Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Konwersja HPA do AEG - Prolog.


Recommended Posts

Chciałbym pokazać swój projekt na konwersję AEG'a na wersję gazową.

 

Z początku chciałem zrobić coś w stylu modyfikacji PolarStar'a jednak w sieci znalazłem inny świetny pomysł:

how.th.gif

 

 

Poniżej rendery z Solidworksa, obrazujące o co chodzi.

36066676.th.png <- Widok normalny

71332124.th.png <- Widok w przekroju

45501243.th.png <- Widok rozstrzelony

27530206.th.png <- Widok rozstrzelony w przekroju

80826516.th.png <- Przekrój, moment strzału

 

13363277.th.png <- Przekrój, stan "spoczynku" i strzał

 

 

Jak widać, projekt jest prosty jak konstrukcja cepa ;)

Wybebeszyć zwykły gearbox v2, zostawiając cylinder (pełny, bez otworu). Następnie montujemy konwersję.

W replice ukrywamy elektrozawór, podłączamy wężyk co butli z CO2 i powinno działać ;)

 

Na dniach będę odbierać części od tokarza więc będę w stanie sprawdzić koncepcję.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 423
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nooo, wreszcie coś ciekawego :D

 

Interesujący pomysł, nie mam w zasadzie uwag. Na pewno trzeba bedzie dobrać proporcje długości np tego trzpienia zamykającego wlot gazów do dyszy. Przydała by się tam też uszczelka jakaś żeby kulka nie zaczynała ruszać jeszcze zanim przelot sie otworzy (da to więcej FPS i lepszą stabilność fps).

Link to post
Share on other sites

Tylko teraz nasnuwa się pytanie.. znajdziesz elektrozawór który jest w stanie wykonać więcej niż 10cykli/s i mający odp. wymiary?

 

B. fajna koncepcja ;) właśnie zastanawiam się jak by to przystosować do gearboxa od p90 (dysza nie w osi z resztą) tak by nadal można to było zrobić małym kosztem na tokarce ;)

Edited by Zambezi
Link to post
Share on other sites

Skoro wrzucasz rendery przekrojów to czy mogę mniemać, że idea jest OpenSourceowa ? Mógłbyś wrzucić pliki do bliższego oglądnięcia? Im więcej danych wejściowych, zasobów procesora - czyli w tym wypadku ludzi, tym mogą być lepsze efekty finalne! (:

Link to post
Share on other sites

Zaczynając od końca:

układ ma mieć tylko full-auto więc elektrozawór nie musi się otwierać kilkanaście razy na sekundę. Przerobienie na semi-auto też powinno być możliwe - sterować czasem otwarcia zaworu, czyli ilością podanego gazu żeby wystarczyło go na jeden strzał.

Zużycie powietrza powinno być znośne, jednak i tak butla w plecaku to najlepszy pomysł. W RAMie też fajnie zrobili, powinno się dać to jakoś zaadoptować.

 

I kolega dexterkrak dopatrzył się wszystkiego co najważniejsze w projekcie, a sprawdzić będzie można dopiero w "realnym" prototypie. Czyli uszczelnienie i dł. dyszy. To mnie martwi, jednak mam nadzieje że dobrze pomierzyłem.

 

-> wegorz

Ma się rozumieć :D Właśnie dlatego tu umieściłem bo wiem, że jest dużo zdolnych osób na forum które skorzystają z tego projektu. Zresztą ja też skorzystałem ze schematu znalezionego w sieci i go dostosowałem do replik ASG :)

 

Pliki Solidworks'a wrzuce na serwer i podam linka...

Edited by Kuba_T1000
Link to post
Share on other sites

Skoro ma mieć tylko full auto to jak nie musi? chcesz 40rps to tyle cykli musi wykonać cały układ...

