Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Optyka dla snajpera


Recommended Posts

Widząc co i rusz zadawane pytania o optykę pomyślałem że warto chyba coś o tym napisać. Nie będę tworzył kolejnego tematu w którym każdy będzie zadawal pytania i odpowiadał bo to nie ma sensu. Poprostu kilka najważniejszych wskazówek i tyle.

 

1) Szukając lunety do replik ersoftowych przede wszystkim pamiętać należy o rozmiarze szyny na replice i rozmiarze montażu lunety. Z wyjątkiem kilku "wynalazków" większość replik jest wyposażona w odmiany szyny RIS/RAS/Picattiny które powinny być zgodne ze specyfikacją mil-std-1913,

( http://www.quarterbore.com/library/pdf_fil...il-std-1913.pdf ),

"podstawowy" wymiar to jej szerokość 20-22mm (wg specyfikacji dokładnie 21,2mm).

Tak więc szukając lunety trzeba pamiętać by jej montaż miał minimum 20mm szerokości. Niby 20mm to mniej ale pamiętajmy że montaże są "dzielone" i skręcane, więc ten 1-2mm spokojnie można "dokręcić".

 

2) Jakie powiększenie i "światło" powinna mieć luneta?

 

Więc absolutnym minimum jeśli chodzi o "światło", czyli precyzując średnicę obiektywu, jest 30mm. W zasadzie najsensowniejszymi ogólnodostępnymi lunetami są te o średnicy obiektywu 32mm np TASCO 4x32 chyba najprostsza i najtańsza na rynku (allegro).

 

Powiększenie w zupełności wystarcza 4-krotne. Oczywiście jeżeli ktoś ma ochotę może kupić lunety ze zmienną ogniskową czyli powiększeniem np 3-9x32. Generalnie im większe powiększenie tym "węższy" fragment terenu widzimy w lunecie, odwrotnie niż w przypadku średnicy obiektywu, im większa tym więcej widać.

 

Tak więc luneta nie nadaje się jako tako do "szukania" celu a jedynie do celowania. W zasadzie na odległościach na jakich strzelają repliki (powiedzmy do 100m) w zupłeności wystarczy gołe oko do lokalizacji podejrzanego obiektu/miejsca i wtedy można przez lunetę dokładniej sie przyjżeć.

 

Co do pytań "chcę kupić lunetę czy warto akurat tą (i tu link do przedmiotu)".

 

Pamiętajcie że lunety typu TASCO i jej podobne, czyli takie w cenach do 100-200 PLNów to najsłabsze lunety jeżeli chodzi o optykę. A słaba optyka z czasem odbije się na naszych oczach. Od razu tego nie widać potrzeba jakiegoś czasu.

 

Tak więc jeżeli chcecie kupić lunetę za 50-100 PLNów nie pytajcie czy warto ta czy tą bo to wszystko jest to samo. Różni się "etykietą" a jakościowo to TO SAMO.

 

Najsensowniejsze zakupy to lunety powyżej 200 PLNów ale te ze stałym powiększeniem a nie z "zoomem", czyli 4x40, 4x50 a nie 4-9x40 itp. Oczywiscie taka luneta 4-9x40 za 200 PLNów jest lepszym wyborem niż taka sama za 100 PLNów ale to i tak nie jest sensowny wybór pod względem jakości.

 

Myślę że to wystarczy.

 

Siatka nr 0

 

siatka1iv2.jpg

 

Najprostsza siatka celownicza, nie posiada żadnych nici celowniczych, po środku pola znajduje się tylko kropka. Siatka praktycznie nie użyteczna w warunkach ograniczonej widoczności. Nie spotykana jest jej wersja z iluminacją.

Siatka nr 1

 

siatka1.JPG

 

Jest to jedna z najstarszych siatek celowniczych, która najpierw wykorzystywana była przez snajperów, a dopiero później trafiła do celowników myśliwskich. Składa się z jednej pionowej belki zakończonej grotem o kacie rozwarcia 90 stopni i dwóch prostopadłych poziomych belek. Grot pionowej belki ułożony jest tak, że jego szczyt znajduje się na wysokości górnych krawędzi belek poziomych, natomiast jego boki kończą się w środku ich szerokości.

 

Wariantem siatki nr 1 jest siatka nr, 11 w której wszystkie belki zwężają się w kierunku środka pola celowniczego.

