Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Konfiguracje oporządzenia


Recommended Posts

Może i powinna ale nie ma i nie będzie bo to sprzęt do airsoftu/symulacji militarnych. Nie będę miał więcej niż jednego boxa, nawet jak będę musiał go zmienić awaryjnie na zwykły mag to wrzucę go do chlebaka. Nie będę trzymał na pasie pustej kieszeni na boxa po to żeby wyglądało "taktycznie". Wole to miejsce zagospodarować czymś co mi się przyda np. woda, granaty, nóż kabura z pistoletem. Jedyne co zmienię to jak mówiłem wywalę niepotrzebne ładownice do AK i dodam kaburę. A i będę musiał jakoś upchnąć na pasie ładownicę na magi "awaryjne" w standardzie stanag...

Edited by dawid_o
Link to post
Share on other sites
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Khtul, ammo boy to klient targający pozostałe 3-4 boxy/taśmy do pekaśki, natomiast sam strzelec najwyżej jedną zapasową. Powód? PK waży jakieś 13 kg, więc targanie gór sprzętu przez i tak obciążonego kaemem człowieka prowadzi do nadmiernego wyeksploatowania człowieka.

Of kors, operator SEALs targający Minimi to inna bajka, niż strzelec PK, M-60, czy GMPG...

 

 

Z tego co wiem i widzę to nie Minimi, a mk48 mod0 (http://www.dogfightink.com/Mk48Mod0.jpg), które jest zasilane amunicją 7.62 czyli taką jak wyżej wymienione przez Ciebie PK, m60.

Większość operatorów tej broni nosi samemu do niej 1-2boxy. To samo dotyczy mk43 mod0.

Link to post
Share on other sites

Może i powinna ale nie ma i nie będzie bo to sprzęt do airsoftu/symulacji militarnych.

 

wielokrotnie w tym wątku pisano że jest to miejsce do pokazywanie i opisywania realnych konfiguracji

mimo ze znajdujemy się na forum o ASG.

 

załóż dwie torby na ammo na pas z przodu. W jedej noś boxa a w drugiej kanapki..ale będzie sie to trzymało kupy

 

A wracając do amunicji dla operatora

Już dawno nie ma czegoś takiego jak celowniczy RKM ..i chyba nigdy nie było

Celowniczy KM to może tak.

Nie było także nigdy celowniczego SAWa

GPMG w regularnej konserwatywnej armii brytyjskiej może tak

ale w USA nieee

 

operator Seal w zielonej taktyce potrafił wziaśc od 400 do 600 sztuk ammo 7,62

podejrzewam że tyle samo do Sawa w każdej wersji

oczywiście w zależności od zadania

ale minimum to 400 sztuk

po co tachać Sawa jak nie może działać jak broń wsparcia ?

 

i gdzie Ty widziałeś 13 kg Pk ? ten model już dawno nie jest używany. Ocene waża po 9 kg

Link to post
Share on other sites

szukam dutybelta (pasa do oporzedzenia,nie musi byc do kamizelki poniewaz uzywam CIRASA) .. tylko nie mogę znalezc w kolorze oliwkowym :| chce tez kupic cos porzadnego ,a nie jakis chinski ..... moglby ktos pomoc w wyborze?

Edited by OFF
Link to post
Share on other sites

Sam używam pod CIRASem pasa oporządzeniowego pierwszej linii.

 

[uszyte przez krawca amatora]

 

OSOE 4 to 3 Row Tapered War Belt Sleeve w nim LC3

EMDOM-MM Battle Suspenders - szelki

 

Na pas spokojnie można założyć osprzęt w standardzie molle i alice. Sam noszę na nim dwa pouche na granaty, dwa małe cargo, waistpacka, pokrowiec z manierką, kompasówkę, pas na wysokości prawego uda ma wolną przestrzeń, żeby nie było problemów z wyciąganiem broni z kabury udowej.

