Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Konfiguracje oporządzenia


Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Galu, mylisz się. Zrzut nie przydaje się tylko do CQB, powiedziałbym nawet, że w lesie ma ono większe zastosowanie niż w walkach zurbanizowanych. Fakt, worek się majta na każde strony, magazynki w środku obijają się od siebie, ale przynajmniej wiem, że wyciągając magazynek z ładownicy nie trafie na "pustaka", przez którego mógłbym oberwać kulkę w czoło. Jest to bardzo ważne, szczególnie przy pracy zespołowej, kiedy trzeba SZYBKO się pozbyć pustego maga i włożyć następnego. Jakoś nie widzi mi się chowanie magazynka za pas, albo do kieszeni, ba, podczas gdy klękasz albo leżysz. Spróbuj w ten sposób szybko zmienić magazynek ;-)

Link to post
Share on other sites

Różnica między wkładaniem pustych magów do ładownic a wrzucaniem do dump baga jest taka mniej więcej, jak między używaniem przyrządów mechanicznych i kolimatora. Niby działa, ale wolniej i mniej funkcjonalnie. Worek zrzutowy drogi nie jest, więc po co?

Link to post
Share on other sites

I dlatego - mimo argumentacji Galla - taki worek sobie sprawię.

 

Co do chlebaka - póki co, będzie. Gall_anonim podaje argumenty za jego wyrzuceniem, i na moje oko - nie są one pozbawione sensu. Jednak na razie dopiero szykuję sobie chlebak (przez ostatnie parę godzin odkrywałem frajdę samodzielnego szycia, przerabiając chlebak LWP), i chcę sprawdzić go w praktyce.

 

Przy okazji - nie spodziewałem się wywołać takiej dyskusji. Śledzę ją uważnie i chłonę kolektywna madrośc P.T. Kolektywu ;).

...naprawdę fajne się Was czyta :)

Link to post
Share on other sites

@UP - dokładnie. Zamiast tracić czas na szukanie pełnych magów wśród tych pustych, jednocześnie tracąc kontrolę nad sytuacją(co jest bardzo ważne przy kontakcie) to po prostu wrzucasz maga do worka i wyciągasz kolejny magazynek.

 

P.S - w czasie pisania tego posta zrobiłem mały test. Ubrałem się w cały szpej(tak, wiem, maniak jestem ;) ) i sprawdziłem, według mojego "przeszkolenia", zmianę magazynka w pozycji stojącej i klęczącej poprzez zrzucanie pustego magazynka do worka zrzutowego, jak i do pustej ładownicy(przyjmując, że na polu walki wiem, która jest pusta, a która pełna). Należy pamiętać również, że "testy" odbywały się w warunkach domowych, w akcji sytuacja była by z pewnością zupełnie inna, bardzo możliwe, że czas mógłby się nieco wydłużyć.

 

W momencie zmiany magazynka w pozycji stojącej, używając worka, całość zajęła mi około 4-6 sekund. Gorszy wynik trafiał się, gdy nie mogłem trafić ręką do zrzutu, ale tak jest przy workach typu "na kapcioszki" :D

W pozycji klęczącej wychodziło podobnie, nie było większych różnic, poza kucaniem w momencie zmiany magazynka i powrotu do pozycji stojącej, gdy mam pełny magazynek.

Podczas zmiany magazynka do ładownic... cóż, bywało różnie. Należy pamiętać, że podczas walki czasem można się pogubić, która ładownica jest pusta, a która pełna, w pewnych momentach rozpaczliwie szukając tej pustej.

W pozycji stojącej zmiana magazynka do ładownicy zajęła około 7-8 sekund (czasem mniej, ponieważ zrzucałem do shingle jak i do ładownicy z "klapą"), co jest czasem już nieco wydłużonym. Zdarzyło się również, że magazynek utknął mi w połowie ładownicy, no i nie mogłem go włożyć do środka ;) Przy 10 sekundach przestałem liczyć, ponieważ dawno bym już kulkę zarobił.

W pozycji klęczącej - podobnie.

 

Nie sprawdzałem w pozycji leżącej, ponieważ... no cóż, przy mojej kamizelce zmiana magazynka do ładownicy kompletnie mija się z celem. Do zrzutu - ok, jednak gdy go nie posiadamy lepiej położyć magazynki przed sobą.

 

Mam nadzieję, że mój mały elaboracik rozjaśni coś co niektórym, albo i pomoże.

Edited by MarineSlupsk
Link to post
Share on other sites

Nigdy nie liczylem ile mi zajmowalo robienie zmiany zarowno z workiem czy bez (ale nawet bez raczej nie wrzucalem magow do ladownicy a za koszule co dla mnie jest duzo wygodniejszym rozwiazaniem). Ale fakt faktem, ze worek jest przydatny acz nie niezbedny :]

Link to post
Share on other sites

W momencie zmiany magazynka w [...] W pozycji klęczącej - podobnie.

 

Podobnie zmierz czasy, tylko przy zrywaniu kontaktu w pełnym biegu, dbając o to żeby nie zrobić ładnego 'oreła' na ziemi. :)

W takim wypadku worek/koszulka albo późniejsze szukanie magów.