Siatka nr 2

 

siatka2.JPG

 

Dość prosta w budowie siatka. Zbudowana z poziomej cienkiej nici stykająca się z pionową belka zwężającą się ku górze. Jest to krzyż przystosowany do szybkiego namierzania celu znajdującego się w ruchu. Cienka nitka nie zasłania obiektu. Siatka jest zupełnie nieprzydatna w ograniczonych warunkach widoczności.

Krzyż 30/30

 

krzyz_30-30.gifkrzyz_30-30_IR.gifkrzyz_30_30_IR_center_point.pngkrzyz_30_30_IR_center_s.png

 

składa się z czterech grubych ramion przechodzących w środku krzyża w cienkie "włosy". Krzyż ten umożliwia bardzo precyzyjne celowanie do wszelkiego rodzaju obiektów. Z uwagi na to, iż przypomina krzyż stosowany przez wojskowych snajperów, nie jest zbyt popularny w konserwatywnych kręgach myśliwskich w Europie. Za to znani z praktycznego podejścia do strzelectwa Amerykanie stosują ten krzyż do wszelkich odmian strzelania i jest to bodaj najpopularniejszy krzyż spotykany w lunetach w USA. Jest to krzyż bardzo często stosowany w lunetach wiatrówkowych i umożliwia zarówno strzelanie precyzyjne (cienkie włosy w centrum krzyża) jak też szybkie, instynktowne strzelanie w każdych warunkach pogodowych i oświetleniowych (pomagają w tym grube ramiona główne). Druga nazwa, krzyż "30/30" bierze się stąd, iż krzyż jest tak skonstruowany aby dystans pomiędzy końcami grubych części ramion wynosił w tym krzyżu 30 cali na dystansie 100 yardów (najczęściej przy standardowym przybliżeniu 4 razy). Jest to jeden z najlepszych krzyży ogólnego przeznaczenia.

 

Krzyż 30/30 występuje bardzo często z podświetleniem. Podświetlane mogą być: część środkowa (tylko cieńcie nitki), cały krzyż, oraz może pojawić się wersja z podświetlanym centralnym punktem.

Krzyż "niemiecki"

 

niemiecki.gif

 

Klasyczny krzyż "niemiecki" (zwany również krzyżem numer 4), to klasyczny układ dwóch poziomych belek po bokach i pionowej belki dolnej grubych, z cieńszymi (włosowatymi kreskami) w miejscy przecięcia. Ten spopularyzowany przez lata krzyż stosowany jest powszechnie w Europie przez myśliwych strzelających z broni kulowej. Jego zalety, to przede wszystkim dobra widoczność krzyża w każdych warunkach atmosferycznych i w słabym oświetleniu (np. podczas nocnego polowania) z uwagi na sporą grubość belek celowniczych. Otwarta struktura krzyża nie zasłania celu i pomaga w szybkim naprowadzaniu broni, a szpic pionowej belki umożliwia instynktowne nanoszenie poprawek celując w dużą sylwetkę zwierzyny łownej. Odległość między belkami poziomymi dobrana jest w ten sposób, aby ułatwić myśliwemu ocenę dystansu do celu o sporych wymiarach, wpasowując jego sylwetkę odpowiednio między belki.

Krzyż "niemiecki 4A"

 

krzyz_niemiecki_A4.gifkrzyz_niemiecki_A4_IR_DOT.jpg

 

Krzyż "niemiecki 4A", to układ trzech grubych belek. W odróżnieniu od klasycznego krzyża niemieckiego pionowa belka nie jest zakończona szpicem, ale podobnie jak belki boczne, mocno odcięta.

 

Krzyż niemiecki i krzyż niemiecki 4A często posiadają podświetlanie, w postaci punktu umieszczonego centralnie.

Krzyż Ballistic

 

krzyz_ballistic.gif

 

Krzyż celowniczy typu Ballistic jest zbudowany z czterech średnio grubych belek, zwężanych w środku, z tym że dolna grubsza belka jest skrócona i zwężona. Pod zasadniczym znakiem celowniczym (w formie cienkiego krzyża) znajdują się cztery poziome, pogrubiane dodatkowe znaki celownicze, służące do strzelań na dalsze dystanse. Do sztucera kal. 222 czy 223 Rem., nawet typu light varmint, taka optyka będzie wystarczająca. Siatka ta pozwala strzelcowi brać poprawkę na siłę wiatru.

