Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

Witam! Poszukuje radyjka w którym mogę na głównym kanale mieć kanał z pamięci (+ przełączanie kanałów bez dłuższego grzebania przy radiotelefonie) , a na podsłuchu kanał wpisany ręcznie.

 

Wouxun KG-699e, oraz baofeng UV-5r tego nie obsługuje. Tutaj jest tylko możliwość przełączania miedzy FQ mode, oraz CH mode.

 

Czy te nowsze Baofengi typu UV- 82, bądź UV-B5, będą pracowały tak jak potrzebuję?

Edited by McFly
Link to post
Share on other sites
  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Chwilka, chwilka w jednym sklepie w opisie radia UV-B5 znalazłem:

 

"Cechą wyróżniającą go spośród pozostałych radiotelefonów Baofeng jest możliwość korzystania z jednej linii wyświetlacza w trybie kanałów, a na drugiej w trybie częstotliwości oraz pokrętło zmiany kanałów/częstotliwości."

 

Czyli chyba sam odpowiedziałem sobie na pytanie.

 

Nie.

 

Wiec skąd ta odpowiedz ?

Link to post
Share on other sites

U mnie w Baofengu UV-3R plus działa to tak jak opisujesz. Przełączenie w tryb pracy z pamięciami w pierwszej linii obsługuje tylko kanały zapisane w pamięci a w drugiej linii parametry wprowadzane są z ręki. Zobacz czy u ciebie też tak nie ma jeśli włączysz tryb pracy z pamięcią.

Link to post
Share on other sites

Próbował ktoś "dorabiać" mikrofon do Impact'ów Sport?

 

Róznie ludzie kombinują:

22783803XkQ.jpg

http://airsoftcanada...48&postcount=14

 

146_zps7f2c5b7d.jpg

http://www.ar15.com/...r_Comtacs_.html

 

Kiedy patrzę na ten ostatni przykład, przychodzi mi pomysł wykorzystania repliki headsetu Cobra: mocowanie klipsu j.w. + demontaż słuchaweczki i zastąpienie jej kabelkiem z wtykiem 3,5mm jack.

 

Na forum też ktoś kombinował [http://forum.wmasg.p...ofeng-kenwood/] ale nie pochwalił się, jak rozwiązał kwestie mocowania oryginalnego boomu mikrofonowego od Icoma. Przyglądałem się fotce tego mikrofonu oraz teleskopom Impactów i wychodzi mi, że bez poważniejszej ingerencji może być trudno to ożenić razem...

 

Inną alternatywą jest zakładanie ochronników bezpośrednio na headset Bowmana: http://forum.wmasg.p...ne/page__st__20

Link to post
Share on other sites

Chwilka, chwilka w jednym sklepie w opisie radia UV-B5 znalazłem:

 

"Cechą wyróżniającą go spośród pozostałych radiotelefonów Baofeng jest możliwość korzystania z jednej linii wyświetlacza w trybie kanałów, a na drugiej w trybie częstotliwości oraz pokrętło zmiany kanałów/częstotliwości."

 

Czyli chyba sam odpowiedziałem sobie na pytanie.

 

 

 

Wiec skąd ta odpowiedz ?

Kajam się - zapomniałem dopisać, że chodziło mi wyłącznie o UV-82.

Link to post
Share on other sites

U mnie w Baofengu UV-3R plus działa to tak jak opisujesz. Przełączenie w tryb pracy z pamięciami w pierwszej linii obsługuje tylko kanały zapisane w pamięci a w drugiej linii parametry wprowadzane są z ręki. Zobacz czy u ciebie też tak nie ma jeśli włączysz tryb pracy z pamięcią.

 

Gdy włacze w baofengu tryb pracy z pamięcią moge z klawiatury wpisywać wyłącznie numery kanałow, dopiero przełączenie na FQ mode pozwala na wpisywanie czestotliwości. Niby szczegół ale jednak mnie drażni, Bedzie trzeba sie przesiaść na młodszego brata :)

Link to post
Share on other sites

Gdzie mogę poczytać o wojskowej dyscyplinie łączności radiowej? Coś w rodzaju podręcznika taktyki, tylko że odnośnie łączności. Bo przecież łączność w terenie nie polega na gadaniu głupot przez radio. Co mówić i w jaki sposób, czego nie mówić, wszystko co musi wiedzieć żołnierz o łączności. Jakieś książki? Artykuły?