 

 

 

Rosyjskie próby z elektrozaworami: http://www.youtube.com/user/mist077#p/u/14/pVeTxBaggGk

 

Piekielnie mocne musieli to zrobić, popatrzcie jak rzuca ręką ;)

Zna ktoś Rosyjski? Przydało by się przetłumaczyć to ich gaworzenie ;)

 

Zasada działania wydaje się być podobna (przynajmniej w tym nowszym projekcie: http://www.youtube.com/watch?v=6AGY0NOhkzk)

Edited by Zambezi
Link to post
Share on other sites

Na upartego jaki problem ukryć mambę w pasie nośnym broni? Butla w plecaku czy w szytej ładownicy na plecach na oporządzeniu, reduktorek i śmigane! Po poprawkowej mogę pomyśleć nad jakąś elektroniką, bo mam w realizacji dwa pomysły do asg. Jeśli spust by dawał sygnał na elektronike to można by myśleć o konieczności przeładowania np. co 30 kulek.

PS. Trzymać kciuki, jutro poprawka z fizy, a ja jestem cienki w zakuwaniu śmiesznych definicji.

Link to post
Share on other sites

Skoro ma mieć tylko full auto to jak nie musi? chcesz 40rps to tyle cykli musi wykonać cały układ...

Układ tak, jednak miałem na myśli że przy full-auto elektrozawór jest cały czas otwarty i podaje powietrze. Czyli jeden cykl na elektrozawór, a w tym czasie sprężyna robi tyle cykli ile jej się uda.

 

Ten rosyjski projekt nawet już widziałem, miałem pisać do typa ale zapomniałem, no i nie wiadomo czy zna angielski...

Link to post
Share on other sites

Ale jak ona miała by się odkształcić do położenia początkowego skoro ciągle będzie wywierany nacisk z drugiej strony (przez sprężone powietrze). Skoro sprężyna ugnie się pod wpływem tego powietrza, elektrozawór będzie otwarty, to ciśnienie będzie ciągle takie samo. Tym samym nie będzie możliwości powrotu "tłoka" i wykonania kolejnego cyklu.

Edited by Zambezi
Link to post
Share on other sites
Układ tak, jednak miałem na myśli że przy full-auto elektrozawór jest cały czas otwarty i podaje powietrze. Czyli jeden cykl na elektrozawór, a w tym czasie sprężyna robi tyle cykli ile jej się uda.

Tutaj akurat mam wątpliwość, którą rozwieje lub nie prototyp. Skoro ciśnienie ściska sprężynę.... próbuję sobie wobrazić spadki ciśnienia w komorze dla rozprężenia sprężyny. Żeby wszystko wróciło na swoje miejsce od strony wlotu powinno być raczej niskie ciśnienie, niż stałe.

 

edit: Zambezi mnie ubiegł.

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Oczywiście tam zrobiłem gafę z tym stałym ciśnieniem, nie będzie stałe. Ale... to i tak nie będzie prawdopodobnie tak działać.. Ciśnienie się zmniejszy, sprężyna ugnie się ale dosyć mało i znów siła od ciśnienia przewyższy tą sprężyny a wtedy dysza może nie cofnąć się na tyle mocno i nie pobierze kulki. Trzeba by to poważnie przemyśleć.

Link to post
Share on other sites

Marcinek83, nie uważam za złe taniego dobrego projektu HPA. Co z tego, że istnieją firmówki za x000 PLN które działają na podobnej zasadzie, koszt produkcji na linii to kilkanaście $ a reszta to opłata za logo. Jak ktoś będzie chciał to zrobi sobie i 2000fpsów, najwyżej nikt nie będzie chciał się z nim strzelać lub znajdzie podobnych sado-masochistów w pełnej zbroji płytowej.

Im więcej takich projektów tym większe szanse na rozwój ASG.

 

edit: Znaczy, widziałem osobiście w prywatnych projektach toczone głowice i tłoki z teflonu, stąd mi się to wzięło. Absolutnie nie mam nic przeciwko oringom! (: A im taniej da się to zrobić, tym lepiej!

