Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wyposażenie wojsk Amerykańskich z Wietnamu


Guest Kapitan Mitchell

Recommended Posts

Jeszcze jedno. Na jakiej zasadzie były przydzielane? Coś na wzór M60-karabin wsparcia na poziomie plutonu? Czy może miał go jeden żołnierz na drużyne czy jak?

 

Zasadniczo, z tego co się orientuję, broń gładkolufowa była zakazana przez Konwencję Genewską. Często żołnierze sprowadzali strzelby na własną rękę, a ogólnie nie były one na etatowym wyposażeniu ani drużyny, ani plutonu piechoty. Ich użycie różniło się w zależności od jednostki. Często nosili je pointmani. I wbrew pozorom nie były wcale tak popularne jak wszystkim się wydaje.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 480
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nie broń gładkolufowa jest zakazana przez Konwencję Genewską, lecz niektóre typy amunicji, np. powodujące nadmierne i niepotrzebne cierpienie. Po drugie Konwencja Genewska obowiązuje, gdy obydwaj jej sygnatariusze toczą wypowiedzianą wojnę. W przypadku konfliktu wietnamskiego nie zachodzą takie okoliczności.

Link to post
Share on other sites

Tu się mylisz ale też masz rację. Jeżeli chodź jedna ze stron podpisała konwencje genewską to w czasie konfliktu zbrojnego OBIE strony muszą ją przestrzegać, ale tu wychodzi inna rzecz. Czy w tamtych czasach Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Wietnamowi Północnemu? Nie, dlatego też nieprzestrzegano tej konwencji.

Link to post
Share on other sites

Czy i jak można zmusić drugą stronę do przestrzegania postanowień Konwencji, jeżeli ta strona nie ma zamiaru jej przestrzegać?

 

Zachęcam do sięgnięcia po nowy, majowo-czerwcowy numer "Poligonu". Znajdziecie w nim obszerny artykuł autorstwa Piotra Tarasa na temat ataku na Ambasadę USA w Sajgonie podczas Ofensywy TET w 1968 roku, z sylwetkami postaci obrońców ambasady, przygotowanymi przez członków SRH RAKKASANS.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Przepraszam że nie na temat wyposarzenia ale może tu się dowiem .

- czy ktoś zna nazwę tej piosenki ?

 

Poza tym chciałem się dowiedzieć o aparaty fotograficzne korespondentów/fotografów w czasie wojny w Wietnamie , czy ktoś zna jakieś konkretne modele ?

Wiem na pewno że był w powszechnym użyciu aparat Olympus-PEN EE2 , a poza tym ?

Edited by Tymbark
Link to post
Share on other sites

Z tego co wiem to wymieniony przez Ciebie model był popularny wśród SF. PEN EE też pasuje rocznikowo jak wiele innych tej marki

http://www.olympus-global.com/en/corc/history/camera/pen.cfm

 

Podpowiem Ci tyle, że jest jakieś rosyjskie forum na którym wymienione są wszystkie modele i marki rocznikowo pasujące do konfliktu wietnamskiego.

Wystarczy trochę cierpliwości i na pewno znajdziesz.

 

Co do piosenki to wygląda to na utwór autorstwa tego kapitana i to chyba tylko on zna jej nazwę.

Link to post
Share on other sites

Nikon F, najróżniejsze modele firmy Leica, Pentaxy... wszystko, co było produkowane w latach 60tych.

Olympus PEN to w zasadzie "małpa", używany był przez zwiad ze względu na niewielkie rozmiary i format połówkowy (72 zdjęcia zamiast 36 na jednej kliszy). No i robi całkiem przyzwoite zdjęcia.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Dzięki :)

Szukam w miarę dobrze odwzorowanej , dobrej kopi colta 1911 , oczywiście chodzi o okres Namu ,czy moglibyście z własnego doświadczenia polecić coś trwałego i dobrze odwzorowanego ?

Również chciałbym się dowiedzieć o to czy plecaka ARVN używał ktoś poza LRRP i innych SF?

Edited by Tymbark
Link to post
Share on other sites

W Wietnamie używano M1911A1 wyprodukowanych jeszcze za 2 wojny, większość replik jest dobrze odwzorowana.

 

Plecak ARVN to ciężka sprawa. Lurpi używali ich w ilościach bardzo śladowych, SF raczej w ogóle, mieli swoje CIDGi. U amerykanów najwięcej widzi się ich w USMC Force Recon.

