Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

SMD to tajny skrót oznaczający rezystory produkowanie przez chińczyków na zlecenie rządu amerykańskiego. Mają uryty mały mikrofon, kamerkę oraz ładunek mogący wysadzić mały budynek. No i oczywiści są połączone z satelitą aby na bierząco śledzić ruchy twojej repliki.

 

oznaczenie 33K na tymże rezystorze określa siłę ładunku wybuchowego określoną w kilo... omach:)

Edited by l_isek
Link to post
Share on other sites
  • Replies 857
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

SMD sobie daruj, są przeznaczone do montażu powierzchniowego i średnio się nadają do zrobienia układu na tzw. "pająka"

Jeśli masz replikę mocno tuningowaną M150 w górę, silnik Magnum Systemy i do tego lipo 11v 25c lub mocniejsze to dobrze by było zrobić przekablowanie np na takich przewodach, wytrzymują dużo większy prąd niż wskazywał by na to ich przekrój

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p1174,kabel-silikonowy-2-5-mm2-czarny

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p1175,kabel-silikonowy-2-5-mm2-czerwony

do tego złącze deans

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p2456,zlacze-deans-t

i na całość plecionka

http://allegro.pl/plecionka-oplot-peszel-czarna-4mm-warszawa-i2827428523.html

oczywiście lutowanie zakrywamy izolacją termokurczliwą

http://allegro.pl/rurka-termokurczliwa-3-5mm-1metr-dl-r-kolory-i2830274471.html

nóżki mosfeta i rezystory na nich zalewasz klejem na gorąco tak żeby góra/radiator mosfeta wystawał i masz pancerną elektrykę praktycznie bez możliwości przebić. Parokrotnie spotkałem się z uszkodzoną izolacją na przewodach przez ostre krawędzie GB czy body. Jak jeszcze posmarujesz w środku złączkę deans wazelinką, samych konektorów nie lub tylko końcówki smarem miedziowym czy innym smarem przewodzącym prąd, to i woda nie straszna

Link to post
Share on other sites

Dobra panowie, naprawdę bardzo mi pomogliście ;)

3 lata chodziłem do technikum na profil elektroniczny więc coś tam wiem, rozszyfrować rezystor z kodu paskowego też potrafię, nie rozumiałem tylko oznaczeń typu 0R75, jakby nie dało się prosto napisać ile ma ohmów ;P Wujka google pytałem, ale nawet nie wiedziałem co wpisać, szukałem czegoś o ich oznaczeniach ale znalazłem jedynie te kody paskowe.

Myślę, że całość skompletuję w sklepie podanym przez MyN3, jeszcze raz dzięki wszystkim ;)

Link to post
Share on other sites

3 lata chodziłem do technikum na profil elektroniczny więc coś tam wiem,

 

Żartujesz sobie?

 

 

XRX oznacza X,X ohm gdzie R pełni rolę przecinka,

XKX oznacza X,X kohm gdzie K pełni rolę przecinka

 

Dużo prostsze oznaczenie stosowane na rezystorach SMD gdzie nie zmieszczą się kody paskowe.

 

SMD to elementy do montażu powierzchniowego (w skrócie małe nieprzewlekane)

 

 

A to technikum to skończyłeś???

Link to post
Share on other sites

Nie żartuję, chodziłem 3 lata do techniku elektronicznego, (byłem nawet jednym z lepszych uczniów :icon_razz:) jednak zmieniłem szkołę. We wszelkich zadaniach mieliśmy podane dokładnie ile dany rezystor ma ohmów, jednak nikt nam nie tłumaczył jak ich szukać w sklepie i w jaki sposób są opisywane (poza kodami paskowymi).

 

Tak myślałem, że K i R pełnią rolę przecinków, ale na allegro nic nie było więc zwątpiłem. Dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

DEL..

 

Polskie szkolnictwo..

Chociaż posiadam 2 certyfikaty od głównych producentów oprogramowania do kosztorysowania potwierdzające moją umiejętność nadal męczą mnie robieniem kosztorysów na papierze co się kompletnie mija z celem bo przy budynkach jednorodzinnych potrafi być kilkaset punktów przedmiaru a gdzie tam RMS i reszta nie mówiąc już o większych inwestycjach..

 

Tak tylko spamuje w obronie You-dash`a :D

Link to post
Share on other sites

A ja byłem jednym z gorszych ucznów, pewnie dla tego uczyłem się w technikum 6 lat. Teraz zajmuję się automatyką przemysłową, serwisem maszyn i projektowaniem i tworzenie aplikacji w automatyce i nieżle mi idzie. Ale po technikum potrafiłem odczytywać wartości na elementach elektronicznych, programować sterowniki, projektować proste ukłedy, lutować mikro układy scalone oraz przede wszystkim korzystać z google. więc szkoła szkole nierówna. Na studiach (politechnika warszawska) miałem autocada i rysunenk techniczny na niższym poziomie niż w technikum. Nie mówiąc już o programowaniu sterowników czy maszyn CNC bo tego na studiach jeszcze nie miałem.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie, szkoła szkole nie równa, jednak moim zdaniem samo nastawienie też się liczy. W 1 klasie bardzo podobały mi się te klimaty, w 2 już nie bardzo, a w 3 miałem tego dość i wiedziałem, że nie chcę pracować w tym zawodzie (elektronik samochodowy). Na tym zakończyłbym offtop, jeszcze raz dzięki za pomoc.