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Tez mialem taka koncepcje kiedys. Jedyny solidny problem to znalezienie elektrozaworu ktory zmiesci sie w replice i bedzie dosc szybki. Jedyny elektrozawor ktory znalalzem mial szerokosc 22mm chyba, sredni czas reakcji otwarcia to 25ms. Do 10 cykli/s. Do 6 barow. Przepustowosc wystarczajaca. Cena 250-300zl. Mozliwosc kupna detalicznej.

Jak znajde w mailach katalog to podesle, bo po formacie gdzies sie zapodzial zapisany. Z tego co pamietam po wliczeniu czasu reakcji do ogolnego opoznienia mojego mechanizmu nie wyszlo to zbyt szybkostrzelne.

 

A tutaj rozwaizanie twojego systemu na drodze mechanicznej bez elektrozaworu

 

 

A po pierwszym strzale, czyli otworzeniu zaworu nie dojdzie do syfonu bez sterowania porcjami gazu? Dysza Musialaby sie cofnac o 6-10mm tylko na sile sprezyny powrotnej, w tym czasie gaz w komorze moze urosnac na tyle by zrownowazyc sile sprezyny. Przy malej srednicy moze dojsc do dlawienia i wzrostu cisnienia w rozszerzonym cylindrze i hamowanie powrotu glowicy. Chyba tuz przed zamknieciem dojdzie do duzego wzrostu cisnienia w okolicach otworu wylotowego, w jego kierunku. To jedyne co moze spowodowac w/w syfonowanie.

 

Cisnienie w komorze po pierwszym strzale ale przd otwarciem wylotu - p0

Cisnienie w komorze po otwarciu pierwszym komory wylotowej - p1

Cisnienie w komorze tuz po zamknieciu wylotu - p2

Cisnienie w komorze tuz po otwaciu ponownym wylotu - p3

 

Czy przypadkiem p0>p1 , p1<p2 , p3<p1, p0>p2 => p0>p2>p1>p3

 

Pytanie jak duze to beda roznice ;) Mozna je korygowac srednicamy otworow wylotowych i wlotowych.

 

Moze przesadzam. Obym. Czas pokaze.

Edited by Filq
Link to post
Share on other sites

Dobry pomysł.

 

Mechanizm nie wygląda skomplikowanie. Semi auto - będzie można użyć generatora impulsu z tematu o elektrozaworach i po problemie. Wymiary części będą też pasować do gb v3? Jeśli tak to mój wymarzony gazowy AUG ma spore szanse zaistnieć w realu.

 

edit - zapomniałbym, Gratulacje bo pomysł wydaje sie być trafiony

 

Jeśli masz jakieś wątpliwości odnoście elektrozaworu zapraszam na PW, postaram się pomóc

Edited by ronnie223
Link to post
Share on other sites

Części a zawłaszcza ten ruchomy tłok można bardzo odchudzić (konstrukcja na to pozwala) co da nam krótszy cykl strzału oraz mniejsze zużycie gazu. Idąc w drugą stronę można będzie uzyskać imitację BB. FPSy w tym projekcie regulować trzeba będzie sprężyną, samym ciśnieniem się nie uda ponieważ układ działa troszkę jak reduktor: otwiera się przy określonym ciśnieniu więc większe ciśnienie na wejściu nie da nam większej prędkości kulki a jedynie szybszy strzał. Mocniejsza sprężyna zwiększy ciśnienie konieczne do wpuszczenia gazu do dyszy i dopiero to da nam wzrost fps. Trzeba będzie więc balansować tymi dwiema wartosciami dla uzyskania optymalnych efektów. Przydały by się też otworki które umożliwiły by wypływ nadmiaru gazów. Trzeba je umieścić w takim miejscu aby gazy wylatywały już po strzale umożliwiając szybkie domknięcie "zamka".

