swoją drogą). A co do estetyki wykonania się nie wypowiem, bo lepiej nie umiem, ale to dalej jest "pająk" ;)

 

Mosfet za 150? Ładnego z AB, na płytce i z kabelkami w zestawie można kupić za ~60 zł. Mnie taki trochę niechlujny (pająk), ale z AB i z diodami zabezpieczającymi (schemat z tego tematu, ten ulepszony) kosztował w częściach kupowanych na sztuki jakoś 35-40 zł.

Link to post
Share on other sites

aaa walnąłem się o 0 ;]

15zł to z tego co pamiętam najwyższa cena irl3713 jaką znalazłem jak go szukałem 2 lata temu, rezystory to grosze.

 

No dobra ale w takim razie ten kondensator to do ogniw o bardzo nieliniowym rozładowaniu z tego wynika, taki bufor czy cuś, kiedy na początku mamy spike a potem leci w dół? Tylko znowu silnik na mocnym tuningu potrzebuje czasem takiego kopa żeby ruszyć, inna sprawa że taki zryw daje zębatkom w dusze...

Link to post
Share on other sites

Podłącz sobie baterię do repliki, nawet (a wręcz najlepiej) rozładowaną. Potem podłącz równolegle miernik. Potem wciśnij spust i zobacz, jak się zmienia napięcie. Otóż gdy naciskasz spust, przez krótki moment, nim silnik ruszy, pobór prądu z baterii jest dużo większy, zatem większy jest też spadek napięcia. Kondensator w układzie niweluje ten efekt, dając lepszą reakcję na spust, stabilniejszą pracę i mniejsze zużycie akumulatora (nawet takie impulsowe pobieranie dużego prądu jest "niezdrowe").

Przynajmniej ja to tak rozumiem :wink:

Link to post
Share on other sites

A to ciekawe spostrzeżenie bo do tej pory żyłem w przekonaniu że kondensatory w układzie głównie służą za soft start i jako takie muszą się naładować po naciśnięciu spustu więc by występowało opóźnienie.

Gdzie i jak należało by wpakować w układ kondensator żeby zniwelować te skoki ale bez utraty responsywności spustu?

Między batką i mosfetem raczej nie bo będzie cały czas batke siorbać, między mosfetem a silnikiem równolegle czy szeregowo?

No i pytanie czy ma to sens w moim przypadku jeśli używam LiFePO4, którymi można odpalić małego fiata lub coś zespawać ;]

Edited by shamoth
Link to post
Share on other sites

Właśnie tam, gdzie jest, spełnia taką rolę. Zauważ, że na rozłączonym mosfecie (czyli puszczony spust) połączona jest tylko bateria i kondensator (czyli ten się ładuje), natomiast po zamknięciu obwodu działa (przez krótką chwilę) jak źródło prądu podłączone równolegle do baterii (czyli nie zwiększa napięcia, a natężenie) i tym samym pozwala na zmniejszenie skoków napięcia na baterii.

 

Przynajmniej ja to tak rozumiem, czekam na wypowiedź kogoś, kto się dłużej bawi taką elektroniką a w szczególności mosfetami w replikach (KicpA?) ;)

Link to post
Share on other sites

Więc tak, kondensator w tym przypadku jest wpięty jako źródło zasilania bramki tranzystora, żeby zniwelować spadki napięcia na akumulatorze musiała by być ogromna pojemność kondensatorów i musiały by być wpięte równolegle do akumulatora. Tu chodzi tylko o to aby podczas załączania bramki tranzystora nie było dużego skoku napięcia na bramce, jak widać dioda nie pozwala aby ładunek z kondensatora poszedł w inne miejsce jak bramka tranzystora. Jak dla mnie zbędne biorąc pod uwagę że większość stosowanych tranzystorów jest przystosowanych do napięć takich jak używa się w większości mikro kontrolerów, mają już bardzo małe Rds przy napięciach 4-4,5V. Przy takich napięciach replika ma małe szanse aby ruszyła ;)

Link to post
Share on other sites

Hmm, mam radę do tak świeżych w temacie jak i ja - uważajcie na ceny tranzystorów! W sklepach internetowych IRL1404 wyceniają na 7zł, a kobita w elektronicznym zdarła ze mnie 15zł :-F (IRL3713 oczywiście nie było). Już przy 2 sztukach przesyłka się kalkuluje...

Edited by wiciok
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

mam dwa pytania

-jaką diodę zastosować do mosfetu bo na wmasg nie mogę znaleźć i czy z mosfetem z AB montujemy diody na dwóch trazystorach czy tylko na jednym (N kanałowym)

-czy jeden tranzystor ilr3713 wytrzyma sprężynę m120-m130 przy dość dużym rofie i przy mniejszym rofie ale sprężynie m150-m160 czy muszę dać 2 tranzystory połączone szeregowo?

Edited by włosiu
Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Witam.

Zrobiłem prosty mosfet na IRL3713 + 50ohm na Gate i 15000ohm na Gate-Source. M4A1 KA napędza LiPo 7.4 15C. Problem jest taki, że po wystrzeleniu lekko ponad 20 kulasów karabin liniowo zwalnia do może 4FPS a napięcie na batce spada do poziomu ok 5,6v. Bez mosfa pod obciążeniem jest ok 6.8v. Nie wiecie od czego tak może być? Nie mam koncepcji o co kaman. Może za mały opór na Gate-Sorce?

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Mam mały problem, chcę zakupić komplet, czyli tranzystor i rezystory na allegro i tu pojawia się kłopot. Szukam rezystora 30kohm i 100ohm ale na allegro są jakieś lewe oznaczenia typu 3r3, 3k3, 0R22 itd. Do tego dochodzą różne moce tych rezystorów więc kompletnie się pogubiłem. Proszę o pomoc kogoś bardziej w temacie o podanie kodu pod jakim kryje się rezystor 30k ohm i 100ohm, z góry dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Mam mały problem, chcę zakupić komplet, czyli tranzystor i rezystory na allegro i tu pojawia się kłopot. Szukam rezystora 30kohm i 100ohm ale na allegro są jakieś lewe oznaczenia typu 3r3, 3k3, 0R22 itd. Do tego dochodzą różne moce tych rezystorów więc kompletnie się pogubiłem. Proszę o pomoc kogoś bardziej w temacie o podanie kodu pod jakim kryje się rezystor 30k ohm i 100ohm, z góry dziękuję za pomoc.

 

Co do oznaczeń polecam wójka Google, co do mocy to jeśli nie masz o tym pojęcia to daruj sobie i kup gotowy układ.

30kohm z tego co się oriętuje ciężko dostać, może 33kohmy będą (oczywiście jak nauczysz się rozszyfrowywać tajne kody na rezystorach)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...