Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Konfiguracje oporządzenia


Recommended Posts

Stolar, leander - farby maskujące, szczoteczki, chusteczki, łyżki, opatrunki (nawet te dodatkowe) i wszelki tego typu drobny sprzęt zwykłem nosić po kieszeniach munduru - te przedmioty nigdy nie są potrzebne w trybie pilnym (z wyjątkiem opatrunku ale wyjęcie go z kieszeni udowej nie zajmuje zbyt wiele czasu), znajdują się w pierwszej linii którą zawsze ma się przy sobie i nie zajmują miejsca w oporządzeniu.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A budowanie 1 linii na pasie modułowym (takim w systemie molle i podwójnej taśmie) to zło? ;] Chciałbym w zależności od kaprysu mieć beltkit lub 1 linie pod chestem. Jakie wady, oraz zalety mają te dwa rozwiązania w przypadku tworzenia 1 lini lub beltkitu. Oczywiście 2 typy szelek - pierwszo liniowe, płaskie, "beltkitowe" mięciutkie.

 

Aktualnie chce zamówić sobie pas PT-2 MiWoP, bowiem Crom odpowiedział, że dwutaśmowego nie uszyje. Chciałbym się zapytać o szelki. Jakie płaskie, jakie miękkie wybrać/stworzyć?

 

Również intryguje mnie kwestia miejsc, gdzie szelki są przymocowane do pasa. Będę zamawiał skrócony pas, więc nie wiem czy podawać miejsca, gdzie te klamry mają być.

Link to post
Share on other sites

Ja jako zielenina :) dopiero będę składał swoje oporządzenie i myślałem nad czymś takim :

 

1. Jako podstawa pas modularny + samodzielnie dorobione do tego szelki (mniej więcej wiem jak to zrobić i powinno nawet nawet wyglądać)

 

2. Z 2 ładownice do g36 usytuowane najprawdopodobniej po prawej stronie dla wygody :)

 

3. Manierka gdzieś z tyłu, żeby za bardzo nie przeszkadzała :)

 

4. Jakaś fajna uniwersalna większa torba zawieszana z tyłu, żeby można było wrzucić tam jakieś żarełko ewentualnie inne potrzebne rzecz :)

 

Myślałem nad czymś takim: link

 

W przyszłości możliwe, że dokupię sobie dodatkowe 2 ładownice do g36c zawieszane na pasie udowym :)

 

Co sądzicie o czymś takim ?? Chyba pod względem funkcjonalności powinno być ok :) Raczej w chwili obecnej na nic więcej nie będzie mnie stać...

Edited by marcin1988
Link to post
Share on other sites

A kiedyś coś takiego zmajstrowałem. :)

Aktualnie buttpack jest inny i coś tam akurat poprzypinane dosć przypadkowo ale jest i baaardzo podobna manierka.

 

Szelki pożyczone od zestawu BW, ale się sprawdzają tym bardziej, ze przypinany jest tam czasem ten duży kontraktowy Buttpack BW jako plecaczek.

 

dscf1401qx6.th.jpg

 

Zwróć tylko uwagę na długość tego pasa. Nie pamiętam jak i co mierzyłem ale jak go dostałem to skracałem, bo za chudy do niego się okazałem. ;)

Inna sprawa, ze pasy potrafią sie wyślizgiwać z tej klamry. Nie wiem czy nie lepiej zaczynać od razu od zakupu jakiegoś lepszego pasa z gotowymi zaczepami na szelki.

Edited by lup
Link to post
Share on other sites

A budowanie 1 linii na pasie modułowym (takim w systemie molle i podwójnej taśmie) to zło? ;] Chciałbym w zależności od kaprysu mieć beltkit lub 1 linie pod chestem. Jakie wady, oraz zalety mają te dwa rozwiązania w przypadku tworzenia 1 lini lub beltkitu. Oczywiście 2 typy szelek - pierwszo liniowe, płaskie, "beltkitowe" mięciutkie.

 

Aktualnie chce zamówić sobie pas PT-2 MiWoP, bowiem Crom odpowiedział, że dwutaśmowego nie uszyje. Chciałbym się zapytać o szelki. Jakie płaskie, jakie miękkie wybrać/stworzyć?

 

Również intryguje mnie kwestia miejsc, gdzie szelki są przymocowane do pasa. Będę zamawiał skrócony pas, więc nie wiem czy podawać miejsca, gdzie te klamry mają być.