Link to post
Share on other sites

Jest w końcu prototyp :D

 

img1788x.th.jpg

img1790i.th.jpg

img1792b.th.jpg

 

Relacja na szybko z pierwszych testów:

Wszystko ładnie pięknie, chociaż tokarz narzekał że ile to się męczył itp itd ale wszystko udało się zrobić wg projektu i szczelność między plastikowym elementem a tłokiem jest wystarczająca, choć nie 100%. Tłok chodzi w cylindrze łatwiej niż oryginalny tłok z aega. Tutaj muszę nadmienić, że mam cylinder standardowy z gearboxa JG III generacji (V2), czyli ten srebrny i polerowany. Mam też drugi chyba od CA i on ma minimalnie większą średnicę wewnętrzną, czyli łatwiej chodzi tłok. Ten jest na zdjęciu powyżej i na nim testowałem całość.

Kwestia sprężyny: użyłem jakiejś od pistoletu za 4zł :) tylko trochę ją skróciłem, bo była zbyt długa. Generalnie jednak trzeba będzie użyć jednak jakiejś normalnej airsoftowej (m100) bo tamta powoduje długi powrót tłoka po strzale. Z drugiej strony reakcja na spust jest błyskawiczna.

Moc:

Nie powinno być tragedii. Uderzenie jest mocne i hmm... niespodziewane/natychmiastowe, co dobrze rokuje mocy kulki w przyszłości. Układ działa już od kilku bar, na 10barach jak narazie kończąc. Spokojnie można dać więcej.

 

Najważniejsze:

Niestety układ nie działa tak jak myślałem na początku. Tzn. póki nie przestaniemy podawać powietrza do cylindra tłok nie powróci do początkowego stanu. Mówiąc inaczej opcja full-auto będzie tylko jeśli zastosujemy elektrozawór, któy będziemy otwierać/zamykać tyle razy na sekundę, ile kulek chcemy wystrzelić w tą sekundę. Więc układ standardowo działą w trybie semi-auto. Jedno pociągnięcie za spust to jeden strzał.

 

Błędy:

Nie obyło się bez wpadki :/ końcówka tłoka jest za krótka. Jeszcze nie sprawdzałem, ale brakuje z 5-10mm - co uniemożliwia przetestowanie z komorą hop-up. Błąd jest moją winą, bo zmieniałem wycięcie pod sprężynę, a nie przedłużyłem tłoka :/ Będzie trzeba wykonać drugi egzemplarz.

 

Koszty:

Tokarz zaśpiewał 180zł. Tragedii nie ma, liczyłem że weźmie więcej - biorąc pod uwagę poprzednie moje "zabawki" które robił.

 

Testy narazie były bez smarowania i uszczelnienia i jest OK.

Mam filmik nagrany komórką, później postaram się wrzucić na YouTuba.

 

 

Pozostaje poprawić prototyp i będę zamawiać wersję Beta1 :icon_mrgreen:

 

Edit:

Kwestia elektrozaworu:

Generalnie to z tym jest wielki problem (ekonomiczny). Taki, który na nasze potrzeby jest odpowiedni kosztuje ok. 300zł. Wysyłałem ostatnio prośbę o ofertę do kilku większych firm z pneumatyką, i festo ma najlepszy, jednak stwierdziło że minimalny który odpowiada Pańskim wymaganiom kosztuje 315zł. Oczywiście do repliki (M4) nie da się go wepchnąć. Problem jest z czasem otwarcia/zamknięcia. Ten ma mieć niby 10ms, więc byłby idealny.

Mówiąc inaczej - trzeba jednak będzie zastosować małe elektrozaworki, o mniejszym przepływie, rozmiarach i dłuższym czasie reakcji. Sam korzystam z elektrozaworu "akwariowego", o takiego:

http://kuba-t1000.com/minigun/gallery/other/20.jpg

i wg mnie daje radę, chociaż ma małą średnicę nominalną czy jak się to fachowo nazywa;)

Edited by Kuba_T1000
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...