Krzyż SR6 i SR12

 

krzyz_SR6.gifkrzyz_SR12.gif

 

Siatka celownicza typu SR została zaprojektowana specjalnie do polowań i zawodów Hunter Field Target. Pozwala ona na nanoszenie szybkich poprawek bez konieczności regulacji krzyża. Jest to możliwe dzięki podziałkom wskazującym punkty padania pocisków w zależności od odległości celu oraz siły wiatru.

 

Co oczywiste, wartości te są różne w zależności od kalibru karabinka i energii kinetycznej pocisku, ale po skalibrowaniu celownika na karabinku zawsze będą się powtarzać.

 

Siatka została stworzona przez Nicka Jenkinsa, trzykrotnego Mistrza Świata Field Target, specjalnie z myślą o zawodach HFT, w których nie dopuszcza się dokonywania zmian w ustawieniach celownika. W efekcie eksperymentów i analiz warunków strzelań powstała siatka, której ramiona precyzyjnie wskazują punkty padania pocisków w zależności od panujących warunków mających wpływ na tor lotu pocisku.

 

Podstawową korzyścią wynikającą z korzystania z celowników z tą siatką jest szybkość i precyzja strzelania na szybko zmieniających się dystansach. Nie wymaga także od strzelca dokonywania żadnych dodatkowych obliczeń, gdyż ramiona krzyża są tak ułożone, aby jeszcze przed oddaniem strzału, strzelec wiedział, w co trafi. Te zalety z pewnością docenią zawodnicy i myśliwi, dla których czas na oddanie strzału nie jest wystarczający na nanoszenie poprawek.

 

Ilość punktów jest tak dobrana, aby dla stałego przybliżenia strzelec mógł nanieść na przewidywalny punkt trafienia punkt „z siatki”. Takie rozwiązanie pozwala pominąć żmudną procedurę regulacji celownika oraz związane z tym ryzyko rozregulowania przyrządu. Nie powiem bo niezła frajda z lunetki z takim krzyżem strzelać. Ale to wszystko dla lansu. Nie ma z tego pożytku w ASG. Choć można sie poczuć naprawde profesjonalnym snajperem i jeżeli chodzi o klimat postawiłbym ją na 1 miejscu:)

Diagram:

 

MAPdiagram.gif

 

M.A.P. (Multiple Aim Point) to kolejna propozycja zaprojektowana przez Nicka Jenkinsona (trzykrotny Mistrz Świata FT) dla precyzyjnego strzelania do celów z uwzględnieniem przeniesienie względem różnych poziomów oraz siły wiatru. Punkty naniesione na „włosy” siatki pozwalają dokładnie namierzyć cel. Siatka celownika eliminuje przypadkowość trafienia. Wymaga jednak od strzelca już dużego doświadczenia, aby mógł on w pełni wykorzystać zalety tego rodzaju krzyża celowniczego. Oczywiście w przypadku tak dokładnej siatki powinno używać się tego samego rodzaju amunicji, o tej samej wadze co podczas przystrzelania. Tylko wtedy spełni ona pokładane w niej oczekiwania.

 

MAPdiagramMALY.JPG

Krzyż "Mil-Dot "

 

krzyz_mildot.gifkrzyz_mildot_IR.gif

 

Krzyż Mil-Dot - najbardziej złożony krzyż w lunetach celowniczych. Na cienkich częściach ramion krzyża umieszczono w odstępach (zwykle 3 lub 5 MOA) kropki ułatwiające nanoszenie poprawek w pionie i w poziomie. Jest to krzyż stosowany w broni pneumatycznej przez strzelców Field Target, gdyż pozwala szybko i bardzo precyzyjnie nanosić poprawki na odległość i znios (poprawkę na wiatr). Siatka Mil-Dot jest aktualnie najczęściej używaną siatką przez większość formacji snajperskich na świecie. Wydaje mi się że to jest najlepsza siatka celownicza do Air Softu. Sam takiej używam i bardzo przyjemnie się z niej korzysta.

Można wrzucić do pierwszego posta thora.

 

P.S nie czepiajcie się że to jest niepotrzebne itd. jak ktoś tak uważa to pod moim postem jest opcja zgłoś i do admina takie problemy. Poza tym i tak tekst nie mój.

 

Pozdro

Link to post
Share on other sites
  • Replies 638
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja mam ACME (All China Made Export ;) ) i o ile na powiększeniu 3-5x jeszcze jest OK, tak już większe zaczynają zniekształcać obraz na brzegach.

A co do "pipek" 4x20, pchanych tonami na Allegro, to miałem okazję używać takiego cudactwa na wiatrówce i nie polecam.

