Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

karabinek szturmowy wz. 96 Beryl


Recommended Posts

O ile mi wiadomo, to o broń w WP nie dba się jakoś szczególnie, więc może dlatego panuje opinia o Berylu jako najgorszym "klonie" kałacha. To samo było z Wistem. Niby niedobry, tak się zacina, zła amunicja, tere fere a jak się podchodzi do tego pistoletu z odrobiną "uczucia" to jakoś problemów nie sprawiał.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nie no bez przesady- najgorsze to są chińskie odmiany AK (mówie o ostrej), a Beryl.. hmmm:

1. Polak zawsze będzie niezadowolony z tego co ma;

2. Żołnierze WP (wśród których wkrótce będę) nie są jakimiś wszystko wiedzącymi specjalistami- tylko zwykłymi żołnierzami, który raczej i tak bojowo, nawet w wypadku wojny tej broni nie użyją (II w.ś. i szacunki, że tylko 1/10 żołnierzy miała kontakt z wrogiem- tu mogły mi się cyferki pomylić);

3. I tak daje radę, bo jakoś dotąd poprawiana była ergonomia, a jakoś nie słyszałem by producent poprawiał elementy wewnętrzne broni.

Link to post
Share on other sites

Co do niezawodności Beryla:

Z Afganistanu i Iraku "misjonarze" donoszą że jest dobrze. Twierdzą że lepiej niż z M-16 (na podstawie rozmów z Amerykanami). Bezpośredniego porównania z AK / AKM nie robili.

Natomiast były kłopoty z niezawodnością pierwszych serii Beryli - 18 bdsz (jako jedna z pierwszych jednostek używających Beryli) klął w żywy kamień. Ale to już nieaktualne - od dłuższego czasu jest w porządku.

Tak sobie przypominam kiedy część 6 BDSz przechodziła na Tantale - tez początkowo twierdzili że są niepewne, zacinają się. Po jakimś czasie (i ponoć pewnych poprawkach w kolejnych seriach) uznali że są tak samo niezawodne jak AKMS. Z Berylem pewnie podobnie będzie.

Link to post
Share on other sites
Wiec jego skopiowanie do beryla sie było by chyba ponad siły polskiej zbrojeniówki.
Zacznij te swoje rozważania może od kompletnej modyfikacji komory zamkowej, aby ów adapter w ogóle pasował. Trzeba zdawać sobie sprawę, że Galil został zaprojektowany m.in. w ten sposób, aby dostosować go do owego adaptera.
Link to post
Share on other sites

Fakt, nie pomyślałem o tym.

 

No to zapytam tak: czy w fazie projektowania beryla rozważano jakikolwiek pomysł dostosowania karabinka do zasilania magazynkami zgodnymi z ww STANAG? Jeśli tak to dlaczego tego nie wprowadzono?

Edited by Jaeger
Link to post
Share on other sites

A zastanowiłeś się może jakich zmian konstrukcyjnych wymagałoby zastosowanie magazynków z rodziny M-XX?

 

Uprzedzając bajeczki o adapterach, odwołam się do postu Remova.

Popatrzcie sobie na to:

Mag_Adaptor_Installed.jpg

Źródło

 

Zwróćcie szczególną uwagę na wygląd dolnej części komory zamkowej i przypomnijcie sobie jak to wygląda w Berylu.

Już wiecie o co biega?

Link to post
Share on other sites

G36 ma cale gniazdo wymienne i jesli mnie pamięc nie myli to daaawno temu w komandosie pisali ze mozna go latwo przystosowac do takich magów. Niech mnie ktos ochrzani jesli sie mylę.

W teorii masz rację, w praktyce nikt tego w żadnej armii dotąd nie stosował (a przynajmniej ja niczego o tym nie wiem).
Link to post
Share on other sites

W teorii masz rację, w praktyce nikt tego w żadnej armii dotąd nie stosował (a przynajmniej ja niczego o tym nie wiem).

 

O ile dobrze pamiętam na http://www.militaryphotos.net/, kiedyś, ktos umieścił fotkę czy dwie Niemców, w Iraku albo Afganistanie, testujących G36 z wymienionym gniazdem na ten zgodny z magazynkami jakie dostarczali im Amerykanie.

Sądzę, że to było coś wyjątkowego jak zdjęcia naszych z FN2000, ale nie wyglądało też na zabawy w photoshopie.

Edited by lup
Link to post
Share on other sites

Do cholery jasnej - co Wy się tak na te magi od eMek uparliście , Niemcy nie mają takich magów w G36 i jakoś żyją , ba , nawet walczą :)

 

Z paru prostych względów:

 

- magazynki do AR są niewielkie, przy dobrej pojemności, bardzo dobrze mieszczą się w ładownicach różnego typu, dzięki czemu łatwiej rozmieścić je na oporządzeniu i przenosić ich dużą ilość (lub dyskretnie - niewielką jeśli wymaga tego rodzaj działań). Magazynki do G36 czy AK są pod tym względem porażką.

 

- Magazynki AR mają konstrukcję sprzyjającą szybkiej zmianie magazynka i innym czynnościom obsługowym, sposób ich zatrzaskiwania i wyrzucania z broni także sprzyja szybszej i bardziej intuicyjnej obsłudze broni. Ich prosta budowa sprzyja też konstruowaniu nowych bardziej ergonomicznych modeli broni, lub ulepszaniu już istniejących rozwiązań.

 

- Ciągły rozwój rynku sprawa że powstają ich ulepszone wersje, bądź akcesoria do nich poprawiające niezawodność i obsługę - vide magazynki stalowe HK, P-Magi z Magpula i multum innych akcesoriów takich jak magpule, podajniki, sprężyny, szybkoładowniki etc

 

- ich prosta konstrukcja pozwala na swobodny rozwój systemów oporządzenia i nowych rozwiązań ładownic.

 

Póki co nie widziałem sensowniejszej formy magazynka niż ten do AR. Teraz pojaśniało?

Link to post
Share on other sites

Catch co do magów od giety i ak masz racje - są porażką szczególnie te niemieckie , duuuże , z wieloma krawędziami , nieporęczne. Magi od ak są też trochę większe ale już tak nie haczą o byle co podczas wyciągania z ładownicy.

A co ułatwionego szybkiego i intuicyjnego wymieniania magów to tutaj liczy się człowiek i jego doświadczenie oraz umiejętności ;)

Link to post
Share on other sites
A co ułatwionego szybkiego i intuicyjnego wymieniania magów to tutaj liczy się człowiek i jego doświadczenie oraz umiejętności
Ale w podstawowej broni jakiejś armii nie ma znaczenia do jakich zdolności manualnych jest w stanie wytrenować się Chuck Norris tylko przeciętny żołnierz, który ma ważniejsze rzeczy do nauki i trenowania niż tylko wymiana magazynka. I tutaj AR ma dużą przewagę nad innymi rozwiązaniami.
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...