Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Polskie barwy na mundurze


Recommended Posts

Wypowiem się.

Niedawno była audycja w radiu Zet Janusza Weiss'a.

A dotyczyła słynnej sprawy złapanych studentów w starych kurtkach MO i jednego w rosyjskiej czapce czołgisty.

Ale idealnie pasuje do tego tematu.

 

AUDYCJA Z DNIA 26.03.2007

Do odsłuchania wstęp.

 

I...

 

AUDYCJA Z DNIA 29.03.2007

Całość.

 

I już macie z samej góry info. I nie ma co dywagować.

Polskich mundurów nie wolno nosić. Śmieszne ale prawdziwe. W Polsce jest zakaz noszenia polskich mundurów, jak nie jest się członkiem tejże organizacji która jest do tego uprawniona.

Więc nie zdziwcie się kiedyś jak wparuje Policja na strzelankę i jak nigdy nic pół towarzystwa zamknie i zabierze umundurowanie oraz sprzęt (nie mówię o replikach, choć i to może pod coś podciągnąć).

 

No i kara za świadome noszenie Polskiego umundurowania do 5tyś. złotych. 8-)

Zagraniczne umundurowanie się nie liczy, u nas ono nie występuje i nie ma mocy prawnej.

Edited by sisi
Link to post
Share on other sites

Kar? To zależy- noszenie polskiego munduru samo w sobie jest zabronione, czy to z flagą czy bez, więc na ulicy możesz zostać zatrzymany. Inna sprawa- PO CO paradować po mieście w mundurze?Oczywiście nie tyczy się to strzelanek airsoftowych, bo nie słyszałem o przypadku, żeby wywlekli kogoś z lasu za bieganie w US-ie.

 

 

Pracując w hurtowni spożywczej, żyjąc w niewielkiej miejscowości, często widzę ludzi noszących różne części umundurowania WP. Są to spodnie lub bluzy, często buty. Z flagami lub bez... no i jakoś nikt im nic nie robi. Ale miło wiedzieć jaka grozi za to kara. Trochę klientów postraszę :twisted:

Link to post
Share on other sites

Sisi, nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Karą za noszenie polskiego munduru jest co najwyżej 1000 zł.

 

Umundurowanie zagraniczne "tak samo się liczy" też są odpowiednie paragrafy na to.

Konkretnie te:

 

Podstawa prawna:

(Dz.U. z 1978r., nr 31, p. 130)

 

Art. 13.

1. Używanie munduru zagranicznego wymaga zezwolenia terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do:

1) członków personelu dyplomatycznego obcych przedstawicielstw dyplomatycznych oraz urzędników konsularnych obcych urzędów konsularnych,

2) członków personelu administracyjnego i technicznego obcych przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych - z zastrzeżeniem zasady wzajemności,

3) innych osób, które mogą używać w Polsce munduru na mocy umów albo zwyczajów międzynarodowych.

Link to post
Share on other sites

Tylko jest to kolejny martwy przepis... Wielokrotnie rozmawiałem z Policją/ŻW maąc na sobie polska kurtke z flagówkami/bluze US z kompletem naszywek (łącznie ze stopniem) i nigdy nic "złego" mnie nie spotkało...

Ale może mam farta...

Link to post
Share on other sites

Wally odsłuchaj dobrze rozmowę z p. Michałem R. Rzecznikiem Prasowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z AUDYCJI Z DNIA 29.03.2007.

Tam wyraźnie gościu mówi jaka jest kara. I wyraźnie mówi że kara jest do 5tyśPLN.

A on raczej nie powinien się mylić.

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze co rzecznik MSWiA ma do mundurów MON??

Po drugie (jeśli już jesteśmy prze MSWiA) to:

"Przywłaszczenie funkcji publicznej (czyli paradowanie w mundurze) (art. 227)

Art. 227

Kto, podając się za funkcjonariusza publicznego albo wyzyskując błędne przeświadczenie o tym innej osoby, wykonuje czynność związaną z jego funkcją, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku."

 

Więc raczej nic nie ma o 5 tys. zł

 

Wracając do MON

 

Art. 61. § 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa,

 

podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.

