Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Cudowny mechanizm w replikach GBB


Recommended Posts

thor_ dlaczego tak wyskakujesz na sebin'a? Zrozumiałbym, gdybyś miał m4 wa i potrafił zaprzeczyć temu, co on pisze, jakoś to chociaż udowodnić. Tak się składa, że chłopaki z opolskiego mają m4 wa z dłuższymi lufami i efekty są identyczne (wzrost fpsów - nie - nie pamiętam ile dokładnie bo nie nagrywam rozmów :]).

Jak zatem wyjaśnisz różnicę w rugerach (długi i krótki?) - bajeczka?

Trochę to wygląda na zazdrość, że ktoś może mieć sporo fpsów nie kupując rama tak jak Ty. Teksty raczej na poziomie osób których posty zazwyczaj edytujesz.

 

Jeżeli nie wierzysz w wzrost fpsów w gaziakach - proszę bardzo - dorób dłuższą lufę w ramie i powiedz - ej chłopaki, w ramie to nie działa, ale fajnie że u Was coś to daje. Wg mnie posty nie na miejscu.

 

 

Sebin zamierzasz montować coś dłuższego?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Świr przeczytaj od początku ten "temat'. Ok? mam gdzieś czy ktoś ma mniej czy więcej fpsów, jak dla mnie jeżeli prawdą jest to co pisze Sebin to kupuję tą replikę i jak napisałem montuję tam lufę najdłuższą jaką się da żeby osiagnąć coś na co nie pozwala mi RAM. Dla mnie nie istotne jest czy mam RAMa czy coś innego, istotne jest dla mnie to żeby mieć jak największy zasięg.

 

Gdyby na pierwsze "wątpliwości" Sebin wrzucił zdjęcia MAGAZYNKA i elementów które jednoznacznie potwierdzają to co pisze to nie byłoby całej tej przepychanki.

 

W RAMie nie mam po co montować dłuższej lufy z prostej przyczyny: Tam ustalasz dawkę gazu jaka jest podawana "na kulkę" i żadna zmiana długości lufy nie ma na to wpływu. Jak we wszystkich gaziakach jakie znam. Ruger? Ruger też działa jak wszystkie znane mi gazowe repliki. Różnice w prędkości owszem wynikają z długości lufy ale nie ze "zmiany ilości gazu podawanej na kulkę zmienianej długością lufy". Łapiesz?

 

Dlatego czekam na djęcia magazynka i mechanizmu otwierającego zwór w magu i sposób w jaki jest on zamykany spowrotem.

Link to post
Share on other sites

Ale ja mówię o czasie otwarcia zaworu. Czyli:

1. Replika gotowa do strzału

2. kurek otwiera zawór, cały gaz idzie w lufe

3. kulka opuszcza lufe, zmiana ciśnienia powoduje "przestawienie" tego zaworka w zamku

4. gaz idzie w mechanizm bb

5. zamek się cofa zamykając zawór.

 

 

 

Im dłuższa lufa tym wiekszy czas otwarcia zaworu (czas od pkt 2 do pkt 4).

Kulka jest "napędzana" przez kolejne porcje gazu przez cały czas póki jest w lufie. Im ona jest dłuższa tym później przestawia sie zaworek.

Link to post
Share on other sites

Dex raz jeszcze proszę o przykład w którym po podłączeniu dłuższej lufy w jakiejś klamce prędkość wylotowa kulki wzrasta o 100-150 fpsów, mało tego przykład który potwierdzi, że przy "pewnej" długości lufy za jednym strzałem zostanie podany cały gaz z maga. Ja jestem gotowy wsadzić 510mm lufe do Beretty ale jestem sceptykiem po tym jak bodaj w Socomie po dokręceniu tłumika który przedłuża lufę o jakieś "naście" cm skok w prędkosci to jakieś 20-50 fpsów może...

Link to post
Share on other sites

Inokatsu ma ten sam system.

NAPS od RA Techa działa na zasadzie, o której mówi thor_ - ustawiasz ilośc dozowanego gazu.