Nie rozpatrywałbym tego w kategoriach dobra i zła. 8-)

 

Generalnie można oczywiśćie wybudować 1 linię na wąskim pasie modułowym - spójrzcie choćby na zestaw FSBE II i jego "war belt", ale... moim zdaniem ma to pewne ograniczenia. Po pierwsze na pasach modułowych trudniej i gorzej montuje się taśmy kabur i panelu udowych - bo albo trzeba używać modułowych adapterów (przeplecenie samej taśmy przez moduły niepotrzenie je nadwyręża i niszczy bo pracuje de facto tylko na jednej taśmie modułowej), co oznacza że potrzebujemy dodatkowego elementu. Albo musimy używać paneli i kabur z wielotaśmowym systemem mocowania (np CQC SERPA, panel udowy FSBE II). Pożądaną w mojej opinii cechą pasa 1 linii wspólpracującego z kaburą i panelem udowym - a więc wyposażenia do działań DA/CQB jest jego sztywność poporzeczna. Komfort przenoszenia takiego pasa zapewniamy sobie - właśnie "comfortpadem", a ściąganiu tego pasa z tyłka przez kaburę i panel udowy (częste przy biegu i pochylaniu) przeciwdziałamy płaskimi szelkami, które na potrzeby polskiego użykownika nazwałem "szelkiami 1 - linii" (bardzo ważnym jest żeby je odpowiednio wyregulować, bo inaczej mogą przeciążyć barki i mięśnie kapturowe).

 

Pas modułowy, wąski nie posiada z reguły własnej sztywności i cały jest takim jakby comfortpadem z naszytymi taśmami. Owszem, można na nim mocować rozmaite rzeczy, ale będzie on pracował inaczej niż pas sztywny. Istnieją jeszcze rozwiązania pośrednie - a więc modułowe comfortpady, z których najlepszym jaki ostatnio widziałem jest "tapered war belt" firmy Johna Willisa. Są też jeszcze bardziej złożone konstrukcje łączące w sobie cechy i opcje pasa modułowego, ewakuacyjnego, comfortpada itd, ale to innym razem...

 

Zaznaczam, jeśli ktoś chce budować oporządzenie, 1 linię, na wąskim pasie modułowym - nie ma sprawy. Ja po prostu wolę sztywne pasy klasyczne z comfortpadem. Pas modułowy swoje prawdziwe zalety ukazuje w wersji szerszej, właśnie jako podstawa beltkitu z odpowiednimi szelkami, albo przy odpowiednim kształcie, jako uzupełnienie kamizelki oporządzeniowej.

 

Co do pytania o ułożenie szelek - w przypadku beltkitu pożądzane są szelki 6 lub nawet 8 punktowe ze względu na rozłożenie ciężaru na wiele punktów mocowania na całym obwodzie pasa. Do tego dochodzi jeszcze kwestia ułożenia i stabilizacji systemu nośnego. Tu klasycznym rozwiązaniem jest 6 punktowe "Yoke" z brytjskiego PLCE. W pasie 1 linii stosuje się szelki 2 (tzw. ósemkę), 3 lub 4 punktowe. Ich punkty mocowania powinny wypadać z tyłu:symetrycznie do osi kręgosłupa, oraz mniej więcej równo po bokach za lub przed kolcami biodrowymi. Nie powinno być ich z przodu, bo wtedy będą niepotrzebnie "pracowały" w czasie schylania.

 

Coś jeszcze?

 

PS. Miltec to marnowanie pieniędzy.

Link to post
Share on other sites

Tu wchodzimy w ergonomię. Osoby niższe i pasy szersze niż 2x PALS mogą do siebie nie pasować. Z drugiej strony profilowane war belty to dziś tak na prawdę standard pasów modułowych, zaś patenty Miwo ze stałym pasem to przeżytek. Sam używam prostego pasa łączącego obie konstrukcje

pas1at1.th.jpg

który przez niewielką wysokość cholernie mi odpowiada (a miał być jeszcze niższy ale błąd konstrukcyjny i lamówka poszła w ruch :) ). Widać, że nie ma punktów mocowań szelek - z premedytacją. Mogę montować co i jak chcę. Ważną zaletą w stosunku do war beltu jest powierzchnia montażowa - o 2 lub 4 przeszycia więcej niż sie spotyka z reguły (a tu mam co 40 wiec jeszcze jedno bym uzbierał przy co 38). Chciałem robić montaż na udówkę jak w war beltach ale zrezygnowałem bo przecież udówek ani paneli nie używam.

