Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Konfiguracje oporządzenia


Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eeee masz na mysli ilość magazynkow?

Tak.

 

 

Chyba tyle ile udźwigniesz... to jest najbardziej sensowne

A jak powie kwatermistrzowi 50-siąt, to mu tyle wydadzą?

 

Jest jakiś sensowny kompromis między tym co da się upchnąć na pasie, nie przecięży żołnierza i da mu komfort siły ognia na polu walki.

Na pewno są jakieś mniej i bardziej sensowne normy kwatermistrzowskie.

Link to post
Share on other sites

[zasłyszane] Kiedyś, to norma była zdaje się 6 (albo i 7) magazynków do AK, bo ponoć podręcznik przewidywał, że takie jest zużycie na kilometr natarcia (a potem piechota i tak uzupełnia zapas z BWP, albo problem nie występuje, bo piechota leży pokotem). [/zasłyszane]

 

Pytasz o normy wojskowe?

Czy o praktykę airsoftową?

 

O normach nic Ci nie powiem, zwłaszcza, że misje mocno pojęcie "normy" w naszej armii zweryfikowały.

W praktyce - zależy od zużycia amunicji (długość rozgrywki, "cieżar" palca na spuście) i rodzaju magazynków. Możesz mieć 1 hi-capa na 300 - 500 kulek (albo i na 1000 - i nie mam jeszcze na myśli skrzynek i bębnów), możesz mieć 10 (lub więcej) realcapów po 30 kulek. Oczywisćie są ponoć i tacy, co noszą po 10 hi-capów :strach:

Generalnie - IMO licz te 7 magazynków (low-capów w okolicach 70 kulek) - 6 w ładownicach, 1 w replice - jako minimum. Powinno Ci wejść w chesta (3x2), czy na pas, bez kłopotu. Jeśli będzie mało - pokombinuj i dołóż. Kiedyś kolega martwił sie, ile magów może na sobie upchnąć - bez specjalnego kłopotu wyliczyłem mu kombinację, mieszczącą ich 36 (nie wspominam o wygodzie, bo ta była by wątpliwa, ale o samym powieszeniu na kliencie takiej ilości, przy założeniu, że ma mieć możliwosć sięgniecia do nich). W teorii, oczywiście, i by pokazać, że można.

Link to post
Share on other sites

Pytam o normę wojskową - bo ten temat dotyczy realnego oporządzenia.

Wie ktoś ile nasi noszą obecnie ze sobą w Afganistanie?

 

Pytanie jest o tyle ważne, że zastanawiam sie czy wieszać na pasie 2 czy 3 zasobniki (po 3 magazynki każdy)?

Link to post
Share on other sites

Pytam o normę wojskową - bo ten temat dotyczy realnego oporządzenia.

Wie ktoś ile nasi noszą obecnie ze sobą w Afganistanie?

 

Pytanie jest o tyle ważne, że zastanawiam sie czy wieszać na pasie 2 czy 3 zasobniki (po 3 magazynki każdy)?

 

 

Różne są kombinacje. Na pierwszej misji w Iraku przydziałowo każdy miał 4 magazynki, przez co żołnierze jadący na patrol pożyczali magazynki od tych którzy zostawali w bazie. Zmechole na szkoleniu w kraju nadal tyle dostają.

Generalnie optymalna liczba to pomiędzy 8 a 12, reszta amunicji w nadupnkiu/ plecaku. Trzeba pamiętać, iż same magi ważą. Istniej jeszcze wariant 6 magazynków w ładownicach i z wpiętym bębnem do broni, co pozwala uzyskać przewagę ogniową podczas nawiązania kontaktu ogniowego.

Jednoznacznej odpowiedzi ile dokładnie wynosi optimum moim zdaniem nie ma. Wszystko zależy od charakteru działań i czynników ich warunkujących.

Link to post
Share on other sites

Panowie, mam pytanie apropo noszenia Bowmana, a dokładniej zaczepu tego sprzęciku z przyciskiem i kabli.

Gdzie by to upchnac wygodnie?

 

Posiadam chinskiego CIRASa. Z godzine dzisiaj rozkmninialem co chwile jak zaczepic to urzadzonko aby wygodnie bylo do niego siegac i aby kable nie plataly sie.

 

Czy macie jakies pomysly ?

Link to post
Share on other sites

Ja miałem przycisk na klacie, po lewej stronie:

 

6d1c143ac3vr4.th.jpg

 

Samo radio na łopatce. Żeby kable się nie plątały były poprowadzone pod tymi zapinanymi na rzep nakładkami na ramiona. Sam moduł z przyciskiem PTT przypięty do PALSów zaciskami do kabli. Wszystko zależy od radia, u mnie akurat dało się to ładnie i wygodnie poprowadzić. U Ciebie chyba nawet jeszcze ładniej się, bo masz i jeden kabel mniej.