 

Dex mówi o WA/G&P WOC/INO M4. Tak działa ten system gazowy. Wiele innych replik może mieć taki system, jednak nie wiem jakie bo nie mam innych ;)

Dokładnie wiem jak działa moje M4 i tego się trzymam.

 

Jesli chodzi o jakąś granicę prędkości wylotowej, to na pewno jakaś jest. Nikt tego jednak nie zmierzył, może to być 500fps, może byc 800.

 

Jednak więrzę w grubo ponad 500, ponieważ na rozgrzanym magazynku z propanem na lufie 370mm miałem ponad 490fps na 1 kilku strzałach, a gdy cisnienie sie ustabilizowało miałem ok. 450fps.

Na 269mm nie udało mi się osiągnąć za żadną cholerę powyżej 400fps, nawet po rozgrzaniu w pełnym prażącym słońcu magazynka. Za to jest stabilne 370-380fps.

Edited by sebin
Link to post
Share on other sites

Z tą prędkością wylotową to nie do końca tak jest.

http://img32.imageshack.us/i/dsc01581y.jpg

Na tym zdjęciu widać maleńką sprężynkę założoną na element ostatni po prawej w najniższym rzędzie.

To ona jest odpowiedzialna za moc replik GBB.

W skrócie działa to tak:

Po zbiciu przez kurek zaworu na magazynku, gaz dostaje się do lufy i zaczyna napędzać kulkę, jednocześnie działa na tą sprężynkę, ponieważ one jest odpowiedzialna za mechanizm BB.

Ciśnienie gazu wyrzuca kulkę ale jest na tyle duże, że sprężynka zaczyna się uginać. W pewnym momencie ten pierdolnik zintegrowany ze sprężynką zamyka wylot gazu do lufy a otwiera wylot gazu do systemu BB.

Całość jest tak dobrana, że - w Japonii jest ograniczenie prędkości wylotowej replik, więc wszystkie repliki GBB z Japonii mają krótkie lufy wewnętrzne (nawet jak lufa zewnętrzna jest 3x dłuższa - vide wersja karabinowa M16).

I co za tym idzie prędkość wylotowa to jakieś 360-370 fpsów.

Przy założeniu dłuższej lufy (czyli takiej jak ma wersja carbine) prędkość wzrasta do jakiś 450 fpsów. (bo na dłuższym dystansie rozprężający się gaz napędza kulkę, w krótkiej lufie następuje gwałtowne rozprężenie gazu po wyjściu kulki z krótkiej lufy wewnętrznej - czyli gaz się rozpręża ale nie napędza kulki)

Prawdopodobnie zastosowanie lufy o długości karabinowej doprowadziłoby do wzrostu prędkości do ok. 500 fps. (to jednak jest wiadomość niepotwierdzona, poprzednie dwie są sprawdzalne).

 

 

Kolejnym prostym patentem na zwiększenie mocy jest zastosowanie mocniejszej sprężynki ( tej o której cały czas mówimy).

Spowoduje to, że więcej gazu będzie porcjowane do lufy, i dopiero takie większe ciśnienie będzie w stanie odepchnąć tą sprężynkę i zacząć oddziaływać na system BlowBack.

Z tym, że to wymagałoby dosyć dużych eksperymentów w doborze twardości sprężynki, żeby nie doprowadzić do stanu, że bardzo duża dawka gazu idzie na wywalenie kulki ale sprężynka jest tak mocna że nie otwiera się przepływ gazu do systemu BB.

Bo wtedy będziemy mieli ładną i mocną replikę powtarzalną.

Dodatkowo można zastosować właśnie gaz MAPP. (większe ciśnienie samego gazu).

Kolejnym patentem jest zastosowanie cięższych kulek. (to akurat jest wymóg dla replik GBB ze stajni WA).

Cięższa kulka czyli kulka o większej bezwładności będzie dłużej i wolniej się rozpędzała w lufie czyli gaz przez dłuższy czas będzie na nią oddziaływał.