Link to post
Share on other sites

Ten telefon to dokładnie ten sam telefon który opisuje sprzedawca. Opis aukcji wyjaśnia wszystko, jeśli chcesz więcej:

http://www.olive-drab.com/od_electronics_ee8.php

 

Czy cena jest podejrzana?Pewnie nie, bo został wystawiony za tyle za ile chce go sprzedać DW RADIO, choć oczywiście może miał napisać 500, ale wtedy to chyba byłoby podejrzane??

 

Przede wszystkim korpus łączności, ale myślę że można zaryzykować stwierdzenie że wszystkie jednostki służące w Wietnamie w swoich głównych bazach miały przynajmniej dwa takie egzemplarze.

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...
  • 3 weeks later...

Witam serdecznie. Dobrze, że jest gdzie zapytać i poszerzyć wiedzę. Czy mogę bez przeszkód łączyć fragmenty oporządzenia M56 z M67? Ściślej mówiąc nie wiem czy powinienem podczepić manierki z nylonowymi pokrowcami gdy reszta oporządzenia to m56. Przyznam, że na kilku zdjęciach rekonstruktorów widziałem taki montaż. Czy w rzeczywistości było to możliwe i tak można było nosić?

Link to post
Share on other sites

Oporządzenie M67 pojawiło się w Wietnamie w marcu 1967 roku (dokładnie było to 550 zestawów przeznaczonych dla 5 Grupy SF przysłanych na testy). W 1968 roku, po wystawieniu pozytywnej oceny, Armia zamówiła kolejne 204.000 zestawów, które z powodu problemów z produkcją docierały do Wietnamu partiami od połowy 1968. Pełne zestawy zostały dostarczone dopiero w 1970 roku. Stąd mieszanie obu typów oporządzenia: żołnierze dostawali co popadło z magazynów, według wojskowej nomenklatury nie było różnicy między nylonem a bawełną (ładownica to ładownica). Generalnie od 1969 roku można uświadczyć na zdjęciach mieszane zestawy, najpierw wśród jednostek zwiadu (nie mówię o SF, oni latali z tym już dawno) a następnie w liniowej piechocie.

Mahalo

Link to post
Share on other sites

Dzięki bardzo Speedor za wyczerpującą odpowiedź. Myślałem, że już coś wiem ale przy Twojej wiedzy utknąłem chyba jeszcze między piaskownicą a trzepakiem. Interesuje mnie piechur z 1. Dywizji Kawalerii czyli 1965 od powiedzmy Ia Drang, a to zbyt wcześnie żeby tworzyć takie sprzętowe aksperymenty. Szkoda. Mam natomiast jeszcze jedno może głupie pytanie. Od kiedy amerykańskie dowództwo poszło po rozum do głowy i poczęło wprowadzać zgaszoną wersję naszywki 1st Cavalry Division?

Edited by Królik
Link to post
Share on other sites

Najsampierw żeby zakryć kolorowe naszywki żołnierze nosili bluzy na lewą stronę. Zgaszone naszywki zostały wprowadzone jakoś w 1966 roku, ale jak zwykle nie starczyło dla wszystkich. Rozwinął się rynek naszywek "lokalnych", czyli robionych na miejscu przez Wietnamczyków. Technicznie aż do początku 68 roku można zobaczyć żołnierzy z kolorowym i mieszanym (częściej) obszyciem. Naszywki lokalne utrzymały się aż do chwili, kiedy armia odgórnie ich zakazała (koniec 69/początek 70 r.).

...ale w zasadzie to o tym możnaby napisać książkę.

 

W polu często żołnierze nosili po prostu mundury bez żadnych naszywek.

Link to post
Share on other sites

Po raz kolejny wielkie dzięki Speedor. Może ośmielę się jeszcze trochę popytać jeśli nic nie stoi na przeszkodzie. Tym razem chodzi mi o KA-BARy. W jakim stopniu były one popularne wśród zwykłych piechurów w NAMie, czy noszono je często powiedzmy na równi z bagnetami M7? Jak to z nimi było? Posiadam owy nóż na wyposażeniu ale zastanawiam się czy konieczna będzie wymiana na wspomniany M7.

Link to post
Share on other sites

Yyyyyyyyno nie.

USMC jako jedyni mieli ten nóż w etatowym wyposażeniu. Był jednak używany jako prywatny zakup w mniejszym lub większym stopniu przez wszystkich. Najmniej oczywiście przez liniową piechotę. Ale już wśród wszelkich lurpów i w SF był dość popularny. W SOGu był to najpopularniejszy wybór zaraz obok Air Force Survival i noży SOGu.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...