Link to post
Share on other sites

Niejednokrotnie było to u nas przerabiane, Ray. Poruszanie się grupą w linii, momentalne rozwinięcie na 2 grupy, jedna osłania, druga spieprza do tyłu, i tak na zmianę.

Muszę Ci przyznać rację, zmiana maga w biegu jest dosyć... trudna :). Jednak magazynków nie pogubiłem, a biegaliśmy bardzo dużo - nawet nie przy zrywaniu kontaktu, ale przy podbieganiu pod budynek, podczas gdy druga grupa osłania okna. Póki co, mimo latającego na wszystkie strony worka, żadnemu nie zdarzyło się wylądować na ziemi, nawet przy wkładaniu go podczas pełnego biegu.

Link to post
Share on other sites

Bo dobrze uszyty worek uniemożliwia wypadanie magów ;)

 

Ja chwalę sobie miwoski sztywny bo rzeczywiście 13magów się mieści i jest jeszcze miejsce na kolejne. I dalej nic nie wypada.

U mnie wymiana zajmuje ok5-6s z otwarciem ładownic w szelkach, a w PC ok3-4s. Nie jest niezbędny ale sporo pomaga. A jak ci się majta to kawałek sznurka/gumki, igła i doszyć stabilizator. Aczkolwiek uważam że jak dobrze poskładasz oporządzenie to nie musisz nic robic.

Link to post
Share on other sites

Niejednokrotnie było to ...

 

Nie, nie chodziło mi o konkretny zacytowany fragment, a w zasadzie o próbę włożenia takiego maga ponownie do ładownicy w biegu właśnie. A jeszcze lepiej jak jest to ładownica typu CQB z gumą jak u Eaglea.

Link to post
Share on other sites

Problem w tym że czasem trzeba wykonywać czynności obsługowe w ruchu i nie da się z tego ukuć żelaznej zasady. Costa na przykład generalnie patrzy na broń przy zmianie magazynków i generalnie zmienia mocno jej ułożenie. To jest jakaś propozycja procedur, nie wszystkie pokazane przez Magpul Dynamics są rozwiązania są optymalne.

Link to post
Share on other sites

tactical carbine pokazuje tylko obsługę ..nie poruszają tematu pracy na większej ilości magów ;-)

operują tylko na 3 sztukach. jest opcja zmiany taktycznej z chowaniem maga do ładownicy ..ale to single.

Z wymianą maga w biegu jest jak ze strzelaniem w biegu ..sa to sprawy dyskusyjne,

Jak komuś nie pasuje worek miękki to na pas niech wrzuci sztywny ..lub na udo (ale tylko do CQB)

Link to post
Share on other sites

Ja ze swojej strony polecam worek sztywny, nie obija się on tak o udo i łatwiej do niego trafić. Sam używam worka z GnP i w zupełności wystarczy. Poza tym rzadko nosze go zwiniętego na strzelance, naprawdę nie czuję że go mam. Jedyna jego wada to taka, że zbiera trochę syfu podczas strzelania w lesie.

Poza tym dołączam się do osób mówiących, że to bardzo ułatwia zmianę i ja przyśpiesza, święta racja.

Link to post
Share on other sites

Na pewnym forum, pewien kolega skomentował te zdjęcie:

 

th_onierz.jpg

 

W następujący sposób:

 

Czy on sobie na tej focie maską pgaz zablokował dostęp do magów, które ma na udzie? Może my jednak mu się wiedzą przysłużymy. ;)

 

Otrzymał oto taką odpowiedź od znajomego osoby na zdjęciu:

Proszę Cię nie oceniaj ludzi po jednym zdjęciu, ten "Gość" ma wiedzę większą niż Ty, Ja i wiele innych osób na tym forum. Po pierwsze jest zawodowym żołnierzem, i to jego praca, po drugie był w Iraku na I zmianie, i opowiadał parę historii...

Więc na prawdę wstrzymaj się z takimi komentarzami.

 

Na prawdę brak mi słów ;) Rozumiem, że jak ktoś był/jest żołnierzem to nie popełnia błędów lub nie można mu takowych wytykać :lol:

Link to post
Share on other sites

Nie wnikając. Jak się pokazuje rzeczy wątpliwe a następnie powołuje się na jakiś nieweryfikowalny autorytet to jest to krótka droga do wyjścia na idiotę.

 

Nie wykluczajmy że gość jest generalnie ogarnięty i na przykład ma jakąś tam wiedzę specjalistyczną, albo ujmujący sposób bycia - na podstawie zdjęcia widać że sprzęt ma poukładany tak jak ma, pas do broni ma jak ma, stoi jak stoi - to są rzeczy które coś nam o nim mówią. I to na ich podstawie będziemy wydawać sądy.

Link to post
Share on other sites

Stoi bocznie, odchylony do tyłu, prawie wyprostowany. Jest praworęczyny, a pas ma przez prawe ramię (o ile to można stwierdzić na zdjęciu niezbyt wyraźnym). Panel udowy zasłonił sobie tą nieszczęsną kieszenią na maskę. Żadna z tych przesłanek nie przemawia specjalnie na korzyść jego "taktyczności" że tak się żartobliwie wyrażę.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...