Dodatkowo można stosować precyzyjną lufę (raczej nie po to żeby zwiększyć precyzje strzału - bo przy naturalnym rzucaniu repliki nie ma mocy o precyzji, ale właśnie po to, żeby zmniejszyć przedmuchy gazu pomiędzy lufą a kulką).

 

 

Teraz takie spostrzeżenie doświadczalne - mam HK 416 z VFC na sprężynie 110% no i URX z WOCa (czyli niby ulepszonego WA).

VFC ma na pewno większą prędkość wylotową niż URX, (myślę że tak koło 400 fpsów się znajdzie w GB), a strzelając kulkami 0,25 mam mniejszy zasięg od URXa mającego 360 fpsów, dodam, że URX strzela kulkami 0.30.

Gaziaki z systemem GBB są bardzo wdzięcznym tematem do tuningu

Link to post
Share on other sites

Cześć, jestem nowy ale może uda mi sie zablysnac na poczatku. Byc moze chodzi tutaj o ped jaki kulka nabiera podczas przelotu przez lufe. Krotsza lufa = krotszy czas w jakim gaz nadaje kulce ped. Po wyjsciu z lufy gazy sie rozchodza i kulka wytraca nadana predkosc. Cos jak z przyspieszeniem w samochodzie wczesniej zdejmiemy noge z gazu, mniej przejedziemy (bo krotszy czas dzialania przyspieszenia). W dluzszej lufie gaz dluzej dziala na kulke, przez co ma ona wieksza predkosc wylotowa. Oczywiscie wzrost predkosci nie jest proporcjonalny do dlugosci lufy, bo gaz sie rozpreza i ma mniejsze cisnienie. Czyli obaj macie racje i obaj sie mylicie. Wydluzenie lufy nieznacznie wplynie na zwiekszenie zasiegu, ale po przekroczeniu dlugosci w jakiej cisnienie gazu bedzie rowne cisnieniu atmosferycznemu ilosc fps bedzie spadac poprzez opory powietrza i lufy.

 

Oczywiscie wydluzenie lufy bez zwiekszenia jej srednicy tak zadziala. Zastosowanie cienszej lufy spowoduje rowniez wzrost fpsow, bo gaz bedzie sie wolniej rozprezal. Chyba cos takiego zapamietalem z lekcji fizyki.

Link to post
Share on other sites
Kolejnym prostym patentem na zwiększenie mocy jest zastosowanie mocniejszej sprężynki ( tej o której cały czas mówimy).

Spowoduje to, że więcej gazu będzie porcjowane do lufy, i dopiero takie większe ciśnienie będzie w stanie odepchnąć tą sprężynkę i zacząć oddziaływać na system BlowBack.

 

Tylko zauważ, że sprężyna zbijaka nie napiera cały czas na zawór w tej replice. Zbijak otwiera zawór, a potem lekko cofa się do tyłu. Zawór trzymany jest w pozycji otwartej właśnie przez tą zapadkę w magazynku.

Link to post
Share on other sites

Aha to się nie zrozumieliśmy :)

 

Moim zdaniem zmiana sprężynki na mocniejszą może wogóle zachwiać działaniem całego mechanizmu. Ten podłużny element musi być w pozycji tylnej od samego początku wystrzału, a jeśli przesunie się w przód to zamknie przepływ gazu do lufy i skieruje go na suwadło.

 

Dlatego ludzie mają problemy z komorą HU ;)

Kulka musi siedzieć w niej na tyle mocno, przytrzymana przez gumkę, żeby element był w tylnej pozycji, a jedocześnie na tyle słabo, żeby kulka nie frunęła jak rakieta w kosmos :)

Edited by sebin
Link to post
Share on other sites

Jako wiatrówkowicz czuję, że muszę się wypowiedzieć. Jeśli chodzi o wiatrówki tzw. PCP czyli na sprężone powietrze lub wiatrówki na CO2 wzrost długości lufy powoduje zwiększanie się prędkości wylotowych - oczywiście do pewnego momentu i przyrost długości nie jest proporcjonalny do wzrostu energii. W każdym razie w sprzetach na sprężone gazy zawór bardzo często podaje tyle gazu że pocisk nie zdąży się maksymalnie rozpędzić w lufie. Im dłuższa lufa tym pocisk ma więcej czasu na rozpęd 8-) Ot i cała magia. W każdym razie na pewno dłuzsza lufa trochę fps więcej w gazówce daje.