 

PS. Kicpa, może faktycznie da się to szybko znaleźć, ale Ty jesteś w temacie i wiesz jak szukać, ja nie mam pojęcia. Zanim spytałem oczywiście szukałem w google ale znalazłem tylko te kody paskowe, o których już wiedziałem.

Link to post
Share on other sites

Magiczne hasło którego poznanie wymaga podpisania cyrografu z samym szatanem po ukończeniu technikum! Zdradzę je ale nie mów nikomu "oznaczenia rezystorów".

 

A tak wracając do tematu to czy dasz 33k czy 29k nie będzie miało aż tak wielkiego znaczenia.

Edited by KicpA
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

witam,

mam problem, mianowicie zbudowałem sobie mosfet według tego schematu http://www.airsoftmechanics.com/images/articles/mosfet1/schematic_final.jpg i niestety po naciśnięciu spustu nie ma żadnej reakcji. Po odlutowaniu rezystora 100 Ohm wszystko działało ( rezystor nie był uwalony). Spróbowałem jeszcze wlutować z powrotem rezystor 100 Ohm, a odlutować jedną nóżkę od 30 k Ohm i też działało tyle, że nie miał jak układ rozładować bramki.

Czy prawdopodobnie jest uwalony tranzystor? (tranzystor jaki używam to IRL3713

Link to post
Share on other sites

Nie chcę się bawić, co by czasem nie spier...

W SR25 zablokowałem replikę na tylko Semi z wiadomych powodów i chciałbym dolutować gdzieś przycisk/włącznik aby w razie zacięcia albo złego ustawienia zębatki tłok przestrzelać replikę na auto..

Czy jest taka możliwość aby gdzieś na lewo podłączyć do układu czy tak jak myślałem na początku zrobić sztuczne styki prowadząc 2 przewody od styków ?

Link to post
Share on other sites

to już lepszym wyjściem jest poprowadzenie jakiś małych przewodów od styków i można w tedy nawet gdzieś do przodu przeciągnąć przewody i mieć pod rękę ;)

Chociaż wolał bym jednak zrobić to przez mosfet a wiem, że jest to wykonalne bo kiedyś dostałem źle zlutowany układ i powodował ogień ciągły po podłączeniu baterii omijając styki..

Link to post
Share on other sites

Panowie problem. Mam nadzieję, że temat najbardziej odpowiedni.

 

Chciałem zrobić sobie PWM do elektrycznego magazynka wg. schematu: http://echelon4.w.in...pl/7901-PWM.pdf

 

Podpiąłem LiPo 11.1V do układu. Jak podpinam sam woltomierz (element taniego multimetru z Castoramy) i reguluję potencjometrem to ten pokazuje mi ładnie zakres od około 2 do 11V. (Wiem, że napięcie powinno być stałe ale to pewnie kwestia rozpoznawania schodków przez ten woltomierz).

 

Jak podepnę już sam silniczek to regulacja nie działa, mam wrażenie, że silnik pracuje na maksymalnych obrotach. Jak mierzę napięcie na silniku to woltomierz pokazuje tylko 2V. Kojarzy ktoś problem?

 

Edit: Wydaje mi się, że zamiast rezystora 4.7 ma on wartość 4.1 [kOhm]. W sklepie mogło dojść do pomyłki albo sam krzywo rozpoznaję oznaczenia.

Edited by echelon_
Link to post
Share on other sites
  • 9 months later...

@ KicPa , ruffin , a może stworzycie nowy temacik do którego wrzucicie po dwa porządne schematy mosfetów z i bez AB , spisem części i płytkami i poprosi się administracje o zamknięcie tematu żeby się tam bałagan nie robił? przebrnąłem przez 28 stron tego tematu i nie powiem pouczający, ale odnalezienie teraz najbardziej przydatnych informacji :D :D poczytać nie powiem warto , ale coś na wierzchu by się przydało :)

 

pozdrawiam i Wesołych Świąt

Link to post
Share on other sites

Wiciu to nie jest najmądrzejszy pomysł :D :D lepiej niech coś takiego zrobią profesjonaliści. Na pewno mają schematy i płytki. głównie chodzi o płytki zapisane w plikach do wysyłki do firm drukujących. chociaż ja nie przeczę rozważam chlorek :P a ty tylko zamknął byś temat żeby nie urósł jak tutaj. powiem ci ze po dwóch dniach czytania 28 stron mam mętlik :D

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...