A poleciłem LC2 plus comfort miwo z prostego powodu. Najgorsze to nie jest, przyjmuje dwa systemy (ALICE i MOLLE) dzięki przelotkom na comfortpadzie i wychodzi w miarę tanio. Choć właśnie zerknąłem i PT2 i szelki miwo L wychodzą taniej. Ale ja tej firmy nie lubię.

 

Edit

Drobne uściślenia.

Edited by Wukasz
Link to post
Share on other sites

Jestem osobą niską (172 cm), nie jestem też za szeroki w pasie (około 75 cm, to tak na wysokości pępka;]) - następny kurczak :P Dlatego też nie chciałbym brać szerokiego pasa.

 

Z tego co przeczytałem pod moim postem udało mi się wywnioskować że lepszym, co do pasa modułowego, byłby pas minimum 3 palsowy, no ale nie chcę takiego wybrać, ponieważ może nie tyle co z chestem będzie mi kolidował, a już na pewno z jakąś kamizelką, niższą.

 

Zostają mi takie opcje:

1. Pas PT-2 MiWo P

2. Pas ALICE + Comfort pad

3. Może jeszcze coś? Tylko co?

 

Jak napisałem wyżej, chciałbym stworzyć z tego w miarę dobry beltkit, który będę mógł nosić też pod chcestem. Opcja nr 2 jest dosyć ciekawa ze względu na to, że "akceptuje" zarówno system ALICE, jak i molle.

Jak prezentuje sie stabilność systemu molle na pasie ALICE+comfortpad?

 

Co do comfortpad'a, to czy ten z MiWoL, jest taki sam jak z MiWoP? Będę robił zamówienie z MiWoP, więc lepiej będzie mi wybrać coś z ich oferty. Opcją jest jeszcze chyba Crom, ze swoim pasem taktycznym.

 

Podsumowując, poszukuję odpowiedzi na pytanie: Co wybrać jako beltkit/1 linię?

Link to post
Share on other sites

Jezeli kieszenie maja montaz 'tasma pod tasma' mozesz uzywac klipsow alice albo malice i jest bardzo stabilnie. W przeciwnym wypadku mozesz uzyc malice, opasek zaciskowych, miekkiej tasmy z regulatorem i pokombinowac ograniczajac ruch kieszeni. Na rozbudowanym beltkicie ladownice beda same z siebie siedziec ciasno i trzymac jedna druga w miejscu.

Link to post
Share on other sites

Co do comfortpad'a, to czy ten z MiWoL, jest taki sam jak z MiWoP? Będę robił zamówienie z MiWoP, więc lepiej będzie mi wybrać coś z ich oferty. Opcją jest jeszcze chyba Crom, ze swoim pasem taktycznym.

Podsumowując, poszukuję odpowiedzi na pytanie: Co wybrać jako beltkit/1 linię?

 

Oba comfortpady wydają się identyczne. Zrobiłem ten wzór kiedyś dla MIWO/L uwzględniając wnioski z używania comfortpadów IvoHesta, LBT i innych (Chodziło o stabilność mocowania do pasa i możliwość zmiany położenia szlufek stabilizujących, bo stałe często kolidowały z przypiętymi kieszeniami, kaburą, szelkami lub było ich zbyt mało by stabilnie przytrzymać komforciaka na obładowanym pasie.

 

Pasy Cromu są generalnie pełnowymiarowym oporządzeniem pasoszelkowym i na 1 linię się nie nadają.

Jak dla mnie pas ALICE to jest jakiś żart - ani wygodny, ani sztywny, kieszenie trzymają się tak sobie (modułowe) Można się z tym męczyć, tylko po co?

 

A moja rada brzmi jednoznacznie - nie staraj się na siłę połączyć beltkitu i 1 linii, to są troche różne rzeczy i czemu innemu służą. Albo złóż dobry beltkit na pasie modułowym albo 1 linię na pistoletowym/taktycznym z comfortpadem. Jeśli koniecznie chcesz kompromisu - weź to całe PT2.