Kabelek od bowmana idzie w dół, "bułę" mocujesz w tym sammym miejscu co ja, a dalej kabel prowadzisz pod "naramiennikiem" na plecy. Chyba że radio chcesz gdzieś indziej umieścić. Ale generalnie - zaciski do kabli rządzą, pamiętaj o tym :)

Link to post
Share on other sites

Uważam, że do lasu noszenie radia na plecach jest niepraktyczne - przeszkadza przy plecaku i praktycznie uniemożliwia zmianę kanału czy głośności. W CQB radiem się raczej nie "bawisz" i miejsce z przodu się przydaje, ale w lesie noszę radio pod ręką - zwykle po lewej stronie, dość mocno z tyłu, ale tak, że sam sięgam.

Link to post
Share on other sites

No javelin, u Ciebie to wygląda normalnie. U mnie jest taki problem ze przycisk to jest taki duży klocek który mocowanie do czegos ma w poziomie i kable z obu stron wystaja po bokach i przez to właśnie nie wiem gdzie go wygodnie wpierdzielić.

 

Radio planuje nosić na plecach, bądź pod pachą bym mógł do niego dosięgnać

Link to post
Share on other sites

"Prawie" koniec kompletowania tego zestawu:

 

8bc2da12b48f1973med.jpg

 

Góra od prawej:

pouch na radio

5x2 stanag

2x frag

apteczka

 

docelowo jeszcze 2x dym, apteczka zrywana.

 

Dół od prawej:

beretta w kaburze udowej

cargo pionowe

pod spodem nóż

cargo duże (buttpack)

manierka

gps

 

docelowo gps wyląduje na ręce, na jego miejsce 2x 9mm

 

To jest konfiguracja na kilkanaście godzin, docelowo uzupełniana camelbakiem. Na dłuższe działania do kompletu dochodzi plecak ok. 35-40 litrów.

 

Jakieś pytania/sugestie?

Link to post
Share on other sites

Z tego co widać na załączonym obrazku, pas jest na płaskich szelkach z Miwo - i o ile są one pod szelkami chesta - to jest to wygodne, przynajmniej u mnie, a mam nawet cieńsze niż michall szleki w cheście.

 

Nie jestem specem, ale: Michall, ja też bym przełożył apteczkę na pas - jesli już to raczej zrzuca się chesta (bo nosi się go na wierzchu względem pasa) niż pas z szelkami. Wtedy zostajesz z pasem a na nim masz medykamety, wodę, papu w buttpacku, broń boczną, gps - wszystko co jest Ci potrzebne, żeby przeżyć do czasu ewakuacji (tzn. końca milsimu).

 

A lżejszy chest to weselszy nosiciel, nie? :D

Link to post
Share on other sites

Dlaczego apteczkę na pas?

Magi do krótkiej /jak kupię/ wejdą na miejsce gpsa obok manierki, pod lewą rękę.

Nóż wyciąga się zza cargo wygodnie. Apteczka układa się trochę przed cargo, także dostęp jest niezły. Doszedłem do wniosku że to jest całkiem dobre miejsce na cargo - w miejscu gdzie obecnie jest apteczka, dostęp do cargo byłby tragiczny. Apteczka tam może być - niedługo będzie zrywana :)

Zostają jeszcze palsy na bocznych ścianach buttpacka, a że buttpack do mnie dotarł niedawne a wcześniej miałem zupełnie inny, nie wiem jak kieszenie tam będą funkcjonowały. Muszę to sprawdzić i ewentualnie będę coś zmieniał. Szczególnie z tą apteczką coś pomyślę, bo te argumenty do mnie przemawiają :) Na jej miejsce pewnie przyjdą kieszenie na granaty dymne.

 

 

Czy ten pas jest na szelkach, a jeśli tak to czy nie przeszkadzają tym z chesta?

 

Tak. Pas jest ciężki i szelki tutaj są potrzebne. Są płaskie (co prawda nie z Miwo) i zupełnie nie przeszkadzają szelkom z chesta. Niedługo chciałbym zmienić szelki chesta na padded harness - próbowałem, fajna rzecz.

Edited by michalll
Link to post
Share on other sites

Czy ktoś mógł sie wypowiedzieć na temat mojego oporządzenia ? Jakieś sugestie ? Propozycje ?

 

ps opis i zdjęcia dałem kilka... -naście a właściwie -dziesiąt a właściwe postów wsześniej Post #1271 :P

 

" Właśnie oporządziłem swoją nową kamizelkę [olive].

Przyczepione mam 2 cargo [coyote], buttpack [coyote], Cargo medyczną [marpat], ładownice na 6 magów [marpat]. kieszeń na radiostacje [marpat], W kamizelce sa "wbudowane" 6 kieszeni na magi, Camelbak i torba na puste magi w woodland "home made" z kieszeni od paterna.

