Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Wydaje mi się, że kluczem jest odległość. Przy większej niż kilkadziesiąt metrów, nie powinny występować podobne problemy.

 

Pamiętam, że nasze ekipowe motki GP68 mają krok 12,5kHz i też bez problemu komunikują się z PMRkami mimo, że TX/RX jest przesunięty o 0,025 kHz.

Problemy są właśnie przy niewielkich odległościach, kiedy sygnały przebijają się na sąsiednie kanały.

 

W tym konkretnym przypadku, trzeba koniecznie sprawdzić, czy takie działanie SQ występuje również w innych PMR-kach. Jeśli tylko niektórych, to z pewnością wina nie leży po stronie navcomma.

 

Maxcom to odbiornik, Navcomm nadajnik.

Zgadza się, 446.0625 zgodnie ze standardem to pierwszy kanał, ale z jakiegoś powodu na Maxcomie jest dopiero 6.

Tym bym się zainteresował. Temu radyjku coś dolega. Może masz włączony CTSS i o tym nie wiesz?

A squelch ma tyle do tego, że odcina te "za głośne", przesterowane sygnały traktując je jako szum. Moja teoria jest taka, że Navcomm za mocno moduluje sygnał,ale nie wiem jak to zmienić

SQ nie wycina zbyt mocnych szumów, tylko słabe. Efekt, o którym piszesz, to tzw zatykanie odbiornika od silnych sygnałów przy niewielkiej odległości.

Tak jak pisałem. Zwiększyć odległość przy testach i zmniejszyć moc 760-ki do minimum.

Link to post
Share on other sites
Maxcom to odbiornik, Navcomm nadajnik.

Zgadza się, 446.0625 zgodnie ze standardem to pierwszy kanał, ale z jakiegoś powodu na Maxcomie jest dopiero 6.

Tym bym się zainteresował. Temu radyjku coś dolega. Może masz włączony CTSS i o tym nie wiesz?
Albo w Navcommie jest ustawiony shift.
Link to post
Share on other sites

Krok to nie dewiacja. Jak masz modulację częstotliwości (FM - frequency modulation), to znaczy, że ta częstotliwość jest zmieniana w zakresie zwanym dewiacją częstotliwości. Problem w tym, że np. Navcomm ma 5 kHz, a w niektórych radiotelefonach PMR jest 2.5 kHz, więc każdy sygnał będzie dwa razy "głośniejszy". Krok to odległość między kanałami i żeby kanały na siebie nie nachodziły musi być większy niż maksymalna dewiacja. Zmieniając krok nie zmieniasz dewiacji.

 

Zmniejszony odstęp między kanałowy do 12,5kHz wymusza u producentów radiostacji do wprowadzenia dewiacji 2.5kHz aby nie było tzw. przesiewów.

W paśmie PMR właśnie taka dewiacja powinna być.

Mimo tego że Navcomm posiada dewiację 5kHz to i tak nie powinno być problemu z łącznością z innymi radiami.

Używam od dawna radiostacje które mają dewiację 5kHz i bez problemu dokonuję łączności z radiami PMR.

Link to post
Share on other sites

Witam szanowną Brać.

Nabyłem drogą kupna radio Icom IC-F25. Fajne, lanserskie i ma 16 kanałów. Problem jest taki, że na żadnym z nich nie mogę się połączyć z kimkolwiek, kto ma PMR-kę. Autoskanowanie na wszystkich kanałach nic nie daje. Podobno to radio działa w dwóch zakresach częstotliwości. I moje pytanie: Jak [***] ustawić ten pożądany zakres?? Ewentualnie gdzie we Wrocku ktoś się tym bawi?

Dzięki za wszelkie info.

 

[Nie przeklinaj i szukaj, zanim założysz nowy wątek.]

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites

Od razu Ci mówię, że szkoda wysiłków - nie bierz się za to sam.

Musisz znaleźć kogoś, kto ma odpowiedni sprzęt, do przeprogramowania kanałów w Twoim radiu. Pewnie obecnie zaprogramowane są jakieś z amatorskiego pasma 70cm...

 

Bo inaczej, będzie to sprzęt jedynie do lansu! :D

Link to post
Share on other sites

Mam podobny problem z słyszeniem Navcoma w tańszych pmrkach.

W moim przypadku Maxcomm nie był w stanie nic wydusić z siebie na 1 kanale, ale np: na 4* już było ok.

Jedna z pmerek podczas nadawania Navcoma dostawała cały czas sprzężenia , pozostałe 3 jak gdyby coś próbowały odebrać tylko nie dawały rady nic wydusić z siebie poza ledwie słyszalnymi szmerami. Tak czy siak normalne radia słyszały mnie głośno i wyraźnie.

Przełączanie mocy nadawania na najmniejszą jak gdyby coś pomagało, jednak efekt pozostawał wciąż niezadowalający, nic nie było słychać.

 

Gdyby komuś udało się rozwiązać ten problem, prosił bym o podzielenie się swoją wiedzą.

 

Chciałem jeszcze nadmienić, że z normalnymi radiami Navcomm nie ma żadnych problemów i jest bardzo wdzięcznym urządzeniem.

 

* z braku ochoty i czasu testowane tylko na 2 kanałach 1 i 4.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Na każdym lepszym radiu możesz ustawić offset czyli słuchasz jednej częstotliwości ale nadajesz na innej.

W ten sposób możesz utworzyć sieć łączności w modelu "gwiazda" czyli jedna osoba nadaje np. na 430.500 a reszta słucha np. na 435.000, wadą tego układu jest to, że ludzie nie słyszą siebie nawzajem, słyszą tylko radiostację centralną.

Link to post
Share on other sites

Zaraz, zaraz, bo pytanie jest nieprecyzyjne.

 

Chodzi Ci o offset, jak to opisał wally, czy o Dual Watch - nasłuch na dwóch kanałach jednocześnie, z czego jeden jest priorytetowy, czyli na jednym nadajesz?

 

Bo to drugie ma 90% radyjek, to pierwsze 90% "lepszych" radyjek pokroju Navcomm czy lepsze Motorole.

Link to post
Share on other sites

Wtyku nie zmieniałem, dokupiłem po prostu drugą wtyczkę męską - szkoda mi było niszczyć. ;-)

 

Ale na GMRS działa bardzo dobrze bez żadnego kombinowania.

 

Chodzi o jakąś przejściówkę? Nie wiem nawet jak nazywa się ten wtyk więc nie wiem jak szukać.

Nie siedzę w temacie więc nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi z drugą wtyczką męską. W radiu mam gniazdo kenwooda czyli mały i duży jack.

Edited by Widowm4k3r
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...