 

Pas w żaden sposób nie koliduje z kamizelką.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Proszę o pomoc merytoryczną :)

 

W poniższej konfiguracji biegam od paru miesięcy, i, o ile ogólnie jest znacznie lepiej niż ongi w kamizelce, to parę rzeczy zdecydowanie wymaga poprawy (w efekcie całe oporządzenie będize szło do wymiany, ale chodzi mi o koncepcje i rozwiązania).

Następne oporządzenie to też będą pasoszelki modułowe, tym razem w Molle, a nie w 20mm.

 

Muszę też brać pod uwagę planowane dokupienie drugiej repliki - P90 - co bedzie wymagało instalacji ładownic do niej zamiast do AK.

 

0ecfdaea66137b41m.jpg

59f3e67872b8ee46m.jpg

b5b13c6e80dbcf9am.jpg

9ac067f2410e16f5m.jpg

 

Co jest w tej chwili (od lewego boku):

- ładownica na magazynek pistoletowy,

- ładownica na granat ręczny (przypięta do ładownicy do AK)

- ładownica na 3 magazynki do AK. Wymaga zmian: nie sprawdza się, jest zbyt pudełkowata na moje potrzeby.

- worek na odzysk, przypięty na łaodwnicy do AK. Jest kompletnie chybionym pomysłem: majta się na wszystkie strony. Nie jest przewidziana możliwość przywiązania go do uda. Potrzebuję inaczej rozwiazać problem zrzutu, ale naprawdę nie mam idei :(

- nóż, przypięty na ładownicy do AK,

- kabura. Może być, choć przesunięcie jej o 1 kolumnę do przodu pewnie ułatwiło by wyciąganie pistoletu.

- mała kieszeń cargo / ogólnoużytkowa. Zawiera stertę "pierdów" - sprawdza się w tej roli, ale potrzebuję ją zastąpić bardziej pojemnym rozwiązaniem, które zieśic nie tylko te pierdoły, ale przede wszystkim manierkę Pattern58 z kubkami (w tym blaszanym, do gotowania), rację żywnosciową, zapewne jeszcze i poncho. Na razie zaierzam poeksperymentować z chlebakiem WP, igłą i nitką.

- apteczka zrywana. Sprawdza się - zostaje, ale zamierzam przesunąć ja na prawe biodro).

- pokrowiec na camela. Wymaga zmian: nie sprawdza się, zaczepia o ładownice na pasie i nie współgra dobrze z daypack yoke / Bergan side pouch, który mam jako plecak dzienny. Zamierzam zastąpić go pokrowcem - plecaczkiem z własnymi szelkami.

- kieszeń uniwersalna. Kiedyś nosiłem w niej bidon Nalgene, teraz służy za "torbę Być Może". Wypadnie z rozpiski, a jej miejsce zajmie apteczka.

- ładownica na 3 magazynki do AK. Podobnie jek ta pierwsza, jest duża i pudlasta.

- ładownica na granat ręczny, przypięta na ładownicy do AK.

- kieszeń na latarkę taktyczną.

 

De facto potrzebuję nosić w oporządzeniu:

- 6 magazynków do głównej repliki,

- pistolet

- wodę

- nóż

- apteczkę

- nieco pierdół (m.in. szybkoładowarki i flaszka z kulkami - w kształcie magazynka od M16)

 

Rzeczy które miło by było mieć, to:

- zapasowy magazynek do pistoletu,

- granaty (właściwie z nich nie korzystam)

- latarka (przydaje sie rzadko)

- radio (w tej chwili PMRka mieszka w kieszeni smocka)

- jeszcze ze 2 magazynki do głównej repliki

- rację żywnościową i poncho.

 

Jeszcze jeden problem - posługuję się przede wszystkim lewą ręką - tak przy strzelaniu z pistoletu, jak i wymianie magazynków w długiej broni (z której strzelam normalnie - z prawego ramienia i prawego oka), co powoduje, że podstawowy zapas amunicji i pistolet muszą być tą właśnie ręką dostępne.