Link to post
Share on other sites

Witam

 

Co do 4x20 to yyy... lepiej nie pukać w klawiaturę.

 

A co do dobrej optyki to prawdę mówiąc powyżej 4x... nie ma co się silić.

Bardzo dobrym wyborem jest Leapers Golden Image 4X32 AO cena nie jest jakaś gigantyczna , da sie przełknąć, lub jak ktoś lubi sobie po przybliżać Luneta Leapers 5TH Gen 3-9x40 tez do 300zł (300zł to chyba taka cena optymalna do optyk w asg)

Oczywiście w obu lunetach mamy takie dodatki jak sunshader i flip openy (czy jak to zwał)

 

Sama optyka ma bardzo dobre światło i krzyż typu mildot. Miałem z nimi styczność także z opisywanym tasco, naprawdę warto odłożyć więcej pieniędzy i uzbierać na leapersa.

Link to post
Share on other sites

Ja ze swojej strony 2 lunetki które się Chińczykom wyjatkowo udały:

BLOG 3,5-14x40 z tubusem 30mm

BLOG 4,5-15x50 z tubusem 30mm

Nie ma porównania z Tasco czy tańszą serią Leapersa. Ale cena odpowiednia, 220-240zł za 1 i 340-350zł za 2.

Link to post
Share on other sites

Jak ładnie poprosimy to kolega GZ nam zrobi wykład o "siatkach" celowniczych ;) Chyba Ty kiedyś gdzieś o tym pisałeś? ;)

 

Co do podświetlenia, to uważam je za zbędne w ASG. Lunety raczej nie przydają się po zmroku i przed świtem. Podświetlenie może sie przydać w ciągu 1-2 godzin w ciągu zmierzchu i właśnie świtu. W zasadzie tylko wtedy. W ciemnościach tylko noktowizor, a w dzień widać z reguły krzyż wystarczająco.

 

Na potrzeby ASG ocenianie odległosci od celu na podstawie siatki też raczej mija się z celem. Chyba że tylko do obserwacji i "ćwiczenia" oceny odległości. Ale do strzelania raczej nie. Nie robi różnicy czy strzelając do celu odległego o 70 metrów pomylisz się i ocenisz odległość na 55 metrów.

 

A co do lunet Blog popieram ich ocene GZta ;)

 

nie zaznaczyłes że chodzi o podróbki Tasco bo na Tasco to myślę że nie stać 1/3 maniaków na forum

 

Tasco oryginalen wcale nie jest "marką" proszę przykład cena z dolnego pułapu jak dla mnie:

http://www.opticsplanet.net/tasco-3-9x44-titan.html

Link to post
Share on other sites

Jak ładnie poprosimy to kolega GZ nam zrobi wykład o "siatkach" celowniczych ;) Chyba Ty kiedyś gdzieś o tym pisałeś? ;)

Poszukam, skleje i wrzuce jutro.

 

Co do podświetlenia, to uważam je za zbędne w ASG. Lunety raczej nie przydają się po zmroku i przed świtem. Podświetlenie może sie przydać w ciągu 1-2 godzin w ciągu zmierzchu i właśnie świtu. W zasadzie tylko wtedy. W ciemnościach tylko noktowizor, a w dzień widać z reguły krzyż wystarczająco.

Wszelkie podświetlenia wewntęrzne są po 1 zbędne po 2 /jakby to napisać/ sprawiają ze krzyż jest półrzeźroczysty, co jest dużym minusem.

Jedyne słuszne podświetlenie to montowane zewnętrznie (koszt 70-100zł), wtedy rzuca złotawe podświetlenie na siatkę na okular.

A tak w ogóle to po ch* w Airsofcie podświetlenie, chyba tylko do lansu.

 

Na potrzeby ASG ocenianie odległosci od celu na podstawie siatki też raczej mija się z celem. Chyba że tylko do obserwacji i "ćwiczenia" oceny odległości. Ale do strzelania raczej nie. Nie robi różnicy czy strzelając do celu odległego o 70 metrów pomylisz się i ocenisz odległość na 55 metrów.

Tu się mylisz, między 20, 40 a 60m na powiększeniu 4x przydaj się to, szczególnie kiedy masz mało fps, albo b. ciezkie kulki. Ale i tak to wszytsko idzie na wyczucie, bo powtarzalnosć w Airsofcie nie pozwala na mierzenie Mil-Dotem czy podobną siatką.

