Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

A propos Baofenga UV5R. Czy ktoś może mi wyjaśnić łopatologicznie, jak w tym radiu mieć stały nasłuch na jednym kanale i jednocześnie nasłuch i nadawanie na innym. Chciałem swoje radio ustawić tak, żeby na jednym kanale mieć nasłuch kanału na którym uczestnicy mogą zagadać do orgów imprezy, a na drugim normalnie móc nadawać i odbierać wewnątrz drużyny. No i poległem :/.

Link to post
Share on other sites

Panowie, sprawa taka. Szukam kontaktu do kogoś, kto zna się na radiach/elektronice na tyle, żeby przełożyć wnętrzności z Midland GXT1000 do wydmuszki AN/PRC 148 - zależy mi na tym, żeby zrobić z tego funkcjonalną "zmotę". Działające guziki, zmieniony wyświetlacz - na tym głównie mi zależy.

 

Wszelkie info, albo tutaj (o ile można) albo na PW, byłbym wdzięczny, i po wszystkim oczywiście podpowiem co i jak.

Link to post
Share on other sites

Chemik co do Baofenga to jest taki motyw, że Ty nadajesz tak, że na spokojnie w zabudowanym do 1km nadaje (spore osiedle z płyty).

Robiłem testy z kolegą.

sprzęt:

UV5R waccom

Antena: stock

drugie radio:

Midland 5XT czy G5XT jakoś tak.

 

Bardzo dużo zależy od terenu, anteny i jej umiejscowienia, ja z baofenga spokojnie na 60km gadam... Po drugiej stronie rózne radia i różne anteny.

Link to post
Share on other sites

chyba 6km (jesli już)??

choć to i tak baaardzo daleko.

 

Też czytałem gdzie indziej o takich odległościach: 50 - 60km - możesz zgłębić temat na forach bardziej specjalistycznych. Inna sprawa, że w polu jest to raczej nie do osiągnięcia, więc ma się nijak do naszych realiów :icon_confused: Daje to jednak możliwość uświadomienia sobie jaka jest efektywność działania wbudowanej anteny i możliwości innej... Używanie tego radia z małym kikucikiem to jak montaż do samochodu kół od dziecięcego rowerka :icon_wink: - cokolwiek okaże się sporo lepsze.

Link to post
Share on other sites

Na stockowej antenie, normalnie ze środka pokoju bez żadnych zabiegów słuchałem sobie kiedyś gości gadających przez lubelski przemiennik, oddalony o jakieś 150km. Jeden był coś chyba właśnie z lubelskiego, a drugi z Podlasia. Na 2m oczywiście.

Link to post
Share on other sites

O ile chcesz się założyć, że pogadam na baofengu na 60km?

A! i na ogonku a nie na żadnej wypasionej antenie...

nie, nie będę się zakładał.

Ale jak jesteś tego pewien to zgłoś się do, np. Radmora (czy innego Harrisa) i pokaż im swoje radio.... przebadają i na jego podstawie zrobią radio dla biednych żołnierzy, którzy muszą tachać kilogramy elektroniki aby zestawić połączenia z jednego końca poligonu na drugi....

Z Twojej wypowiedzi wydaje się być to oczywiste.

 

Na stockowej antenie, normalnie ze środka pokoju bez żadnych zabiegów słuchałem sobie kiedyś gości gadających przez lubelski przemiennik, oddalony o jakieś 150km. Jeden był coś chyba właśnie z lubelskiego, a drugi z Podlasia. Na 2m oczywiście.

A ja siedząc w samochodzie słuchałem kiedyś włochów gadających na CB (nie tylko ich, Rosjanie też się zdarzają) i czego to dowodzi ?

Niczego prócz tego, że w sprzyjających warunkach propagacja jest "poprawiana" choćby przez odbicia fal radiowych.

 

Wątek przeglądaj również Ci, którzy mają blade/mierne/słabe pojęcie o łączności radiowej a Wy się później dziwicie, że gość ma pretensje i żali się, że na radiu za 100PLN nie pogada sobie dalej niż 0,5km.

Edited by JarekM
Link to post
Share on other sites

A ja siedząc w samochodzie słuchałem kiedyś włochów gadających na CB (nie tylko ich, Rosjanie też się zdarzają) i czego to dowodzi ?

Niczego prócz tego, że w sprzyjających warunkach propagacja jest "poprawiana" choćby przez odbicia fal radiowych.

 

A może to byli po prostu kierowcy TIRów jadący w okolicy? :teeth:

Link to post
Share on other sites

No ja rozwieję w takim razie wątpliwości tych którzy się nie znają wcale. Na porządnym radyjku w rodzaju popularnego baofenga, ew. z lepszą anteną, zazwyczaj bez większych problemów można sięgnąć co najmniej do własnej bazy na terenie przeciętnego milsima.

Ale bywało też tak że grając na terenie pagórkowatym nie mogliśmy się przebić na 3km mimo że baza była na szczycie i miała maszt antenowy.

Tak więc cudów nie ma, za to zdarzają się problemy. A licząc zasięg w czasie milsima lepiej liczyć wedle porażek niż nagle zgubić sygnał chcąc zameldować pozycje bazy wroga.

Link to post
Share on other sites

Ja za to z radością przyznam, że od mojego domu do pewnego miejsca rozpoznawczego w lesie mam, w linii prostej 700 metrów. Punkt jest ~40/50 metrów wyżej nad poziomem morza niż moja jama i Baofeng z krótką anteną, nawet na 5 watach już powoli przegrywał walkę z szumami, dłuższa antena przedłużyła zasięg o jakieś kolejne 200-300 metrów, ale generalnie spodziewałbym się raczej przygód opisanych przez Landsila niż podsłuchiwania maniaków z innych województw.

Link to post
Share on other sites

Szybkie pytanko- czy ta mikrofonosłuchawka: http://profigeo.pl/produkt/mikrofono-sluchawka-kme-200a-do-mt446exdxkt.html będzie hulać z Intekiem mt4040? Na stronce nie została pmr'ka wymieniona, ale wtyk Intek to wtyk Intek i mam nadzieję, że będzie grać. Jeśli jednak ten sprzęcik nie da rady, to jaką słuchawkę z mikrofonem na pałąku polecicie do tego radyjka? Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Jak myślicie? Opłaca się kupić gruszkę, słuchaweczkę do niej, antenę (Nagoya NA771) i kabel do programowania za 81 zł (już z przesyłką) z 409shop?

 

http://www.409shop.c...t.php?id=121677 + http://www.409shop.c...t.php?id=108562 = 31 dolców * 3,14 ~ 97 zł - 16 zł (sprzedam kumplowi ładowarkę do samochodu) :icon_razz:

Edited by Mark97
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...