 

Zjawisko to widać szczególnie dobrze w modelach wiatrówek tego smaego modelu o różnych długościach luf np rewolwer S&W Umarexu z 4'', 6'' i 8'' lufą. Widać tu wyraźnie wzrost prędkości wylotowych przy zmianie lufy w tym samym egzemplarzu - zmienną w takim wypadku jest tylko długość lufy, a wszystko inne pozostaje bez zmian.

Edited by marcinj333
Link to post
Share on other sites

Prośba o nie wypisywanie takich "rewelacji" jak w poście powyżej. Już kwestia systemów podających "stałą" wartość gazu została wystarczająco omówiona. Dyskutujmy i kombinujmy nad systemem "dozującym" gaz w zależności od długości lufy.

Link to post
Share on other sites

Prośba o nie wypisywanie takich "rewelacji" jak w poście powyżej. Już kwestia systemów podających "stałą" wartość gazu została wystarczająco omówiona. Dyskutujmy i kombinujmy nad systemem "dozującym" gaz w zależności od długości lufy.

 

Przepraszam, ale temat brzmi: " Cudowny mechanizm w replikach GBB im dłuższa lufa tym większa prędkość" - chyba więc pisałem na temat. Bardziej bym się zdziwił gdyby prędkość nie rosła. A co do mechanizmu, który dozuje gaz zależnie od długości lufy - nie wypowiadam się bo nie mam na ten temat zielonego pojęcia :roll: Chyba tylko kwestia oszczędności gazu mogłaby wytłumaczyć sens istnienia takiego mechanizmu.

Edited by marcinj333
Link to post
Share on other sites

Jeżeli ten system działa tak jak przedstawił to Sebin to ma to prawo działać poprawnie. Jako przykład wykrywania znikomej różnicy ciśnień mogę podać chociażby zwykły presostat jaki mam okazję często montować w pracy, potrafi wykryć nawet różnicę ciśnienia jak w niego delikatnie dmuchniemy przy odpowiednim nastawieniu.

Link to post
Share on other sites

W replikach WA cały skecz polega właśnie na twardości sprężynki a co za tym idzie na pewnej równowadze pomiędzy ciśnieniem podawanym "na kulkę" a ciśnieniem podawanym "na BlowBack".

Dodatkowo - komora HU w tych replikach trzyma kulkę bardzo mocno - przykładowo przy HU ustawionym na 0 w elektryku wystarczy tylko dmuchnąć w komorę HU żeby kulka wyleciała.

W replikach gazowych (WA) kulka siedzi bardzo mocno (HU też ustawiony na 0).

Czyli w momencie podania ciśnienia "na kulkę", rośnie ono w przestrzeni między "zamkiem" a tylnią ścianką kulki.

Utrzymuje się ono do momentu opuszczenia kulki przez lufę (przy krótkiej lufie następuje to szybciej) więc ciśnienie spada, sprężynka się cofa i jest podawane ciśnienie na BB.

Przy dłuższej lufie, wysokie ciśnienie będzie się utrzymywało dłużej, kulka będzie dłużej napędzana, później tez nastąpi przekierowanie gazu na odrzut.

Lufy oczywiście nie można wydłużać w nieskończoność ponieważ w którymś momencie otrzymamy taką długość lufy w której cały gaz rozpręży się swobodnie bez wypłynięcia do atmosfery jednak długość lufy będzie już na tyle znacząca, że nastąpi hamowanie kulki wynikające z tarcia o tak długą lufę.

 

Teraz wystarczy zrobić badania porównawcze - jaką najdłuższą lufę można wsadzić do replik GBB żeby prędkość jeszcze wzrastała.

Jak twardą sprężynkę można włożyć do zamka żeby jak najdłużej gaz był podawany na "kulkę" a nie na BB itp.

Robota dla tych co się nudzą i lubią grzebać :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...