W cargo i mad. mam pierdoły W kieszeni na radio mam "piórnik"z piro, w wbudowanych ładownicach mam magi do mp5 ale docelowo wrócą na udo. Magi do Scar'a muszę kupić bo magi sprzedałem z inną giwerą. Docelowo będzie co najmniej 6 magów (z magbull) do Scar'a i już mam 4 do mp5 i 2 do Colt'a WE którego puki co trzymam w jednej z kieszeni kamizelki (docelowo n udzie będzie)

Co sądzicie o tym ustawieniu ?

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/21652da509cd58c6.html

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/49382c96508088af.html

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/82546bd370dfff16.html

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc. "

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze zrób lepsze zdjęcia. Jeśli chcesz żeby dana konfiguracja oporządzenia była czytelna to potrzebne są z reguły przynajmniej 3 dobrze ustawione zdjęcia - ty dałeś może z jedno.

 

Pierwsze powinno pokazywać oporządzenie rozłożone na płask (o ile to możliwe), na gładkim, kontrastowym tle (nie na dywanie w perskie wzorki), dwa dalsze - sprzęt na człowieku - np. przód i tył. Jeśli elementów wyposażenia jest więcej to potrzeba też więcej zdjęć żeby to dokładnie obejrzeć i ewentualnie komentować. Zdjęcia powinny być odpowiednio jasne (balans bieli się kłania) i kontrast. Jak ktoś chce potem dorzucać zdjęcia "z akcji" to proszę bardzo, ale niechże ten topic ma cień sensu.

 

Co do tego zaś co nam pokazałeś - widzimy tanią kopię SOTECHowskiego Hellcata z dodanym panelem piersiowym i rozbudowaną wersją szelek. To jest dobre oporządzenie w orginale, bardzo solidnie szyte, nie wiem jak z kopią. Układ kieszeni wydaje się poprawny, trudno mi powiedzieć czy mocowanie sobie tego czegoś a'la Maxpedition na nerkach jest najlepszym z pomysłów, ale jeśli masz do tego swobodny dostęp to ok.

 

Nie bardzo widzę magazynki do bocznej, więc trochę mnie to zastanawia. Jeśli będziesz to chciał uzupełniać udówką i panelem udowym - spoko, ale pamietaj o dobrym, sztywnym duty belcie, comfortpadzie i szelkach do tego - bo inaczej udówka i panel szybko dadzą ci się we znaki.

 

To chyba tyle tak na szybko.

Link to post
Share on other sites

Ładownic do krótkiej nie widzisz bo ich nie mam :P colt'a dopiero co kupiłem. Mam do niego 2 magi. Jak kupię kabure udowa to tam pójdzie drugi mag. Co do panelu to nie potrzebuje, bo mam już ładownice udowa na 3 magi do mp5. A ten duty belt i confortpad co to jest ? Pas do którego się doczepia panel i kabure ? Mogę liczyć na jakieś linki do w miarę dobrych i tanich pasów i szelek ?

Dziękuję za pomoc.

 

Pozdro.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Pisząc FSBE masz na myśli starą AAV? Plate carrier to nie jest AAV, to trochę inny rodzaj oporządzenia.

 

Zasadniczo sobie odpowiedziałeś na to pytanie - na kształt poszycia kamizelek zintegrowanych ma wpływ głownie kształt wkładów miękkich do jakich zostały stworzone. Kamizelki AAV, RAV, CIRAS, RBAV, Pretorian, czy nowa generacja kamizelek polskich - takich jak chociażby Guardian Iwo-Hestu, korzystają z wkładów o kroju określanym nieco nieprecyzyjnie (choć już tak się przyjęło) jako BALCS. Wkłady te powstały na potrzeby sił specjalnych i wyróżniała je dobra ergonomia - dosyć wygodnie dało się w kamizelkach dostosowanych do tych wkładów strzelać, siedzieć w samochodzie, schylać się itp. Dało się też z nimi nosić pasy zwykłe i modułowe - bo wkład był stosunkowo krótki i nie blokował dostępu do rzeczy na pasie. Nie "wstawał", dusząc nas kiedy siedzieliśmy np w samochodzie itd...

 

Kamizelka IBA i pochodzące z niej wkłady to trochę starszy przykład myślenia o opancerzeniu - wkład jest duży, szeroki na piersi i zdecydowanie zbyt długi z przodu żeby używać sensownie pasów itp. Podobnie jak w przypadku nowszych kamizelek MTV* czy IOTV położono nacisk raczej na powierzchnię ochronną, nie na składność czy mobilność jako priorytet.

 

Wielkość i kształt twardych płyt pancerza ma mniejsze znaczenie o ile są one poprawnie mocowane wewnątrz kamizelki.

 

Plate carrier to zasadniczo mini-kamizelka zintegrowana, mieszcząca tylko wkłady twarde + ewentualnie podścielające ją wkłady miękkie dopasowane do kształtu kafli. Oczywiście można PC rozbudowywać - dobry przykład to SPC - można dodać kevlar do cummerbunda, boczne kafle... Ale nadal PC to mniejsza i bardziej mobilna wersja kamizelki zintegrowanej.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...