 

Te NATOwskie procedury też mnie interesują

Link to post
Share on other sites

Robił ktoś przedłużkę do anteny? Chciałbym wkręcić jedną część kabla do radia a z drugiej strony chcę gniazdo z możliwością wkręcenia anteny, ktoś jest rozeznany w temacie? (mam Baofenga UV5-R i Nagoye)

Ja robiłem.

Kabel zamówiłem na aliexpress. Pół metrowy. DO tego przejściówkę z gniazda żeńskiego na męskie.

Niestety nie miałem okazji sprawdzić w terenie.

Link to post
Share on other sites

Gdzie mogę poczytać o wojskowej dyscyplinie łączności radiowej? Coś w rodzaju podręcznika taktyki, tylko że odnośnie łączności. Bo przecież łączność w terenie nie polega na gadaniu głupot przez radio. Co mówić i w jaki sposób, czego nie mówić, wszystko co musi wiedzieć żołnierz o łączności. Jakieś książki? Artykuły?

 

Te NATOwskie procedury też mnie interesują

Sprawdź poradnik łączności radiowej od JS4018, był tu zresztą chyba wrzucany.

Link to post
Share on other sites

 

Ja robiłem.

Kabel zamówiłem na aliexpress. Pół metrowy. DO tego przejściówkę z gniazda żeńskiego na męskie.

Niestety nie miałem okazji sprawdzić w terenie.

 

Nie miałeś okazji z jakiego powodu? Nie korzystasz z tego czy co, mógłbyś podesłać linka do tego?

Link to post
Share on other sites

A jak planujesz je podlaczyc do bao? Jak przez mikrofonogruce z fonowodem to powinny grac. Zrrknij do tematu o aktywnych sluchafonach, tam takie podlaczenia sa szerzej omawiane.

 

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Wracając do tematu impakt sportów. Mieliście racje, kolega używa na oryginalnym kablu i na nim w zasadzie zakłócenia nie występują.. Ja od bidy wykombinowałem sb jakiś kabel lepszej jakości, nwm czy to taki o którym mówicie ale tez patent zaczął działać i to bardzo dobrze także efekt uzyskany co mnie niezmiernie cieszy ^^ działa z baofeng i gruszka dedykowana ;)

Link to post
Share on other sites

Witam! Nie znam się zbytnio na radiostacjach, więc z góry przepraszam za jakieś głupoty. Chciałbym zapytać czy może mi ktoś polecić w miarę tanią radiostację z zasięgiem ok 500km(niestety aż dwa zera to nie pomyłka)? Czy takie w ogóle są? Jeśli tak to czy ceny są z kosmosu czy może od tych kilkudziesięciu lat, gdzie taka radiostacja kosztowała nie wiadomo ile i jeździła osobną ciężarówką, coś się zmieniło i nie dość, że rozmiar to cena też się obniżyła znacznie? Chodzi mi o to, żeby utrzymywać łączność Rybnik-Kaczyce(k.Cieszyna)-Warszawa za pomocą alfabetu Morse'a z kolegami. Z góry dziękuję za pomoc

Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że są, ale to już jest "trochę" grubsza sprawa, nie bardzo związana z tematyką tego forum.

Nie znam się na tym i nie wiem co uważasz za cenę z kosmosu, ale dość uniwersalne (KF+UKF), przenośne radio japońskiej produkcji o mocy 5W (FT-817) to koszt 2700zł. Niemniej istnieją również sprzęty za x0000 zł. Oczywiście to koszt samego radia, a jeszcze to tego antena i inne pierdoły. Czy można kupić taniej coś do samego CW - pewnie tak, ale nie wiem, nie znam się. Mogę za to zasugerować przeniesienie się na któreś z licznych forów krótkofalarskich.

Tylko weź też pod uwagę, że Ty i twoi koledzy będziecie raczej musieli zrobić licencję.

Link to post
Share on other sites

Licencja jest konieczna ale w obecnych czasach egzamin jest banalny.

Na pewno nie uda ci się utrzymywać łączności na takim dystansie o dowolnej porze. W paśmie 80m (3.5-3.7 MHz) możesz mieć zasięg w promieniu do 1000km głównie późnym rankiem i wczesnym wieczorem. Wystarczy czasem nawet 1W mocy i nisko zawieszony dipol 2x19.5m.

Napisz może jaki cel ci przyświeca.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...