 

Ps. W Airsofcie najwzyklejsza siatka z Tasco (30/30) jest wystarczajaca, reszta to tylko bajer.

 

Ps2.

Tasco oryginalen wcale nie jest "marką"

I tu się mylisz. `Prawdziwe` Tasco było firmą Japońską która robiła wyśmenitą optykę dawno dawno temu (a konretniej do 1998 roku) na poziomie dzisiejszego IOR.

Dziś można jeszcze dostać Tasco SS (bez skojarzeń) czyli Super Sniper, lecz dzisijsze konstrukcje z racji coraz nowszych technologii wyprzedzają je, np. wspomniany IOR czy USO.

Edited by GZ
Link to post
Share on other sites

Na swojej replice mam zamontowaną taka oto lunetę:

http://www.zielonysklep.pl/index.php?produ...t&prod_id=4

i jestem z niej zadowolony.

Dzięki możliwości ustawienia ostrości, nawet na maksymalnym powiększeniu obraz jest bardzo czysty (jak na chińczyka).Na odległość około 130m widać w miarę dobrze detale twarzy.

Przed zakupem czytałem trochę o lunetach na forum o wiatrówkach.

O ile wszystkie chińskie optyki zamontowane na wiatrówkach stawały się "grzechotkami" to opinie na temat wytrzymałości tejże lunety były bardzo pochlebne. Ponadto sklep udziela 24-o miesięcznej gwarancji na ten produkt.

Decydując się na tę lunetę wychodziłem z założenia, że lepiej zapłacić trochę więcej i w razie czego mieć możliwość wymiany lunety, aniżeli kupić allegrotasco i wyrzucić ją do kosza przy pierwszej awarii.

Za lunetę bez montażu (w zestawie jest na 11mm) zapłaciłem 159 PLN.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o zakup profesjonalnej lunety to wiadomo że wystarczy takie kompendium wiedzy Thor.

Jednak w przypadku kategorii cenowych jakie nas interesują czyli lunet bazartasco, nie ma co się rozwodzić na temat „na co należy zwrócić uwagę”, gdyż większość tych lunet pochodzi z tych samych chińskich fabryk. Różnią się jedynie napisami rzekomych producentów. Właśnie dlatego Thor uważam, że lista polecanych i nie polecanych lunet była by bardziej przydatna niż informacje czysto techniczne na temat ogółu produktów.

Link to post
Share on other sites

Nie ma sensu taka lista. Dlaczego?

Dlatego że co chwilę znajdzie się "nowy" który będzie pytał o następna, i następną i następną i tak do usranej śmierci. Jeżeli podane jest że minimum 4x32, montaż 20-22mm to wg mnie wszystko co potrzebne żeby wybrać lunetę. A jak ktoś kupi za 50 PLNów to jego problem. Nie widzę sensu żeby każdy chwalił swoja lunetę bo będzie ich tu tysiąc i i tak nic to nie da w kwestii wyboru.

 

Trudno ale jestem zwolennikiem opcji: naucz się wybierać na podstawie informacji które charakteryzują "przedmiot" a nie na podstawie SUBIEKTYWNYCH ocen użytkowników.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Pytanie co do optyki

 

Wie ktoś co za lunety są używane na tych zdjęciach?

 

http://www.rodmorata.com/Untitled-7.jpg

http://media.militaryphotos.net/photos/album80/abd?full=1

 

Widzę je nie pierwszy raz na zdjęciach, nie tylko na tych prawdziwych, często na zagranicznych ASG, więc jest to luneta dość popularna, jednak nigdzie nie mogę się dopatrzeć jakiejkolwiek nazwy, bądź sklepu gdzie taką można zakupić. Pozdrawiam.

 

Chodzi przede wsystkim o to, że często mają takie wydłużone przody.

Edited by ovne
Link to post
Share on other sites

Pierwsza to Leupold lub jakaś na nim wzorowana. Jaki model nie wiem, bo zdjęcie małe. 40 albo 50mm obiektyw. Osobiście używam kopii Leupolda 4,5-14x50, wygląda ona tak:

 

http://tarcza.pl/index.php?p1,celownik-sna...oczna-paralaksa

 

A ten "długi przód" to tak zwany sun shader - nakładka zapobiegająca odbłyskom słońca w obiektywie. Do mojej lunety ( i do większości innychw tej kategorii cenowej lub droższych) mozna takową rzecz dokręcić. Nie wiem gdzie kupić, bo nigdy mnie nie interesowały. Ale np. każdy tokarz Ci takie coś bez problemu wytoczy.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

a ja mam pytanie.