Edited by Catch22
Link to post
Share on other sites

W sumie nie wiem którego Miwo comfortpad widziałem. Miał naszytego rzepa z przeszyciami przez które przechodziły taśmy z napami mocujące do pasa. Rzep był na całej długości comfortpada i przeszycia tez. Przewlekając kieszeń molle przez owe przeszycia unikamy ślizgania się na pasie. Problem z molle jest inny. Ładownica/kieszeń ze standardowym systemem montażu daje nam "szlufkę" 7,5 cm (wolne,PALS,wolne, PALS pod którym przewlekamy taśmę montażową). Na 5 cm pasie Alice daje to luz góra dół. Chyba dobrze mówię ...

Link to post
Share on other sites

Dobrze mówisz, dlatego napisałem że kieszenie modułowe trzymają się tak sobie... chyba że są mocowane taśma w taśmę, co praktykuję we własnych projektach - właśnie ze względu na możliwość stabilnego ich mocowania na pasie 50mm.

 

Szczerze mówiąc nie wpadłem na pomysł przewlekania taśm kieszeni modułowych czy MALICE'ów przez te szlufki w moim comfortpadzie, także przeszycia nie były standaryzowane pod tym kątem. Poprosze o wykonanie nowej wersji w Cromie uwzględniającej ten element.

 

A jaki pas bym polecał? A to zależy do czego... Generalnie na pierwszą linię do "czarnej":

 

cobraicon.jpg

Z dobrym comfortpadem, a dla miłośników molle to z tym:

taper.jpg

Edited by Catch22
Link to post
Share on other sites

Czytam Waszą dyskusję i zastanawiam się jednocześnie jak się ma system IIFS do podziału na I i II linię oporządzenia?

Z tego co się orientuję, w I linii powinniśmy mieć to, co do przeżycia, czyli ogólnie rzecz biorąc buttpack, wodę, pistolet + magi, nóż.

W przypadku systemu IIFS nosimy to na pasie LC-2. "Szelki" LBV zawierają amunicję do broni głównej, granaty, ale też jest na nich częściowo zawieszony buttpack.

Przy założeniu "liniowym" idealnie by było aby pas oporządzeniowy był zupełnie osobno wobec LBV, no ale tak się nie da (potrzebne by były dodatkowe miękkie szelki dla pasa).

Czy da się dopasować IIFS do założeń "liniowych". Czy jest sens w ogóle?

No i czy warto pod lc-2 w IIFS zakładać comfortpad by MIWO?

Link to post
Share on other sites

IIFS to generalnie trochę inna epoka jeszcze - to oporządzenie (pas+ kamizelka LBV)tak naprawdę jest wersją rozwojową klasycznego pasa+szelek, które stanowiły oporządzenie piechoty jeszcze w wieku XIX. Kamizelka LBV ma zbyt małą ładowność i nie jest wystarczająco stabilna bez pasa (brak dolnej obręczy be facto) żeby był sens nosić ją rozdzielnie.

 

"Linie" oporządzenia to nie jest coś narzuconego, to raczej paradygmat. Poza tym mogą być one rozmaicie realizowane - np w taktyce zielonej możemy używać kamizelki oporządzeniowej z podpiętym takim czy innym pasem (czyli czegoś jak IIFS) całość jest mocno obładowana i trudno tu coś "dzielić", a nawet nie należy. Owszem, możemy wyróżnić trzecią linię - czyli plecak i tym podobne, ale "pierwszą" czy też wedle innych nomenklatur "zerową" będzie tworzył zestaw przedmiotów przenoszony w kurtce/ spodniach - tam wtedy powinny znaleźć miejsce przedmioty które są nam jakoś krytycznie potrzebne.

 

Rozłożenie rzeczy ma również sens w działaniach specjalistycznych - np w tej jakoś tam ogólnie rozumianej "taktyce czarnej" gdzie musimy często pogodzić osłony balistyczne, sprzęt do zjazdu na linie i oporządzenie taktyczne. Wtedy podział na linię i możliwość redukowania lub uzupełniania oporządzenia zależnie od potrzeb jest przydatny

 

A kończąc - owszem pod pas LC2 warto zakładać comfortpad. Nawet bardzo. Comfortpad oferowany przez MIWO jest zasadniczo dedykowany do sztywnych pasów pistoletowych (duty belt, gun belt) wyściełanych rzepem. Będzie działał dobre z LC-2 ale nie tak dobrze jakby mógł, bo LC-2 nie ma chociażby wewnętrznego rzepa i jest nieco innej szerokości. Są comfortpady dedykowane do LC-2 np LBT.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...