Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

UV-5R stosuję od bodajże czterech lat, zaś UV-82 nigdy nie widziałem na oczy, więc nie ocenię.

 

5R jest dla mnie prawie-ideałem PMRki - może dlatego, że nie miałem niczego lepszego? Spisuje się świetnie w roli, do jakiej został stworzony. Jeżeli zaś jego następca sprawuje się tak samo bezproblemowo, nie widzę zastrzeżeń.

 

PS

Uważaj na akumulator. Czasami dodają egzemplarze o mniejszej pojemności. Z tego, co zdążyłem wyczytać, powinien mieć 2800 mAh.

Link to post
Share on other sites

PS. Czy naprawdę trzeba milionowy raz powtarzać, że to są radiotelfony amatorskie, a nie PMRki?

 

Jeżeli to do mojego "Ideału...", to wytłumacz mi, czy radiotelefon zaprogramowany na pasma PMR (tylko i wyłącznie) nie staje się PMRką? Oczywiście, można czepiać się nazewnictwa, ale to takie samo co "Karabin szturmowy na amunicję pośrednią przestaje być karabinem, bo strzela amunicją pośrednią, a nie karabinową."

Link to post
Share on other sites

Jeżeli to do mojego "Ideału...", to wytłumacz mi, czy radiotelefon zaprogramowany na pasma PMR (tylko i wyłącznie) nie staje się PMRką? Oczywiście, można czepiać się nazewnictwa, ale to takie samo co "Karabin szturmowy na amunicję pośrednią przestaje być karabinem, bo strzela amunicją pośrednią, a nie karabinową."

 

Poza tym skaner umożliwia odsłuch innych niż PMR częstotliwości. Ale 90 % towarzystwa ma zaprogramowane 8 kanałów :icon_lol:

 

A idąc tropem twojej wypowiedzi w cudzysłowie, Kałasznikowa nie nazywamy karabinem tylko pośrednikiem :icon_lol: bo amunicja pośrednia :icon_lol:

Link to post
Share on other sites

Poza tym skaner umożliwia odsłuch innych niż PMR częstotliwości. Ale 90 % towarzystwa ma zaprogramowane 8 kanałów :icon_lol:

 

Może twojego towarzystwa. Mów za siebie.

 

A idąc tropem twojej wypowiedzi w cudzysłowie, Kałasznikowa nie nazywamy karabinem tylko pośrednikiem :icon_lol: bo amunicja pośrednia

:icon_lol:

 

Według polskiej terminologii wojskowej samoczynno-samopowtarzalna (automatyczna), indywidualna broń strzelecka zasilana nabojem karabinowym to karabin, zaś amunicją pośrednią to karabinek.

 

Na marginesie dodam, że w USA mówią na to odpowiednio "battle rifle" i "assault rifle"

Link to post
Share on other sites

To wracając do tematu.

Mój nowy zestaw RTO:

FT-530 + MH2AB.

pomijając absolutnie rewelacyjną czułość odbiornika, to funkcjonalność tego zestawu jest bardzo fajna

 

https://www.dropbox.com/sc/4li3ytxsd8gi70d/AADTiZfp4eb4mejFKeJjSCl0a

 

W mikrofonie jest:

-przełączanie częstotliwości (góra/dół) wg zaprogramowanego skoku

- przełączanie pomiędzy VFO

- przełączanie pomiędzy bandami

- zdejmowanie blokady szumu

- przycisk definiowany przez użytkownika :-)

- blokowanie przycisków

- podświetlenie klawiatury

- wyłącznik

no i nadawanie oczywiście

Edited by W2o
Link to post
Share on other sites

1: antena MRW-100

2: ta sztuka chodzi od 130 - 174 i 400-460 (pracuję nad tym żeby chodziło od 110Mhz do 950, ale to już nie dzisiaj..)

3: Ta akurat sztuka z GB, razem z karonem, oryginalną książeczką i naklejką producenta :-)

Link to post
Share on other sites

@mareq

Też się tego kiedyś obawiałem, ale przy obecnych parametrach (używanych przez nas) nadajników, nie ma to żadnego znaczenia.

Testowane z uv-5, uv-82, navcomami, vx-8 i typowymi PMR-kami. Testowałem też vx-7 (też bez 6,25 kHz) i wnioski są dokładnie takie same.

A teraz najlepsze:

czułość zmierzona: 0,08uV VHF i 0,09uV UHF (12-dB SINAD).

niewiarygodne.....

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Może twojego towarzystwa. Mów za siebie.

 

 

 

Według polskiej terminologii wojskowej samoczynno-samopowtarzalna (automatyczna), indywidualna broń strzelecka zasilana nabojem karabinowym to karabin, zaś amunicją pośrednią to karabinek.

 

Na marginesie dodam, że w USA mówią na to odpowiednio "battle rifle" i "assault rifle"

 

 

Jeżeli nie ogarniasz całości i tego do czego się odnosi oraz nie potrafisz czytać ze zrozumieniem to może w ogóle się nie wypowiadaj

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...