 

d1f7c3b5d8259d5ask8.jpg

 

Czy tego flipka dostane gdzieś w polsce? Jak tak to prosze o podanie linka. Chodzi mi o tego oczywiście na okularze wejściowym . Umożliwiający oprócz ochrony szkła regulacje ostrości bez potrzeby jego zdejmowania. Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

yyy chyba ciemny strasznie jestem :D

 

W rozmiarach

 

Okular

- 14 EYE

- 16 EYE

- 18 EYE

- 19 EYE

- 20 EYE

 

Objektyw

- 25 OBJ

- 28 OBJ

- 29 OBJ

- 31 OBJ

- 34 OBJ

 

mógłby ktoś objaśnić to językiem w milimetrach? :D nie kapuje tego systemu rozmiarów. Dla wyjasnienia mam lunete Bloga.

http://www.tarcza.pl/index.php?p2,celownik...oczna-paralaksa

dokładnie ta. Który rozmiar będzie odpowiedni na okular wejściowy i wyjściowy? Rozmiary wejściowy to 42mm wyjściowy 47 mm. Pozdro

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Może się dołączę do dyskusji :)

Jeśli masz lunetę nie tylko do ASG, to polecam kupić coś lepszego niż tasco :P

 

Przeszedłem trochę lunet w mojej snajpie i kupiłem (jak dla mnie) ideał do ASG. Zwracałem uwagę na:

1. Średnica - 50mm wystarcza byś ogarnął większy teren.

2. Zoom - 4-12x wystarcza, byś płynnie dopatrzył się co tak właściwie rusza się w tych krzakach. Jakbym miał wybierać ponownie to wziąłbym 15x (ale to maniactwo już :P )

3. Siatka - popieram kolegę Strickera - mildott jest jak najbardziej odpowiedni do ASG i do strzelania wiatrówkowego. Co prawda najbardziej podoba mi się klasyczny niemiecki, ale funkcjonalność mildotta wzięła górę.

4. Odporność na wstrząsy - wybierałem lunetę używaną w wiatrówkach - nie rozkalibruje się przy dosyć intensywnym bieganiu po lesie.

5. Szkło - tyko dobrej jakości - w mojej lunecie dostałem 2-3 razy prosto w okular - nawet nie ma rysy!

6. wygląd - na mojej tanace wygląda po prostu oszałamiająco !

 

Tutaj znajdziecie spis wartych kupienia lunet (do ASG są super - na lata !)

http://www.wiatrowki-bron.prv.pl/lunety.html

 

Osobiście mam lunetę Nikko Stirling Gold Crown Tactical 4-12x50 mildot z korektą błędu paralaksy i podświetlanym krzyżem (było w standardzie). Jestem z niej więcej niż zadowolony od 3 lat. Polecam zakup lepszej optyki, jeśli wydałeś na karabin więcej niż 3500 pln :)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

W ASG strzela się na 50-100 metrów to prawda, ale czy myśliwi też nie strzelają na takie dystanse? A no strzelają (oczywiście strzelają tez na większe, żeby nie było) i mają lunety i koszt naprawdę dobrej to ok. 5000-10000 tysięcy.

Osobiście polecam lunety takich firm jak:

- Svarowsky

- Carl-Zeiss

- Leupold

- Nikon

- Docter

- ewentualnie lepsze produkty firmy Delta ale osobiście bym ich nie kupił będąc myśliwym.

 

Zdaje sobie sprawy, że takie instrumenty nie mają prawa bytu w realiach polskiego ASG,

ale jeśli ktoś ma idealnie "dostrojoną" np. snajperkę, którą faktycznie można strzelać na dystansie ok. 100 metrów i ma pieniądze to, taka luneta byłaby najlepszym wyborem. :uśmiech:

 

Pozdro.

Edited by Don Drzewuu
Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie wydawanie 10 tysi na lunete nawet do ostrej broni to nic innego jak przejaw snobstwa i nic więcej ...

 

Najdroższego Leupolda jakiego znalazłem "dla myśliwych" to

Leupold Golden Ring VX-7L 4.5-18X56mm Long Range Rifle Scopes i kosztuje tylko 2000 $

Zeiss:

Zeiss Victory 6-24x72 T* Diavari Riflescopes with Illuminated Reticles za 3700 $ więc ile jest tych lunet za 10000??

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...