Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nóż survivalowy


Recommended Posts

  • Replies 546
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A może popularny Cold Steel SRK. Ja nim wykonuje cięższe prace w lesie. Np. można go używać w celach rozłupywania drewna - zamiast klinu. Uderzasz drewnem o górną krawędź noża i idzie w miarę gładko. W miarę a to dlatego że ma powłokę z jakiegoś rodzaju powłoki epoksydowej.

Do drobniejszych prac używam 2 Victorinox-ów: model 96mm Camper i mulitoola SwissTool. Bo jak wiadomo nie da się wygodnie wykonywać wszystkich czynności ostrzem o długości prawie 16 cm

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Uniwersalny nóż surwiwalowy ? A istnieje coś takiego ? ;-) Scyzorykiem nie porąbiesz drewna, a maczetą nie posmarujesz chleba (a na pewno będzie to trudne). Dla mnie minimum do lasu to jest maczeta do rąbania drewna i jakiś średni nóż do lżejszych rzeczy. Obu spraw nie pogodzisz, zawsze trzeba wybrać jakiś kompromis. Jeden nóż będzie lepszy do tego, drugi do tego.

Maczetą da się kanapki smarować i saperką konserwe otwierałem , ech były biwaki :wink: A wracając do sedna , ja używam noża TORNADO firmy MUELA , mam to cacko już od około dziesięciu lat i za te pieniądze nie miałem w rękach tak wytrzymałego noża. przez moje ręce przewineło się kilkanascie noży różnych typów , tylko tego nie zepsułem. :-F

Link to post
Share on other sites

Możesz zdradzić co to za nóż? Jak sie sprawuje? Kto jest producentem? Jakiś link?

Z góry dzięki

 

Kurcze, nie powiem Ci, nabyłem go drogą wymiany od kumpla ;-) Posiada kydexową pochwe i napis "Stainless China" na ostrzu. To wszystko co mogę Ci o nim powiedzieć.

 

Również mogę polecić noże firmy Muela. Są tanie i dobre, mój znajomy używa jednego modelu (już nie pamiętam którego dokładnie) przez parę lat, dość intensywnie i świetnie się sprawuje.

Link to post
Share on other sites

Polecam glocki.

 

Mają dosyć miękką stal rzędu 55 Rockwella ale dzięki temu łatwo poddają się ostrzeniu w warunkach polowych. O ile podczas na prawdę długich wypadów glock może się stępić i zostać naostrzony po kilka razy, inne twardsze noże naostrzysz tylko jeżeli pod ręką masz cały komplet do ostrzenia.

Link to post
Share on other sites

Nie miałem okazji wypróbować. Może wieczorem zejdę na praking pod blokiem i spróbuję ;)

 

A tak na serio to widocznie za słabo uderzałeś nóż jest ciężki a czubek do wybijania solidny. Musi się dać. Chyba, że chciałeś wybić przednią szybę ;)

Link to post
Share on other sites

Parę osób próbowało. Pierw próbowaliśmy na bocznych to chyba odpadł bardzo mały kawałek szkła a jak w przedniej próbowaliśmy to odpadał taki mały okrągły kawałek z tej pierwszej warstwy ;-) Jako nóż survivalowy to on jest idealny.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Hmm, ja go kupiłem do lasu, a tam jakoś nie miałem jeszcze konieczności wybijania szyby. A testy dla samych testów? To nie dla mnie. Jeśli zajdzie konieczność wywalenia szyby to użyję do tego wszelkich możliwych środków, być może Gerbera również.

Link to post
Share on other sites

Mój zestaw to:

-Smith&Wesson Bush Hog Kukri (o taki http://www.allegro.pl/item364339366_noz_sm..._hog_kukri.html )

kupiony bo szkoda mi oryginału na wypady do lasu

-do prac coziennych CRKT M16-14SF z ostrzem tanto

-jako backup takie maleństwo od ultrafire z 2cm ostrzem

 

Maczeta ze względu na rozmiary i ciężar tylko do prac cięższych.

znakomicie zastępuje toporek, do pewnego momentu młotek.

na upartego da się nią nawet coś wykopać.gumowa rękojeść dobrze amortyzuje uderzenia i jest bardzo "chwytna" nawet na mokro.

Niestety nie jest bez wad. Moim zdaniem firmowa ma trochę za duży kąt szlifu ostrza (coś w okolicach 40 stopni). Po sfrezowaniu trzyma kąt 30 stopni i jej własności tnące bardzo wzrosły.Nóż wykonany jest z naprawdę dobrej stali , świetnie ostrzy się w warunkach polowych i dość długo trzyma ostrość. mam ją już jakiś rok i nigdzie śladu rdzy.

 

Co do CRKT nic nie dodam bo są to noże dość popularne.

Parę słów na temat noża firmy ultrafire model 701A.

Dostałem go jako gratis do latarki. Malutki dobrze leżący w dłoni,

Ostrze długości około 2cm częściowo ząbkowane. szkieletowa rękojeść, blokada linear.

http://www.newexcite.com/shop/index.php?ma...p;products_id=2

Edited by arend
Link to post
Share on other sites

Nie ta cena, nie ta wytrzymałość, nie ta pancercerność. Wprawie SRK to nie strider ani trident, co nie zmienia faktu że w tej cenie (300zł) to praktycznie najlepszy nóż, i nie do zajechania, nie ustępujący wiele nożom sporo od niego droższym (jak np Falkniveny A1). Nie bez kozery nożyk ten zdobył taką popularność, tyle że teraz robią go z AUS8.

Link to post
Share on other sites

Ekspertem od noży nie jestem, ale koczując godzinami na "forum nożowym" to ten Gerber ASEK o którym tak mówicie nie zebrał tak wielu pozytynych opini jak SRK jako nóż survivalowy.

 

To znaczy że co, nie działa? Mam wyrzucić? Bo na forum mówią że inny jest lepszy?

Bez przesady! :lol:

Link to post
Share on other sites

Ekspertem od noży nie jestem, ale koczując godzinami na "forum nożowym" to ten Gerber ASEK o którym tak mówicie nie zebrał tak wielu pozytynych opini jak SRK jako nóż survivalowy.

Taka mała dygrasja

 

Że tak piszą to nie znaczy, że tak musi być. Weź jeszcze pod uwagę, że każdemu nóż leży inaczej.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Nóż nie ma "leżeć" i być ładnym czy brzydkim, ma być dobrym narzędziem do wszelakich prac. Nie neguje Gerbera jako noża do survivalu, to bardzo dobry kawał łoma z dobrej jakościowo stali, full tang, solidne wykonanie ale zdecydowanie z przewagą jako nóż ratunkowo-survivalowy, tnie blache, pasy, wybija szyby.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

A co sądzicie o nożu ,,Glock 78''. Przymierzam się do kupna. Na forcie cena to 55zł więc nie dużo jak za używany nóż. Proszę o komentarze. Porady czy opłaca się kupować.

Link - http://sklep.fort.send.pl/go/_info/?id=1285

 

 

Sam w sobie nie jest najlepszym nożem survivalowym, ale za tą cenę i jeśli nie masz specjalnych preferencji to może być.

Dodam od siebie, że jest tak samo użyteczny survivalowo jak nasza ''szturmówka'' , chociaż fajnie się nim rzuca 8) Chleb się nim ciężko kroi (grube pajdy) pomidora pokroisz bez większych problemów, za to już przy rąbaniu drewna będziesz wielkie problemy. Plus jest taki, miękka stal = łatwość ostrzenia.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...