Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nóż survivalowy


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Replies 546
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Fairbarn-Sykes to zasłużona konstrukcja, używana przez komandosów RM, spadochroniarzy (w tym polskich), agentów i cichociemnych, o SAS (tym "pierwszym") nie wspominając, ale nie czyni go t opodziwu godnym nożem survivalowym - a taki jest motyw przewodni tego wątku ;)

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Witam. Mam zamiar kupić sobie glocka używanego np takiego:

http://allegro.pl/item945935432_noz_szturm...oryginalny.html

Jak widać ma zdartą oksydę. Chciałem papierem wodnym wypolerować ostrze, potem zaoksydować na zimno. Jak to według was wypadnie? A może lepiej dozbierać te 60zł i kupić nowego? A jeżeli nowy to 81 czy 78 i dlaczego? Czytałem dużo tematów o tych glockach no ale nic konkretnego się nie dowiedziałem.

Link to post
Share on other sites

To przeczytaj ten temat, bo było już o nim sporo napisane. Ogólnie niepolecany. Oksyde sobie daruj. Lepiej się tnie i rozłupuje nożem bez powłoki. Zdjąłem ją w moim KA-BARku, później polerka na lustro papierkiem i z efektów jestem zadowolony.

Link to post
Share on other sites

W pewnym sensie. Lustrzaną powierzchnię łatwiej dokładnie wyczyścić i wysuszyć, co zmniejsza ryzyko wystąpienia korozji. Jeżeli już wystąpi, można ją precyzyjnie oczyścić. W głowniach matowych zawsze mogą pozostać jakieś ogniska rdzy.

 

Ale dbać, czyścić i konserwować trzeba jednakowo.

Link to post
Share on other sites

Witam

Czy ktoś z Was miał okazję używać noża Ontario Spec-Plus US Army Quartermaster SP17 Ontario Spec-Plus US Army Quartermaster SP17 lub Ranger Knives Shiv OD Cord. Potrzebuję noża do cięcia gałęzi, ostrzenia patyków na ognisko, rąbania cieńszych gałęzi. Do prac lżejszych, krojenia, smarowania itp., wziąłbym Gerber Infinity Ultra + Gerber Lariat. Do grubych gałęzi, drzew i innych mam siekierę:)

Wiem, że to nie forum o nożach, ale a nu(ó)ż widelec ktoś z Airsoftowców posiada któryś z nich :uśmiech:

Pozdrawiam

Przemek

 

Edyta:

Sorry za offtop, nie ten dział chyba - powinienem zaproponować jakiś nożyk:)

Jeśli nie trafiłem to przepraszam i proszę o usunięcie

Edited by suharinho
Link to post
Share on other sites

Noże Ontario można spokojnie polecić, choć tych modeli nie miałem to pracowałem trochę RATem i byłem bardzo zadowolony.

 

Quartermaster wygląda na bardziej użytkowy jak dla mnie, stal ta sama, do patyków itd. będzie lepszy ze względu na masę i długość. Choć prawdę mówiąc zastanowiłbym się nad RATem 3 (ciutkę mniejszy ale z teklokiem i w kydexie). Tylko 100 różnicy (w promocji).

 

Zestaw Gerbera powinien Ci styknąć, widać że nie masz wygórowanych wymagań.

Link to post
Share on other sites

Ciutkę? Jesteś Sybir pewny? Dwa cale to nie jest ciut ... Powinienem kupić to SP17 już dawno, tym bardziej, że o ile wiem jest już nieprodukowany. Bawiłem się nim, to jest po prostu dobry nóż terenowy choć niektórym kraton nie pochodzi.

 

PS.

Z SP2, którego kiedyś miałem, mogę wysnuć wniosekm, że w SP17 pochewka jest do natychmiastowej wymiany.

Edited by Wukasz
Link to post
Share on other sites

W przypadku Ontario można mówić o pochwie, bo to w czym przyjdzie Shiv woła o pomstę do nieba :)

 

Do wymienionych przez suharinho zadań lepiej będzie pasował, jak zauważyli koledzy, Ontario.

Shiv lepiej spisałby się jako nóż klasy Nimravusa, przy oporządzeniu żołnierza piechoty zmechanizowanej. W innej pochwie, oczywiście...

 

P.S. 200 zł za blank, okładki i pochwa do dorobienia... myślicie, że się opłaca?

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za sugestie chłopaki. Mam jeszcze pytanko co do ostrzałki. Chciałem do kompletu dorzucić jedną z tańszych takich do 30-40 złotych: ostrzałki lansky i gerber.

Nie mam doświadczenia w ostrzeniu noży, więc nie wiem czy któraś z ostrzałek "kieszonkowych" będzie dobra do noża Ontario SP 42 i gerbera lariata. Pewnie wszystko można zaostrzyć mając dobrą "technikę" ostrzenia, ale może któraś z tańszych jest godna uwagi?

Pozdrawiam

Przemek

Link to post
Share on other sites

Taka "psia kość" w zupełności wystarczy w terenie (http://www.cqbtactical.pl/product_info.php?cPath=79_82&products_id=277). Weź jeszcze malutką (5-10 ml) buteleczkę po kroplach do oczu lub nosa i nalej tam np. oliwy - pomoże Ci to konserwować ostrze ze stali węglowej w warunkach dużej wilgotności. Oliwę i osełkę noś zawsze z nożem.

Ja z Beckerem noszę jeszcze krzesiwo i... plaster opatrunkowy.

Link to post
Share on other sites

Bez doświadczenia ostrzenia z ręki ci nie polecam. Choć Dogbone (używam Gatco Tri-Spes) jest fatycznie najlepszym wyborem.

Polecam ci to http://www.cqbtactical.pl/product_info.php...products_id=279 choć cena jest z kosmosu. (szukaj na knives.pl) Utrzymasz dobre kąty a w wolnym czasie potrenujesz ostrzenie z ręki.

Z moich doświadczeń http://taktyczni.pl/index.php?products=pro...amp;prod_id=256 (tu niedostępna ale wiesz czego szukać) rządzi, jeśli chodzi o ostrzenie w terenie dla początkujących..

A) wymuszony kąt

B) dwie gradacje

C) pręty da się umyć!

D) dwustronna - bez mycia starcza na dłużej

 

PS

Widzę, że zmieniłeś wybór na Ontario SP 42. Fakt, ma słodki full flat ale ... Nie miałem w rękach ale widziałem review na YT - dość rzetelne, terenowe i troszkę poczytałem. Mój wniosek to wróć do SP17. Tańszy i z lepszej stali. Trzymaj się 1095 innymi słowy.

Edited by Wukasz
Link to post
Share on other sites

Noże SP świetnie się nadają do lansu, nieźle wyglądają ale trwałości większej w nich nie ma (kiepskie materiały, kiepskie wykonanie, przeważnie nierówne KT, kratonowe jelce szybko padają, powłoka złazi od samego patrzenia, tangi czasem są słabo osadzone, tragiczne pochwy, różnie jest z hartowaniem itd) co najwyżej ołówki można nimi bezpiecznie strugać lub uznać za jednosezonową zabwkę.

Z serią RAT też nie jest najlepiej, miałem noże z Ontario i niestety nie mogę polecić. Lepiej poszukać innej alternatywy. Dla RAT jest przynajmniej ESEE.

A do terenowego ostrzenia polecam DC4.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...