 

§ 2. Kto ustanawia, wytwarza, rozpowszechnia publicznie, używa lub nosi: godło, chorągiew albo inną odznakę lub mundur, co do których został wydany zakaz, albo odznakę lub mundur organizacji prawnie nie istniejącej, albo odznakę lub mundur, na których ustanowienie lub noszenie nie uzyskano wymaganego zezwolenia,

 

podlega karze aresztu albo grzywny.

 

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się przepadek wymienionych w tych przepisach przedmiotów, jak również innych przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia, takich jak pieczęcie, stemple, papier firmowy lub bilety wizytowe, choćby nie stanowiły własności sprawcy.

Link to post
Share on other sites

Piszę jak mówi. Sam słyszałeś. Słuchałeś nagrania z audycji? Z rękawa tego sobie nie wyciągnął. Ale to może jakiś ukryty talent magiczny. ;-)

5tyś. jest pewnie sumą kilku podciągniętych pod to paragrafów.

Nie wnikam skąd to sobie wytrzasnął. Biorę go na wiarę bo jest on jak by nie było jakimś tam autorytetem. ;-)

 

A tak wogóle to Peace! :-F ;-)

 

BTW. Pewnie 98% policantów i ŻW jak zobaczy kogoś w kurtce lub w spodniach nawet nie będzie mu się chciało zareagować (ah te papiery do wypełniania), ale zawsze się trafi jakiś służbista wnerwiony na cały świat i się doczepi. I oby nie nas. :mrgreen:

Link to post
Share on other sites

Pan rzecznik wie, że "gdzieś dzwony dzwonią ale nie wie w którym kościele"

Coś tam poczytał ale nie do końca wie o czym czytał.

Zakaz dotyczy kompletnego umundurowania wojskowego a nie pojedyńczych elementów.

Te 5 tys. zł. to chyba wziął z czapki. Nie podał żadnych paragrafów ani innych aktów prawnych z których by to wynikało.

 

Generalnie polecam przeczytanie tego tematu:

http://wmasg.pl/forum/index.php?showtopic=34517&st=20

Link to post
Share on other sites

Zastosuj się do propozycji Wally'ego i poczytaj tamten wątek, dobrze?

 

 

Już wiem. Mundur = krój + kamuflaż ;) czyli wystarczy odpruć kieszeń "na książeczkę wojskową" na rękawie i można chodzić bez obaw.

Link to post
Share on other sites

Gadałem ze znajomym z woja o tym i powiedział, że paradowanie w mundurze (każdym) po mieście jest zabronione, natomiast ŻW nie czepia sie jak to jest strzelanką, gorzej jest z policją, bo oni się czasami czepiają, ale wystarczy miła rozmowa, bo tak naprawdę to można mundur skompletować na giełdach.

 

btw. Mój sor od PO mówił, że organizacje paramilitarne i inne (np. harcerze) mogą używać odznaczeń i flagi narodowej. Czy to prawda? Tego akurat się nie spytałem wojaka.

Link to post
Share on other sites

Wg mnie mundur z odprutą kieszonką jest dalej mundurem, z tą różnicą, że jest uszkodzony.

Być może, ale specyfikacja wojskowa określa mundur dosć konkretnie, dlatego zmiany kroju powodują to, że nie jest to mundur WP w świetle przepisów.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
Guest JOPJ

Ykhm... Pozwolę sobie troszkę odświeżyć temat i zadać jedno pytanie. ;)

Czy członkowie organizacji takich jak: ZHP, Liga Obrony Kraju (LOK), PZSS mogą nosić mundur (łącznie z flagami lub bez), np. na zawodach, manewrach itp. (i nie tylko)? Coś takiego widziałem (znaczy jak młodzież nosiła "panterkę") i chciałbym wiedzieć, czy ma to jakieś podstawy prawne, czy może jakby się ktoś nadgorliwy trafił, to mógłby ich "zwinąć"?

Słyszałem też, że mundur mogą nosić członkowie organizacji paramilitarnych. A jeśli to prawda to jakich?

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...