 

Pomysły? Wnioski? Zalecenia? :uśmiech:

Edited by Errhile
Link to post
Share on other sites

Chestrig na przód i problem dostępności magazynków rozwiąże się sam :) Ja mam tak skonfigurowane oporządzenie, co zresztą widziałeś parokrotnie. IMHO najwygodniejszy sposób transportu i wydobywania magazynków to przód kamizelki.

Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od tego jaki jesteś duży, ale o ile widzę na zdjęciach to masz po prostu kiepsko i nieoszczędnie rozplanowany szpej.

 

Idąc od lewej (counterclockwise) podwójne shingle modułowe z regulowanymi/zrywanymi klapami na rzep nie na gumkę. Po lewej podwójny. Na nim ładownica cqb na 1/2 magazynki (normalnie 1) Za podwójnym kabura modułowa (wąska, dobrej jakości, nie jakieś naleśniki, może być kydex) za kaburą nóż (o ile też sięgasz po niego lewicą). Jakieś nieduże pionowe cargo na suwak, z zewnętrzną kieszenią o ile to możliwe. Buttpack, apteczka, shingle potrójne, na shinglu lewym kieszeń na granat, podwójna ładownica do krótkiej.

 

Na camelbaka kup po prostu dobry pokrowiec, albo noś go poziomo na nerkach (zamów sobie odpowiedni pokrowiec) na szelkę kieszeń na radio. Kup też przyzwoity, prosty nóż - przynajmniej Cold Steel Kobun, albo lepiej SRK.

 

Kieszeń na radio na lewą szelkę.

 

Odzysk zamów mniejszy, cordurowy przyzwoity u Orkana (daje taśmę udową) lub w Cromie (też możesz o nią poprosić). Podepnij go bardziej na tyłku.

 

szkic>

erhbeltkit.th.jpg

Link to post
Share on other sites

Chapeau bas, Catch :-o

 

Też myślałem o shinglach, aczkolwiek - nie ukrywajmy - brak mi Twojego doświadczenia.

Małe cargo modułowe z kieszenią zewnętrzną - nie bardzo widzę, po co (zawartość dotychczasowego cargo spokojnie da sie rozmieścic w buttpacku).

Tak, noża też uzywam lewą ręką.

 

Generalnie - chylę czoła :) I bardzo dziękuję za pomoc.

 

@ Mszaan - spokojnie, spokojnie. Chest też jest w planie, acz do innego celu.

Link to post
Share on other sites

Ależ proszę bardzo. Generalnie to rozrysuj sobie ten beltkit na PALSy (rzut płaski i widok z góry na pasie zapiętym na człowieku (trzeba uwzględniać krzywiznę i zachodzenie kieszeni), znając wielkości poszczególnych elementów i liczbę komórek PALS jakiej potrzebują do mocowania (niektóre elementy można ścieśnić - zamocować na mniejszej ilości komórek niż by to wynikało z ich budowy - np. buttpack. są też inne tricki - np użycie MALICE, no i oczywiście custom.

 

Jak zamówisz trójwymiarową kieszeń na camela to ona spokojnie może być krótsza, warto też uwzględnić jakiś sprytny sposób jej mocowania do szelek beltkitu, nie polecam noszenia na szelkach autonomicznych.

 

A dlaczego zmieniasz ten "cudowny" 20mm na PALS/MOLLE?

Link to post
Share on other sites

Bo 20mm, abstrahując od jego (rzeczywistej, domniemanej, czy też traktowanej z przymrużeniem oka) "cudowności" niestety nie jest standardem, a Molle /PALS jest. Z całym szacunkiem dla Miwo-L, ale uwiązywanie się do oferty w sumie 2 producentów (plus customów robionych na zamówienie, jak apteczka) to niedobry pomysł :/ (m.in. shingle dopiero zaczynają się pojawiać w tym wariancie, a ja dotąd kupowałem sprzęt "z półki").

 

Standard Molle ma po prostu gigantyczną ofertę gotowego oporządzenia.

Aha, nowy beltkit będzie prawdopodobnie oparty o nowe szelki by Kthulhu - Molle + Alice.

 

... i widzę, że bedę musiał pilnie dokształcić sie z kaburologii stosowanej :uśmiech:

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...